Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#620850
drdino έγραψε:Bug ή βγήκε στον production server κάτι που δοκίμασαν στον test;

:ninja: :lol:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#620875 Αντεδρασε λιγο ο κοσμος και βρηκαν το... cover up! Μακαρι να μπορουσαμε να δουμε τι θα γινοταν αν δεν αντιδρουσε κανεις!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#620878 Πάντως έγινε ο αντιλογισμος

< Note >
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#621526 Έχει συζητηθεί στο τοπικ, αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν το βρήκα.

Υπάρχει κάποια τράπεζα που δεν βαράει νταβατζιλίκι 2.5 ευρω σε ανάληψη ΑΤΜ με κάρτα τράπεζας εξωτερικού; Αυτό + τις ληστρικές ισοτιμίες που χρεώνουν για την αλλαγή από δολλάριο = :help:


Αν και πλέον λόγω των χαμηλών επιτοκίων, μου έλεγε φίλος που ζεί Γερμανία ότι έξω πλέον χρεώνουν και τους λογαριασμούς με μηνιαίο fee :dizzy: :dizzy: , οπότε υπάρχει και χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621529
pierce21 έγραψε:Έχει συζητηθεί στο τοπικ, αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν το βρήκα.

Υπάρχει κάποια τράπεζα που δεν βαράει νταβατζιλίκι 2.5 ευρω σε ανάληψη ΑΤΜ με κάρτα τράπεζας εξωτερικού; Αυτό + τις ληστρικές ισοτιμίες που χρεώνουν για την αλλαγή από δολλάριο = :help:


Αν και πλέον λόγω των χαμηλών επιτοκίων, μου έλεγε φίλος που ζεί Γερμανία ότι έξω πλέον χρεώνουν και τους λογαριασμούς με μηνιαίο fee :dizzy: :dizzy: , οπότε υπάρχει και χειρότερα.

Mια Βουλγάρικη στην Θεσσαλονίκη μόνο.Κάπου το διάβασα,δεν το εχω χρησιμοποιήσει .
Δεν σε συμφέρει μια transferwise revolut για την μετατροπη ;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#621531
pierce21 έγραψε:Αυτό + τις ληστρικές ισοτιμίες που χρεώνουν για την αλλαγή από δολλάριο = :help:

τις καλύτερες τιμές συναλλάγματος δίνει η τράπεζα Αττικής:
https://www.atticabank.gr/images/attica ... ONSITE.pdf
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#621533
mousatos έγραψε:
pierce21 έγραψε:Αυτό + τις ληστρικές ισοτιμίες που χρεώνουν για την αλλαγή από δολλάριο = :help:

τις καλύτερες τιμές συναλλάγματος δίνει η τράπεζα Αττικής:
https://www.atticabank.gr/images/attica ... ONSITE.pdf


Γκράτσιε. Αυτά ισχύουν στο γκισέ μόνο ή και στο ΑΤΜ; Γιατί λέει "Οι προαναφερόμενες συναλλαγματικές
ισοτιμίες, ισχύουν για συναλλαγές που διεκπεραιώνονται μέσω του δικτύου καταστημάτων της
Τραπέζης κατά την διάρκεια του ωραρίου εργασίας της Τραπέζης"

Νομίζω και οι άλλες, άλλο δίνουν μέσα αν τους πας δολλάρια και στα κάνουν Ευρώ, και άλλο στην ανάληψη από το ΑΤΜ (1.2+ ).

bill33 έγραψε:Mια Βουλγάρικη στην Θεσσαλονίκη μόνο.Κάπου το διάβασα,δεν το εχω χρησιμοποιήσει .
Δεν σε συμφέρει μια transferwise revolut για την μετατροπη ;


Πιθανώς να έχει καλύτερη ισοτιμία η revolut, αλλά α) και αυτή χρεώνει την ανάληψη πάνω από ένα Χ ποσό , β) θα υπάρχει η χρέωση από τον λογαριασμό των $$ στο λογαριασμό της revolut ,που δεν ξέρω τι ταρίφα παίζει και στο τέλος μπορεί να βγαίνει μια η άλλη. Άσε που στο τέλος θα μπλέξουμε τα μπούτια μας με τις μεταφορές λες και έχουμε καμιά οφσόρ στα Cayman :lol:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621534 Τransferwise τότε και μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό,πάλι έχει έξοδα για το έμβασμα απο την ελληνική τράπεζα αλλά είναι μια φορά.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#621536 Ξέρεις πολλούς που να θέλουν να φέρουν λεφτά στις Ελληνικές τράπεζες ; :lol:
Joke aside, δεν είναι συναλλαγή της μιας φοράς, για αυτό και η...κάρτα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621542
pierce21 έγραψε:Ξέρεις πολλούς που να θέλουν να φέρουν λεφτά στις Ελληνικές τράπεζες ; :lol:
Joke aside, δεν είναι συναλλαγή της μιας φοράς, για αυτό και η...κάρτα.

Κανέναν.
Μήπως τότε σε συμφέρει να πληρώνεις συνδρομή στην revolut ωστε να ανέβουν τα όρια δωρεάν ανάληψης καθώς και να βγάλεις σε κάποιον/ους συγγενείς revolut ωστε να μεταφέρεις και σε εκείνους λεφτά και να τα βγάζεις;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#621564 Εγω παντως τελος του 2016 που πηγα Αμερικη με φορτωμενη Revolut χρεωθηκα 3$ για ΚΑΘΕ αναληψη που εκανα απο ΑΤΜ σε 2 διαφορετικες τραπεζες!
Το "δωρεαν αναληψη" της Revolut εχω την εντυπωση πως σημαινει δωρεαν αναληψη απο την πλευρα της Revolut!! Ο εκμεταλλευτης του ΑΤΜ παιρνει κανονικα την προμηθεια του...
Για του λογου το αληθες:
Εικόνα

40, 80 και αλλα 80 ηταν οι αναληψεις! 3$ προμηθεια σε εκαστη!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621566 To ATM xρεώνει όχι η ρεβο,εκτός αν ξεπεράσεις τα όριο του προγραμματος που έχεις οπότε σου κρατάει και αυτή.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#621570 Ναι ακριβως! Ετσι οπως το ανεφερε η ρεβο η αρχικη μου, αφελης. εντυπωση ηταν οτι η αναληψη θα ηταν εντελως δωρεαν...
Αλλα περαν τουτου ηταν εξαιρετικα χρησιμη ειδικα στην αμερικη που χρειαζοταν συναλλαγμα!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621588 Γενικά φροντίζεις να κανείς μαζεμένες αναλήψεις. Η transferwise πάντως όσο την τσεκάρω έχει ένα κλικ καλύτερες ισοτιμίες. Όταν είδα πάει Βιετνάμ πέρυσι, η διαφορά με την revolut ήταν αρκετή.