Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#743922 οι τιμές που αναφέρονται σε κάθε κράτος, βγαίνουν από χρηματιστηριακή αγορά?? όπως δλδ λέμε το πετρέλαιο έχει φτάσει 80 πχ στη διεθνή αγορά???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#743979
224v έγραψε:οι τιμές που αναφέρονται σε κάθε κράτος, βγαίνουν από χρηματιστηριακή αγορά?? όπως δλδ λέμε το πετρέλαιο έχει φτάσει 80 πχ στη διεθνή αγορά???

< Note >


Ναι. Και οι τιμές στο χρηματιστήριο κινούνται πολύ κοντά στα € 500 / MWh πλέον, στο 10πλάσιο από πέρυσι.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#743993 Πήρα μηνιαίο λογαριασμό 25 ευρώ..
Τι διάολο κάτω από 60 δε θυμάμαι να έχω δώσει.
ΔΕΗ έχω, αυτό που κάναμε για 2 χρόνια με 100 ευρώ δώρο. Home enter?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#743996
markvag έγραψε:
224v έγραψε:οι τιμές που αναφέρονται σε κάθε κράτος, βγαίνουν από χρηματιστηριακή αγορά?? όπως δλδ λέμε το πετρέλαιο έχει φτάσει 80 πχ στη διεθνή αγορά???

< Note >


Ναι. Και οι τιμές στο χρηματιστήριο κινούνται πολύ κοντά στα € 500 / MWh πλέον, στο 10πλάσιο από πέρυσι.
τότε οι τιμές που έχουν τα κράτη με διαχρονικά συμβόλαια δεν είναι αυτές, κάνουν παιχνίδι στα futures κλπ. όταν λήξουν οι θέσεις των παικτών θα καταρευσουν.
τώρα αν η Ευρώπη σαν αχρηστος οργανισμός που είναι δεν φρόντισε να έχει ανανεώσει τις τιμές με την Ρωσία, για να υποστηρίξει τους φασίστες της Ουκρανίας τι να πω... παπάρες ολκής...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#745118 << Μεγάλες ανατροπές στα κόστη θέρμανσης για τα νοικοκυριά – Τι συμφέρει να κάψουμε αυτόν τον χειμώνα - Λεπτομερής έρευνα από το ΕΜΠ >>
https://www.news247.gr/energia/megales- ... 77126.html
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#746883 Με πήραν από εταιρεία αερίου και μου προτείνουν 11μηνη σύμβαση με "κλειδωμένη" τιμή κιλοβατώρας τα 0,08 €/kWh αντί για 0,12 που είναι η τρέχουσα κυμαινόμενη.
Θεωρώ ότι για να μου το προτείνουν, κάτι ξέρουν για πτώση τιμής τους επόμενους μήνες...
κάνω λάθος;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746885 Διασταύρωσες πως όντως υπάρχει αυτό το πρόγραμμα; Γιατί πολλοί υπόσχονται πράγματα που δεν ισχύουν. Επίσης, μην νομίζεις πως αποκλείεται να υπάρχουν και στο ΦΑ κρυφές χρεώσεις ή ένα υψηλό πάγιο. Στην δική μας περίπτωση, το υψηλό πάγιο είχε χαμηλότερη χρέωση kWh για παράδειγμα. Εγώ επέλεξα το μηδενικό πάγιο, γιατί οι καταναλώσεις μου είναι ουσιαστικά τον μισό χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#746887
ArrowsFA1 έγραψε:Με πήραν από εταιρεία αερίου και μου προτείνουν 11μηνη σύμβαση με "κλειδωμένη" τιμή κιλοβατώρας τα 0,08 €/kWh αντί για 0,12 που είναι η τρέχουσα κυμαινόμενη.
Θεωρώ ότι για να μου το προτείνουν, κάτι ξέρουν για πτώση τιμής τους επόμενους μήνες...
κάνω λάθος;
Ακούγεται για σοβαρή αποκλιμάκωση στο 2ο τρίμηνο.
Προφανώς οι υψηλότερες θερμοκρασίες της άνοιξης θα παίξουν τον ρόλο τους, αλλά μάλλον η επίδραση θα είναι μακροπροθεσμη
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746901 Εγώ σε αυτά που ακούγονται θα κρατούσα μικρό καλάθι. Το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό και οι αξιόπιστες προβλέψεις πολύ δύσκολες. Τις τωρινές αυξήσεις κανείς δεν τις είχε προβλέψει.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#746914
Anonymous Founder έγραψε:Διασταύρωσες πως όντως υπάρχει αυτό το πρόγραμμα; Γιατί πολλοί υπόσχονται πράγματα που δεν ισχύουν. Επίσης, μην νομίζεις πως αποκλείεται να υπάρχουν και στο ΦΑ κρυφές χρεώσεις ή ένα υψηλό πάγιο. Στην δική μας περίπτωση, το υψηλό πάγιο είχε χαμηλότερη χρέωση kWh για παράδειγμα. Εγώ επέλεξα το μηδενικό πάγιο, γιατί οι καταναλώσεις μου είναι ουσιαστικά τον μισό χρόνο.


Μπήκα στο site της ΖΕΝΙΘ αλλά εχουν καμιά 10αρια προγραμμάτα και δεν ειμαι σιγουρος ποιο ειναι ποιο, ή αν αυτό που θελουν να μου πουλήσουν είναι εμπορικά διαθέσιμο. Σκέφτομαι ότι, αν το κάνω, θα έχω τουλάχιστον καλυτερη τιμη για αυτό το δίμηνο που ακόμα καίμε αρκετά τη θέρμανση εδώ στο βορρά, για το δε διάστημα Μαρτίου-Δεκ οι καταναλώσεις είναι σχετικά χαμηλές οπότε το να πληρώσω λίγο παραπάνω δεν θα τσούξει.

Αλλά ξανασκέφτομαι ότι αποκλείεται μια εταιρεία να σου κάνει τέτοια προσφορά για την ψυχή της μάνας της....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#746978
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ σε αυτά που ακούγονται θα κρατούσα μικρό καλάθι. Το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό και οι αξιόπιστες προβλέψεις πολύ δύσκολες. Τις τωρινές αυξήσεις κανείς δεν τις είχε προβλέψει.


Ακριβώς αυτό.

Οι προβλέψεις που είχα δει πριν 2-3 εβδομάδες έλεγαν για τιμές χονδρικής γύρω στα € 100 / MWh από Μάρτιο - Απρίλιο (κάπου εκεί ήταν τα futures), αλλά και για τιμές σήμερα περίπου στα 2/3 αυτών που βλέπουμε. Οπότε κρατάω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μικρό καλάθι για το πως θα πάνε οι τιμές. Και σίγουρα δεν θα δούμε τις τιμές που είχαμε πέρυσι τέτοια εποχή για αρκετούς μήνες ακόμα.

Σε ότι αφορά αυτό:

ArrowsFA1 έγραψε:Με πήραν από εταιρεία αερίου και μου προτείνουν 11μηνη σύμβαση με "κλειδωμένη" τιμή κιλοβατώρας τα 0,08 €/kWh αντί για 0,12 που είναι η τρέχουσα κυμαινόμενη.
Θεωρώ ότι για να μου το προτείνουν, κάτι ξέρουν για πτώση τιμής τους επόμενους μήνες...
κάνω λάθος;


δυσκολεύομαι εξαιρετικά να πιστέψω πως μπορεί να δώσει τέτοια τιμή σταθερή, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. :hmmm:

Μπορείς φαντάζομαι, πριν υπογράψεις να ζητήσεις το συμβόλαιο και να το δεις πιο διεξοδικά.

Συνήθως σου λένε: Σταθερή τιμή "€ ΧΧ" και στα μικρά γράμματα στην τέταρτη υποσημείωση, πως η τιμή παραμένει αυτή αν η τιμή χονδρικής (ή ένας δείκτης με 57 μεταβλητές) παραμείνει μεταξύ αυτού του διαστήματος, σε αντίθετη περίπτωση αναπροσαρμόζουμε την τιμή ανάλογα... Και συνήθως ο δείκτης είναι ήδη 2πλάσιος του άνω ορίου του διαστήματος... :lol:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#747285 Ζήτησα πρόχειρο αντίγραφο της σύμβασης και δεν το δίνουν πριν συμφωνήσεις :lol: Γιατί άραγε;

Ζήτησα έστω την εμπορική ονομασία των προγραμμάτων και μου είπαν ότι είναι αυτά:
Gas Home Fix
Power Home Max

Είμαι μάλλον αρνητικός, αφενός για το λόγο που προαναφέρθηκε (άρνηση πλήρους προσυμβατικής ενημέρωσης), αφετέρου διότι για να απολαύσεις την πλήρη έκπτωση που σου δίνουν, κάνεις δύο συμβάσεις, μια 11μηνη για το αέριο και μια 24μηνη για το ρεύμα....ακομη και αν σου βγει καλα το αέριο, δεσμεύεσαι να πληρώνεις το ρεύμα σχετικά ακριβά για 2 χρονια.......
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#747314
ArrowsFA1 έγραψε:Ζήτησα πρόχειρο αντίγραφο της σύμβασης και δεν το δίνουν πριν συμφωνήσεις Γιατί άραγε;


Είναι νόμιμο αυτό; Μάλλον οχι
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747319
saxon_747 έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Ζήτησα πρόχειρο αντίγραφο της σύμβασης και δεν το δίνουν πριν συμφωνήσεις Γιατί άραγε;


Είναι νόμιμο αυτό; Μάλλον οχι

Δεν ξερω αλλα υπαρχει παντα ενα 14ημερο για υπαναχωρηση. Θες να μπλεξεις ομως με εταιρια που δεν σου δινει το συμβολαιο πριν υπογραψεις;

Σε αλλα νεα ηρθε ο λογαριασμος της πολυκατοικιας σε ΦΑ. Εχει αυξηση στην καταναλωση ΦΑ 20% σε σχεση με την ιδια περιοδο περσι. Περσι πληρωσαμε 185€. Φετος 445! :vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#747330
Νίκος Παππάς έγραψε:
Σε αλλα νεα ηρθε ο λογαριασμος της πολυκατοικιας σε ΦΑ. Εχει αυξηση στην καταναλωση ΦΑ 20% σε σχεση με την ιδια περιοδο περσι. Περσι πληρωσαμε 185€. Φετος 445! :vava: :vava:


Εγω, 60 ωρες τον Δεκεμβρη με πετρελαιο=150 ευρω
Αδερφος μου,60 ωρες τον Δεκεμβρη με φα=210ευρω
που φτασαμε το ΦΑ να ειναι πιο ακριβο απο το πετρελαιο....

Επισης Νικο Παππα, μπορεις να εφαρμοσεις αυτες τις απλες συμβουλες για να ζεσταινεσαι οικονομικοτερα. Thank me later

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Geralt και 13 Ιαν 2022, 22:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά