Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#678574
Dimitris_P έγραψε:Σε ευρώ είναι, όχι λίρες. 1μιση λίρα έχω στον αγγλικό λογαριασμό
Μόλις είδα ότι το ΙΒΑΝ του λογαριασμού μου στη Revolut που έχει λίρες είναι ο ίδιος με αυτόν που έχει ευρώ και με αυτόν που έχει δολλάρια. Δεν ξέρω πως το κάνουν αυτό, ίσως μέσα στον ίδιο κωδικό να τα έχουν χώρια;
Αν όμως είναι αγγλικός λογαριασμός τότε το σύστημα θεώρησε ότι έχει να κάνει με λίρες οπότε πρέπει να ισχύει αυτό που είπα πιο πριν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#678576 Στο προφίλ σου τι διεύθυνση έχεις; Και τι Bic έχεις;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#678579 Όντως στον αγγλικό λογαριασμό είναι ίδιο το IBAN. Αλλά είναι άδειος. Ελληνική διεύθυνση έχω. Τεσπά μίλησα με chat και έκανα dispute σε chargeback form. Για να δούμε
Άβαταρ μέλους
By bill33
#679509 Πλήρωσα την Δεη την προηγούμενη εβδομάδα με revolut και sync ,σημερα ξημερώματα μου στέλνουν μήνυμα και οι δύο ότι οι πληρωμές έγιναν reverted και τα χρήματα επέστρεψαν..Εχω και άλλη μια πληρωμή από monese που παραμένει pending,θα έπρεπε να έχει περάσει μετά απο τόσες μέρες.Το κακό είναι ότι ήταν για πληρωμή δόσης και 99% χάθηκε η ρύθμιση.Να φταίνε οι τράπεζες πάντως το βλέπω δύσκολο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#679525
babakos έγραψε:Με την Monese δεν ειχα ποτέ κανένα πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τώρα..

Και εγω με καμιά τους δεν είχα τετοιο πρόβλημα.Αν ήταν να μην περάσει ήταν απο την αρχή,απέρριπτε την συναλλαγή εκείνη τη στιγμή και δεν την περναγε και μετά απο μια εβδομάδα να την κάνει αναστροφή.Οπως και να έχει εγω τα ξαναέστειλα και θα δουμε.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#679665
glf έγραψε:Μήπως παίζει κάτι τώρα που η revolut πήγε... Λιθουανία;

Eχει καιρό που είναι με Λιθουανικό ΙΒΑΝ και έχω κάνει συναλλαγές με ΔΕΗ χωρίς πρόβλημα.
Βλέπω και η monese συναλλαγή με ΔΕΗ της 3-12 την έχει ακόμα pending.Eνω αλλες δύο συναλλαγές της επόμενης μέρας έχουν εκκαθαριστεί σε Σκλαβενίτη και σε τοπικό ΣΜ.Του Lidl παραμένει και εκείνη pending.
Δεν ξέρω τι γίνεται ,αν δεν ήταν η ρύθμιση δεν θα με ένοιαζε πολύ,θα τα πληρωνα μετά απο μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#679883
bill33 έγραψε:
glf έγραψε:Μήπως παίζει κάτι τώρα που η revolut πήγε... Λιθουανία;

Eχει καιρό που είναι με Λιθουανικό ΙΒΑΝ και έχω κάνει συναλλαγές με ΔΕΗ χωρίς πρόβλημα.
Βλέπω και η monese συναλλαγή με ΔΕΗ της 3-12 την έχει ακόμα pending.Eνω αλλες δύο συναλλαγές της επόμενης μέρας έχουν εκκαθαριστεί σε Σκλαβενίτη και σε τοπικό ΣΜ.Του Lidl παραμένει και εκείνη pending.
Δεν ξέρω τι γίνεται ,αν δεν ήταν η ρύθμιση δεν θα με ένοιαζε πολύ,θα τα πληρωνα μετά απο μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό.

Επέστρεψαν και της monese.Κάτι γίνεται με το epos της ΔΕΗ.Δεν μπορεί να φταίνε τρεις διαφορετικές κάρτες .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#679899 Μήπως δεν θέλουν τα λεφτά σου;
Μήπως έχει αλλάξει κάτι στον αριθμό λογαριασμού πληρωμής και για αυτό στα επιστρέφουν; Ρώτα την Rita τον λόγο
Άβαταρ μέλους
By bill33
#679915
Dimitris_P έγραψε:Μήπως δεν θέλουν τα λεφτά σου;
Μήπως έχει αλλάξει κάτι στον αριθμό λογαριασμού πληρωμής και για αυτό στα επιστρέφουν; Ρώτα την Rita τον λόγο

Rita who?
O κωδικός ηλεκτρονικής πληρωμής είναι ο ίδιος.Αυτόν βάζεις και τα υπόλοιπα στοιχεία είναι της κάρτας.
Ασε που σκέφτομαι μην έκανα μαλ@κία που τα ξαναπληρωσα μπας και τα ζητήσει αυτόματα ο έμπορος και δεν υπάρχει σαλιο τουλάχιστον μέχρι την Δευτέρα.
Και κάπως έτσι θυμήθηκα πιο πίσω που έλεγαν ότι πολλές συναλλαγές ακυρώθηκαν τον καιρό που έγιναν και τις χρεώσαν οι τράπεζες μετά απο μερικούς μήνες μαζί με τόκους κλπ. viewtopic.php?f=9&t=358&start=5880#p676356

Εσύ με την ανάληψη έβγαλες άκρη;