Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#663511
Dodger έγραψε:Έχουμε κάνα γεωπόνο εδώ μέσα;; Για κάποιον έλεγε ο otso παλιότερα αλλά δεν ενθυμουμαι. Το λοιπόν, έχω καμια 50αρια δέντρα φιστικιές Αιγίνης. Τα προηγούμενα χρόνια που τα ραντίζουμε, τα σκαλιζαμε, τα ποτιζαμε, όταν βγάζανε καρπό δεν τον άνοιγαν. Πέρσι τους έριξε ο πατέρας μου ένα πετσοκομα αντί κλαδέματος και φέτος τα μισά δέντρα δεν είχαν πάνω καθόλου καρπό και τα υπόλοιπα ήταν γεμάτα. Το ακόμα πιο περίεργο ήταν πως κάποια δέντρα ήταν από τη μια πλευρά γεμάτα και από την άλλη τίποτα. Όσα φιστίκια μαζέψαμε ήταν σούπερ (και ανοιχτά). Επίσης, φέτος δεν ραντισαμε καθόλου, ούτε καν κοπριά ρίξαμε, μόνο νεράκι. Τι φάση; (Που λέει και η νεολαία)

To Φυστίκι Αιγίνης ειναι δύσκολη καλλιεργεια.
Εχει διαφορες ποικιλίες, αλλες ανοιγουν πιο ευκολα, άλλες πιο δύσκολα.
Στην περιοχη υπάρχουν άλλα κτηματα φυστικιάς;

Είναι πολυ απαιτητική καλλιεργεια ως προς τους ψεκασμούς της, θέλουν 20 ψεκασμούς την κάθε σαιζόν.
Το οτι πήρατε καρπο χωρις κάποιες εφαρμογες ειναι μάλλον μια ευχαριστη συγκυρια (μάλλον δεν θα ειχε και πολλες βροχές)

Τα καρποφόρα οργανα είναι απο το προηγούμενο έτος, πιθνον ο πατερας σου να τα κατεστρεψε με την καρατόμηση, αλλά δε δικαιολογειται ολικη ακαρπία.

Το οτι κάρπισαν απο τη μια πλευρα ισως οφείλεται και σε παγετο την εποχη της ανθοφορίας.

Γενικά τα συμπτώματα που ανεφέρεις δεν εχουν λογική εξήγηση :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#663518 Ξερος / κρυος αερας κατα την διαφοροποιηση των οφθαλμων.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#663542 Οι πηγες μου λενε πως φετος ηταν γενικοτερα απο τις κακες χρονιες για το φυστικι

Και κατι για τον ντιμη. Ειδα πολλες αιωνοβιες ελιες αυτες τις μερες, αλλα ξεχωρισα αυτην:

Εικόνα

Τωρα που βλεπω την φωτο δεν φαινεται και πολυ γρια, αλλα ο κορμος εχει κανα μετρο διαμετρο


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#663597
bebes έγραψε:Στην περιοχη υπάρχουν άλλα κτηματα φυστικιάς;

Είναι πολυ απαιτητική καλλιεργεια ως προς τους ψεκασμούς της, θέλουν 20 ψεκασμούς την κάθε σαιζόν.
Το οτι πήρατε καρπο χωρις κάποιες εφαρμογες ειναι μάλλον μια ευχαριστη συγκυρια (μάλλον δεν θα ειχε και πολλες βροχές)

Τα καρποφόρα οργανα είναι απο το προηγούμενο έτος, πιθνον ο πατερας σου να τα κατεστρεψε με την καρατόμηση, αλλά δε δικαιολογειται ολικη ακαρπία.

Το οτι κάρπισαν απο τη μια πλευρα ισως οφείλεται και σε παγετο την εποχη της ανθοφορίας.

Γενικά τα συμπτώματα που ανεφέρεις δεν εχουν λογική εξήγηση :lol:


Στη περιοχή έχει κατά 99% αμπέλια. Και το δικό μου κτήμα περιβάλλεται από αμπέλια και μόνο ο διπλανός (στα 60 μέτρα, με ενδιάμεσα αμπέλια) έχει κι αυτός καμιά 10αριά ρίζες. Δε ξέρω τι συνέβη, καμιά 20ετία παλιότερα που βγάζαμε αρκετό φιστίκι, δεν κάναμε πάνω από 3-4 ψεκασμούς τη σεζόν. Μου φαίνονται ΠΟΛΥ οι 20 ψεκασμοί. Και ό,τι βιβλιογραφία έχω διαβάσει για τα κελυφωτά και δη τα φιστίκια, δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο. Σε ένα άλλο φόρουμ, πριν χρόνια, μου είχαν πει να πάω στο χημείο του κράτους δείγμα από το χώμα για να μου κάνουν ανάλυση. Να το τολμήσω; Είναι ωραία δέντρα και μου αρέσει να τα φροντίζω. Σε δυο γεωπόνους που έχω απευθυνθεί στη περιοχή, λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι μόνο για να πουλήσουν καμιά γλάστρα, να βάλουμε γκαζόν (αγριάδα) σε καμιά αυλή ή να σου πουν ρίξε 20-20-20 στις τριανταφυλλιές. Απογοήτευση...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#663603
Dodger έγραψε:
bebes έγραψε:Στην περιοχη υπάρχουν άλλα κτηματα φυστικιάς;

Είναι πολυ απαιτητική καλλιεργεια ως προς τους ψεκασμούς της, θέλουν 20 ψεκασμούς την κάθε σαιζόν.
Το οτι πήρατε καρπο χωρις κάποιες εφαρμογες ειναι μάλλον μια ευχαριστη συγκυρια (μάλλον δεν θα ειχε και πολλες βροχές)

Τα καρποφόρα οργανα είναι απο το προηγούμενο έτος, πιθνον ο πατερας σου να τα κατεστρεψε με την καρατόμηση, αλλά δε δικαιολογειται ολικη ακαρπία.

Το οτι κάρπισαν απο τη μια πλευρα ισως οφείλεται και σε παγετο την εποχη της ανθοφορίας.

Γενικά τα συμπτώματα που ανεφέρεις δεν εχουν λογική εξήγηση :lol:


Στη περιοχή έχει κατά 99% αμπέλια. Και το δικό μου κτήμα περιβάλλεται από αμπέλια και μόνο ο διπλανός (στα 60 μέτρα, με ενδιάμεσα αμπέλια) έχει κι αυτός καμιά 10αριά ρίζες. Δε ξέρω τι συνέβη, καμιά 20ετία παλιότερα που βγάζαμε αρκετό φιστίκι, δεν κάναμε πάνω από 3-4 ψεκασμούς τη σεζόν. Μου φαίνονται ΠΟΛΥ οι 20 ψεκασμοί. Και ό,τι βιβλιογραφία έχω διαβάσει για τα κελυφωτά και δη τα φιστίκια, δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο. Σε ένα άλλο φόρουμ, πριν χρόνια, μου είχαν πει να πάω στο χημείο του κράτους δείγμα από το χώμα για να μου κάνουν ανάλυση. Να το τολμήσω; Είναι ωραία δέντρα και μου αρέσει να τα φροντίζω. Σε δυο γεωπόνους που έχω απευθυνθεί στη περιοχή, λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι μόνο για να πουλήσουν καμιά γλάστρα, να βάλουμε γκαζόν (αγριάδα) σε καμιά αυλή ή να σου πουν ρίξε 20-20-20 στις τριανταφυλλιές. Απογοήτευση...

H φυστικιά είναι δύσκολη καλλιέργεια.
Επίσης, μη συγκρίνεις το "παλιά" με το "τώρα".

Ο Γεωπόνος αν δεν παρακολουθεί τη συγκεκριμένη καλλιέργεια είναι δύσκολο γι'αυτόν να ανταπεξέλθει στις ανάγκες της, ειδικά αν είναι και κάπως απιτητική.
Στη Λάρισα εχω εναν γνωστο Γεωπόνο, ο οποίος εχει πολλα στρεμματα φυστίκι και τα φτιάχνει καλά. Του πηρε κάποιο χρόνο όμως αυτο, στην αρχη ειχε τις ατυχίες του. Αυτος μου ειπε για τους 20 ψεκασμούς, γιατι σκεφτομουν κι εγω να βάλω λίγα στέμματα φυστίκι πριν μερικα χρόνια

Το χωμα δεν το εξετάζει το Χημείο του Κράτους, εχει το ΥΠΑΑΤ κάποια εργαστήρια που κάνουν ανάλυση εδάφους και σου δίνουν και κάποιες συμβουλές για τη θρέψη.
Θα σου συνιστούσα να επικοινωνήσεις με το ΓΕΑΛάρισας, τους στέλενεις το δειγμα χώματος και αν εχεις και κάποιον γνωστο επαγγελματια αγρότη, χρησιμοποιεις το ΑΦΜ του και πληρωνεις 15€ για πλήρη ανάλυση
http://www.minagric.gr/images/stories/d ... LLADOS.pdf
Αντίστοιχα εργαστήρια εχει η Αττική και η Πάτρα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#663816 Ωραίος, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήθελα να επικοινωνήσω με κανέναν γεωπόνο από Αίγινα αλλά τρέχουν οι υποχρεώσεις και το έχω αμελήσει. Αυτό με το χώμα θα ήθελα να το κάνω. Όσο κοστίσει, τι να κάνουμε τώρα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#672226 Σε ζαντινιερα διαμερίσματος, έχω χρόνια να βάλλω κάποιο λίπασμα κλπ. Εάν θέλω να βάλω νεα φυτά τι λίπασμα προτείνετε να βαλλω??. Σίγουρα θα συμπληρώσω με νέο χώμα, κομπόστ κλπ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#672227
Dimsabas έγραψε:Τι έχουν τα έρημα και σκάνε; Σπιτικές πορτοκαλιές, θέλουν περισσότερο νερό;Εικόνα
Τώρα το είδα αυτό. Το ανάποδο, λιγοτερο νερο θέλουν. Πολύ νερό, απότομες αλλαγες του καιρού και έδαφος/τοποθεσία με κακη απορροη υδάτων.
Ειναι νεαρό δέντρο γιατί σε αυτα συμβαίνει πιο συχνά νομιζω.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#672228 Σε ευχαριστώ πολύ! Όντως είναι νεαρά δέντρα. Έχουμε ακούσει όλες τις εκδοχές: πολύ νερό, λίγο νερό, δε βάζετε λίπασμα. Η δική σου όμως συγκεντρώνει τις περισσότερες ψήφους.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#675298 Ξέρει κάποιος τι μπορεί να έκαναν;
Στην αρχή πριν πάνε στο πεύκο, νόμιζα ότι ψεκάζουν λόγω Covid.
Έπειτα όμως πήγαν στο δέντρο και το ράντισαν από πάνω μέχρι κάτω. Και πήγαν και σε άλλα πεύκα.
Μήπως λόγω αλλεργιών;

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#675304
Γιώργης έγραψε:https://kanaliena.gr/dimos-keratsinioy-drapetsonas-anakoinosi-gia-toys-psekasmoys-sta-peyka/


Ωραίος! Αν και περσινή ανακοίνωση, λογικά αυτό θα είναι. Απλά, δεν είδα κάποιο χαρτί κάπου.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#675314 Σε νεαρά εσπεριδοειδή τέτοια εποχή τι λίπασμα βάζουμε?? και σε τι ποσότητα περίπου.
Θα αρχίσουν οι βροχές τώρα και δεν τα έχουμε φροντίσει μέχρι τώρα.
Σε παλιότερα δένδρα αντίστοιχα ποτέ τα κλαδευουμε???
Ευχαριστώ....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#675407 Ότι και να σου πούμε/πουν από εδώ, θα είναι λάθος. Παίζουν ρόλο πολλά, το χώμα, η περιοχή, οι καρποί, τα φύλλα, το νερό, αν έχουν κάποιο πρόβλημα (τα φύλλα, οι καρποί, ο κορμός), κτλ. Καλό θα είναι να ρωτήσεις κάποιον γεωπόνο που θα έχει εικόνα της περιοχής και των δένδρων.

Αν googleάρεις θα βρεις διάφορους μπούσουλες πάντως.

Όσον αφορά το κλάδεμα, συνήθως γίνεται άνοιξη στα εσπεριδοειδή, να περάσει το κρύο και η παγωνιά για να μην παγώσουν και ξεραθούν. Αν είμαι λάθος, ελπίζω να με διορθώσει κάποιος. Επίσης, υπάρχει το κλάδεμα διαμόρφωσης (στα νεαρά δέντρα) αλλά και το κλάδεμα καρποφορίας.