Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#675487 Ακριβώς αυτό. Αυτόματη εξόφληση και δεν πληρώνεις τόκο ποτέ. Ουσιαστικά μεταχρονολογείς άτοκα τις πληρωμές σου (για 15-40 ημερες), και έχεις και επιστροφή/μπόνους, οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By pro
#675489 Είναι πολλοί που δεν θέλουν ν ακούσουν για πιστωτικές, είτε γιατί πληρώσανε οι ίδιοι τα μαλλιοκέφαλά τους σε τόκους, είτε γιατί άκουσαν τέτοιες ιστορίες από άλλους. Προσωπικά έχω 2 πάνω από 20 χρόνια και δεν πλήρωσα ούτε δραχμή/ευρώ σε τόκο. Στην μια χρησιμοποιώ πάγια εντολή όπως λέει ο HΦ, στην άλλη απλά την πληρώνω μέσω web banking. Η πιστωτική για μένα μόνο οφέλη έχει: άτοκες δόσεις (βασικότατο), ευκολία σε ταξίδια στο εξωτερικό (αν και τώρα που οι απλές έγιναν VISA και MASTERCARD φαντάζομαι δουλεύουν κι αυτές), και φυσικά "άτοκο δάνειο" αφού μια αγορά την πληρώνεις σε 30-45 μέρες - άρα παίρνεις κάτι και υπολογίζεις ότι θα το πληρώσεις με το επόμενο μηνιάτικο. Βέβαια όλα αυτά προυποθέτουν κοινή λογική, αλλιώς άστο καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#675490 Κι εγώ την πιστωτική έτσι την χρησιμοποιώ (πάγια εντολή για πλήρη εξόφληση) και την έχω για την ευελιξία που σου δίνει (πχ τυχαίνει κάτι έκτακτο) και την προστασία σε μεγάλες αγορές. Μια φορά μου χρειάστηκε (ευτυχώς) να την ενεργοποιήσω/χρησιμοποιήσω για να πάρω τα λεφτά μου πίσω από μεγάλο μαγαζί με στρώματα που πτώχευσε. Αν είχα πληρώσει με μεταφορά/μετρητά/ίσως και με χρεωστική τότε θα έπαιρνα πολύ δύσκολα τα λεφτά μου πίσω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#675493
pro έγραψε:Είναι πολλοί που δεν θέλουν ν ακούσουν για πιστωτικές, είτε γιατί πληρώσανε οι ίδιοι τα μαλλιοκέφαλά τους σε τόκους, είτε γιατί άκουσαν τέτοιες ιστορίες από άλλους. Προσωπικά έχω 2 πάνω από 20 χρόνια και δεν πλήρωσα ούτε δραχμή/ευρώ σε τόκο. Στην μια χρησιμοποιώ πάγια εντολή όπως λέει ο HΦ, στην άλλη απλά την πληρώνω μέσω web banking. Η πιστωτική για μένα μόνο οφέλη έχει: άτοκες δόσεις (βασικότατο), ευκολία σε ταξίδια στο εξωτερικό (αν και τώρα που οι απλές έγιναν VISA και MASTERCARD φαντάζομαι δουλεύουν κι αυτές), και φυσικά "άτοκο δάνειο" αφού μια αγορά την πληρώνεις σε 30-45 μέρες - άρα παίρνεις κάτι και υπολογίζεις ότι θα το πληρώσεις με το επόμενο μηνιάτικο. Βέβαια όλα αυτά προυποθέτουν κοινή λογική, αλλιώς άστο καλύτερα.

+1
Άβαταρ μέλους
By babakos
#675496
drdino έγραψε:Κι εγώ την πιστωτική έτσι την χρησιμοποιώ (πάγια εντολή για πλήρη εξόφληση) και την έχω για την ευελιξία που σου δίνει (πχ τυχαίνει κάτι έκτακτο) και την προστασία σε μεγάλες αγορές. Μια φορά μου χρειάστηκε (ευτυχώς) να την ενεργοποιήσω/χρησιμοποιήσω για να πάρω τα λεφτά μου πίσω από μεγάλο μαγαζί με στρώματα που πτώχευσε. Αν είχα πληρώσει με μεταφορά/μετρητά/ίσως και με χρεωστική τότε θα έπαιρνα πολύ δύσκολα τα λεφτά μου πίσω.


Με μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό θα είχες όντως πρόβλημα. Με χρεωστική όχι (Θεωρώ οτι μιλάμε για VISA/Mastercard). Κάνεις κανονικά αμφισβήτηση συναλλαγής στην Τράπεζα όπως και με την πιστωτική, απλά παιρνει λίγο χρόνο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#675499
Anonymous Founder έγραψε:Για μένα, η καλύτερη τράπεζα αυτή την στιγμή είναι η Εθνική. Δεν θα πετύχεις τέτοια καραγκιοζιλίκια.


Σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά αυτό δεν ισχύει: πχ σε λογαριασμό μισθοδοσίας με δωρεάν επί δωδεκαετία και ξεχασμένη (και ουδέποτε αξιοποιημένη) δυνατότητα υπερανάληψης, επέβαλε εν μία νυκτί συνδρομή εν μέσω καραντίνας. 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά! Στις διαμαρτυρίες μας (τηλεφωνικές: άλλη οδύσσεια αυτή που κράτησε μέρες και άπειρα σπασμένα νεύρα πάνω από ένα ακουστικό :dizzy: :dizzy: :dizzy: ) απάντησαν ότι το ανέφεραν στα ψιλά γράμματα του statement του προηγούμενου μηνός (ούτε καν κάποιο mail ή sms ή έστω ειδοποίηση στο e-banking) κι ας προσέχαμε. Στην απαίτησή μας να ακυρώσουν τη δυνατότητα άμεσα ώστε τουλάχιστον να μην ξαναχρεωθούμε χωρίς λόγο, η απάντηση ήταν ότι η ακύρωση γίνεται ΜΟΝΟ σε υποκατάστημα με φυσική παρουσία του δικαιούχου :lol:
Εν μέσω καραντίνας όλα αυτά, με τεράστιες ουρές έξω από τα καταστήματα και αφού τους ενημερώσαμε ότι ο δικαιούχος του λογαριασμού ήταν αδύνατο να μετακινηθεί για λόγους υγείας.
Απατεώνες.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#675788 Τελικά απευθύνθηκα σε ξαδέρφη διευθύντρια της Πειραιώς και μου είπε πως είναι δωρεάν για τον πρώτο χρόνο και για τον δεύτερο χρόνο έχει συνδρομή(29€) ΕΚΤΟΣ αν έχεις την μισθοδοσία εκεί ή αν εχεις κάνει κάποιο τζίρο μέσα στην χρονια όπου μ ένα τηλεφώνημα στην αφαιρούν αν τυχον χρεωθεί.Βασίστηκα στα λόγια της λόγω συγγένειας.Μου είπε σε καμία περίπτωση να μη κάνω ανάληψη γιατί έχει τεράστια επιτόκια και ότι αν είναι να την χρησιμοποιώ μόνο για άτοκες δόσεις ,όπως και είχα σκοπό εξ αρχής.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#675794
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ θα σου πω να μην το κάνεις, ακόμη κι έτσι. Γιατί να δεχτείς κάρτα με συνδρομή, όταν μπορείς αλλού να βρεις χωρίς;
Γιατί η αμέσως κοντινότερη τράπεζα είναι 80 χιλιόμετρα μακρυά και οτιδήποτε χρειαστώ θα πρεπει να πάω εκει.Πιο πολύ θα κάψω από την συνδρομή αν έχει.Επίσης θέλω να δω πως θα πάει και δεν ξέρω καν αν θα την κρατήσω για 2ο χρόνο.Μπορεί να την διακόψω και από τον πρώτο.θα φανεί..
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#675816 Πιστωτική Πειραιώς έχω κι εγώ και όντως κάθε χρόνο δίνω κάπου στα 30€. Δεν μου είπε ποτέ κανείς τίποτα αλλά όταν ήρθε το πρώτο φέσι δε το έδωσα και πολύ σημασία, θεώρησα ότι έτσι είναι. Η μισθοδοσία βρίσκεται εκεί αλλά κάθε χρόνο μου έρχεται η συνδρομή, δεν ήξερα ότι μόνο η Πειραιώς το κάνει αυτό. :s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#675822 Πας εξηγιέσαι και αν δεν στο κάνουν τζάμπα πας αλλού.
Τι σημασία έχει που είναι η τράπεζα, δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα ποτέ. Σχεδόν τα πάντα γίνονται εξ αποστάσεως.

Κι εγώ πήρα την πρώτη μου πιστωτική όταν η τράπεζα μου την πρόσφερε (στην Αγγλία όταν πρωτοάνοιξα λογαριασμό κι εργαζόμουνα) και πάντα να πληρώνεται αυτόματα από το λογαριασμό.
Έχω πληρώσει μερικά λεπτά/πέννες κερατιάτικα μέχρι να καταλάβω ότι η αγορά λόττο online θεωρείται μετρητό και τοκίζεται από τη μέρα "ανάληψης".
Αλλά βέβαια είναι θέμα κοινής λογικής, κανένας δεν σου χαρίζει λεφτά, αν ξοδεύεις αυτά που δεν έχεις ας πρόσεχες. Μερικοί άνθρωποι έχουν περίεργες καταναλωτικές συνήθειες/συμπεριφορά και παρασύρονται. Αυτοί δεν πρέπει να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να έχουν πιστωτική αλλά μόνο χρεωστική. Βέβαια αυτοί είναι τα καλύτερα πελατάκια για τις τράπεζες.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#676228 Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος μια χαρακτηριστική καθυστέρηση στην αρχική οθόνη του winbank app, από την έναρξη μέχρι να βγει η οθόνη για quick login?
Μου αργεί σημαντικά και ενδιαμέσως βγάζει εντελώς μαύρη οθόνη. Μετά το pin μπαίνει κανονικά.
Στην έξοδο πάλι κάνει την ίδια καθυστέρηση και την ίδια μαύρη οθόνη για 2-3 δευτερόλεπτα.

Νέα βερσιόν ή γεράματα κινητού μου;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#676253 Μου ήρθε ενημέρωση στη revolut για αποδοχή πληρωμής 1000+ AU σε πανεπιστήμιο Αυστραλίας!... Όχι ότι είχα τόσα μέσα, αλλά πάτησα άρνηση. Wtf

Αν δηλώσω κλοπή θα μου στείλουν άλλη κάρτα;