Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#675515 Ευχαριστώ για την βοήθεια, πέρυσι βάλαμε 4 νεαρά που πάνε καλά. Υπάρχουν όμως και μερικά πάνω από 20 ετών που θέλουν κλάδεμα. Αυτά ίσως την άνοιξη. Γεωπόνο εχει έναν το νησί που εχει μαγαζι οπότε δύσκολα φεύγει να έρθει για συμβουλή η ενέργεια. Υπάρχουν αλβανικής καταγωγής με 20 χρόνια στο νησί που κάνουν τέτοιες εργασίες, αλλά πώς να ξέρεις ότι θα κάνουν καλή δουλειά και να μην τα καταστρέψουν... Θα τους ρωτήσω για το κλάδεμα την άνοιξη λοιπόν.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#675551 Δε νομίζω ο γεωπόνος να αρνηθεί να έρθει, εφόσον θα πληρωθεί γι'αυτό. Θα σου προτείνει εκείνος κάποιον που ξέρει να κλαδεύει, μπορεί να έχει κάποιον που συνεργάζεται στο γραφείο / μαγαζί του. Όσο για τους αυτοδίδακτος, μακριά κι αγαπημένοι, τουλάχιστον από τα δικά μου δέντρα :lol: Παθών :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686315 γνωρίζει κανείς το bonsai κάθε πότε θέλει πότισμα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#686993 γιανικ, απ' τα λίγα που θυμάμαι από ψάξιμο κι ερωτήσεις είναι πως θέλει προσεχτική ισορροπία στην υγρασία του και γενικά πως δεν είναι εύκολο φυτό
Άβαταρ μέλους
By gianik
#687005 Thanks συνονόματε
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#687011 Αν και ο όρος μπονσάι δεν αφορά συγκεκριμένο είδος φυτού, μάλλον εννοείς τον φίκο ginseng. Με μέτρο το νερό, να στεγνώνει πρώτα η επιφάνεια του χώματος γιατί μέσα κρατάει ακόμα υγρασία, φωτεινό μέρος και μακριά από καλοριφέρ ή a/c.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#687013 :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#687152 Ως προς τα εσπεριδοειδή, "εδώ κάτω" που είμαι τουλάχιστον , οι αγρότες παππούδες μου λένε για κλάδεμα το 1ο 15νθήμερο του Φεβρουαρίου, όχι πιο αργά. Εϊναι και πολύ μαλακοι οι χειμώνες εδώ βέβαια και δεν κινδυνεύουν πολύ τα δεντρα από παγετούς και τέτοια. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#687154 To "εδώ κάτω" που είναι Σταύρο;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#709724 Το Κ στον τίτλο Κήπος - φυτά είναι κεφαλαίο λατινικό με αποτέλεσμα το ctrl+F να μην το βρίσκει.

Ψάχνω πάμφθηνες ζαρντινιέρες για χρήση σε κοινόχρηστο χώρο που να είναι εντελώς παραλληλόγραμμες και όχι με γωνίες ώστε αν τις βάλω την μία δίπλα στην άλλη σε σειρά να μην υπάρχει κενό μεταξύ τους. Όλες που βλέπω είναι με ελαφρια γωνία
Άβαταρ μέλους
By mirage
#709726 Διορθώθηκε.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#709773 https://www.ikea.gr/proioda/kipouriki-e ... m/00475753

Δημήτρη, πήγαινε σε κανα μαγαζί με κηπευτικά, σε φυτώρια, γιατί αν ψάχνεις μόνο μέσω ίντερνετ, δε θα βρεις ποτέ. Πολλοί ακόμη δεν έχουν site, οπότε κάνε μια βόλτα και θα βρεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#709784 Πολύ ωραίο αυτό που έβαλες αλλά ακριβό. Θα μπει σε κοινόχρηστο και πλήρως προσβάσιμο χώρο όπως έγραψα οπότε αν "φύγει βράδυ" θα τα κλαίμε.