Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#621592
pierce21 έγραψε:Έχει συζητηθεί στο τοπικ, αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν το βρήκα.

Υπάρχει κάποια τράπεζα που δεν βαράει νταβατζιλίκι 2.5 ευρω σε ανάληψη ΑΤΜ με κάρτα τράπεζας εξωτερικού; Αυτό + τις ληστρικές ισοτιμίες που χρεώνουν για την αλλαγή από δολλάριο = :help:


Το α) δυστυχώς δεν το γλυτώνεις, αλλά για το β) απλά θα έχεις μια κάρτα εξωτερικού που να μην χρεώνει προμήθειες σε διεθνείς συναλλαγές (αλλά μόνο την ισοτιμία της VISA/Mastercard) και πάντα θα κάνεις ανάληψη σε ευρώ και όχι στο ξένο νόμισμα.

Αν και πλέον λόγω των χαμηλών επιτοκίων, μου έλεγε φίλος που ζεί Γερμανία ότι έξω πλέον χρεώνουν και τους λογαριασμούς με μηνιαίο fee :dizzy: :dizzy: , οπότε υπάρχει και χειρότερα.



Δεν ξέρω πόσο διαδεδομένοι είναι οι λογαριασμοί με συνδρομή στη Γερμανία, εδώ πάντως είναι σχετική μειοψηφία και προσφέρουν διάφορα εξτρά (όπως ταξιδιωτική ασφάλιση, ασφάλεια κινητού κλπ ή κάποιο cashback σε μηνιαίους λογαριασμούς) για να δικαιολογήσουν το κόστος.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#621612
pierce21 έγραψε:Έχει συζητηθεί στο τοπικ, αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν το βρήκα.

Υπάρχει κάποια τράπεζα που δεν βαράει νταβατζιλίκι 2.5 ευρω σε ανάληψη ΑΤΜ με κάρτα τράπεζας εξωτερικού; Αυτό + τις ληστρικές ισοτιμίες που χρεώνουν για την αλλαγή από δολλάριο = :help:


Αν και πλέον λόγω των χαμηλών επιτοκίων, μου έλεγε φίλος που ζεί Γερμανία ότι έξω πλέον χρεώνουν και τους λογαριασμούς με μηνιαίο fee :dizzy: :dizzy: , οπότε υπάρχει και χειρότερα.


Δεν νομιζω να υπαρχει καμμια τραπεζα στον κοσμο που να μην χρεωνει αυτο το κοστος τουλαχιστον δεν εχω δει ακομα καποια σε αρκετες χωρες που εχω παει.

Ο τροπος να μην εχεις αυτο το κοστος ειναι να χρησιμοποιεις την καρτα εξωτερικου σαν debit card εκει δεν χρεωνουν απολυτως τιποτα.

Απο ποια χωρα ειναι η καρτα?
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#621650 Aρχικά ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις :

@bill33
θεωρητικά αυτή η λύση είναι η καλύτερη, αλλά δεν θέλω να μπλέξω την από κει πλευρά τόσο.

@Ζορζ

Β) Πάντα μόνο Ευρώ σηκώνω, άρα ίσως πρέπει να μιλήσουν στην εκεί τράπεζα για άλλη κάρτα πιο κατάλληλη για χρήση εξωτερικού (αν δεν είναι ήδη αυτή που έχω) ; Την ισοτιμία στο ΑΤΜ είχα την εντύπωση στη δίνει η τράπεζα που χρησιμοποιείς το ΑΤΜ της, όχι;

C) Νομίζω μου είπε και αυτός ότι έχει κάποια perks, δεν το κουβεντιάσαμε παραπάνω

@GTS

Δεν ξέρω αν παλαιότερα έβαζαν την χρέωση μέσα στην αλλαγή του νομίσματος, ωστόσο δεν υπήρχε μήνυμα που να λέει ότι χρεώνει τη συναλλαγή. Ίσως κάτι άλλαξε και στην τράπεζα του εξωτερικού.

Επίσης προφανώς θα χρεώνει και για κάθε χρήση debit η εκεί τράπεζα, καθώς είναι σε $$ είναι και εκτός ΕΕ.

Λογικά I'll suck it up και προχωράμε.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#621655
pierce21 έγραψε:Β) Πάντα μόνο Ευρώ σηκώνω, άρα ίσως πρέπει να μιλήσουν στην εκεί τράπεζα για άλλη κάρτα πιο κατάλληλη για χρήση εξωτερικού (αν δεν είναι ήδη αυτή που έχω) ; Την ισοτιμία στο ΑΤΜ είχα την εντύπωση στη δίνει η τράπεζα που χρησιμοποιείς το ΑΤΜ της, όχι;


Αν λχ. ο λογαριασμός σου είναι σε USD και πας να σηκώσεις EUR από ένα ΑΤΜ της Πειραιώς, το ΑΤΜ θα σου βγάλει μεν ευρώ, αλλά θα σου προσφέρει 2 επιλογές. Η ανάληψη να γίνει σε EUR (οπότε η μετατροπή θα γίνει με την ισοτιμία και τις πιθανές προμήθειες που η δική σου τράπεζα έχει) ή σε USD (οπότε έχεις την ισοτιμία της Πειραιώς, που θα είναι πάντα χειρότερη). Η Πειραιώς είναι απλό παράδειγμα, όλες το κάνουν αυτό.

Το νέο κερατιάτικο είναι η έξτρα χρέωση που κρατάνε για συναλλαγές με κάρτα εξωτερικού, ακόμα κι αν είναι από την ευρωζώνη.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621666
Zorz έγραψε:
Το νέο κερατιάτικο είναι η έξτρα χρέωση που κρατάνε για συναλλαγές με κάρτα εξωτερικού, ακόμα κι αν είναι από την ευρωζώνη.

Ποιος το κρατάει αυτό;Η επιχείρηση;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#621753 Κυβέρνηση: Μάγκες, όλοι κάρτες, ευκολία κλπ.
Λαός: Ναι!!!
Τραπεζίτες: (Ρε τι γίδια είναι αυτά, ό,τι θέλουμε τα κάνουμε...)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#621759
REALZEUS έγραψε:Κυβέρνηση ΕΣΣΔ: Μάγκες, όλοι κουπόνια, ευκολία κλπ.
Λαός: Ναι!!!
Κυβέρνηση: (Ρε τι γίδια είναι αυτά, ό,τι θέλουμε τα κάνουμε...)


Fixed :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#622846 Tι εγινε;
Αρχισαν να βγαίνουν ξανά κιάλλες τραπεζες στη λιανική, ή θα εξυπηρετεί μόνο επιχειρήσεις;
Ανοίγουν δύο καταστήματα σε κέντρο και ανατολική πλευρά της Θεσσαλονίκης από την Optima Bank. Αναστολή των γραφείων της Επενδυτικής Τράπεζας.

https://www.voria.gr/article/erchete-th ... 7oB93JoeQU
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#623000 Από αγγλική τράπεζα πληρώνω τα κοινόχρηστα στο λογαριασμό της διαχειρίστριας στην Εθνική στην Ελλάδα και την χρεώνει 3 ευρώ.
Μου λέει όμως ότι κάποια άλλη κυρία επίσης από Αγγλία της πληρώνει στον ίδιο λογαριασμό και δεν την χρεώνει 3 ευρώ. Γιατί; Μου λέει ότι δείχνει διαφορετικό κωδικό δίπλα στην κατάθεση, 064 σε αυτήν που δεν κρατάει τίποτα και κάτι άλλο σε μένα που χρεώνει 3 ευρώ. Πληρώνει όλα τα έξοδα από την Αγγλία (και πως) ή κάτι άλλο;
Μπορώ να κάνω κάτι για να μην πληρώνω τα κερατιάτικα; Αν πληρώνω από Εθνική σε Εθνική πάλι χρεώνει; Κάτι άλλο;