Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#14087
corsair έγραψε:
g47 έγραψε:Ειχε ερθει ενα μηνυμα, δεν το θυμομουν.
5 ειναι αρκετα unlimited για μενα (οχι οτι επρεπε να το κανουν 5), δεν σε φθανουν τοσα το μηνα?
Μη λες ευχαριστω στο τελος του μηνυματος χωρις ™ . :rtfm:



Κοιτα, λιγο skype, λιγο tunein radio, λιγο spotify, λιγο διαφορα services.... και αν κανεις και μερικα hotspot για λιγες ωρες, εξαφανιζονται και εντος βδομαδας. Θα πρεπει να ειναι κανεις ποιιο μετρημενος πλεον.

Ευχαριστώ™


Δηλαδή ούτε torrent κατέβασμα όλες τις ταινίες του Samuel L. Jackson ούτε λειτουργία του παγκόσμιου server της Coca-Cola Company...τσίπηδες είναι με αυτά τα 5GB.

Ευχαριστώ δεν θα πάρουμε™.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#14116
corsair έγραψε:Κοιτα, λιγο skype, λιγο tunein radio, λιγο spotify, λιγο διαφορα services.... και αν κανεις και μερικα hotspot για λιγες ωρες, εξαφανιζονται και εντος βδομαδας. Θα πρεπει να ειναι κανεις ποιιο μετρημενος πλεον.

Ευχαριστώ™


Wifi δεν έχετε εκεί χάμω; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By spiros
#14224
cmarin έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Ειδα διαφημιση CYTA για κινητη τηλεφωνια?? :s_omg


Για όσους έχουν cyta2Play έχουν προσφορά 1000 λεπτά, 1000ΣΜΣ και 100ΜΒ το μήνα με 25€. Στους υπόλοιπους ξεκινάει η σύνδεση από 9€ με 100,100, 100 αντίστοιχα. Not bad.

too bad
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#14349 Για σταθερή τι προτείνετε;
Έχω ΟΤΕ χωρίς ίντερνετ, 165 λεπτά προς κινητά νομίζω, και απεριόριστα σταθερά, 42 ευρώ το δίμηνο.
Αν πάω σε άλλη εταιρεία θα πληρώσω έξοδα μεταφοράς; (δεν θυμάμαι πώς λέγονται...)
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#14406
spiros έγραψε:
cmarin έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Ειδα διαφημιση CYTA για κινητη τηλεφωνια?? :s_omg


Για όσους έχουν cyta2Play έχουν προσφορά 1000 λεπτά, 1000ΣΜΣ και 100ΜΒ το μήνα με 25€. Στους υπόλοιπους ξεκινάει η σύνδεση από 9€ με 100,100, 100 αντίστοιχα. Not bad.

too bad

why? για την χρονοχρέωση? Για την κόρη μου μια χαρά είναι.
Παραπάνω έγραψα 100ΜΒ ενώ είναι 1000ΜΒ (1GB) στα 25€
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#14671 Άχρηστα από την Παρασκευή τα κλεμμένα κινητά! - Θα κλειδώνουν και δεν θα μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν

- Όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα απενεργοποιούν όλες τις συσκευές που θα δηλώνονται ως κλεμμένες
- Τι είναι ο κωδικός ΙΜΕΙ και που βρίσκεται
- Τι πρέπει να κάνουν οι κάτοχοι κινητών τηλεφώνων«Φρένο» στα κλεμμένα κινητά βάζει, από μεθαύριο Παρασκευή, η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, μιας και όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είναι υποχρεωμένες να απενεργοποιούν μέσω του κωδικού ΙΜΕΙ (International Mobile Equipment Identity- Διεθνής Κωδικός Κινητών Τηλεφώνων), όλες τις συσκευές κινητών τηλεφώνων που δηλώνονται από τους συνδρομητές τους ως κλεμμένες.

Έτσι λοιπόν, ένα κλεμμένο κινητό θα είναι πλέον άχρηστο και δεν θα μπορεί να μεταπωληθεί στην εγχώρια «μαύρη» αγορά, μιας και δεν θα ενεργοποιείται με άλλη κάρτα SIM της ίδιας ή άλλης εταιρείας.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η γνωστοποίηση του κωδικού ΙΜΕΙ της κλεμμένης συσκευής από τον συνδρομητή στον πάροχό του. Ο κωδικός ΙΜΕΙ περιλαμβάνει πληροφορίες για τον κατασκευαστή και το μοντέλο της συσκευής και αποτελεί την «ταυτότητα» κάθε συσκευής.

Κάθε συνδρομητής μπορεί να εντοπίσει τον κωδικό ΙΜΕΙ:

- στη συσκευασία της συσκευής
- πατώντας τα πλήκτρα * # 06 # στη συσκευή του
- με σχετική εφαρμογή του λογισμικού της συσκευής

Για την απενεργοποίηση της συσκευής, οι συνδρομητές πρέπει αρχικά να δηλώσουν την κλοπή στην Αστυνομία και στη συνέχεια, να υποβάλουν στον πάροχό τους γραπτό αίτημα απενεργοποίησης της συσκευής, επισυνάπτοντας το αποδεικτικό της δήλωσης κλοπής.

Κάθε εταιρεία που απενεργοποιεί τις κλεμμένες συσκευές των συνδρομητών της στο δίκτυό της, αναλαμβάνει ταυτόχρονα την ευθύνη να ενημερώνει σχετικά και τις υπόλοιπες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας οι οποίες οφείλουν να προχωρήσουν, επίσης, στην απενεργοποίηση των κλεμμένων συσκευών στα δίκτυά τους.
Σημειώνεται ότι ένα αίτημα απενεργοποίησης απορρίπτεται εάν ο δηλούμενος κωδικός ΙΜΕΙ δεν είναι έγκυρος σύμφωνα με τις σχετικές διεθνείς προδιαγραφές ή δεν έχει αποδοθεί από τον κατασκευαστή στη συσκευή, ώστε να την προσδιορίζει κατά μοναδικό τρόπο. Εφαρμόζοντας τη συγκεκριμένη υποχρέωση, η ΕΕΤΤ στοχεύει στην ενίσχυση της προστασίας του καταναλωτή έναντι του φαινομένου της κλοπής συσκευών κινητών τηλεφώνων


newsit.gr
Άβαταρ μέλους
By spiros
#14738
cmarin έγραψε:
spiros έγραψε:
cmarin έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Ειδα διαφημιση CYTA για κινητη τηλεφωνια?? :s_omg


Για όσους έχουν cyta2Play έχουν προσφορά 1000 λεπτά, 1000ΣΜΣ και 100ΜΒ το μήνα με 25€. Στους υπόλοιπους ξεκινάει η σύνδεση από 9€ με 100,100, 100 αντίστοιχα. Not bad.

too bad

why? για την χρονοχρέωση? Για την κόρη μου μια χαρά είναι.
Παραπάνω έγραψα 100ΜΒ ενώ είναι 1000ΜΒ (1GB) στα 25€

στις προηγουμενες σελιδες εχουμε αναφερει πιο φθηνες λυσεις.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#14764 Πρώτο μου ποστ στο νέο φορουμ, καλή αρχή και...καλά μυαλά :shifty:

Qsis σε τι κάρτα το γύρισες και τι πακέτο περιλαμβάνει;
Άβαταρ μέλους
By spiros
#14799
QsisVTS έγραψε:Τελικά με γύρισαν σε κάρτα, μάλλον το mail στην ΕΕΤΤ έπιασε τόπο

:s_cool
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#14876
spiros έγραψε:οι επιδοτησεις εδω και πολλα χρονια ειναι απατη.
σε ακριβο συμβολαιο μπορει να σου δινουν πχ επιδοτηση 200€ και σου πουλανε συσκευη που αν την παρεις απο αλλο μαγαζι, την παιρνεις 200-300€ φθηνοτερα. :s_biggrin
οι επιδοτησεις συμφερουν πλεον μονο εταιρικα πακετα, που συνηθως τα στελεχη παιρνουν οτι τελευταιο κυκλοφορει, και οι υπολοιποι Νοκια των 100€ :s_tongue

Υπάρχουν και πιο καλές περιπτώσεις. Εγώ είχα μηνιαίως 150 λεπτά προς όλους, 200mb και απεριόριστα ενδοεταιρικά με 18 ευρώ πάγιο και 290 ευρώ (προ ΦΠΑ) επιδότηση με δικαίωμα να αγοράσω συσκευή από όπου θέλω (πλην εξωτερικού) και να μου πιστώσουν το πόσο στον επόμενο της αγοράς λογαριασμό. Αν ήθελα δηλαδή έβγαζα κι από πάνω.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#14933 Είμαι ένα βήμα πρίν πάω σε Wind F2G. Η Cosmote απλά είναι ανύπαρκτη και πανάκριβη.
Η ερώτηση μου είναι: σαν κάτοχος της ανύπαρκτης what's up μπορώ να πάω σε f2g αλλά να κρατήσω τον ίδικ αριθμό? Και αν ναί πόσο γρήγορα γίνεται η μετάβαση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
By Mark
#14955 Φυσικά και μπορείς. Φορητότητα θα κάνεις. Εγώ πήγα εχθές (23/9) στη wind για να μεταφέρω ένα νούμερο που είναι CU σε Q. Μου είπαν πως αναμένεται να πραγματοποιηθεί στις 26-27. Το Δεκέμβρη είχα κάνει το αντίθετο (από wind σε Vodafone) και πήρε μια βδομάδα και κάτι, αλλά είχα κάνει την αίτηση on line και θα μου έστελναν με courier την κάρτα SIM και τα χαρτιά για υπογραφή.

Επίσης αν πας σε κατάστημα wind για να ζητήσεις φορητότητα αν έχεις πάρε μαζί σου το χαρτί που σου δώσανε κατά την δήλωση του αριθμού στην cosmote. Το ζητάνε και καλά για να μην γίνει κάποιο λάθος στα στοιχεία. Μου έτυχε σε κατάστημα να μην μου το κάνει χωρίς αυτό και να μου ζητάει να πάω σε κατάστημα του παρόχου που είμαι τώρα για να μου εκτυπώσουν ένα χαρτί με τα στοιχεία. Θεωρητικά καλά κάνουν γιατί στο παραμικρό λάθος λένε ότι απορρίπτει το αίτημα ο πάροχος δότης.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#14959 Να συμπληρωσω ότι την ημ.νία που θα σου πουν ότι θα γίνει ενεργοποίηση, κάνε μια κλήση από το κινητό για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση. Διαφορετικά όσο και να το καλείς το κινητό από άλλο τηλέφωνο θα στο δείχνει κλειστό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#15005
Scotch έγραψε:
spiros έγραψε:οι επιδοτησεις εδω και πολλα χρονια ειναι απατη.
σε ακριβο συμβολαιο μπορει να σου δινουν πχ επιδοτηση 200€ και σου πουλανε συσκευη που αν την παρεις απο αλλο μαγαζι, την παιρνεις 200-300€ φθηνοτερα. :s_biggrin
οι επιδοτησεις συμφερουν πλεον μονο εταιρικα πακετα, που συνηθως τα στελεχη παιρνουν οτι τελευταιο κυκλοφορει, και οι υπολοιποι Νοκια των 100€ :s_tongue

Υπάρχουν και πιο καλές περιπτώσεις. Εγώ είχα μηνιαίως 150 λεπτά προς όλους, 200mb και απεριόριστα ενδοεταιρικά με 18 ευρώ πάγιο και 290 ευρώ (προ ΦΠΑ) επιδότηση με δικαίωμα να αγοράσω συσκευή από όπου θέλω (πλην εξωτερικού) και να μου πιστώσουν το πόσο στον επόμενο της αγοράς λογαριασμό. Αν ήθελα δηλαδή έβγαζα κι από πάνω.

Εγώ με 18€ είχα 1000' σε όλους, 100sms & 1.35GB

Αλλά μόλις τελείωσαν οι προσφορές το καλύτερο που μπορούσαν να μου κάνουν ήταν 38€ , οπότε πήραν 38@@

Μετά μου έλεγαν στα 30€ το χαμηλότερο πακέτο με τα 500' και τα 250MB & δώρο αλλά 500ΜΒ και κάπου εκεί τους χαιρετησα. Με 30 ή 40€ κάρτα κάνω παπάδες αν χρειαστεί και με κάτω από 20€ είμαι μάλλον οκ..

Θα πρέπει να το δω και στη πράξη πάντως

RXristos έγραψε:Πρώτο μου ποστ στο νέο φορουμ, καλή αρχή και...καλά μυαλά :shifty:

Qsis σε τι κάρτα το γύρισες και τι πακέτο περιλαμβάνει;

Σε f2g

Πήρα για αρχή πακέτο των 15€ και έχω 1200' & sms για wind , 300' & 100sms για τους υπόλοιπους, 600MB + 100MB bonus

Το μόνο που μπορεί να με ζορισει είναι τα 300' στους υπόλοιπους, αλλά με άλλα 2€ μπορώ να βάλω αλλά 100'
Σκοπεύω να μένω έως 20€ το μήνα, να μη τα ξεπερνάω

Κάρτα των 20€ δηλαδή αγόρασα, βάλε τα 2€ περίπου που κρατάνε φόρο, έχω 18€ για πακέτα και στη χειρότερη λέω να χαλάσω τα 17 από αυτά

Μπες βέβαια και δες τα πακέτα να δεις τι σε συμφέρει, εμένα με συμφέρει αυτό γιατί έχω και κάποιους wind να μιλάω με πρώτη και κύρια τη γυναίκα.