Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#790945 Ολες χρεωνουν 6€, εδω και τουλαχιστον 3 χρόνια

Μετα απο πολλά χρόνια, είδα οτι τσίμπησε λίγο και η δόση του στεγαστικού.
Βασικά δεν θυμαμαι να ειχα ποτέ αύξηση της δόσης, νόμιζα ήταν σταθερό... :(
Άβαταρ μέλους
By GTS
#790950 Θα την ακυρωσω αυτη την καρτα αλλα πρεπει να το κανεις πριν την ανανεωση γιατι δεν τα επιστρεφουν τα 6 πισω.

Καλα δεν ξερεις τι ειδους δανειο εχεις;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#790954
bebes έγραψε:Ολες χρεωνουν 6€, εδω και τουλαχιστον 3 χρόνια

Μετα απο πολλά χρόνια, είδα οτι τσίμπησε λίγο και η δόση του στεγαστικού.
Βασικά δεν θυμαμαι να ειχα ποτέ αύξηση της δόσης, νόμιζα ήταν σταθερό... :(

Πόσο τσίμπησε?
Εμένα μέχρι και τον προηγούμενο μήνα ήταν ίδιο ποσο
Άβαταρ μέλους
By bebes
#791056 Αυτόν τον μήνα πήρε, και η πλάκα ειναι οτι βλέποντας το ενημερωτικά που στέλνουν, το είχαν σημειώσει οτι οι δόσεις Οκτωβριου και Νοεμβρίου θα ειναι αυξημένες.

Ουσιαστικά όλα τα χρόνια ήμουν με επιτόκιο 1,5% και τωρα είναι 2,65%
Τηλεφωνικώς δεν μπορουσαν να μου εξηγήσουν τι γίνεται, πρέπει να παω σε κατάστημα σε σύμβουλο δανείων.

Η δόση απο 375€ πήγε στα 408€
Το θέμα ειναι οτι στις νέες δόσεις αυξήθηκε πολύ ο τόκος, ενω μειωθηκε το κεφάλαιο που αποπληρώνω, ενω οσο πλησιαζουμε στη λήξη πρέπει να γίνεται το αντίθετο.
Το δοσολόγιο που είχα δεν ισχύει γιατι κατα καιρούς αποπλήρωνα κεφάλαιο οπότε μειωνόταν η δόση.
Άβαταρ μέλους
By skous
#791073 Υπάρχει περίπτωση να είχες σταθερό για Χ χρόνια, που μετά γίνεται για τα υπόλοιπα Ψ κυμαινόμενο; Και να μπήκες πλέον στην περίοδο του κυμαινόμενου;

Διότι πολλά δάνεια είναι έτσι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791076 Σχεδόν όλα τα πολυετή δάνεια, μετά από μια περίοδο σταθερού επιτοκίου, γυρίζουν σε κυμαινόμενο. Επίσης, σε σταθερά επιτόκια, πρόωρη αποπληρωμή, έχει σχεδόν πάντα πέναλτι, άρα μάλλον ήταν κυμαινόμενο μάλλον. Επιτόκιο 1.5% είναι υπέροχα μικρό όπως και να 'χει, μακάρι να είχα κι εγώ τέτοιο!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#791113
skous έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να είχες σταθερό για Χ χρόνια, που μετά γίνεται για τα υπόλοιπα Ψ κυμαινόμενο; Και να μπήκες πλέον στην περίοδο του κυμαινόμενου;

Διότι πολλά δάνεια είναι έτσι.

Συμφωνα με τα στοιχεία που βρήκα, το δάνειο ξεκίνησε σαν σταθερό με 3,95% επιτόκιο μεχρι 8-2009 και μετα θα ήταν με κυμαινόμενο 1,63%

Μεχρι πριν λίγο καιρό είχα επιτόκιο 1,4% (1,28 spread +0.12%) και εμφάνιζε βασικό επιτόκιο 0% (για κάποια χρόνια απ'οσο βλέπω)

Τωρα το βασικό επιτόκιο πήγε στο 1,25%, οπότε το σύνολο έγινε 2,65%

Μάλλον την πάτησα με την αύξηση των επιτοκίων απο τη Λαγκάρντ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791126 Ακριβώς αυτό είναι. Δεν ξέρω αν νιώσεις καλύτερα, αλλά υπάρχουν πολύ χειρότερα. Εγώ αυτή τη στιγμή τρέχω με επιτόκιο 5.1% τελικό.
:lipsealed:
Και έχουμε ακόμη άνοδο...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#791127 Το επιτόκιο σου είναι euribor + spread + 0,12 που είναι η εισφορά στα στεγαστικά.
Και δυστυχώς τα euribor ενώ ήταν αρνητικά (μηδέν επιτόκιο βάσης) τώρα ανεβαίνουν συνέχεια.
Δυστυχώς μάλλον τον άλλο μήνα θα είναι ακόμη πιο πάνω
https://www.euribor-rates.eu/en/current ... e-1-month/
Άβαταρ μέλους
By skous
#791129
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης, σε σταθερά επιτόκια, πρόωρη αποπληρωμή, έχει σχεδόν πάντα πέναλτι
Νομιζω πλέον δεν έχει μπεναλντι (εκτός αν έχει VAR ;) )


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#791130
bebes έγραψε:
skous έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να είχες σταθερό για Χ χρόνια, που μετά γίνεται για τα υπόλοιπα Ψ κυμαινόμενο; Και να μπήκες πλέον στην περίοδο του κυμαινόμενου;

Διότι πολλά δάνεια είναι έτσι.

Συμφωνα με τα στοιχεία που βρήκα, το δάνειο ξεκίνησε σαν σταθερό με 3,95% επιτόκιο μεχρι 8-2009 και μετα θα ήταν με κυμαινόμενο 1,63%

Μεχρι πριν λίγο καιρό είχα επιτόκιο 1,4% (1,28 spread +0.12%) και εμφάνιζε βασικό επιτόκιο 0% (για κάποια χρόνια απ'οσο βλέπω)

Τωρα το βασικό επιτόκιο πήγε στο 1,25%, οπότε το σύνολο έγινε 2,65%

Μάλλον την πάτησα με την αύξηση των επιτοκίων απο τη Λαγκάρντ


Απο 5 Νοεμβρη ανεβαινει κατα 75 ποντους και παει στο 2% το βασικο χορηγησεων της ΕΚΤ. Μια χαρα ησουν μια 10ετια με ψευτομηδενικα επιτοκια εις βαρος οσων δεν πηραν ποτε δανειο και ζουνε με οσα εχουν.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791134 Το κοίταξα από περιέργεια

Σύμβαση και τρέχον επιτόκιο σε κυμαινόμενο


Τι παίχτηκε, έπεσε αντί να ανεβαίνει; ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#791136
bebes έγραψε:
skous έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να είχες σταθερό για Χ χρόνια, που μετά γίνεται για τα υπόλοιπα Ψ κυμαινόμενο; Και να μπήκες πλέον στην περίοδο του κυμαινόμενου;

Διότι πολλά δάνεια είναι έτσι.

Συμφωνα με τα στοιχεία που βρήκα, το δάνειο ξεκίνησε σαν σταθερό με 3,95% επιτόκιο μεχρι 8-2009 και μετα θα ήταν με κυμαινόμενο 1,63%

Μεχρι πριν λίγο καιρό είχα επιτόκιο 1,4% (1,28 spread +0.12%) και εμφάνιζε βασικό επιτόκιο 0% (για κάποια χρόνια απ'οσο βλέπω)

Τωρα το βασικό επιτόκιο πήγε στο 1,25%, οπότε το σύνολο έγινε 2,65%

Μάλλον την πάτησα με την αύξηση των επιτοκίων απο τη Λαγκάρντ
Ούτε του παπά μην το πεις με τέτοιο spread.
Τέτοιο περίπου έχουν ως benefit οι υπάλληλοι των τραπεζών. Όσο και να ανέβουν τα επιτόκια εσύ θα είσαι σχετικά καλά.

Τι να πουν άλλοι που πήραν δάνειο με περιθώριο 3,5 & 4 και τώρα θα φάνε κι ένα euribor στο 3 και στο 3,5.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#791224 €75 χρέωση από την Alpha για να μεταφέρω ένα ποσό με τραπεζική επιταγή σε λογαριασμό μου στην Εθνική. Την παλεύουν καθόλου;