Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#667121 Ανενεργός Λογαριασμός
Η Τράπεζα δικαιούται για λόγους ασφάλειας των συναλλαγών να θέτει περιορισμούς στην κίνηση λογαριασμών που δεν παρουσιάζουν πραγματική συναλλαγή του δικαιούχου για χρονικό διάστημα που εκάστοτε ορίζεται από αυτήν και προβλέπεται από το εκάστοτε ισχύον Τιμολόγιο Προμηθειών και Τοκοφόρων Ημερομηνιών. Ως πραγματική θεωρείται κάθε συναλλαγή (χρέωση ή πίστωση) που διενεργείται, είτε με τη φυσική παρουσία του δικαιούχου στην Τράπεζα ή κατ’ εντολήν αυτού είτε μέσω των Εναλλακτικών Δικτύων της Τράπεζας (winbank, ATM), για τα οποία απαιτείται η χρήση προσωπικού αριθμού αναγνώρισης του δικαιούχου (PIN). Πίστωση του λογαριασμού με τρόπο διαφορετικό από τους παραπάνω αναφερόμενους, ενδεικτικά πίστωση από τόκους, μερίσματα, μισθοδοσία, έμβασμα, κατάθεση μετρητών μέσω μηχανημάτων αυτόματων συναλλαγών (APS), δεν καθιστά ενεργό τον λογαριασμό. Η ενεργοποίηση του λογαριασμού γίνεται κατόπιν αιτήματος του δικαιούχου και μετά την ολοκλήρωση της επαλήθευσης ταυτοποίησης των στοιχείων του σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες κανονιστικές διατάξεις. Δεν υπάρχει προηγούμενη ενημέρωση του Πελάτη με επιστολή για τον χαρακτηρισμό του λογαριασμού του ως ανενεργού.

Αδρανείς λογαριασμοί
Καταθετικοί λογαριασμοί στους οποίους δεν έχει πραγματοποιηθεί αποδεδειγμένα καμία πραγματική συναλλαγή από τους δικαιούχους καταθέτες για χρονικό διάστημα είκοσι (20) ετών χαρακτηρίζονται ως αδρανείς, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4151/2013. Η παραπάνω προθεσμία εκκινεί από την επομένη ημέρα της τελευταίας συναλλαγής. Μετά την παρέλευση της ως άνω προθεσμίας τα δικαιώματα των καταθετών και των νομίμων αυτών κληρονόμων από την κατάθεση παραγράφονται υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου. Δεν συνιστά συναλλαγή διακόπτουσα την παραγραφή η πίστωση των καταθέσεων με τόκους καθώς και η κεφαλαιοποίησή τους. Η ενημέρωση των δικαιούχων καταθετών από την Τράπεζα αναφορικά με την παραγραφή της κατάθεσης γίνεται κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στον παραπάνω νόμο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#672177 https://www.news247.gr/epixeiriseis/soy ... 34828.html

Μετρητά από τα ταμεία των σούπερ μάρκετ My Market μπορούν πλέον να σηκώνουν οι καταναλωτές.....
Άβαταρ μέλους
By bill33
#672189
gianik έγραψε:https://www.news247.gr/epixeiriseis/soyper-market-sta-chorafia-ton-trapezon-analipsi-metriton-tameia-my-market.9034828.html

Μετρητά από τα ταμεία των σούπερ μάρκετ My Market μπορούν πλέον να σηκώνουν οι καταναλωτές.....

Δεν το έκανε και ο ΑΒ πριν αρκετά χρόνια;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#672219
gianik έγραψε:https://www.news247.gr/epixeiriseis/soyper-market-sta-chorafia-ton-trapezon-analipsi-metriton-tameia-my-market.9034828.html

Μετρητά από τα ταμεία των σούπερ μάρκετ My Market μπορούν πλέον να σηκώνουν οι καταναλωτές.....


Cash-back, αυτό που έκανα στην Αγγλία την δεκαετία του '90. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#674123 Τις τελευταίες ημέρες δεν προχωράει η είσοδος από firefox στην alpha bank για να περιμένει το push notification και δείχνει αέναο loading
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#674124
Dimitris_P έγραψε:Τις τελευταίες ημέρες δεν προχωράει η είσοδος από firefox στην alpha bank για να περιμένει το push notification και δείχνει αέναο loading


Κι εγω firefox εχω και παιζει μια χαρα. Δες αν εχεις κανενα add on που το μπλοκαρει (adblock plus κτλ).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#675285 Γκεάκο :s_shout :inlove:

πες τους εκεί στο ebanking section πως όταν κάποιος είναι συνδεδεμένος στον λογαριασμό του να μπορεί να βλέπει ΟΛΟ τον αριθμό της κάρτας χωρίς αστεράκια. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#675338 Έχει κανεις εμπειρία σχετικά με τις πιστωτικές;Σκέφτομαι να βγάλω κυριως για ατοκες δοσεις σε αγορές.Μέχρι τώρα παντα πλήρωνα μετρητοίς αλλά Επειδη αλλάζουν τα δεδομένα προτιμώ πλέον να έχω ολόκληρο το ποσό σε περίπτωση αγοράς ενός αντικειμένου "στην άκρη" και να το πληρώνω με δόσεις έτσι ώστε ανά πάσα στιγμή να έχω μετρητά .Έχω μισθοδοσία σε Πειραιώς και μου είπαν ότι για όσο είναι εκεί η μισθοδοσία μου θα είναι χωρίς συνδρομή ,διαφορετικά θα είναι 29€ τον χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#675340 Σου είπαν φίφες, κάτι που δεν μου κάνει εντύπωση όταν μιλάμε για την χειρότερη τράπεζα (έχει πάρει κεφάλι από την Eurobank που είχε διαπρέψει σ'αυτό το ρόλο). Μην αποδεχτείς για κανένα λόγο συνδρομή σε πιστωτική, ή και σε κάρτα γενικώς. Απλώς ρώτα και σε άλλες τράπεζες.
Εννοείται η πιστωτική κάρτα είναι πολύ καλό μέσο πληρωμής, αρκεί να εξοφλείς κάθε μήνα όλο το ποσό ώστε να μην χρεώνεσαι κάποιο τόκο.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#675465
Anonymous Founder έγραψε:Σου είπαν φίφες, κάτι που δεν μου κάνει εντύπωση όταν μιλάμε για την χειρότερη τράπεζα (έχει πάρει κεφάλι από την Eurobank που είχε διαπρέψει σ'αυτό το ρόλο). Μην αποδεχτείς για κανένα λόγο συνδρομή σε πιστωτική, ή και σε κάρτα γενικώς. Απλώς ρώτα και σε άλλες τράπεζες.
Εννοείται η πιστωτική κάρτα είναι πολύ καλό μέσο πληρωμής, αρκεί να εξοφλείς κάθε μήνα όλο το ποσό ώστε να μην χρεώνεσαι κάποιο τόκο.
Κι εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα κάτι τέτοιο σχετικά με την συνδρομή .Μέσα στο site τους γράφουν παντού για 29€ το έτος.Ξαναμίλησα μαζί τους και μου είπαν σήμερα ότι μπορεί να το χρεώσουν αλλά το αφαιρούν και καλά μόλις επικοινωνήσω μαζί τους.Όντως η χειρότερη τράπεζα....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#675480 Πες τους πως δεν αποδέχεσαι καμία χρέωση, αν τελικά επιλέξεις να συνεργαστείς μαζί τους. Είναι βέβαιο πως επειδή την ξέρουν την δουλειά, πως έχουν εναλλακτικές για όσους δεν τσιμπήσουν το δόλωμα. Να τους ζητήσεις να σου δείξουν στο συμβόλαιο πως δεν υπάρχει κάποια συνδρομή. Μόνον έτσι. Ποτέ και για κανένα λόγο μην αποδέχεσαι συνδρομή σε κάρτα. Οι τράπεζες βγάζουν μπόλικα από τις προμήθειες που χρεώνουν τους εμπόρους, τέτοια κερατιάτικα είναι απαράδεκτα.
Για μένα, η καλύτερη τράπεζα αυτή την στιγμή είναι η Εθνική. Δεν θα πετύχεις τέτοια καραγκιοζιλίκια. Μετά η Alpha. Πειραιώς και Eurobank όσο μπορείς, μακριά. Εγώ στην Πειραιώς, έχω μεν λογαριασμό, αλλά πλέον έχω λίγα χρήματα μέσα και δεν χρησιμοποιώ ούτε τις κάρτες της.
Από πιστωτικές, εγώ έχω την Energy Mastercard, που μου δίνει για κάθε αγορά 1% επιστροφή για εξαργύρωση σε πρατήρια Shell (όχι μόνον καύσιμα, εξαργυρώνεις και στο Smart Club).
H γυναίκα μου έχει μια Alpha Bonus, όπου κερδίζεις πόντους και εξαργυρώνουμε στοχευμένα εκεί που έχει την μεγαλύτερη εξαργύρωση (στην περίπτωσή μας στο Φυσικό Αέριο). Αγορές με μετρητά, κάνουμε τις ελάχιστες δυνατές, αφού με τον παραπάνω τρόπο, η χρήση των καρτών, συμφέρει διπλά.
Εννοείται, ΠΑΝΤΑ εξοφλούμε όλο το ποσό του εκάστοτε λογαριασμού (αλλιώς τα επιτόκια είναι ληστρικά).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#675483 Ο τροπος που δουλευουν οι πιστωτικες καρτες ειναι καποια στιγμη θα το ξεχασεις ή θα μπερδευτεις και θα πληρωσεις τοκους για ολη την χρονια. Γιαυτο θελουν να τις δινουν.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#675484 Επειδη τα έχω τακτοποιημένα και χωρισμένα τα πάγια έξοδα του μήνα σε διάφορες προπληρωμένες ,(άλλη για καύσιμα άλλη για σουπερμάρκετ κλπ) και όταν είναι τα χρήματα της αγοράς κάποιου αντικειμένου τα βάζω σε βαζάκι στο σπίτι και όταν μαζευτούν πάω και το παίρνω ,σκέφτομαι την πιστωτική μόνο και μόνο για να υπαρχει το ετοιμο χρήμα της οποιαδήποτε αγοράς και Απλα να την αποπληρώνω λίγο λίγο .Δεν θα ήθελα να την χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου για κανένα λόγο παρόλο που σε πολλές περιπτώσεις θα με σύμφερε.Θα ζητήσω εγγράφως αυτό που μου είπαν ότι όσο έχω εκεί την μισθοδοσία θα έχω δωρεάν συνδρομή.Αν δεν δεχτούν πολύ Απλα δεν θα κανω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#675486
GTS έγραψε:Ο τροπος που δουλευουν οι πιστωτικες καρτες ειναι καποια στιγμη θα το ξεχασεις ή θα μπερδευτεις και θα πληρωσεις τοκους για ολη την χρονια. Γιαυτο θελουν να τις δινουν.

Αν έχεις λογαριασμό στην ίδια τράπεζα, επιλέγεις αυτόματη εξόφληση όλου του ποσού και δεν χρειάζεται ν'ανησυχείς. Έτσι το κάνω κι εγώ.