Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#477004 Τι είναι κόκκινο κ δεν υπάρχει?
.
.
.
Η Ferrari σου!!!


ΥΓ μου το είπε ο γιος μου...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#493592 Αν ο Γιαννάκης έχει τρία υπόθετα και η Ελενίτσα του δώσει άλλα δυο, πόσα υπόθετα θα έχει;
- Τι ερώτηση είναι αυτή;
- Υποθετική.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#495322 Παει καποιος το αυτοκινητο του στο μηχανικο του και του λεει
"Καπ καπ απκατ,κατ καν γκαπ γκαπ."

Ζητειται μεταφραση.......

Ανα τακτα διαστηματα απο το κατω μερος του αυτοκινητου ακουγεται ενας θορυβος.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#495329 Αυτο παιζει να ειναι παλιοτερο και απο τις πετρες αλλα ειναι αστειο, το ακουσα στο ραδιοφωνο προσφατα γιατι συζητουσαν για την ταινια...


Ειναι στο γραφειο του Σταλιν μια αντιπροσωπεια εργατων απο τα Ουράλια και συζητουν ενα θεμα τους. Καθονται 10 λεπτα, τελειωνει η συζητηση, ευχαριστούν για την ακρόαση και φευγουν.
Θελει να καπνισει ο Σταλιν, αρχιζει να ψαχνει την πιπα του. Κοιταει κατω απο κατι φακελους, ανοιγει 2-3 συρταρια, κοιταει απο εδω απο εκει, πουθενα η πίπα...,
Αρχιζει να την ψυλλιαζεται τη δουλεια, και παιρνει τηλεφωνο τον Μπέρια.
- Ρε συ Μπερια, ηταν εδω περα κατι εργάτες απο τα Ουράλια, και τωρα ψαχνω την πιπα μου και δεν τη βρισκω.
- Συντροφε Σταλιν, λες να την πηραν?
- Ξερω γω, για τσεκαρε τους τους ρε συ...
- Αμεσως συντροφε!

Αρχιζει να κανει κατι σημειωσεις ο Σταλιν, κανει ενα λαθος, ψαχνει να βρει μια γομα, ανοιγει αλλο συρταρι, ψαχουλευει, κουναει κατι φακελους, νασου η πιπα.
Ξαναπαιρνει τηλεφωνο:
- Ελα ρε Μπερια, που εισαι, ακυρο, τη βρήκα την πιπα
- Εισαι σιγουρος συντροφε? Γιατι αυτοι εδω έχουν ομολογήσει κιόλας :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#495384
DAP έγραψε:Παει καποιος το αυτοκινητο του στο μηχανικο του και του λεει
"Καπ καπ απκατ,κατ καν γκαπ γκαπ.".[/spoiler]


Το λαρισσαϊκό είναι

"Καπ' καπ' καν' κατ' "γκαπ γκαπ" κατ' κατ' "

Dat. :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#495644 Tαξίδευε κάποιος με το αυτοκίνητό του από την Αθήνα πρός τη Θεσσαλονίκη. Κάπου στο ύψος της Μαλακάσας, του πετάγεται ένας τύπος ντυμένος από την κορυφή ως τα νύχια στα κόκκινα και του κάνει νόημα να σταματήσει. Μόλις σταματάει, πλησιάζει στο παράθυρο και του λέει :
- Γειά σου φίλε, είμαι ο |λογοκρισία| με τα κόκκινα και πεινάω. Εχεις τίποτα φαγώσιμο;
Παραξενεύεται ο άνθρωπος, αλλά τον λυπάται και του δίνει ένα σάντουιτς που είχε μαζί του. Μερικά χιλιόμετρα παρακάτω, εκεί κοντά στις στροφές της Μαλεσίνας, του πετάγεται και τον σταματάει ένας άλλος παρόμοιος τύπος ντυμένος όλος στα πράσινα. Σκύβει κι αυτός στο παράθυρο και του λέει :
- Φίλε μου, γειά σου. Είμαι ο |λογοκρισία| με τα πράσινα και πεθαίνω της δίψας. Δώσε μου κάτι να πιώ σε παρακαλώ.
Τι να κάνει ο οδηγός... Σκέφτεται: "Θα δραπέτευσε καμιά φουρνιά τρελών από το Δαφνί"... αλλά είναι και πονόψυχος και του δίνει μια Coca - Cola που είχε στο αμάξι.
Δεν προλαβαίνει να φτάσει στα Καμμένα Βούρλα και εκεί στον Αγιο Κωνσταντίνο, νά σου κι ένας άλλος τύπος ντυμένος στα μπλέ. Το έχει συνηθίσει πια το παρανοϊκό σκηνικό ο ήρωάς μας, οπότε μόλις ο μπλέ άνθρωπος πλησιάζει στο παράθυρο, του λέει βιαστικά :
- Ξέρω, ξέρω, εσύ είσαι ο |λογοκρισία| με τα μπλέ. Λέγε τι θέλεις.
- Άδεια και δίπλωμα.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#497918 Καταλαβαινεις οτι εισαι ασχημομουρης οταν σε μια ομαδικη φωτογραφηση σου δινουν την καμερα.......
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#506649 Καπου στην Κυπρον!
- Μια φωτογραφικη μηχανη θα ηθελα!
- Τι μαρκα προτιματε;
- Γιωργον; Δημητρην μου την ειπαν; Δεν θυμαμαι!
- Νικον κυριε μου! Νικον!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#507530 Γιατι μπαμπα ολα τα παραμυθια αρχιζουν με το "Μια φορα και ενα καιρο.....";
Οχι ολα παιδι μου,μερικα αρχιζουν με το "Αν με ψηφισετε....."
Άβαταρ μέλους
By gianik
#507534 -γιατρε μου ο μικρος τωρα τελευταια με σημαδευει συνεχεια με ενα οπλο...


-Μη φοβαστε κυρια μου, μια απλη γκαγκστεντεριτιδα ειναι



.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#508946 -ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΑ ΝΕΙΑΤΑ ΜΟΥ ΧΘΕΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ... :s_dunno

-ΕΛΑ ΡΕ, ΒΓΗΚΕΣ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕΣ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ? :hmmm:

- ΟΧΙ! ΗΠΙΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 21.30 ! :s_shout :s_sarcastic


:lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#508973 Μου βγήκαν τα μάτια :vava:



από το ορθογραφικό :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#509038 Αν λες για το "νειατα", ετσι το διδαχθηκα ως σωστο! :rtfm:
Αν τωρα ολα απλοποιουνται, δεν μπορουν ολοι ευκολα να ακολουθησουν, αφου το νεωτερο τους χτυπαει στο ματι σαν ορθογραφικο λαθος!
Παντως δεν θεωρειται ορθογραφικο λαθος! Παλαια γραφη, ναι! (Εφ οσον εχει προταθει απο τους επιστημονες η νεα γραφη και δεν προηλθε απλως και εγινε συνηθεια, απο πλειστους ανορθογραφους που το καθιερωσαν σιγα σιγα)
Ασε που το σωστο ειναι αυτο, γιατι αυτη η απλοποιηση το απομακρυνει απο την αρχικη ετοιμολογια της λεξης! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#509054 Ήμουν από τους καλύτερους στην ορθογραφία (έτσι έλεγαν τουλάχιστον). Επίσης έβλεπα πολλές deprecated πλέον λέξεις από τη μάνα μου, αυτήν όμως δεν έτυχε να τη δω ποτέ. Και επίσης δεν μου κάθεται σωστά το "ει" στο "νια" :s_dunno