Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#794152 Ωραιο κολπάκι για να βγάζουν επιπλέον λεφτά από τις ανανεώσεις καρτών (;) Κανονικά σε περίπτωση μπλοκαρισματος κάρτας λόγω υποψιας fraud θα έπρεπε η αντικατασταση να ειναι δωρεάν
Χτες η Εθνική της καρδιάς μας με χρεωσε 0,50 Ευρώ για ενα εμβασμα μεσω IRIS που εστειλα στην Εurobank. Δεν θυμαμαι να εχω ξαναχρεωθεί ανάλογο ποσό για μεταφορές μέσω IRIS.

Τελος πάντων πλεον εχω αφήσει ενα λογαριασμο μονο σε αυτους (για ωρα ανάγκης) και δεν σκοπευω να περνάω ούτε από έξω. Εγχώριες συναλλαγες μονο με Alpha & Eurobank και ολα τα άλλα με Revolut
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#794153 Είχα μια δωρεάν πιστωτική στην Eurobank την οποία δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Τις προάλλες μου έρχεται λογαριασμός 0.50, με χρέωση σε κατάστημα άγνωστο σε μένα. Παίρνω την τράπεζα, μου λένε "φαίνεται ότι κάνατε συναλλαγή στο κατάστημα με την τάδε επωνυμία".

Που είναι αυτό ρε παιδιά και τι συναλλαγή ήταν αυτή των.. 50 λεπτών;
Δεν ξέρουμε, Πρέπει να περάσετε από υποκατάστημα μπας και βγάλουν άκρη.

Τελικά πλήρωσα το 50λεπτο, αλλά έδωσα εντολή να ακυρώσουν την κάρτα που δεν χρησιμοποιούσα ούτως ή άλλως ώστε να έχω και ένα λιγότερο πλαστικό να με ανησυχεί. Εντύπωση μου έκανε ότι ήρθε πρώτα στο πορτοφόλι ειδοποίηση ότι η κάρτα αφαιρέθηκε και μετά μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο εντάξει, σας την ακύρωσα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#799291 Καλημέρα και Χρονια Πολλά

Είναι δεύτερος μήνας τώρα, πάντα ίδια ημερομηνία πρός το τέλος του μήνα, που βάζουν στο λογαριασμό της γυναίκας μου κάτι λεφτά (140€).
Την πρώτη φορα δεν εδωσα σημασία, το ξεχασα, και τωρα ξαναέβαλαν.

Η αιτιολογία είναι: "ΜΤΦ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ"
Εμείς όμως δεν μπήκαμε σε κάποιο πρόγραμμα, ξέρει κανείς περι τίνος πρόκειται;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#799295 Πέταξα για Ελλάδα από αεροδρόμιο Eindhoven.
Αφού περνάμε το security check έχει κάτι duty free μέχρι να φτάσεις στο gate
Πάω να πάρω νερακια 2.5 το ένα 4 τα δυο
Παίρνω δυο και πάω στο ταμείο
Μου λέει μια ξυνή εκεί 4.30
Ώπα μισό , 3.99 γράφει γιατί 4.30;
15 cents deposit each
……
Και πως το παίρνω πίσω το deposit ?
Λέει αμα φέρεις το μπουκάλι πίσω

Πρέπει να είναι από τα πιο άκυρα που έχω ακούσει… το μπουκαλάκι το αγοράζεις πριν να μπεις στο αεροπλάνο λέμε …. Ποια επιστροφή ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#799301 τετοια περιβαντολλογικα τελη ανακυκλωσης χρεωνονται σχεδον παντου
πριν μερικες μερες παραγγελνω ενα καφε στο ξενοδοχειο,αλλα τους λεω να μου τον φερουν σε πλαστικο για να τον παρω μαζι,μιας και δεν θα προλαβαινα να τον πιω μεχρι να φυγω.
Ενω ηταν δωρεαν ο καφες λογω χρεωμενου πρωινου,μου εφεραν τον καφε με αποδειξη 0,10 λεπτα για το πλαστικο ποτηρι.
Εδω και χρονια παντως υπαρχει και χρεωση στα ηλεκτρικα εργαλεια για τις μπαταριες.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#799653
bebes έγραψε:Καλημέρα και Χρονια Πολλά

Είναι δεύτερος μήνας τώρα, πάντα ίδια ημερομηνία πρός το τέλος του μήνα, που βάζουν στο λογαριασμό της γυναίκας μου κάτι λεφτά (140€).
Την πρώτη φορα δεν εδωσα σημασία, το ξεχασα, και τωρα ξαναέβαλαν.

Η αιτιολογία είναι: "ΜΤΦ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ"
Εμείς όμως δεν μπήκαμε σε κάποιο πρόγραμμα, ξέρει κανείς περι τίνος πρόκειται;

Βρήκα ποιος βάζει τα λεφτα.
Είναι ιδιώτης, μας έδωσε η τράπεζα το όνομα του και περιμένουμε να επικοινωνήσει για να δούμε πως θα τα επιστρέψουμε.

Κρίμα, για μια στγμή χάρηκα οτι παίρνω κι εγω κάποιο επίδομα απο τον Κούλη... :sorry: :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#799667
bebes έγραψε:Κρίμα, για μια στγμή χάρηκα οτι παίρνω κι εγω κάποιο επίδομα απο τον Κούλη... :sorry: :s_sorry


Τι να σας κάνει κι ο Μητσοτάκης, πόσα να δώσει κι αυτός;

Εικόνα

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#799757 Έχει κάποιος ιδέα γιατί οι ενημερώσεις της Alpha Bank για χρεώσεις της ίδιας πιστωτικής κάρτας έρχονται συνήθως στο viber και κάποιες λιγότερες (αλλά χωρίς λογική/μοτίβο) με SMS;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#799766
bebes έγραψε:
bebes έγραψε:Καλημέρα και Χρονια Πολλά

Είναι δεύτερος μήνας τώρα, πάντα ίδια ημερομηνία πρός το τέλος του μήνα, που βάζουν στο λογαριασμό της γυναίκας μου κάτι λεφτά (140€).
Την πρώτη φορα δεν εδωσα σημασία, το ξεχασα, και τωρα ξαναέβαλαν.

Η αιτιολογία είναι: "ΜΤΦ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ"
Εμείς όμως δεν μπήκαμε σε κάποιο πρόγραμμα, ξέρει κανείς περι τίνος πρόκειται;

Βρήκα ποιος βάζει τα λεφτα.
Είναι ιδιώτης, μας έδωσε η τράπεζα το όνομα του και περιμένουμε να επικοινωνήσει για να δούμε πως θα τα επιστρέψουμε.

Κρίμα, για μια στγμή χάρηκα οτι παίρνω κι εγω κάποιο επίδομα απο τον Κούλη... :sorry: :s_sorry

Σε επιχείρηση που ερχγαζομουν δεν μας έδιναν αυτή τη πληροφορία, ψάχναμε να βρούμε ποιος πελάτης ήταν που τα είχε βάλει και κανείς δεν θυμόταν τίποτα για να κάνουμε και την ανάλογη εγγραφή. Ευτυχώς ήταν σχετικά μικρό το ποσό
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#799791 Έφτιαξα και εγώ αλλά πήρε πολύ ώρα video call , μου έκανε reject όλες τις άλλες μεθόδους (πρώτη φορά αυτό ) .
Αμα ήξερα ότι θα ήμουνα δέκα λεπτά στο Video δεν θα το είχα ξεκινήσει καν , με δεδομένο ότι δεν το χρειάζομαι καν και το έβαλα έτσι για να δω πως είναι .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#799818 Σιγά τον χρόνο. Ταυτοποίηση κάνουν, είναι υποχρεωτική η βιντεοκλήση, το έγραφε στους όρους
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#799879 Βιντεοκλήση; Σοβαρά τώρα; Πολύ ευχαρίστως να πάω στο κατάστημα της τράπεζας, αλλά βιντεοκλήση, που μπορούν να με καταγράψουν, ούτε για αστείο! Μόνο για Δημόσιες Υπηρεσίες (ταυτότητα, διαβατήριο, δίπλωμα κλπ) δέχομαι να φωτογραφηθώ!