Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#764837
doule έγραψε:Έχω περάσει χρεωστική κάρτα VISA της Alpha από την εφαρμογή της Alpha Bank στο Google Pay και πληρώνω ανέπαφα με το κινητό, όταν δεν κουβαλάω πορτοφόλι, ενεργοποιώντας/απενεργοποιώντας κάθε φορά το NFC.

Το προηγούμενο Σάββατο πληρώνω ανέπαφα μέσω Google pay δύο καφέδες συνολικής αξίας €6,00. Το κατάστημα εστίασης ιδιοκτησίας (τυχαίο όνομα) Παπαδόπουλου Νικόλαου εκδίδει κανονικά απόδειξη όπως και το απόκομμα από το POS. Ελέγχω και στα δύο ότι αναγράφεται το σωστό ποσό και τα πετάω.

Σήμερα συνειδητοποιώ το εξής: στην εφαρμογή της Alpha Bank (όπως και στο αντίστοιχο site της τράπεζας) η χρέωση είναι €6,00 και στην αιτιολογία της συναλλαγής αναφέρεται η ονομασία "Papadopoulos Nikolaos". OK μέχρι εδώ.
Στο Google Pay στο μενού "Δραστηριότητα" πάνω αριστερά, η χρέωση είναι και πάλι €6,00 όμως η ονομασία καταστήματος είναι "Παπαδόπουλος Παναγιώτης Εκτυπώσεις/Φωτοτυπίες" (τυχαία γράφω εκτυπώσεις/φωτοτυπίες) και μάλιστα αναφέρεται και ακριβής ταχυδρομική διεύθυνση η οποία είναι μεν στην ίδια πόλη αλλά δεν έχει καμία σχέση με το κατάστημα εστίασης.

Δηλαδή, ίδια χρέωση αλλά εμφανίζονται διαφορετικές επιχειρήσεις (συγγενών προφανώς) μεταξύ Alpha app και Google Pay. Πώς μπορεί να έχει γίνει αυτό; Χρεώνει το κατάστημα εστίασης τις εισπράξεις του στο POS του φωτοτυπάδικου; :hmmm: :hmmm:

Λαθος της google , τα μπερδευει στο gogole maps.Το έχω δει και εγώ μερικές φορές.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#765080 Κάνω στην Alpha επικαιροποίηση στοιχείων μέσω gov αλλά δεν μου τραβάει το τηλέφωνο επικοινωνίας.
Εν τω μεταξύ μπαίνοντας στο μητρώο επικοινωνίας, βλέπω κανονικά δηλωμένο το κινητό μου.
Άβαταρ μέλους
By doule
#765081
Dimitris_P έγραψε:Κάνω στην Alpha επικαιροποίηση στοιχείων μέσω gov αλλά δεν μου τραβάει το τηλέφωνο επικοινωνίας.
Εν τω μεταξύ μπαίνοντας στο μητρώο επικοινωνίας, βλέπω κανονικά δηλωμένο το κινητό μου.

Δοκίμασε το Know Your Customer (eGov- KYC) μέσω gov.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#765085 Σημερα έστειλε ειδοποίηση η Revolut ότι πρέπει να αλλάξει η κάρτα μου,μου δίνει περιθώριο μέχρι τον Άυγουστο.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#765091
bill33 έγραψε:Σημερα έστειλε ειδοποίηση η Revolut ότι πρέπει να αλλάξει η κάρτα μου,μου δίνει περιθώριο μέχρι τον Άυγουστο.

Έχει από τον Μάρτιο αυτή η ..εκστρατεία.
Εγώ άλλαξα ήδη.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#765096
JarnoT έγραψε:
bill33 έγραψε:Σημερα έστειλε ειδοποίηση η Revolut ότι πρέπει να αλλάξει η κάρτα μου,μου δίνει περιθώριο μέχρι τον Άυγουστο.

Έχει από τον Μάρτιο αυτή η ..εκστρατεία.
Εγώ άλλαξα ήδη.

Το ξέρω και για αυτό μου έκανε εντύπωση που δεν με ειχαν ειδοποιήσει μέχρι τώρα.Εν τω μεταξύ έχω δύο κάρτες στον ίδιο λογαριασμό,την κλασσική μωβ σε MC και την Glow σε visa.Μονο για την μωβ μου έχουν στείλει ειδοποίηση .
Άβαταρ μέλους
By mirage
#765102 Εχουν σταματήσει την συνεργασία με την Mastercard οπότε λογικά η Visa δεν θα αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#766475 Μέσα στους επόμενους μήνες αν πουληθεί οικόπεδο θα προκύψει σημαντικό ποσό. Μέχρι να χρησιμοποιηθεί για κάτι (πιθανόν μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια) έχω λόγο να μετατρέψω μέρος αυτού σε άλλο νόμισμα, πχ δολλάρια ή ελβετικό φράγκο ή κάτι άλλο; Από πλευράς ασφάλειας για το μέλλον-μείωση χασούρας.
Νομίζω οι τράπεζες προσφέρουν λογαριασμούς σε άλλο νόμισμα. Υπάρχει κάτι να προσέξω; Αν είναι θέλω να μην έχει μηνιάτικο κόστος και αν τοκίζεται ακόμα καλύτερα.
Έχω λόγο να μεταφέρω μέρος αυτού σε άλλη χώρα; Ή εμπιστευόμαστε ελληνικές τράπεζες (χαχαχα);
Και πόσο εμπιστευόμαστε Revolut, Monzo κλπ;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#766487 Αυτή την εποχή της αναμπουμπούλας με τον πόλεμο το δολάριο είναι ακριβό ( safe haven) και θα φτηνύνει όταν αυτός λήξει . Δε θα αγόραζα δολάρια τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#766614
sknipper έγραψε:Μέσα στους επόμενους μήνες αν πουληθεί οικόπεδο θα προκύψει σημαντικό ποσό. Μέχρι να χρησιμοποιηθεί για κάτι (πιθανόν μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια) έχω λόγο να μετατρέψω μέρος αυτού σε άλλο νόμισμα, πχ δολλάρια ή ελβετικό φράγκο ή κάτι άλλο; Από πλευράς ασφάλειας για το μέλλον-μείωση χασούρας.
Νομίζω οι τράπεζες προσφέρουν λογαριασμούς σε άλλο νόμισμα. Υπάρχει κάτι να προσέξω; Αν είναι θέλω να μην έχει μηνιάτικο κόστος και αν τοκίζεται ακόμα καλύτερα.
Έχω λόγο να μεταφέρω μέρος αυτού σε άλλη χώρα; Ή εμπιστευόμαστε ελληνικές τράπεζες (χαχαχα);
Και πόσο εμπιστευόμαστε Revolut, Monzo κλπ;


Δεν το αναφέρεις ρητά αλλά τεκμαίρεται από τα συμφραζόμενα ότι το οικόπεδο είναι στην Ελλάδα, θα πουληθεί σε ευρώ και τα λεφτά θα τα επενδύσεις/αξιοποιήσεις/ξοδέψεις σε ευρώ. Οπότε έχεις αμέσως την απάντηση: για ποιό λόγο να πάρεις συναλλαγματικό ρίσκο; :hmmm:

Μπορείς να τα μεταφέρεις ως € σε άλλη χώρα, μπορείς να έχεις λογαριασμό σε € ακόμα και στο νησί εδώ πάνω αν δεν εμπιστεύεσαι το ελληνικό τραπεζικό σύστημα (και αν μιλάμε για > €100Κ που είναι η προτασία του ΤΕΚΕ). Η Revolut πάντως ακόμα δεν έχει τραπεζική άδεια στο νησί. Η Monzo έχει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#766851
Η υπηρεσία επιτρέπει στους κατόχους πιστωτικών καρτών της Τράπεζας Πειραιώς να πληρώνουν σε έως και 12 δόσεις τις αγορές τους, ακόμη και στην περίπτωση που η επιχείρηση με την οποία πραγματοποιούν τη συναλλαγή δεν δίνει τη δυνατότητα δόσεων.


Το 99,888 % των σκρουτζομαγαζων δλδ.


Ιφκαριστουμι Γκιάκου :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#766853 Καλή πατέντα από την Πειραιώς, θεωρώ πολλοί θα τσιμπήσουν και δικαίως. Το κόστος των 0,3€ είναι όντως μικρό (και σαφώς ασήμαντο σε σχέση με τα επιτόκια που ζητούν κάποιοι).
Θεωρώ επίσης πως κάτι Κωτσόβολοι , Mediamarkt και Public δεν θα θιγούν, γιατί αυτή η υπηρεσία είναι μόνον για ένα χρόνο, ενώ το κοινό αυτών των καταστημάτων θέλει δόσεις για παραπάνω.