Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#791228 7€ κάθε φορά και έχει όριο πάνω από το οποίο δεν μπορείς να στείλεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#791229
Χρήστος Λάππας έγραψε:€75 χρέωση από την Alpha για να μεταφέρω ένα ποσό με τραπεζική επιταγή σε λογαριασμό μου στην Εθνική. Την παλεύουν καθόλου;


καπου τοσα πανω κατω πληρωνα οταν μετεφερα στο εξωτερικο για τις αγορες των κλιο.
Μηπως ηταν μεγαλο το ποσο?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791231
Chris έγραψε:Με παλετα μεταφερονται τα μεγαλα ποσα? Τι λενε μωρε οι απατεωνες :dizzy:
Απατεώνες.. Ζητάνε από ανενεργό λογαριασμό όψεως 14€ τον μήνα για έξοδα.....
Ποια έξοδα;

Και δέχονται με ραντεβού αλλά για να κλείσεις είτε στέλνεις μέιλ και περιμένεις μέρες, βδομάδες ή τηλεφωνείς και σε 3 λεπτά αναμονής κλείνει η γραμμή..
Άβαταρ μέλους
By GTS
#791243
Χρήστος Λάππας έγραψε:€75 χρέωση από την Alpha για να μεταφέρω ένα ποσό με τραπεζική επιταγή σε λογαριασμό μου στην Εθνική. Την παλεύουν καθόλου;


Tα εδωσες? Οσες ειχα κοψει ηταν δωρεαν, τωρα αν ζητανε χρηματα και για αυτες την καναμε. Δεν ειναι να εχεις πια χρηματα στην τραπεζα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#791245
dimviii έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:€75 χρέωση από την Alpha για να μεταφέρω ένα ποσό με τραπεζική επιταγή σε λογαριασμό μου στην Εθνική. Την παλεύουν καθόλου;


καπου τοσα πανω κατω πληρωνα οταν μετεφερα στο εξωτερικο για τις αγορες των κλιο.
Μηπως ηταν μεγαλο το ποσο?


το ξανακοιταξα και εκανα λαθος,35 ευρω ηταν.
Μιλαμε για ληστεια ετσι?
Άβαταρ μέλους
By glf
#791252 Τι 75 για εξαργύρωση επιταγής και μεταφορά ποσού; Δηλαδή όσο δύο καλάθια της νοικοκυράς!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#791851
dimviii έγραψε:
dimviii έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:€75 χρέωση από την Alpha για να μεταφέρω ένα ποσό με τραπεζική επιταγή σε λογαριασμό μου στην Εθνική. Την παλεύουν καθόλου;


καπου τοσα πανω κατω πληρωνα οταν μετεφερα στο εξωτερικο για τις αγορες των κλιο.
Μηπως ηταν μεγαλο το ποσο?


το ξανακοιταξα και εκανα λαθος,35 ευρω ηταν.
Μιλαμε για ληστεια ετσι?


Αυτά όμως είναι εξωτερικού, μέσω SWIFT, που πληρώνεις και το σύστημα SWIFT. Προφανώς για λιανική οι τιμές είναι αυξημένες.

Τώρα € 75 για μεταφορά από ελληνική τράπεζα σε άλλη ελληνική τράπεζα μέσω ΔΙΑΣ πρέπει να είναι τέρμα χαζοί... Βασικά απατεώνες...

Μία πισινή κρατάω μόνο, οι προμήθειες συνήθως είναι ένα % επί του μεταφερόμενου ποσού, με μία ελάχιστη χρέωση (πχ - τελείως τυχαία νούμερα - 0,2% με ελάχιστη χρέωση τα € 5). Οπότε, εάν είναι κάποιο μεγάλο ποσό πιθανώς να έχει μία λογική αυτή η χρέωση. Αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ και δεν ξέρω πως πάνε τώρα τα τιμολόγια...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#791856
Χρήστος Λάππας έγραψε:€75 χρέωση από την Alpha για να μεταφέρω ένα ποσό με τραπεζική επιταγή σε λογαριασμό μου στην Εθνική. Την παλεύουν καθόλου;

4 ΕΚΔΟΣΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΕΠΙΤΑΓΩΝ ΣΕ ΕΥΡΩ
https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pd ... eksoda.pdf
σελίδα 4 (σελίδα 6 στο pdf )4 ΕΚΔΟΣΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΕΠΙΤΑΓΩΝ ΣΕ ΕΥΡΩ
4.1 Με χρέωση καταθετικού ή επενδυτικού
λογαριασμού σε διαταγή του ιδίου.
0,15% ελάχιστο 15€ μέγιστο 250€
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#791889 Το κόστος είναι αν την εκδώσεις σε άλλον δικαιούχο. Αν την εκδώσεις στον εαυτό σου είναι δωρεάν, τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πριν κάποια χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#792086 Επίσης τζάμπα ήταν, εάν την εβγαζες υπερ του Ελληνικού δημοσίου, γιατί αργούσε να την εισπράξει και έτσι έβγαζε τόκο η τράπεζα, δλδ ο επίσημος τοκογλυφος του κράτους.

.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#792295 Έκανα μια πληρωμή με κάρτα αλλά χρεώθηκε 3 φορές αντί για μια, μιας και έβγαζε σφάλμα οπότε και την ξαναπερνούσαμε (το σφάλμα ήταν ότι δεν είχε χαρτί αλλά το είδε μετά τη 2η ακύρωση :slap: ).
Τώρα βλέπω στο λογαριασμό ότι έχει αφαιρεθεί το ποσό, ωστόσο δεν είναι περασμένο στις κινήσεις γιατί δεν έχει γίνει έγκριση, είναι μόνο στο δεσμευμένο ποσό. Εγώ τώρα περιμένω να περάσει στις κινήσεις και μιλάω με την επιχείρηση για επιστροφή ή με την τράπεζα για ακύρωση συναλλαγής; Ή μήπως θα το κάνουν μόνοι τους, γιατί μιλάμε για το ίδιο ποσό 3 φορές μέσα σε λιγότερο από λεπτό.