Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#702547 Ναι υποστηρίζεις σχετικά άνετα 100άρα σε FTTC (από καμπίνα) . Αν είχες καλύτερο attenuation & SNR θα μπορούσες να ανέβεις και παραπάνω
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#702549 Attenuation & SNR καθορίζονται από την "ποιότητα" γραμμής/χαλκού;
Είπαν θα με καλέσουν από cosmote για προσφορά σε 100άρα. Τώρα δίνω 30 για την 50άρα. Τι extra κόστος θεωρούμε λογικό για 100άρα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#702550 Νομίζω έχει να κάνει και με το προφίλ. Κι εγώ όταν είχα 50ρα κάπου εκεί έπαιζε το max. Τώρα με την 100ρα έχει ανέβει σε 120
Άβαταρ μέλους
By babakos
#702551
Scotch έγραψε:Attenuation & SNR καθορίζονται από την "ποιότητα" γραμμής/χαλκού;
Είπαν θα με καλέσουν από cosmote για προσφορά σε 100άρα. Τώρα δίνω 30 για την 50άρα. Τι extra κόστος θεωρούμε λογικό για 100άρα;


Κυρίως από την απόσταση που έχεις από την καμπίνα που σου παρέχει την υπηρεσία και βέβαια από την ποιότητα του χαλκού στη διαδρομή από το Καφάο μέχρι τον κατανεμητή της οικίας σου.

Η Cosmote δινει την 100/10 σε τιμές που κυμαίνονται από 39-41 Ευρώ το μήνα. Λογικά κάπου εκεί θα παίξεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#702557 Στα 39,90 το μήνα η 100άρα (από 31,90 που δίνω τώρα, όχι 30 που έλεγα), για 2 χρόνια. Έχω κάνει και αίτηση και έχω κουπόνι για SFBB... μήπως να περιμένω;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#702558
Scotch έγραψε:Στα 39,90 το μήνα η 100άρα (από 31,90 που δίνω τώρα, όχι 30 που έλεγα), για 2 χρόνια. Έχω κάνει και αίτηση και έχω κουπόνι για SFBB... μήπως να περιμένω;

Με 39€ και e-bill την εβαλα εγω πριν λιγες μερες. Ηρθε και το νεο ρουτερ Speedport plus, συνδεθηκε και πεταει :superman:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#705358 Μια και το topic λέει για σταθερή τηλεφωνία, σκέφτηκα να τα γράψω εδώ. Στο εξοχικό, καμία 45αρια χιλιόμετρα από Αθήνα, το σπίτι μου είναι λίγο έξω από το χωριό. Ο δρόμος μου, ανώνυμος και χωματόδρομος, είναι αδιέξοδο και είμαι το τελευταίο από τα 4 σπίτια. Μέχρι το προηγούμενο σπίτι από μένα έχει κολώνες ο ΟΤΕ και σκέφτηκα να βάλω σταθερό για να έχω και ίντερνετ όποτε ερχόμαστε, και στο μέλλον ίσως γίνει μόνιμη κατοικία. Κάλεσα στον ΟΤΕ και έκλεισα ραντεβού με τεχνικό να έρθει να δει τι και πώς. Μου είπε ότι χρειάζεται δύο κολώνες για να τραβήξει τη γραμμή (η τελευταία κολώνα είναι στα 90 μέτρα από την εξώπορτα και μετά το καλωδιο. Κόστος ακριβώς δεν ήξερε, θα φτιάξει σχέδιο και θα μου στείλουν κοστολόγιο. Χοντρικά μου ανέφερε ότι οι κολώνες πάνε €200 έκαστος και το καλώδιο €10 το μέτρο, οπότε θα ξεπεράσουμε το 1500άρι με το ΦΠΑ. Μου είπε πως αν θέλω μόνο ίντερνετ, να σκεφτώ μια προσφορά της Cosmote που έχει 300giga το μήνα με €30 περίπου. Το ίδιο βράδυ, μου είπε κάποιος για δορυφορικό ίντερνετ, αλλά δεν έχω ιδέα τι και πώς. Συμφέρει; Είναι μια εταιρεία και τοποθετεί πιάτο και router? Έχει κάποιος εικόνα;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#705365
Dodger έγραψε:Μια και το topic λέει για σταθερή τηλεφωνία, σκέφτηκα να τα γράψω εδώ. Στο εξοχικό, καμία 45αρια χιλιόμετρα από Αθήνα, το σπίτι μου είναι λίγο έξω από το χωριό. Ο δρόμος μου, ανώνυμος και χωματόδρομος, είναι αδιέξοδο και είμαι το τελευταίο από τα 4 σπίτια. Μέχρι το προηγούμενο σπίτι από μένα έχει κολώνες ο ΟΤΕ και σκέφτηκα να βάλω σταθερό για να έχω και ίντερνετ όποτε ερχόμαστε, και στο μέλλον ίσως γίνει μόνιμη κατοικία. Κάλεσα στον ΟΤΕ και έκλεισα ραντεβού με τεχνικό να έρθει να δει τι και πώς. Μου είπε ότι χρειάζεται δύο κολώνες για να τραβήξει τη γραμμή (η τελευταία κολώνα είναι στα 90 μέτρα από την εξώπορτα και μετά το καλωδιο. Κόστος ακριβώς δεν ήξερε, θα φτιάξει σχέδιο και θα μου στείλουν κοστολόγιο. Χοντρικά μου ανέφερε ότι οι κολώνες πάνε €200 έκαστος και το καλώδιο €10 το μέτρο, οπότε θα ξεπεράσουμε το 1500άρι με το ΦΠΑ. Μου είπε πως αν θέλω μόνο ίντερνετ, να σκεφτώ μια προσφορά της Cosmote που έχει 300giga το μήνα με €30 περίπου. Το ίδιο βράδυ, μου είπε κάποιος για δορυφορικό ίντερνετ, αλλά δεν έχω ιδέα τι και πώς. Συμφέρει; Είναι μια εταιρεία και τοποθετεί πιάτο και router? Έχει κάποιος εικόνα;


https://techmaniacs.gr/anoixan-oi-propa ... feron-soy/
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#705370 Σε αντίστοιχη περίπτωση στο Περιστέρι για να μην σκάβουν για 2η γραμμή, την πέρασαν με UTP από τον πλησιέστερο κλάδο (δεν ξέρω αν ήταν από κάποιο ενδιάμεσο κλάδο ή από την καμπίνα), οπότε εκεί το κόστος ήταν πολύ αστείο. Δεν ξέρω περαιτέρω λεπτομέρειες
Ρώτα αν μπορεί να γίνει στην περίπτωσή σου.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#705375 Είναι μακριά η καμπίνα, το απέκλεισε ο τεχνικός να το κάνουν. @ Bill 100 το μήνα; No way...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#705383
Dodger έγραψε:Είναι μακριά η καμπίνα, το απέκλεισε ο τεχνικός να το κάνουν. @ Bill 100 το μήνα; No way...

Για κοιτα και το https://skytelecom.gr/2020/09/03/giati- ... kytelecom/
Yπάρχουν και άλλες τετοιες εταιρίες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705387 Σε κάποιες περιοχές υπάρχουν εταιρίες που δίνουν Internet με ασύρματες κεραίες που διαμοιράζουν DSL γραμμή.
Μήπως παίζει κάτι τέτοιο εκεί;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#705471
Dodger έγραψε:Μια και το topic λέει για σταθερή τηλεφωνία, σκέφτηκα να τα γράψω εδώ. Στο εξοχικό, καμία 45αρια χιλιόμετρα από Αθήνα, το σπίτι μου είναι λίγο έξω από το χωριό. Ο δρόμος μου, ανώνυμος και χωματόδρομος, είναι αδιέξοδο και είμαι το τελευταίο από τα 4 σπίτια. Μέχρι το προηγούμενο σπίτι από μένα έχει κολώνες ο ΟΤΕ και σκέφτηκα να βάλω σταθερό για να έχω και ίντερνετ όποτε ερχόμαστε, και στο μέλλον ίσως γίνει μόνιμη κατοικία. Κάλεσα στον ΟΤΕ και έκλεισα ραντεβού με τεχνικό να έρθει να δει τι και πώς. Μου είπε ότι χρειάζεται δύο κολώνες για να τραβήξει τη γραμμή (η τελευταία κολώνα είναι στα 90 μέτρα από την εξώπορτα και μετά το καλωδιο. Κόστος ακριβώς δεν ήξερε, θα φτιάξει σχέδιο και θα μου στείλουν κοστολόγιο. Χοντρικά μου ανέφερε ότι οι κολώνες πάνε €200 έκαστος και το καλώδιο €10 το μέτρο, οπότε θα ξεπεράσουμε το 1500άρι με το ΦΠΑ. Μου είπε πως αν θέλω μόνο ίντερνετ, να σκεφτώ μια προσφορά της Cosmote που έχει 300giga το μήνα με €30 περίπου. Το ίδιο βράδυ, μου είπε κάποιος για δορυφορικό ίντερνετ, αλλά δεν έχω ιδέα τι και πώς. Συμφέρει; Είναι μια εταιρεία και τοποθετεί πιάτο και router? Έχει κάποιος εικόνα;



Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις το πρόγραμμά σου στο κινητό σε κάποιο με απεριόριστα δεδομένα, να βγάλεις μία δεύτερη SIM στον αριθμό αυτό και αυτή τη δεύτερη SIM να την τοποθετήσεις σε κάποιο 4G router (ή αύριο - μεθαύριο 5G, εκτός αν κάνεις εμβόλιο με το τσιπάκι, οπότε δεν χρειάζεσαι router, απλά καταπίνεις την κάρτα SIM :rtfm: :lol: ).

Κόστος; Το επιπλέον κόστος του unlimited προγράμματος + 3€ / μήνα για τη δεύτερη SIM (στην Cosmote, στις άλλες εταιρείες δεν ξέρω).