Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#86834
nEK έγραψε:Ανακοινωθηκε απο τη προηγουμενη εβδομαδα η πιστωση πληρωμης της δοσης του επιδοματος πετρελαιου. Ειδε κανεις τα λεφτα στο λογαριασμο του?


εγω σημερα που πηγα δεν τα βρηκα παντως.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#87701 Ερώτηση: στις οδηγίες του ταμπλό ρύθμισης του λέβητα πετρελαίου στο εξοχικό, αναγράφεται το εξής ως προς τη θερμοκρασία προσαγωγής του νερού:

"Ρυθμίστε τον θερμοστάτη του νερού του λέβητα μεταξύ 50°C και 90°C. (Σε περίπτωση σύνδεσης θερμοστάτη χώρου ρυθμίστε τον θερμοστάτη του νερού του λέβητα στο AUT/90)."

Στην τελευταία ρύθμιση (AUT/90) ο λέβητας δίνει πάντα νερό 90 βαθμών. Δεν υπάρχει αντιστάθμιση (και δεν προβλέπεται να μπει σύντομα).

Στην περίπτωσή μου υπάρχουν θερμοστάτες χώρου. Θεωρείται ορθή πρακτική αυτή η ρύθμιση στους 90 C; Προφανώς θα αποδίδεται θερμότητα στο χώρο πολύ πιο γρήγορα κάθε φορά, με εξαίρεση το πρώτο άναμμα της σεζόν, κάτι που ενδεχομένως οδηγεί σε συνολικά μικρότερο χρόνο λειτουργίας του λέβητα.
Στην Ελλάδα γενικά απ' όσο ξέρω προτιμούνται χαμηλότερες θερμοκρασίες προσαγωγής (60-80 C).

Αλλού στις οδηγίες υπάρχει το εξής:
"Όταν ο λέβητας λειτουργεί χωρίς την ύπαρξη θερμοστάτη χώρου ισχύουν οι ακόλουθες τιμές για τη ρύθμιση θερμοστάτη του νερού του λέβητα:
Κώδικας: Επιλογή όλωνΕξωτερική θερμοκρασία/°C            -15                   -10                      -5                      0                        5+
Θερμοκρασία νερού λέβητα/°C          75                    68                       65                     60                      55


Οι παραπάνω τιμές πρέπει να προσαρμόζονται ανάλογα με τις εκάστοτε τοπικές συνθήκες."

Τι λέτε; Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στους 90 C όπως λένε οι οδηγίες, εκτός από μια μέρα για να καταλάβω πως λειτουργεί. Αξίζει τον κόπο;

Υποπτεύομαι πως η απάντηση δεν είναι εντελώς απλή αλλά εξαρτάται από το αν σώματα/λέβητας είναι υπερδιαστασιολογημένα κλπ κλπ....
Άβαταρ μέλους
By nEK
#87774 Οπως το ειπες, η απαντηση ειναι πολυδιαστατη. Παρολαυτα μπορω πολυ ευκολα να σουνπω οτι 90 βαθμοι ειναι υπερβολικη ρυθμιση. 70-80 ειναι μια μεση τιμη που εχει εφαρμογη σε παρα πολλες εγκαταστασεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#87873 Υπόψιν πως όσο υψηλότερη θερμοκρασία δίνεις, τόσο περισσότερες απώλειες έχεις εκτός σωμάτων. Οι 90 βαθμοί είναι πάρα πολλοί πάντως, για τι εξωτερικές θερμοκρασίες μιλάμε;
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#87938 Όντως, αλλά πρέπει και να λάβεις υπόψη σου και το χρόνο. Δλδ μεγαλυτερες απώλειες για μικρότερο χρόνο (που λογικά θα χρειαστεί με 90) σε σχέση με μικρότερες για περισσότερο.

Μάλλον όμως ο χρόνος είναι γραμμικός ενώ οι απώλειες εκθετικός, οπότε και πάλι δίκιο έχεις :-p
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#87969 Οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι στη χειρότερη -3 με +2, και συνήθως 2 με 10 τις κακές περιόδους του χειμώνα και 6 με 12 τις καλύτερες..
Το σπίτι έχει καλη μόνωση αλλά είναι πολύ εκτεθειμένο στην υγρασία (και τις βροχές - όταν βρέχει πολύ και τα ντουβάρια είναι μουσκεμένα, οι απώλειες είναι φανερά περισσότερες).
Ο λέβητας λειτουργεί συνήθως γύρω στους 65-70 βαθμούς, ίσως όμως το σημείο της βέλτιστης οικονομίας να είναι λίγο υψηλότερα, δεν ξέρω.
Οι θερμοστάτες έχουν διαφορικό 1 βαθμού αλλά είναι αρκετά ακριβείς ως προς αυτό, δηλ. με ρύθμιση στους 19.5 τα σώματα θα ανάψουν μέχρι ο ΘΧ να γράψει 20 C, και θα ξαναανάψουν όταν (ή λίγο πριν) η ένδειξη πέσει στους 19. Παρότι θα μπορούσαν να είναι και καλύτεροι (ακόμη ψάχνω να βρω PID θερμοστάτη με εντολή για ΖΝΧ), η διαφορά στην άνεση δεν είναι αισθητή καθώς οι ΘΧ τοποθετήθηκαν σε σωστά σημεία.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#88057 Ρύθμισε τον θερμοστάτη του λέβητα στους 80ο C και είσαι ΟΚ, για τις συνθήκες περιβάλλοντος που περιγράφεις.
Προσθέτω στις σωστές παρατηρήσεις των υπολοίπων, πως όσο ψηλότερα ρυθμίζεις έχεις περισσότερη κατανάλωση καυσίμου, αλλά αντίστοιχα επιτυγχάνεις ταχύτερη θέρμανση, με μεγαλύτερη χρονική διάρκεια ζέστης μέχρι να "ξαναπέσει" η θερμοκρασία δωματίου .
Απ την άλλη, με ρύθμιση στους 70οC τα σώματα δεν καίνε, είναι απλώς ζεστά-χλιαρά.
Προσωπικά, Αθήνα και φούλ θερμομόνωση, έχω ρύθμιση στους 77οC (λέβητας με ηλεκτρονικές ενδείξεις ακριβείας), αλλά και πάλι ποτέ δεν ακούμπησα το χέρι στο σώμα και να πώ πως στα 5-6 δευτερόλεπτα με "καίει" . Μιά δοκιμή στους 85οC έδωσε καυτά σώματα, που σχεδόν δεν πιάνονται, αλλά το θεωρώ άσκοπο.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#88062
dimitrisB έγραψε:Ρύθμισε τον θερμοστάτη του λέβητα στους 80ο C και είσαι ΟΚ, για τις συνθήκες περιβάλλοντος που περιγράφεις.
Προσθέτω στις σωστές παρατηρήσεις των υπολοίπων, πως όσο ψηλότερα ρυθμίζεις έχεις περισσότερη κατανάλωση καυσίμου, αλλά αντίστοιχα επιτυγχάνεις ταχύτερη θέρμανση, με μεγαλύτερη χρονική διάρκεια ζέστης μέχρι να "ξαναπέσει" η θερμοκρασία δωματίου .
Απ την άλλη, με ρύθμιση στους 70οC τα σώματα δεν καίνε, είναι απλώς ζεστά-χλιαρά.
Προσωπικά, Αθήνα και φούλ θερμομόνωση, έχω ρύθμιση στους 77οC (λέβητας με ηλεκτρονικές ενδείξεις ακριβείας), αλλά και πάλι ποτέ δεν ακούμπησα το χέρι στο σώμα και να πώ πως στα 5-6 δευτερόλεπτα με "καίει" . Μιά δοκιμή στους 85οC έδωσε καυτά σώματα, που σχεδόν δεν πιάνονται, αλλά το θεωρώ άσκοπο.


*Θεωρητικά* η μελέτη θέρμανσης θα πρέπει να έχει υπολογίσει το βέλτιστο θερμοδυναμικό σημείο μέγιστης απόδοσης του συστήματος (από την βέλτιστη καύση μέχρι την ταχύτερη και αποδοτικότερη θέρμανση των χώρων), πάντα λαμβάνοντας υπόψη τις θερμοκρασίες της περιοχής που χτίζεται το κτίριο υπό εξέταση. Οι περισσότεροι μηχανικοί παίρνουν τυπικές τιμές εξωτερικών θερμοκρασιών, τυπικές αποδόσεις θερμαντικών σωμάτων κλπ, και καταλήγουν να αυξομειώνουν μόνο τις διαστάσεις των σωμάτων σε σχέση με τα τ.μ. των χώρων.

Ακόμα και αν γίνει ολόσωστα η μελέτη, υπάρχουν δεκάδες άλλοι παράγοντες που μπορεί να αλλοιώσουν τη συμπεριφορά του συστήματος. Από τα λογικά και αναμενόμενα (πτώση απόδοσης, ρυθμίσεις καυστήρα κλπ) μέχρι τα μη αναμενόμενα (ή καλύτερα, μη προγραμματιζόμενα) όπως π.χ. παιδιά στους χώρους (που δεν επιτρέπει υψηλές θερμοκρασίες σωμάτων για φόβο εγκαυμάτων), παγετοί και γενικά ακραία καιρικά φαινόμενα που μπορεί να πλήξουν το σύστημα (π.χ σωληνώσεις) κλπ κλπ.

Πάντως γενικά μιλώντας, οτιδήποτε στα δύο άκρα δεν έχει νόημα, ή δεν ζεσταίνει ποτέ ή αρκετά γρήγορα ή καις τζάμπα πετρέλαιο/αέριο ή μπορεί να πάθεις εγκαύματα. Οπότε οποιαδήποτε *λογική* ρύθμιση κάπου στη μέση είναι το πιο σωστό, με τα δύο άκρα να αποτελούν βασικά προσωπική επιλογή (θες πιο γρήγορη θέρμανση ή μικρότερη κατανάλωση).

Τώρα που το ξαναβλέπω, ίσως τελικά να έχει νόημα να θεωρείς τυπικές μέσες τιμές στη μελέτη και να μην χάνεις χρόνο με ακριβείς υπολογισμούς (βλακεία που έκανα και εγώ παλιότερα, τελικά μάλλον τζάμπα)....
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#88071 Δυστυχώς έχω αμφιβολίες για την ποιότητα της μελέτης στη συγκεκριμένη περίπτωση, καθώς ενεπλάκη και μηχανολόγος της εταιρίας από την οποία τελικά προμηθευτήκαμε τα υλικά, και δεν την είδα προσωπικά αποτυπωμένη σε φύλλο χαρτί...

Σε γενικές γραμμές πάντως η αίσθησή μου είναι ότι δεν έπεσαν πολύ έξω, με μια υποψία για υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα κατά 10-20%. Πρόκειται για σπίτι 130 τ.μ., διώροφο, μονωμένο αλλά πανταχόθεν εκτεθειμένο, με όγκο περίπου 400 m3 (στο οποίο ίσως κάποτε προστεθούν 2 δωμάτια και γίνει 150 τ.μ. και 500 m3), στο οποίο υπάρχει λέβητας 28 KW, δοχείο ΖΝΧ 160lt και σώματα που σε συνθήκες 90/70/20 δίνουν περίπου 20-21 KW. Από την άλλη βλέποντας πως λειτουργούσε το σύστημα με θερμοκρασία προσαγωγής 70 C και συνεχείς βροχοπτώσεις, ίσως κάτι μικρότερο να ήταν οριακό και με ακόμη περισσότερο κρύο να έπρεπε να δουλεύει συνέχεια κοντά στους 90 C για να κάνει σωστή δουλειά.

Κάτι τελευταίο πάντως, νομίζω πώς πέρα από τα νούμερα σημασία έχει και η "αίσθηση" της ζέστης σε ένα χώρο. Ενδεχομένως δηλ. κάποιοι να προτιμούν π.χ. 20 βαθμούς με αναμμένα σώματα ώστε να υπάρχει μια ενεργός πηγή θερμότητας και κυκλοφορία θερμών ρευμάτων, απ' ό,τι π.χ. 21 βαθμούς με τα σώματα κλειστά.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#88076 Για 130τ.μ. τα 28kW ίσως είναι πολλά, θα ταίριαζε περισσότερο σε 160-180τ.μ. Τα 160lt είναι καλή διάσταση, και πάλι ίσως λίγο μεγάλη. Αν έχεις σχέδια επέκτασης όπως λες, τότε είσαι κομπλέ από σήμερα :thumbsup:

70 βαθμοί είναι σε κάθε περίπτωση λίγο χαμηλά, ειδικά αν όπως λες βλέπεις και κάτω από το μηδέν (βάλε και τη θερμοχωρητικότητα του συστήματος που πρέπει να "ζεστάνεις" για να δεις θέρμανση στους χώρους σου). Πάντως 90 βαθμοί είναι και ψηλά και επικίνδυνοι και κοστοβόροι, χώρια που ζορίζεις τις ανοχές όλου του συστήματος άνευ λόγου. Κάτι λίγο πάνω από τους 80 και μένα θα μου φαινόταν πιο σωστό.

Λες διώροφο, είναι ενιαίοι χώροι (με χωρίσματα/πόρτες) ή υπάρχουν εσωτερικές σκάλες με ελεύθερα ανοίγματα ? Μήπως δημιουργούνται "καμινάδες" θερμών ρευμάτων προς τα πάνω ? Η διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας αντί για συνεχές άναψε/σβήσε είναι πάντα καλύτερη και προτιμότερη, χωρίς να υπερβαίνουμε τους 21-22, που είναι το άνω όριο για εσωτερικούς χώρους.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#88082 Τα 160 lt ΖΝΧ μπήκαν γιατί το σπίτι κάποιες φορές το καλοκαίρι μετατρέπεται σε "ξενοδοχείο", με διάφορους ενοίκους (κυρίως θηλυκούς) να καταναλώνουν αβυσσαλέες ποσότητες ΖΝΧ για την κώμη τους :lol:
Το δοχείο ΖΝΧ καθαρίστηκε και συντηρήθηκε για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια και βγήκαν από μέσα τέρατα, υπολογίζω 6-7 κιλά αλάτι & λοιπά καθιζήματα, το νερό εκεί είναι άθλιο. Ευτυχώς το ανόδιο μαγνησίου έκανε δουλειά, τοιχώματα και σερπαντίνα δεν είχαν διαβρωθεί καθόλου. Το δε ανόδιο στο κύκλωμα της θέρμανσης είχε πολύ απλά εξαφανιστεί, μέγιστο λάθος που το αμελήσαμε τόσο χρόνια...

Όντως τα 28 KW και εγώ πιστεύω με βάση την έρευνα που είχε γίνει τότε ότι είναι λίγα παραπάνω απ' ό,τι χρειαζόταν, αλλά τότε, προ ΔΝΤ, το σενάριο της επέκτασης φάνταζε εξαιρετικά πιθανό και θέλαμε να είμαστε κομπλέ εξ αρχής. Προς το παρόν τα σχέδια έχουν μπει στο ψυγείο, αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα.

Υπάρχει εσωτερική σκάλα με ελεύθερο άνοιγμα. Υπάρχει αυτονομία κατ' όροφο καλού-κακού για ειδικές περιπτώσεις, αλλά κατά κανόνα θερμαίνεται όλο το σπίτι ταυτόχρονα, απλώς ο θερμοστάτης του πάνω ορόφου "κόβει" λίγο νωρίτερα (συνήθως στο τέλος μιας περιόδου λειτουργίας των καλοριφέρ ο όροφος έχει 0.5 C παραπάνω).
Σαφέστατα η διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας είναι καλύτερη, για εμένα είναι καλά 20-21 βαθμοί την ημέρα και το βράδυ 18-19..

Υ.Γ. 1: 90 βαθμοί μου φαίνονται και εμένα πολλοί, όταν το είχα δοκιμάσει σχεδόν τον "φοβόμουν" τον λέβητα, παρότι υπάρχουν ένα σωρό δικλείδες ασφαλείας, εξαεριστικά, μανόμετρα κλπ :lol:
Υ.Γ. 2: speaking of μανόμετρα, υπάρχει χρυσός κανόνας για την ορθή πίεση νερού στο κύκλωμα της θέρμανσης;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#88127 Με λέβητα αερίου στα 25Kw, 17 σώματα πάνελ διαφόρων διαστάσεων και 4 σώματα-πετσετοκρεμάτρες 1,40 x 0,40 , με συνολικές θερμίδες κάπου στις 19.000kcal και δοχείο ZNX στα 300 λίτρα, είμαι OK για 2όροφη κατοικία 240 τμ, με επιπλέον ημιυπόγειο και δώμα 50 τμ.

Για τα μανόμετρα και την πίεση δικτύου θέρμανσης, χοντρικά υπολογίζεις 1,1 - 1,2 bar αρχική και προσθέτεις 0,2 για κάθε όροφο.
Πχ: λεβητοστάσιο σε υπόγειο, με ισογ-1ο- 2ο οροφο(δώμα), συνολικά είσαι στα 1,8 bar, υπολογίζοντας όμως πάντα πως με την λειτουργία του λέβητα και επιτευξη των 80οC θα έχεις αύξηση πίεσης άλλα 0,2 bar περίπου . Αρα ρυθμίζεις την πίεση στο δίκτυο μέσω αυτόματου πλήρωσης στο 1,5-1,6 bar με κλειστή θέρμανση.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#88180 Με αυτα που διαβαζω για αντοχες κυκλωματος, καταπονησεις λεβητα στους 90 βαθμους νερο κτλ ... αισθανομαι πως κατω απο το σπιτι μου εχω πυρηνικη βομβα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#88193 Αν πάει κάτι (πολύ) στραβά χαλαρά εκτοξεύεται μέσα από ένα τοίχο/ταβάνι ένας λέβητας...