Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682162
bill33 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δοκίμασες απλώς να κάνεις αναζήτηση με την λέξη "WiFi". To έκανα μόλις στο δικο μου και βρήκε την εφαρμογή "Κλήσεις Wi-Fi". Έχω Samsung και δεν ξέρω πώς είναι στης γυναίκας σου, αν το θυμηθώ το βράδυ θα το κοιτάξω στο Redmi της δικής μου και θα σου πω!
Το έχει και η Vodafone εκτός από την Cosmote. To ενεργοποίησα κι εγώ να βρισκεται. :s_biggrin


Εμεις εδω πασχουμε απο σημα. Τοσα χρονια ειχαμε τη συσκευη "full σημα" (ή καπως ετσι) κι ηταν ολα καλα. Πλεον καταργησανε αυτες τις συσκευες και η μονη μας ελπιδα για να μη βγαινουμε χειμωνιατικα στα μπαλκονια για να μιλησουμε ειναι αυτο. Κι εμενα στο samsung μου το εβγαλε ετοιμο ψηλα στα εικονιδια/ειδοποιησεις που βλεπεις αν συρεις την οθονη προς τα κατω και το ανοιξα με ενα κλικ. Στης γυναικας μου καμια σχεση το μενου και η διαδικασια. Αν εχει ιδιο τηλεφωνο και κοσμοτε η γυναικα σου θα σου ημουν υποχρεος να ριξεις μια ματια. Η βονταφον νομιζω το εχει διαφορετικα το wifi calling. Μεχρι και app διαβασα οτι πρεπει να κατεβασουν σε ορισμενες περιπτωσεις για να δουλεψει.

Ρυθμίσεις-καρτες σιμ-επιλέγεις την καρτα--κάτω κατω γράφει use VoLTE και κλήσεις με wifi.


Worked. You are the man :yahoo:

Για σενα "δουλευουνε" οι Mods σου HF (γλυτωσες το ψαξιμο) :lol:
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 22 Δεκ 2020, 17:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#682163 Εμένα κάνει τη μλκια ότι αν μιλάς VoWiFi και χάσεις το δίκτυο, πέφτει η γραμμή...
Δε κάνει αυτόματα εναλλαγή σε VoLTE?
Xiaomi MI9, έχω VoIP εδώ και κανα χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#682166 Ε ρε απατεώνες στον ΟΤΕ . Επειδή είμαι σε απομακρυσμένη περιοχή το DSL είναι για κλάματα . Έβαλα λοιπόν πριν 2 χρόνια το booster δλδ υβριδικό με καρτα σιμ. Επιπλέον 6.5 ευρώ το μήνα . Έπιανα πλέον 14mb αλλά ήταν για 100γιγα το μήνα . Μετά δεν χρεωνοαουν απλά έπεφτε η ταχύτητα. Αλλά και πάλι έπεφτε στα 7 με 9 αποδεκτό γιατί με σκέτη DSL πιάνω 3.5 . Ξαφνικά βλέπω στον τελευταίο λογαριασμό το 6.5 ευρώ έγινε 9μιαη . Πάω ΟΤΕ και μου λέει τελείωσε το συμβόλαιο . Ωραία της λέω ανανέωσε να πάμε πάλι 6.5 . Παίρνει τηλ και τι μου λέει ? Αν το αφήσω χώρος ανανέωση θα είναι 9μιση ευρώ ..αν κάνω ανανέωση πάει 19 ευρώ ....Ιιιιιιιι

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682167 Ειδες ωραιο κολπο? Εκει που ησουν ετοιμος να τους βρισεις, μετα "επρεπε" να τους πεις κι ευχαριστω για την εκπτωση!!!
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#682170
bujinkan έγραψε:Ε ρε απατεώνες στον ΟΤΕ . Επειδή είμαι σε απομακρυσμένη περιοχή το DSL είναι για κλάματα . Έβαλα λοιπόν πριν 2 χρόνια το booster δλδ υβριδικό με καρτα σιμ. Επιπλέον 6.5 ευρώ το μήνα . Έπιανα πλέον 14mb αλλά ήταν για 100γιγα το μήνα . Μετά δεν χρεωνοαουν απλά έπεφτε η ταχύτητα. Αλλά και πάλι έπεφτε στα 7 με 9 αποδεκτό γιατί με σκέτη DSL πιάνω 3.5 . Ξαφνικά βλέπω στον τελευταίο λογαριασμό το 6.5 ευρώ έγινε 9μιαη . Πάω ΟΤΕ και μου λέει τελείωσε το συμβόλαιο . Ωραία της λέω ανανέωσε να πάμε πάλι 6.5 . Παίρνει τηλ και τι μου λέει ? Αν το αφήσω χώρος ανανέωση θα είναι 9μιση ευρώ ..αν κάνω ανανέωση πάει 19 ευρώ ....Ιιιιιιιι

Xperia 5ii

Έχουν μια μαλάκυνση σε τέτοια θέματα οι εταιρίες. :thumbsdown:
Κόψτο τελείως (πρέπει να επιστρέψεις το router) και όταν απενεργοποιηθεί, πάρε την επόμενη μέρα και ζήτα το με νέο 24μηνο συμβόλαιο.
Θα το πάρεις στα 6,8€/μήνα που είναι η τωρινή τιμή της "προσφοράς".
Αν την παλεύεις βέβαια να μείνεις για κανα μήνα με σκέτη την adsl. Γιατί τόσο θα πάει το στείλε/πάρε router και η διακοπή/επανενεργοποίηση δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#682171
Bayern7 έγραψε:
bujinkan έγραψε:Ε ρε απατεώνες στον ΟΤΕ . Επειδή είμαι σε απομακρυσμένη περιοχή το DSL είναι για κλάματα . Έβαλα λοιπόν πριν 2 χρόνια το booster δλδ υβριδικό με καρτα σιμ. Επιπλέον 6.5 ευρώ το μήνα . Έπιανα πλέον 14mb αλλά ήταν για 100γιγα το μήνα . Μετά δεν χρεωνοαουν απλά έπεφτε η ταχύτητα. Αλλά και πάλι έπεφτε στα 7 με 9 αποδεκτό γιατί με σκέτη DSL πιάνω 3.5 . Ξαφνικά βλέπω στον τελευταίο λογαριασμό το 6.5 ευρώ έγινε 9μιαη . Πάω ΟΤΕ και μου λέει τελείωσε το συμβόλαιο . Ωραία της λέω ανανέωσε να πάμε πάλι 6.5 . Παίρνει τηλ και τι μου λέει ? Αν το αφήσω χώρος ανανέωση θα είναι 9μιση ευρώ ..αν κάνω ανανέωση πάει 19 ευρώ ....Ιιιιιιιι

Xperia 5ii

Έχουν μια μαλάκυνση σε τέτοια θέματα οι εταιρίες. :thumbsdown:
Κόψτο τελείως (πρέπει να επιστρέψεις το router) και όταν απενεργοποιηθεί, πάρε την επόμενη μέρα και ζήτα το με νέο 24μηνο συμβόλαιο.
Θα το πάρεις στα 6,8€/μήνα που είναι η τωρινή τιμή της "προσφοράς".
Αν την παλεύεις βέβαια να μείνεις για κανα μήνα με σκέτη την adsl. Γιατί τόσο θα πάει το στείλε/πάρε router και η διακοπή/επανενεργοποίηση δυστυχώς.
Έως τώρα συνήθως πήγαινα και έπαιρνα μόνος μου το ρούτερ στον ΟΤΕ εδώ πέρα .τώρα δεν ξέρω λόγο κοβιντ αν υπάρχουν θέματα καθυστέρησης

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#682218
MIXOStsi έγραψε:Εμένα κάνει τη μλκια ότι αν μιλάς VoWiFi και χάσεις το δίκτυο, πέφτει η γραμμή...
Δε κάνει αυτόματα εναλλαγή σε VoLTE?
Xiaomi MI9, έχω VoIP εδώ και κανα χρόνο.


Και μένα το κάνει καμιά φορά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#682261 Έχω το note 7ε την τελευταία αναβάθμιση 12....... Κάνει λήψη 4 G+ και πλάι δείχνει ένα τετραγωνάκι vo LTE. έκανα την εφαρμογή για το wifi. Αλλά δεν ξέρω πως να το τσεκαρω εάν είναι σωστά λειτουργικά. Μια βοήθεια????

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#682385
224v έγραψε:Έχω το note 7ε την τελευταία αναβάθμιση 12....... Κάνει λήψη 4 G+ και πλάι δείχνει ένα τετραγωνάκι vo LTE. έκανα την εφαρμογή για το wifi. Αλλά δεν ξέρω πως να το τσεκαρω εάν είναι σωστά λειτουργικά. Μια βοήθεια????

< Note >

Βαλτο σε λειτουργια πτησης με wifi ανοικτο.

Εαν ολα βαινουν καλως θα εχεις αμφιδρομη λειτουργια sms / κλησεων.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#682391 Ενάμιση μήνα έχει κάνει αίτηση φορητότητας για αλλαγή εταιρίας, από Wind σε Voda, για το σπίτι του, και ακόμη ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.

Έληξε το 2ετές συμβόλαιο που είχε στη Wind και είναι στον 25ο ή 26ο μήνα αισίως.

Γιατί τέτοια κωλυσιεργία;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#682413 Εγώ δηλώνω εντυπωσιασμένος από τη Vodafone!
Είχα κάνει αίτηση για μεταφορά της γραμμής σε άλλη Διεύθυνση με ημερομηνία διακοπής 22/12 και η ενεργοποίηση στην νέα διεύθυνση έγινε την ίδια μέρα με επίσκεψη τεχνικού!
Δεν το περίμενα, ήμουν προετοιμασμενος για μακρά αναμονή
Άβαταρ μέλους
By 224v
#682639
Morx έγραψε:
224v έγραψε:Έχω το note 7ε την τελευταία αναβάθμιση 12....... Κάνει λήψη 4 G+ και πλάι δείχνει ένα τετραγωνάκι vo LTE. έκανα την εφαρμογή για το wifi. Αλλά δεν ξέρω πως να το τσεκαρω εάν είναι σωστά λειτουργικά. Μια βοήθεια????

< Note >

Βαλτο σε λειτουργια πτησης με wifi ανοικτο.

Εαν ολα βαινουν καλως θα εχεις αμφιδρομη λειτουργια sms / κλησεων.
Όλα τέλεια ευχαριστώ για την βοήθεια

< Note >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#682728 Σήμερα μου έληξε το συμβόλαιο της Cosmote για το σταθερό (ADSL 24Mbps/απεριόριστα σταθερά και 120 λεπτά κινητά) για το οποίο πλήρωνα 26 ευρώ το μήνα. Λόγω της θέσης του σπιτιού (κοντά σε κόμβο του ΟΤΕ αλλά και καμπίνα fiber πλέον) η ταχύτητα ήταν πάντα στο φουλ όπως φαίνεται και στην εικόνα παρακάτω και γενικά δεν έχω προβλήματα.

Εικόνα

Βλέπω τώρα ότι η "προσφορά" που μου κάνουν είναι το ίδιο στα 29 ευρώ και η 50αρα fiber στα 31 ευρώ.
Aντίστοιχα η vodafone έχει σε προσφορά τα 50 Mbps VDSL με εγγύηση ταχύτητας στα ίδια χρήματα που δίνω τώρα.
Δοκιμάζω vodafone ή δεν μπλέκω και μένω στα αβγά μου στην Cosmote με το καπέλο στην τιμή;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#682744 Πας Vodafone. Η VDSL αν δεν παίξει στην ταχύτητα που υπόσχονται, μπορείς να υπαναχωρήσεις Τάσο να γυρίσεις στην Cosmote. Γενικά, η Vodafone δεν είναι κακή εταιρεία, απλώς δεν έχει την δύναμη του ΟΤΕ στο τεχνικό κομμάτι, γενικώς βγάζεις πάντα πιο εύκολα άκρη με τον τελευταίο.