Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#738345
JarnoT έγραψε:Ενημερώνουν και οι ίδιοι, πάντα.
Είμαι χρόνια με anytime και ποτέ δε με "κρέμασαν" σ' αυτό. Ένα μηνα πριν έρχεται ενημερωτικό email.
Έτσι είναι, έρχεται ένα μήνα πριν. Αλλά επειδή άνθρωποι είμαστε εχουμε δουλειές, αναποδιές, γιατί να κάνεις παγια εντολή για κάτι που είναι μια φορά το χρόνο;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#738348
Νίκος Παππάς έγραψε:Αλλά επειδή άνθρωποι είμαστε εχουμε δουλειές, αναποδιές, γιατί να κάνεις παγια εντολή για κάτι που είναι μια φορά το χρόνο;

Δίκιο έχεις.
Θυμάμαι είχε μια σημαντική έκπτωση όταν το πρωτοέκανα και έκτοτε το άφησα. Μόνο γι' αυτό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#738407 ποτέ δεν βάζω πάγιες εντολές σε τράπεζα!!! καμία εμπιστοσύνη για το πώς ερμηνεύουν ειδικά τα ψιλά γράμματα...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By requiem_for_a_dream
#739735 Μια ερώτηση.

Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται ώστε να αποδεσμευτεί ένα ποσό από συναλλαγή που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε;

Ισχύει το 30-40 ημέρες;;;!!!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#739749
requiem_for_a_dream έγραψε:Μια ερώτηση.

Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται ώστε να αποδεσμευτεί ένα ποσό από συναλλαγή που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε;

Ισχύει το 30-40 ημέρες;;;!!!
Τρεις εβδομάδες +-
Άβαταρ μέλους
By bill33
#739750
requiem_for_a_dream έγραψε:Μια ερώτηση.

Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται ώστε να αποδεσμευτεί ένα ποσό από συναλλαγή που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε;

Ισχύει το 30-40 ημέρες;;;!!!
Τρεις εβδομάδες +-
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#739768 Ειχαμε παει σε μια ταβερνα και στο τελος ζητησα να πληρωσω με την καρτα. Πληκτρολογησε το ποσο κι οταν ειδε τη χρυση την καρτα και του χτυπησε περιεργα στο ματι, μου λεει "αν ειναι της ρεβολουτ δεν τη δεχομαστε".

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις του λεω. Μια καρτα βιζα ειναι και δεν εχει καμια σημασια απο που εκδοθηκε.

Επανελαβε οτι δεν τη δεχονται και χωρις να ειμαι καν σιγουρος οτι εχω το νομο με το μερος μου, ενω μαλιστα ειχα μετρητα πανω μου, του απαντησα:

Φιλε 3 επιλογες υπαρχουνε:
1) Μου κανετε το τραπεζι δωρο και φευγω.
2) Χτυπας την καρτουλα και παιρνεις τα λεφτα πριν φυγω.
3) Φωναζουμε ΣΔΟΕ κι αστυνομια να δουμε ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο.

Φυσικα διαλεξε την κουρτινα 2 και τσιμπησε τα ευρωπουλα.

Στη συνεχεια μου ειπε "μια φορα κανανε αμφισβητηση της συναλλαγης με ρεβολουτ και το αφεντικο μας ειπε να μην ξαναδεχτουμε".

Του ειπα το προφανες, οτι κανει |λογοκρισία| το αφεντικο του που ξενερωνει 99 στους 100 εντιμους πελατες με ρεβολουτ γιατι εφαγε μπιστολι απο τον 1 απατεωνα κι επισης του ξανατονισα οτι αυτο ειναι παρανομο ενιγουει.

Ειναι πραγματι παρανομο ομως? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#739777 Είναι, δεν έχει λόγο να μην την δέχεται,εγώ έχω ακούσει ως δικαιολογία ότι στις ξένες κάρτες τους κρατάνε παραπάνω προμήθεια. Σαχλαμάρες.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#739780 Με την παραπανω προμηθεια που ειπες, μου θυμισες μια American Express που ειχα απο την Alpha. Κι ειχα ξεφτιλιστει στη μιση Ελλαδα, αφου λογω υψηλων προμηθειων δεν τη δεχονταν τα περισσοτερα καταστηματα.

Σαν αντικατασταση αυτης της καρτας, μετα απο λιγα χρονια μου φορτωσανε μια Dinners. Αλλο σαπακι αυτο που δεν τη δεχονται 80% των POS. Αν εχω καταλαβει καλα, τη δεχονται ΜΟΝΟ οσοι εχουν POS απο την Alpha.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#739813 Έχω φάει άκυρο σε Revolut από pos, νομίζω Πειραιώς. Όχι από υπάλληλο, από το ίδιο το μηχάνημα.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#739821 @George_Prix υποθετω εχεις premium συνδρομή στην Revolut. Εχει κανένα benefit αξιο λόγου για το οποίο να έχουμε άποψη ;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#739825 H R έστειλε τις προάλλες email ότι καταργεί την ταξιδιωτική ασφάλιση στα απλά/free προγράμματα από το 2022 :x

Μήπως να ενεργοποιήσω εκείνη τη "νέα" alpha bank aegean ?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#739830
George_Prix έγραψε:Φιλε 3 επιλογες υπαρχουνε:
1) Μου κανετε το τραπεζι δωρο και φευγω.
2) Χτυπας την καρτουλα και παιρνεις τα λεφτα πριν φυγω.
3) Φωναζουμε ΣΔΟΕ κι αστυνομια να δουμε ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο.



Σκληρός καριόλης. Και δεν σου το είχα. Είδες για να συναναστρέφεσαι με Μαξ τι γίνεται; :iconcool:

Giuseppe Busso έγραψε:Μάλλον δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο και επειδή αρκετά κουράστηκα με τα τηλέφωνα, θα το αφήσω έτσι και θα παίξει πάρε-βάλε.
Παθών, μαθών. :oops:


Στο θέμα που είχα αναφέρει πριν μέρες με τα συμβόλαια. Μίλησα με την τράπεζά μου (alpha bank) και μου είπε ότι μόλις δω τα πρώτα χρήματα επιστροφής από την Anytime, να τους πάρω ξανά να αιτηθώ την πλήρη αποδέσμευση του ποσού για να έχω πλήρες το πιστωτικό όριο της κάρτας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#739842
babakos έγραψε:@George_Prix υποθετω εχεις premium συνδρομή στην Revolut. Εχει κανένα benefit αξιο λόγου για το οποίο να έχουμε άποψη ;


Εχει καμποσους λογους να την προτιμησεις, οποτε διαβασε καλυτερα τι λενε οι ιδιοι. Εγω απο τη μερια μου εχω μερικους λογους που με βολευει η καρτα, οποτε θεωρω οτι αξιζει η συνδρομη.

- Μπορω να σηκωσω μεχρι 800 ευρω απο το ΑΤΜ χωρις να εχω χαρατσι 2%, ενω με την απλη το χαρατσι αρχιζει πανω απο τα 200 ευρω.
- Με εχει ξετρελανει αυτο με τις unlimited disposable virtual cards. Μηδενικο αγχος ακομα και σε χακαρισμενο σαιτ να βαλεις τετοια καρτα, εφοσον καταστρεφεται μετα τη χρηση και ρισκαρεις μονο το ποσο της συγκεκριμενης συναλλαγης.
- Εχει ενα συστημα savings (metal cashback) που σου επιστρεφει κατι ψιλα σε καθε συναλλαγη που κανεις. Οσο πιο πολυ χρησιμοποιεις την καρτα, τοσο περισσοτερα σου επιστρεφει. Εμενα με προχειρους υπολογισμους μου επιστρεφει το μεγαλυτερο μερος της συνδρομης, οποτε μονο για τα υπολοιπα οφελη τα δινω με μεγαλη μου χαρα.
- Κι αν εισαι και φιγουρατζης σαν εμενα, αλλη φαση η χρυση η καρτα και μαλιστα μεταλλικη. Με το χρυσο ψαρωνουν οι περισσοτεροι κι αν τυχει και την πιασει κανενας στο χερι, αμεσως λεει "τιντουτο" απο το βαρος του μεταλλου :s_cool

"Βρακι δεν εχει ο κωλος μου, γαριφαλο στ΄αυτι μου" που λενε :s_tongue