Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#754512
Dimitris_P έγραψε:Έχει κανας άλλος θέμα εισόδου στο ebanking της Alpha με Firefox ;

Όχι, παίζει κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By skous
#758152 Να τα κάνουν τι; σε λίγο θα μπουν και αρνητικά επιτόκια καταθέσεων όπως στην Κύπρο πχ


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#761397
Γεια σας, NIKOLAOS,
Την 1η Ιουλίου θα συγχωνεύσουμε τις Revolut Payments UAB και Revolut Bank UAB. Ως αποτέλεσμα, όλοι οι πελάτες της Revolut Payments UAB θα μεταφερθούν στη Revolut Bank UAB, όπου και θα ανήκουν στο εξής.

Γιατί προβαίνουμε στη συγχώνευση;
Πρόσφατα καταφέραμε να επεκτείνουμε την τραπεζική μας άδεια στην ΕΕ, η οποία μας επιτρέπει να παρέχουμε υπηρεσίες πληρωμών και λήψης καταθέσεων μέσω της Revolut Bank UAB. Για να συνεχίσουμε να προσφέρουμε τα καινοτόμα προϊόντα μας σε όλους τους πελάτες μας, συγχωνεύουμε τη Revolut Payments UAB με τη Revolut Bank UAB.

Τι αλλάζει;
Ο λογαριασμός σας στη Revolut Payments UAB θα μεταφερθεί στη Revolut Bank UAB και θα μετατραπεί σε τρεχούμενο. Ο τρεχούμενος λογαριασμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά για πληρωμές ή καταθέσεις, όπως ίσχυε μέχρι τώρα. Το IBAN σας δεν θα αλλάξει.
Τα κεφάλαια στον τρεχούμενο λογαριασμό σας και, κατά περίπτωση, στον λογαριασμό καταθέσεων όψεως για έως και 100.000 ευρώ, προστατεύονται από το Σύστημα Εγγύησης Καταθέσεων. Θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ασφάλιση καταθέσεων εδώ.
Σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε άλλη υπηρεσία ή προϊόν της Revolut Payments UAB (εξαιρείται η ασφάλιση), από την 1η Ιουλίου 2022 οι υπηρεσίες και τα προϊόντα αυτά θα παρέχονται από τη Revolut Bank UAB.
Άβαταρ μέλους
By glf
#761405 Εγώ για τη χρήση σαν paypal wallet δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, κρατάω λίγα λεφτά εκεί.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#762110 Με αφορμή το μνμ της τράπεζας (πλέον) revolut και κάποια επερχόμενα ταξίδια σε χωρες εκτός €, λέω να παραγγείλω το "πλαστικό" της revolut.
Διαβάζοντας εδω, αλλά και απο το σάιτ, εχω μερικές απορίες:

-Συνδέω μια χρεωστική και απο 'κει μεταφέρω λεφτα στον revolut λογαριασμό. Εχω χρέωση απο την τράπεζα μου;
-Οταν κάνω ανάληψη στο εξωτερικό (το αντίστοιχο των 200€ που δινει), με χρεωνουν κάτι απο το ΑΤΜ της ξένης τράπεζας (λογικά κάτι αντίστοιχο του ΔΙΑΣ);
-Αν κάνω αγορές χρησιμοποιώντας την κάρτα σε κάποια ξενη χωρα, εχω χρεώσεις; Για να κανω αγορές σε ξενη χωρα πρέπει ήδη να εχω φτιαξει εναν λογαριασμό με νόμισμα της χώρας, ή θα κανει αυτότατα τη μετατροπη απο €;

Ευχαριστώ :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762114 Κατά σειρά:
- Όχι
- Σίγουρα
- Όχι δεν έχει προμήθεια. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να φτιάξεις νόμισμα, κάνει αυτόματα τη μετατροπή.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#762124 Για το πρωτο ,δωρεάν είναι οταν το κάνεις μέσω topup και όχι με εμβασμα.Και με gpay γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#762204 Τον άλλο μήνα θα πάω Βελιγράδι, ισως "σκαλωσω" λιγο και στα Σκόπια.

Θα παραγγείλω να μου στείλουν κάρτα και θα την δοκιμάσω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762255 Εν τω μεταξύ κάτι στέλνει αυτές τις μέρες η R για αλλαγή στους όρους, αλλαγές χρεώσεων κλπ. Δεν έχω κάτσει να τα αναλύσω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763309 Υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα που να δίνει πρόσβαση σε business lounges ; Κοίταξα σε όλες τις ελληνικές τράπεζες και δεν είδα κάτι.
Βλέπω ότι έχει το premium της Revolut αλλά ούτε πιστωτική είναι και βγαίνει 96€ το έτος.
Άβαταρ μέλους
By skous
#763319
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα που να δίνει πρόσβαση σε business lounges ; Κοίταξα σε όλες τις ελληνικές τράπεζες και δεν είδα κάτι.
Βλέπω ότι έχει το premium της Revolut αλλά ούτε πιστωτική είναι και βγαίνει 96€ το έτος.
Στην ρεβολουτ τα πληρωνεις τα lounge. Απλα αν δεν έχεις πριμιουμ, δεν υπάρχει αυτή η επιλογή καν


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#763326 Γιατι απλα δεν αγοράζεις εισοδο σε lounge? Μάλλον πιο φτηνά θα σου βγει τελικά