Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#682957
theo13 έγραψε:Σήμερα μου έληξε το συμβόλαιο της Cosmote για το σταθερό (ADSL 24Mbps/απεριόριστα σταθερά και 120 λεπτά κινητά) για το οποίο πλήρωνα 26 ευρώ το μήνα. Λόγω της θέσης του σπιτιού (κοντά σε κόμβο του ΟΤΕ αλλά και καμπίνα fiber πλέον) η ταχύτητα ήταν πάντα στο φουλ όπως φαίνεται και στην εικόνα παρακάτω και γενικά δεν έχω προβλήματα.

Εικόνα

Βλέπω τώρα ότι η "προσφορά" που μου κάνουν είναι το ίδιο στα 29 ευρώ και η 50αρα fiber στα 31 ευρώ.
Aντίστοιχα η vodafone έχει σε προσφορά τα 50 Mbps VDSL με εγγύηση ταχύτητας στα ίδια χρήματα που δίνω τώρα.
Δοκιμάζω vodafone ή δεν μπλέκω και μένω στα αβγά μου στην Cosmote με το καπέλο στην τιμή;

Στο fiber ολες οι εταιρίες χρησιμοποιούν κοινές καμπίνες.
Το πιο πιθανο ειναι η Βοντα να χρησιμοποιήσει την καμπίνα που ειναι δίπλα στο σπίτι σου.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#684370
Anonymous Founder έγραψε:Πας Vodafone. Η VDSL αν δεν παίξει στην ταχύτητα που υπόσχονται, μπορείς να υπαναχωρήσεις Τάσο να γυρίσεις στην Cosmote. Γενικά, η Vodafone δεν είναι κακή εταιρεία, απλώς δεν έχει την δύναμη του ΟΤΕ στο τεχνικό κομμάτι, γενικώς βγάζεις πάντα πιο εύκολα άκρη με τον τελευταίο.


Τελικά ανανέωσα Cosmote. Με ένα τηλέφωνο στο 13888 μου έκαναν καλύτερη προσφορά από ότι στην εφαρμογή. Επιπλέον έχω διαθέσιμη προσφορά στα 30 ευρώ για 50 Μbps όποτε θέλω.

Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote για ακόμα μια φορά. Λόγω του υψηλού φόρτου του τηλεφωνικού κέντρου και της 1+ ώρας αναμονής επέλεξα να με καλέσουν αυτοί. Μόλις με κάλεσαν για κάποιο λόγο έπεσε η γραμμή και εγώ ήμουν έτσι :rant: γιατί λέω πάει έχασα την σειρά μου τώρα. Ωστόσο μόλις κάλεσα και δήλωσα τον αριθμό μου το σύστημα μου λέει ότι "επειδή γίνεται ταυτόχρονη προσπάθεια επανάκλησης, ακυρώνουμε αυτήν και σας συνδέουμε απευθείας με εκπρόσωπο". Οπότε κατέληξα έτσι :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#684372 Μια χαρά. Η αναβάθμιση στα 50Mbps για 30€ αξίζει πάντως, στην προτείνω με χίλια. Κι εγώ Cosmote 50άρα έχω και πληρώνω 32€ αν θυμάμαι με απεριοριστα σταθερά (που ούτε αυτά χρησιμοποιώ).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#684409
Anonymous Founder έγραψε:Γενικά, η Vodafone δεν είναι κακή εταιρεία


Μέχρι να χρειαστείς την εξυπηρέτηση...
Πρώτη φορά κατάφερα να με κάνουν μπαλάκι από τον έναν εκπρόσωπο στον άλλο και να καταλήξω στον πρώτο ή δεύτερο αν θυμάμαι καλά . Ο οποίος επίσης πήγε να με προωθήσει πάλι άλλου.Αυτο ήταν μόνο ένα συμβάν το οποίο μαζί με όλα τα άλλα με έκανε να διακόψω...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684410
Anonymous Founder έγραψε:Γενικά, η Vodafone δεν είναι κακή εταιρεία
...αν σου αρέσουν τα πανηγύρια

Προσπαθώ τις τελευταίες ημέρες να κάνω εγγραφή στο My Vodafone για να βλέπω ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς του σταθερού των γωνιών μου και να τους πληρώνω μέσω τραπέζης.
Όσες φορές και αν προσπάθησα, είτε μέσω web είτε μέσω app μου βγάζει διαρκώς σφάλμα στο νούμερο του σταθερού.

Παίρνω σήμερα τηλέφωνο (με χρέωση φυσικά), μου αρχίζουν στην αρχή τα χαζά για το gdpr :thumbsdown:
Με τα πολλά λέω στην κοπέλα να μου πει έστω ποιος είναι ο λόγος που δεν μου επιτρέπει να κάνω εγγραφή και μου λέει υπάρχει θέμα με αυτούς που είναι πρώην πελάτες Cyta και δεν μπορείτε να κάνετε εγγραφή!!! :dizzy:
Η φάση είναι πως ειδικά για τον ένα λογαριασμό η μετάβαση στην Vodafone έχει γίνει ένα χρόνο τώρα...

Εταιρεία τηλεπικοινωνιών η οποία εν έτει 2021 δεν σου επιτρέπει να βλέπεις ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς σου.
Κατά τα άλλα επενδύουμε και περιμένουνε να έρθει το 5G!

Εντυπωσιασμένος για άλλη μια φορά από αυτή την εταιρεία. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#684411 Εικόνα

Πριν 2 μήνες(!!!!) έκανε αίτηση φορητότητας ο μπρο από Wind σε Voda.
Σήμερα είδε το παραπάνω.
Πριν 1 βδομάδα με 10 μέρες περίπου, είχε μιλήσει και το θέμα ήταν ότι στα δικαιολογητικά που τους έδωσε, δεν έβλεπαν καλά τον αριθμό βρόγχου.
Υπόψιν ότι ο αδερφός μου ενδιαφέρθηκε να μάθει προς τι η αργοπορία της εξέλιξης...
Και τελικά ακυρώθηκε όλη η διαδικασία. Για γέλια όλοι...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684413 Εδώ εμένα με πήραν από την ίδια την Vodafone να μου κάνουν αναβάθμιση σε VDSL, κλείσαμε το συμβόλαιο και μετά από μία ώρα με ξαναπήραν για να το ακυρώσουν επειδή, ενώ έβλεπαν διαθεσιμότητα στο σύστημα τους, τελικά δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στον βρόγχο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#684422 Εντωμεταξύ έχει μπουρδελιαστει εντελώς και το σήμα της. Έχω κατακόρυφη αύξηση των dropped calls ενώ και σε συγκεκριμένο σημείο εντός σπιτιού έχω τυφλό σημείο που παλιότερα δεν είχα κανένα θέμα.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#684440
Anonymous Founder έγραψε:Μια χαρά. Η αναβάθμιση στα 50Mbps για 30€ αξίζει πάντως, στην προτείνω με χίλια. Κι εγώ Cosmote 50άρα έχω και πληρώνω 32€ αν θυμάμαι με απεριοριστα σταθερά (που ούτε αυτά χρησιμοποιώ).


Mιλώντας για κλήσεις σε σταθερά.. (Τελευταίος λογαριασμός)

Εικόνα

Από αυτά δικά μου είναι 0 δευτερόλεπτα. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#684441
Giuseppe Busso έγραψε:Εικόνα

Πριν 2 μήνες(!!!!) έκανε αίτηση φορητότητας ο μπρο από Wind σε Voda.
Σήμερα είδε το παραπάνω.
Πριν 1 βδομάδα με 10 μέρες περίπου, είχε μιλήσει και το θέμα ήταν ότι στα δικαιολογητικά που τους έδωσε, δεν έβλεπαν καλά τον αριθμό βρόγχου.
Υπόψιν ότι ο αδερφός μου ενδιαφέρθηκε να μάθει προς τι η αργοπορία της εξέλιξης...
Και τελικά ακυρώθηκε όλη η διαδικασία. Για γέλια όλοι...


H περίπτωση που ανέφερα πιο πάνω κάπως έτσι ξεκίνησε και σε μένα. Είχα κάνει αίτηση για μεταφορά γραμμής σε άλλη πόλη αφού με διαβεβαίωσαν ότι γίνεται και πήγα σε κατάστημα με τα δικαιολογητικά που θέλανε όπως με είχανε καθοδηγήσει. Μάλιστα στην πορεία μου είπανε όχι θα χρεωθώ και επιπλέον €€€ για αυτή τη μεταφορά αλλά λέω δε γ@μεις ας γίνει να τελειώνω. Μου είχανε πει θα πάρει περίπου 1 μήνα. Αφού έφτασε το χρονικό διάστημα τους πήρα για να δω τι γίνεται και μου λένε δε βλέπουμε κάποια αίτηση. :omg: Πάω κατάστημα και η κοπέλα μου δείχνει κανονικά στο pc ότι όντως είναι σταλμένη η αίτηση και σαφώς η ίδια δεν είχε κάνει κάποιο λάθος (εννοείται εγώ χωρίς σύνδεση στο νέο σπίτι). Μετά ακολούθησαν τα τηλέφωνα που είπα πριν, δε βγήκε άκρη γιατί μείναμε στο θα το ελέγξουν και έτσι πήγα και το διέκοψα.

Μετά από κάποιες μέρες με πήρε κάποιος μάλλον από ανώτερη θέση να με ρωτήσει το λόγο διακοπής και αφού του εξήγησα μου είπε ότι αυτό κανονικά (δηλ. μεταφορά γραμμής σε άλλη πόλη) δε γίνεται και του απάντησα ότι ρώτησα και αυτοί με καθοδήγησαν.
Άβαταρ μέλους
By alex
#687410 παιδια τα ρουτερ που δινει η cosmote ειναι οντως κανουρια η' τα αποθηκευουν και τα ξανασυσκευαζουν για να τα ξαναδωσουν?