Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#679331 Για την cosmote έλεγα, αλλά φαντάζομαι ότι και στη nova ισχύει κάτι αντίστοιχο.
Βέβαια η nova ήδη προσφέρει το 100αρι στα 30 αν έχω καταλάβει καλά και δεν ξέρω τι περιθώρια έχει προς τα κάτω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#682094 λοιπον αντε θα μοιραστω τη φοβερη μου ιδεα , και οποιος θελει ας την κανει business :innocent:

με την ελευση του 5g ξεχαστε τα κινητα τηλέφωνα
MaaS, mobile as a Service
ενα κελυφος μονο χρειαζεται με 5g modem και οθονη
ολο το computation φευγει στο cloud
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#682097 Δεν χρειάζεται το 5G γι'αυτό βέβαια, ήδη γίνεται σε ένα μεγάλο βαθμό με τις διάφορες εφαρμογές για συνομιλία και conference.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#682123
224v έγραψε:Η κόσμοτε, προσφέρει για δέκα μέρες data τζάμπα χωρίς όριο αυτές τις μέρες. Το πήρα φυσικά.

< Note >

ΤΟ ίδιο και η vodafone,cu σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682124 Ξερει κανενας πως θα ενεργοποιησω το Wifi Calling της Cosmote στο Xiaomi Redmi Note 9s της γυναικας μου?

Στο δικο μου το Galaxy S10 ειχε εικονιδιο και το εκανα με ενα κλικ. Στης γυναικας μου δεν εχει εικονιδιο και δε μπορω να βρω και σε κανενα υπομενου τη συγκεκριμενη λειτουργια. Στο site της Cosmote την εχει σα συμβατη συσκευη, αλλα καμια σχεση οι οδηγιες/εικονες που δινει για ενεργοποιηση, με τα μενου/επιλογες που εχει το τηλεφωνο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#682131 Δοκίμασες απλώς να κάνεις αναζήτηση με την λέξη "WiFi". To έκανα μόλις στο δικο μου και βρήκε την εφαρμογή "Κλήσεις Wi-Fi". Έχω Samsung και δεν ξέρω πώς είναι στης γυναίκας σου, αν το θυμηθώ το βράδυ θα το κοιτάξω στο Redmi της δικής μου και θα σου πω!
Το έχει και η Vodafone εκτός από την Cosmote. To ενεργοποίησα κι εγώ να βρισκεται. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682134
Anonymous Founder έγραψε:Δοκίμασες απλώς να κάνεις αναζήτηση με την λέξη "WiFi". To έκανα μόλις στο δικο μου και βρήκε την εφαρμογή "Κλήσεις Wi-Fi". Έχω Samsung και δεν ξέρω πώς είναι στης γυναίκας σου, αν το θυμηθώ το βράδυ θα το κοιτάξω στο Redmi της δικής μου και θα σου πω!
Το έχει και η Vodafone εκτός από την Cosmote. To ενεργοποίησα κι εγώ να βρισκεται. :s_biggrin


Εμεις εδω πασχουμε απο σημα. Τοσα χρονια ειχαμε τη συσκευη "full σημα" (ή καπως ετσι) κι ηταν ολα καλα. Πλεον καταργησανε αυτες τις συσκευες και η μονη μας ελπιδα για να μη βγαινουμε χειμωνιατικα στα μπαλκονια για να μιλησουμε ειναι αυτο. Κι εμενα στο samsung μου το εβγαλε ετοιμο ψηλα στα εικονιδια/ειδοποιησεις που βλεπεις αν συρεις την οθονη προς τα κατω και το ανοιξα με ενα κλικ. Στης γυναικας μου καμια σχεση το μενου και η διαδικασια. Αν εχει ιδιο τηλεφωνο και κοσμοτε η γυναικα σου θα σου ημουν υποχρεος να ριξεις μια ματια. Η βονταφον νομιζω το εχει διαφορετικα το wifi calling. Μεχρι και app διαβασα οτι πρεπει να κατεβασουν σε ορισμενες περιπτωσεις για να δουλεψει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#682136 Όχι, δεν το έχει διαφορετικά. Το app είναι in-built στο Android γι'αυτό και το υποστηρίζουν στις τελευταίες εκδόσεις του λειτουργικού. Δεν κατέβασα κι εγώ εφαρμογή. Θα το δω στης γυναίκας μου και θα ενημερώσω. Βέβαια έχει το πιο παλιό Redmi 7 Note, ελπίζω να το έχει και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#682138 George, αυτό βοηθάει;

Μπορείς να το βρεις στο https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.htmlΕικόνα

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#682143 Το S7 μου δεν το είχε και αναγκάστηκα να φλασάρω ελληνικό firmware με carrier της cosmote (δεν θυμάμαι αν το έκανα εγώ ή ο Γερμανός, νομίζω εγώ) και έτσι εμφανίστηκε η επιλογή.

Στο S20 της :inlove: το είχε ήδη έτοιμο, αν και έχει voda, αγορασμένο από Γερμανό ωστόσο (Γερμανός=cOTE)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682145 Αυτο το link της cosmote βρηκα φιλε!

Παταμε στις 3 γραμμουλες που λεει και βλεπουμε αλλα ντ αλλων σε σχεση με αυτα που δειχνει. Δοκιμασα και αυτο που ειπε ο HF για αναζητηση "wifi" και βγαζει μονο το κανονικο wifi (οχι το calling).

Μετα βρηκα και το εξης:
http://www.myphone.gr/forum/showthread. ... ost7802810

Που δειχνει οτι πραγματι υπαρχει καποιο μπαχαλο με τα Xiaomi. Προσπαθησα αυτους τους κωδικους που λεει και κανουν enabled/disabled τα VoLTE και VoWiFi, βγαζει ενα νεο εικονιδιο ψηλα (παρομοιο με το δικο μου wifi calling) αλλα εμφανιζεται/εξαφανιζεται συνεχεια.

Επισης εγω που το εχω ενεργοποιησει κανονικα, οταν παω να κανω κληση βλεπω ενα εικονιδιο με πρασινο ακουστικακι και πρασινες γραμμουλες (το σημα του wifi), οποτε ειναι δεδομενο οτι θα γινει η κληση μεσω του wifi. Στης γυναικας μου οταν παει να παρει, δειχνει το κλασικο πρασινο ακουστικακι μονο.

Κατι δεν παει καλα με το Xiaomi ή κατι μου διαφευγει εμενα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#682151 Υπάρχει ένα βίντεο στην σελίδα της Κοσμοτέ που λέει ότι στέλνεις μήνυμα για ενεργοποίηση του WiFi calling..
Για δες το. Είναι στην ίδια σελίδα με τις συμβατές συσκευές

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682155 Thanks Νικο! Τα ειδα ολα. Ενω φωτο και βιντεο συμβαδιζουν με το galaxy μου, καμια σχεση με αυτα που δειχνει το Xiaomi. Περιμενω ενημερωση απο το μυστικο πρακτωρ HF :ninja:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#682158
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δοκίμασες απλώς να κάνεις αναζήτηση με την λέξη "WiFi". To έκανα μόλις στο δικο μου και βρήκε την εφαρμογή "Κλήσεις Wi-Fi". Έχω Samsung και δεν ξέρω πώς είναι στης γυναίκας σου, αν το θυμηθώ το βράδυ θα το κοιτάξω στο Redmi της δικής μου και θα σου πω!
Το έχει και η Vodafone εκτός από την Cosmote. To ενεργοποίησα κι εγώ να βρισκεται. :s_biggrin


Εμεις εδω πασχουμε απο σημα. Τοσα χρονια ειχαμε τη συσκευη "full σημα" (ή καπως ετσι) κι ηταν ολα καλα. Πλεον καταργησανε αυτες τις συσκευες και η μονη μας ελπιδα για να μη βγαινουμε χειμωνιατικα στα μπαλκονια για να μιλησουμε ειναι αυτο. Κι εμενα στο samsung μου το εβγαλε ετοιμο ψηλα στα εικονιδια/ειδοποιησεις που βλεπεις αν συρεις την οθονη προς τα κατω και το ανοιξα με ενα κλικ. Στης γυναικας μου καμια σχεση το μενου και η διαδικασια. Αν εχει ιδιο τηλεφωνο και κοσμοτε η γυναικα σου θα σου ημουν υποχρεος να ριξεις μια ματια. Η βονταφον νομιζω το εχει διαφορετικα το wifi calling. Μεχρι και app διαβασα οτι πρεπει να κατεβασουν σε ορισμενες περιπτωσεις για να δουλεψει.

Ρυθμίσεις-καρτες σιμ-επιλέγεις την καρτα--κάτω κατω γράφει use VoLTE και κλήσεις με wifi.