Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#647703 φρόντισε μονο το λίπασμα να μην ακουμπάει στον κορμό του φυτού, ρίξτο γύρω γύρω σε μια απόσταση λίγων εκατοστών
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647704 γιατι να μην ακουμπαει το κορμο bebes?
επισης εχω ακουσει οταν ποτιζεις να μην βρεχεις τον κορμο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#647707
dimviii έγραψε:γιατι να μην ακουμπαει το κορμο bebes?
επισης εχω ακουσει οταν ποτιζεις να μην βρεχεις τον κορμο.


Το λίπασμα (άζωτο) "καίει" τον κορμό. Αν δεις σε χωράφια, όπου πέφτει λίπασμα καταστρέφει την χαμηλή βλάστηση.

Το πότισμα πάνω στον κορμό έχει να κάνει με μύκητες που μπορεί να αναπτυχθούν απο υπερβολική υγρασία
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#647710
bebes έγραψε:
dimviii έγραψε:γιατι να μην ακουμπαει το κορμο bebes?
επισης εχω ακουσει οταν ποτιζεις να μην βρεχεις τον κορμο.


Το λίπασμα (άζωτο) "καίει" τον κορμό. Αν δεις σε χωράφια, όπου πέφτει λίπασμα καταστρέφει την χαμηλή βλάστηση.

Το πότισμα πάνω στον κορμό έχει να κάνει με μύκητες που μπορεί να αναπτυχθούν απο υπερβολική υγρασία



Ωωχχχ :(
Θα φανει στη νεκροψια, θα με σκισει το "αφεντικο"
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#647811 viewtopic.php?f=9&t=143&start=6090#p646582

Συνεχίζω εδώ τη κουβέντα που είχαμε ξεκινήσει στο τοπικό με τα μαστορέματα. Μια μέρα μετά τη συζήτηση, πήγα και αγόρασα ένα Κraft, των €99. Πήρα έξτρα κεφαλή για σταθερή μισινέζα (ή μεσινέζα; :hmmm: ), ένα καλό λαδάκι για μίξη και μια προσωπίδα/μάσκα. Αφού φόρεσα γαλότσες, παντελόνι/μπλούζα και γαντάκια εφαρμοστά :lol: καθάρισα με το θηριάκι 1 στρέμμα σε 4 ώρες. Ήπιε 3 λίτρα 95άρα BP, αλλά μιλάμε για ΠΟΛΥ χόρτο. Άλλο 1 στρέμμα έκοψε ο πατέρας σήμερα και από αύριο πάω για μάζεμα με τσουγκράνα και πιρούνα και ευελπιστώ τέλος της εβδομάδας φρεζάρισμα με φρέζα ή τρακτεράκι του γείτονα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#647892 Έχει χρησιμοποιήσει κανείς Fendona?

Το πήρα από μαγαζί με αγροτικά προϊόντα για να ψεκασω περιμετρικά στην αυλή για τα ζωύφια, 1/10 αραίωση μου είπαν.

Να ρίξω και περιμετρικά των δέντρων σε ακτίνα πχ 1-2 μέτρα ή θα τα σκοτώσω οι αυτά;

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#647894
dimik έγραψε:Έχει χρησιμοποιήσει κανείς Fendona?

Το πήρα από μαγαζί με αγροτικά προϊόντα για να ψεκασω περιμετρικά στην αυλή για τα ζωύφια, 1/10 αραίωση μου είπαν.

Να ρίξω και περιμετρικά των δέντρων σε ακτίνα πχ 1-2 μέτρα ή θα τα σκοτώσω οι αυτά;

< >

το Fendona δεν εχει καμία επίδραση στα φυτα.
Ειναι κυρίως για έρποντα ή βαδιστικά έντομα, αν καθήσουν στο ψεκασμενο σημειο ιπτάμενα τα "καθαρίζει" και αυτά.
Ρίξε άφοβα, απλά φρόντισε να μην ψεκάσεις σε μερη που κινείστε (και ακουμπάτε) εσεις.

Χρησιμοποιούμε εμεις καθε χρόνο, το χρησιμοποιούσαμε και οταν ειχαμε σκυλί στην αυλή
Άβαταρ μέλους
By gianik
#647899
dimik έγραψε:Έχει χρησιμοποιήσει κανείς Fendona?

Το πήρα από μαγαζί με αγροτικά προϊόντα για να ψεκασω περιμετρικά στην αυλή για τα ζωύφια, 1/10 αραίωση μου είπαν.

Να ρίξω και περιμετρικά των δέντρων σε ακτίνα πχ 1-2 μέτρα ή θα τα σκοτώσω οι αυτά;

< >




Κάθε χρόνο ψεκάζω την αυλή με δαυτο απλά σε συνδυασμό και με το Καοθριν...
Για κατσαρίδες κλπ ειναι μανούλα.... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#647913 Να ρίξω και στα περβαζια των παραθύρων δλδ.
Έχω και τον σκύλο στην αυλή και σκοτώνει ότι περνάει

< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#651108 Μια ενδιαφέρουσα πατεντα...

Αντιμετωπίζοντας το προβλημα της υπερχείλισης απο τα πιατακια στις γλαστρες, που κανουν το μπαλκόνι χαλια, τους ανοιξα μια τρυπα (στα πλαστικά πιατακια δε ξερω για τα πυλινα) κολησα με βενζινόκολα ( αυτη ειχα αυτη εβαλα :lol: :lol: ) ενα σωληνακι απο αυτόματο ποτισμα γλάστρας αλλα οχι τα λεπτα ενα οπου με το ματι πρεπει να ειναι 4mm και....... αφου τρυπησα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: το "σοβατεπι" του μπαλκονιού σταζει πλεον κατευθείαν το υπερβαλον νερό στον κυπο...

Υποθετω οτι "καως ετσι" μπορειτε να το οδηγησετε πλησιον του σιφωνιού του μπαλκονιού ή του καθετου απορροής ή οπου σας βολευει....

Η Ανωτατη Αρχη εμεινε κατενθουσιασμενη που το μπαλκόνι πλέον ειναι στεγνό και καθαρό....

ΥΓ. οσο κι αν μειωνα την ροή του ποτισματος και η γλαστρα αρχισε να μενει απότιστη και τελικά μετά απο 2-3 μερες τα νερά πάλι ξεχείλιζαν...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#662025 Μια ερώτηση για τον φυσητήρα του Λιντλ, αν τον έχει δουλέψει κανείς: αντί για διακόπτη (όπως θα ήταν αναμενόμενο), έχει εσωτερικό αισθητήρα κι ανάβει/σβήνει κατά το δοκούν. Σπάζοντάς μου τα νεύρα. Πρώτη δοκιμή σήμερα κι απογοητεύτηκα, δύσκολα μπορούσα να το διατηρήσω ενεργό πάνω από 3".
Έχει αντιμετωπίσει άλλος το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει τέτοιος να το παρακάμψω/διορθώσω; Είναι κρίμα γιατί έχει πολύ ωραία απόδοση και λειτουργία, εκείνες τις λίγες στιγμές που πείθεται να κάνει αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε. Πολύ πιο στρωτό μηχάνημα από το αντίστοιχο του Πράκτικερ, που έκανε πλήρη απόσβεση τόσα χρόνια. Ευτυχώς που τα Λιντλ δέχονται επιστροφή χρησιμοποιημένων προϊόντων. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#663417 Ο μηχανισμός αυτόματου ποτίσματος της βεράντας μας "άφησε"... Τον άνοιξα νομίζοντας ότι άδειασαν οι μπαταρίες και είχε γεμίσει με νερό ο χώρος των μπαταριών :dizzy: Υπάρχει κάποια value for money πρόταση; Απλές απαιτήσεις, προγραμματισμός συχνότητας και διάρκειας ποτίσματος. Τίποτα άλλο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#663419
Serf έγραψε:Ο μηχανισμός αυτόματου ποτίσματος της βεράντας μας "άφησε"... Τον άνοιξα νομίζοντας ότι άδειασαν οι μπαταρίες και είχε γεμίσει με νερό ο χώρος των μπαταριών :dizzy: Υπάρχει κάποια value for money πρόταση; Απλές απαιτήσεις, προγραμματισμός συχνότητας και διάρκειας ποτίσματος. Τίποτα άλλο.

Το καλοκαιρι που μου χαλασε ο δικος μου πηρα αυτον.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/po ... -60880064/

Αψογος και ευκολοτερος απο τον Gardena που αντικατεστησε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#663420 η claber ειναι κορυφαια εταιρια στα ειδη κηπου.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#663473 Έχουμε κάνα γεωπόνο εδώ μέσα;; Για κάποιον έλεγε ο otso παλιότερα αλλά δεν ενθυμουμαι. Το λοιπόν, έχω καμια 50αρια δέντρα φιστικιές Αιγίνης. Τα προηγούμενα χρόνια που τα ραντίζουμε, τα σκαλιζαμε, τα ποτιζαμε, όταν βγάζανε καρπό δεν τον άνοιγαν. Πέρσι τους έριξε ο πατέρας μου ένα πετσοκομα αντί κλαδέματος και φέτος τα μισά δέντρα δεν είχαν πάνω καθόλου καρπό και τα υπόλοιπα ήταν γεμάτα. Το ακόμα πιο περίεργο ήταν πως κάποια δέντρα ήταν από τη μια πλευρά γεμάτα και από την άλλη τίποτα. Όσα φιστίκια μαζέψαμε ήταν σούπερ (και ανοιχτά). Επίσης, φέτος δεν ραντισαμε καθόλου, ούτε καν κοπριά ρίξαμε, μόνο νεράκι. Τι φάση; (Που λέει και η νεολαία)