Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#699145
Scotch έγραψε:Προχώρησα 50άρα, με cosmote tv (full), 2 ώρες προς κινητά/εξωτερικό --> 54,65 €. Το τηλέφωνο 24μηνη παραμονή, το tv 12μηνη.
Σε 8 ημέρες περίπου θα έρθει ο εξοπλισμός (android box & router).

Παρέλαβα σήμερα το router μόνο. Φαντάζομαι τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν από cosmote ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή ή απλά θα περιμένω να πέσει η τρέχουσα σύνδεση με τη vodafone για να το συνδέσω;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#699233 27/μήνα για 13/1 κι εγώ :ninja:

Πρόσφατα εγκαταστάθηκε νέα καμπίνα VDSL στα 250μ από το σπίτι οπότε είπα να κανω το βήμα για 50ρα fiber

(...)

Αμ δε! λόγω εθνικής οδού εμείς παίρνουμε χαλκό από την άααααλη καμπίνα στα 800μ οπότε η κατάσταση ίδια και χειρότερη ( :lol: ) που το επιβεβαίωσε ο τεχνικός που ήρθε σήμερα, οπότε και θα γίνει υπαναχώρηση στο παλιό πρόγραμμα.

Βέβαια έχω πληροφορηθεί πως δρομολογείται η σύνδεση μας στην κοντινή αλλά επειδή το καλώδιο πρέπει να πηδήξει τον δρόμο θα πάρει μερικούς μήνες η υπόθεση οπότε είμαστε σε αναμονή... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#699410 Έχει βάλει κάποιος κάρτα wind simplefi; Για LTE data είναι. Βασικά θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποια ενεργοποίηση πρώτα.
Πχ για να μπει σε ένα gps tracker.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#699437 Πάνε κανα 2 χρόνια που την είχα πάρει. Νομίζω την πρώτη φορά έπρεπε να την βάλεις σε κινητό (ή συσκευή που παίρνει SMS) για να γίνει ενεργοποιήση και να σου αποδοθούν κάποια data που έδινε τότε δώρο με την αγορά.
Μετά για τις ανανεώσεις δεν χρειάζεται κάτι. Απλά βάζεις το ποσό στο site και μπαίνουν αυτόματα τα αντίστοιχα giga.
Μιλάω για το simplefi με κάρτα, όχι το συμβόλαιο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#699462 Οκ τελικά δε μου έφταιγε η κάρτα. Μου την έδωσαν και είχε μέσα € για GBytes.
Ήταν για ένα mikrotik LTE router και τελικά ήθελε να βάλω χειροκίνητα το carrier APN. Όλα οκ τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#701343 Στα πλαίσια της διαδικασίας μετάβασης από vodafone (24άρα adsl) σε cosmote (50άρα fiber), θα έρθει την ερχόμενη Τετάρτη (14/4) τεχνικός του ΟΤΕ για να συνδέσει τη γραμμή, όπως είπαν. Λόγω μετάβασης από adsl σε vdsl γίνεται αυτό; Επίσης, η αίτηση φορητότητας έγινε πριν από καμιά 20ριά ημέρες... τόσο πολύ αργεί η αλλαγή;

Η vodafone btw επανήλθε την τελευταία μέρα του 14ημέρου, κάνοντας ακόμα μεγαλύτερη έκπτωση από αυτή που τους ζητούσα εξ' αρχής για να παραμείνω στο δίκτυό τους... αλλά ας πρόσεχαν. Και επιπλέον, δεν διέθεταν ταχύτητα > από 24άρα. Προηγείται πάντα ο ΟΤΕ στις αναβαθμίσεις; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#701344 Αν έχει κάνει εκείνος την αναβάθμιση εξοπλισμού στην περιοχή σου, ναι
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#702525 Εικόνα

Στο μενού του router (sercom) ωστόσο δεν βρίσκω την ταχύτητα :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από Scotch και 14 Απρ 2021, 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#702527 Sercom είναι το router.

Α οκ, το βρήκα. Ευχαριστώ!

Status information
Date / time
2021-04-14 10:45:50
Uptime
0 days, 0 hours, 54 minutes, 19 seconds
DSL Downstream 54999 kBit/s
DSL Upstream 5494 kBit/s

DSL / Link
In sync since 2021-04-14 10:16:19

DSL/Internet Status
Online since 2021-04-14 10:19:29

Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC Errors (Down/Up) 0
FEC Errors (Down/Up) 0
SNR (Down/Up) 20.8 / 27.3 dB
Attenuation (Down/Up) 12.5 / 19.0 dB
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#702528 Μεγειές!

Πήγαινε εδώ
http://192.168.1.1/data/Status.json
Θα σου βγάλει κάτι ακαταλαβίστικα αλλά είναι πιο αναλυτικά στατιστικά. Δεν ξέρω γιατί τα 'χουν κρύψει λες και είναι τίποτα απόρρητο.

Ψάξε για dsl_max_downstream και dsl_max_upstream
πχ
"varid": "dsl_max_downstream", "varvalue": "124936" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "51867"
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#702530 Ευχαριστώ!
"dsl_max_downstream", "varvalue": "105316" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "33509"

Μου είπε ο τεχνικός που ήρθε πως υποστηρίζει μέχρι 100άρα. Αυτό λένε οι παραπάνω τιμές;
Είπε επίσης πως μέσα στον Μάιο θα έρθει το FTTH και να φροντίσω το συνεργείο που θα κάνει τη δουλειά να φέρει το fiber μέχρι τον κατανεμητή που βρίσκεται μέσα στο σπίτι (και όχι στην είσοδο της πολυκατοικίας, όπως κάνουν συνήθως :s_dunno ).