Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#660513 Επικίνδυνη προτροπή από τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης: Μη φοράτε μάσκα στην εκκλησία, φυλακίζει την πίστη!

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... i/3090358/
Άβαταρ μέλους
By Serf
#670566 Ιστορική στιγμή: Ναι στην πολιτική ένωση των ομοφυλοφίλων από τον Πάπα Φραγκίσκο

https://www.news247.gr/kosmos/istoriki- ... 26230.html



< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#670581 Αν και σε γενικές γραμμές έχω θετική άποψη για τον συγκεκριμένο, πρέπει να τονίσουμε πως απλά έφερε το απολίθωμα που διοικεί (σαν απόλυτος μονάρχης) στον 21ο αιώνα. Σε ΕΝΑ μόνο ζήτημα. Μένουν μερικές χιλιάδες ακόμα, που η εκκλησία του (και άλλες φυσικά) βρίσκονται κάπου μεταξύ της εποχής του χαλκού και του 1903...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#670585 Step by step. Οχι τπτ αλλο αλλα μιλαμε για ένα άκρως συντηρητικό οργανισμό στον οποίο δεν ειναι αρεστός από πολλούς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#670588 Μακάρι...

Άντε, να ξεκολλήσει και κανένα μυαλό και προς τα εδώ...


Ξέρω, το συντομότερο ανέκδοτο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#670644 Εγω δε θέλω ουτε να ξεκολλήσουν ουτε να εκσυγχρονιστουν οι διάφορες θρησκείες, εκκλησίες και παπάδες.
Θέλω να εξαφανιστούν.
Γι αυτό όσο πιο κολλημενοι μένουν τόσο το καλυτερο.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#670662 Χμμ ναι ΟΚ αλλα ειναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ή όχι σε κάποια θρησκεία. Δεν καταλαβαίνω πως αυτή η θέση σε κάνει καλύτερο ανθρωπο από τον οποίο φανατικό θρησκοπληκτο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#670686
mirage έγραψε:Χμμ ναι ΟΚ αλλα ειναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ή όχι σε κάποια θρησκεία. Δεν καταλαβαίνω πως αυτή η θέση σε κάνει καλύτερο ανθρωπο από τον οποίο φανατικό θρησκοπληκτο.

Αυτο που εγραψες δειχνει οτι εισαι ανθρωπος της λογικης και δεν παρασυρεσαι ευκολα απο τον οχλο.
Η αποψη του Κοβαθε εινσι ακραια ,επιπεδου χρυσης αυγης και χειροτερη.
Εκτος και αν θεωρει καποιος δημοκρατικη την αποψη ,του να εξαφανιστουν οι θρησκειες,οι εκκλησιες και παπαδες.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#670689 Λολεν ιταλακια.
Δεν είπα να τις εξαφανισουμε με τη βία αλλά ελπίζω η ανθρωπότητα να τις ξεπεράσει καποτε όπως ξεπέρασε αλλες παιδικές αρρώστιες.
Δεν έχουμε και πολλά αισιόδοξα μηνύματα σε αυτή την κατεύθυνση βέβαια, ειδικα με την απίστευτη ηλιθιότητα γύρω μας, ωστόσο όσο πιο κολλημένη και ξεπερασμένη γίνεται απο μονη της η κάθε θρησκεία τόσο το καλυτερο.

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#670691 Να εξαφανιστούν έτσι απλά είναι αδύνατο, η πρόοδος από τη δεισιδαιμονία και τη μισαλλοδοξία στο secular τρόπο οργάνωσης του τρόπου ζωής γίνεται με το σταδιακό phasing out των θρησκειών. Προφανέστατα δεν το παίζω χαλαρούλης και ότι δεν υπάρχει βιασύνη, όμως μαγικές λύσεις σε τέτοια ζητήματα απλά δεν παίζουν. Επίσης, κάθε βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, όπως η κίνηση του πάπα, δεν είναι ούτε ευκαταφρόνητο, ούτε αυτονόητο, ούτε ένα από πολλά τέτοια (ήτοι σπανίζει), συνεπώς είναι λογικό να μας χαροποιεί.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#670702 Κοβαθε η ανθρωποτητα παει απο το κακο στο χειροτερο.
Οι ανθρωποι κοιταζουν περισσοτερο απο ποτε το χρημα και το τομαρι τους.
Αυτο συμβανει επειδη το συγχρονο οικονομικο συστημα που υπηρετεις ,σας εχει κανει ολους να τρεχετε πανικοβλητοι με ατελειωτες ωρες εργασιας,μπας και βγαλετε λεφτα να ξεχρεωσετε τσ παγια εξοδα απο τις χρεωσεις δανειων και πιστωτικων καρτων που σας φορτωσαν καποιοι πιο εξυπνοι απο εσας,δινοντας σας την ψευδαισθηση οτι η αποκτηση υλικων αγαθων θα σας εξασφαλισει ευτυχισμενη ζωη.
θελετε να μην υπαρχει η θρησκεια μας,επειδη ζηλευετε την ηρεμια και την γαληνη των πιστων της.
Γιατι στα δυσκολα της ζωης , οι πιστοι προσευχονται και ηρεμει η ψυχη τους ,ενω οι απιστοι τρεχουν στους ψυχολογους και πληρωνουν απο πανω.
Αντι λοιπον να ταιζεις ενα συστημα που σε απομυζει ψυχικα ,παρτο αλλιως το τιμονι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#670705 Ας σταματησει σε πρωτη φαση η πλυση εγκεφαλου που κανουν στα παιδια μας και προσωπικα θα ειμαι ευχαριστημενος. Οσοι πιστευουν (κατα την αποψη μου ας προσεχαν), καλα κανουν αφου ετσι κοιμουνται ηρεμοι τα βραδια. Αλλα δεν εχουν δικαιωμα να κανουν αυτο το κακο στα παιδια κανενος. Ας αφησουν τους γονεις να διαπαιδαγωγησουν οπως θελουν τα παιδια τους κι αργοτερα τα παιδια να επιλεξουν μονα το δρομο τους.

Οσον αφορα τη χαρμοσυνη μερα που θα εκλειψει παγκοσμιως αυτο το κακογουστο ανεκδοτο με τις θρησκειες, ειμαι πεπεισμενος οτι θα υπαρξει εφοσον το ανθρωπινο ειδος προοδευει σιγα σιγα. Απλα πολυ φοβαμαι οτι θελει 100αδες χρονια ακομα για να ολοκληρωθει αυτο το τεραστιο βημα της ανθρωποτητας...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#672874 https://www.news247.gr/koinonia/koronoi ... 39138.html

"Πολύ σωστά ένας πατέρας από το Άγιον Όρος είπε αυτές τις ημέρες: πρώτη φορά ακούστηκε ένας ιός να μην αφήνει τον επιτάφιο να βγει, να διώχνει τον κόσμο από την Εκκλησία. Τι σόι ιός είναι αυτός;" αναρωτήθηκε ο πάτερ Αντώνιος, ενώ στην συνέχεια επικαλέστηκε διάφορες θεωρίες συνωμοσίας αλλά και fake news. Για παράδειγμα, επανέφερε το αφήγημα πως βάση με "μαρτυρίες" πολλών πιστών, πληρώθηκαν για να δηλώσουν πως οι συγγενείς τους πέθαναν από κορονοϊό.

Επιπλέον, άφησε να εννοηθεί πως τα δύο παιδιά που έχασαν την ζωή τους στη Σάμο είναι μία "άνωθεν θεϊκή παρέμβαση" τιμωρίας των ασεβών.

Μάλιστα, κατά την διάρκεια του 20λεπτου παραληρήματός του τάχθηκε κατά των μέτρων αντιμετώπισης του κορονοϊού και κατά του μελλοντικού εμβολίου.


Τον πληρώνουμε από τους φόρους μας να τα λέει αυτά. :vava: