Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 2014
#81134
αεροζολ έγραψε:
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Οχι οτι δεν εχω απαντηση , αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα να απαντησω για μια συγκεκριμενη περιπτωση αφου δεν συμφωνεις επι της αρχης.

Δεν υπάρχει στα γραφόμενά σου αρχή επί της οποίας να συμφωνήσω, φίλτατε. Μόνο γενικολογία.


Υπαρχει : Φορολογηση της περιουσιας . Αυτο συζηταμε επι μερικες σελιδες

Πλάκα κάνεις; Πότε δεν φορολογήθηκε η περιουσία;
Αν η αρχή για την οποία μιλάς (τώρα, γιατί πριν έλεγες άλλα) είναι η φορολόγηση της περιουσίας, δεν υπάρχει κανένας που να διαφωνεί.
Άβαταρ μέλους
By Gilles_27
#81135
kacey έγραψε:Το "αλλο" που λες, ειναι οτι εμεινε αφου εχεις τριπλοφορολογησει το κοπο του αλλου, το καταλαβαινεις αυτο?

μαγκες, κοιταξτε, ειναι απλο το πραγμα:

καθε φορος κατοχης (ειτε ειναι κατοχη ακινητων, ειτε κατοχη χρηματων aka καταθεσεις) εκτος απο το οτι ειναι μια αδικη |λογοκρισία| (γιατι ΞΑΝΑφορολογει, και γιατι φορολογει πραγματα που δεν σου ΑΥΞΑΝΟΥΝ τη φοροδοτικη ικανοτητα - εκτος αν θεωρει καποιος φοροδοτικη ικανοτητα το οτι εχεις ενα ακινητο που μπορεις να πουλησεις ωστε να πληρωσεις τους φορους σου, ε εγω αυτον τον αποκαλω |λογοκρισία|), ειναι και αντικινητρο για τη κατοχη του πραγματος. Και αν για τα ακινητα στη κατοχη σου δεν μπορεις να κανεις και πολλα εκτος απο το να τα σκοτωσεις, για τα κινητα πραγματα μπορεις να κανεις ενα και πολυ απλο: να τα κινησεις. Να τα παρεις και να φυγεις.

Οποτε συνεχιστε να φωναζετε για φορολογηση μεχρι και του ρευστου με τη λογικη οτι ειναι αδικο να εχεις καποιος περισσοτερα λεφτα απο σενα το κακομοιρη που παλευεις και δεν εχεις (εξισωση ολων προς τα κατω δηλαδη), το πολυ πολυ να εξαφανιστουν ολα.

Ρε παίδες, αυτό που λέει ο kacey είναι πολύ εύλογο. Για να έχεις μετρητά ή περιουσία που την έφτιαξες εσύ, πρέπει ή κάτι να κάνεις καλύτερα απο τους άλλους, ή να ξοδεύεις λιγότερο (πιο έξυπνα θα πω εγώ) ή και τα δυο. Και δεν μπορείς να ¨τιμωρείς" την πρόοδο ενός εκάστου ή ακόμη και ττο γεγονός ότι είναι μετρημένος. Έλεος δηλαδή μην κολλάμε σε ιδεοληψίες.

Να το πω με προσωπικό παράδειγμα. Και θα συγκρίνω παρόμοιες καταστάσεις. Εγώ λοιπόν εν συγκρίσει με συγκεκριμένο συνάδελφό μου, που δούλεψε επισης ως ΔΥ και κάποια χρόνια περισσότερο και με καλύτερα μισθολόγια (για λίγα χρόνια προ κρίσης και μειώσεων) έχουμε μια διαφορά σε αποταμιεύσεις. Πρωτη παράμετρος λοιπον, δεν είχαμε ποτέ διαφορετική πηγή μισθοδοσίας ώστε ο ένας να τα βγάζει μαύρα πχ και να έχει καβα.
Τυχαίνει λοιπόν και οι δυο να μείναμε για διαφορετικούς λόγους χωρίς αμοιβή για διαφορετικά διαστήματα. Εγω λοιπόν καταφέρνω και επιβιώνω με τα όσα έχω καταφέρει να βγάλω επι 6 και πλεον μηνες τωρα, προφανώς μειώνοντας κατακόρυφα τα έξοδα μου στα ελάχιστα, ενώ αυτός μετα απο 2 μήνες που δεν είχε εισροή εισοδήματος, περιμένει πως και πως να μπει ο πρωτος μισθος απο τη νέα του δουλεια γιατι εχει μεινει πανί με πανι.
Αυτό οφείλεται εν πολλοις στο οτι εγω είχα πάρει γραμμή οτι θα μείνω άνεργος σουνερ ορ λεητερ για καποιο διάστημα και φρόντισα όσο δουλευα να κρατάω καθε μηνα ενα σεβαστό ποσο για να μπορώ να μην εξαρτώμαι απο κανέναν στα δύσκολα. Προφανώς δε φτιάχνεις σπιτια σε 3 ή 5 χρόνια εργασίας, ή ακόμη και 10, αλλά η κουβεντα πήγε και στις καταθέσεις.

Βγάζοντας τελείως λοιπον απ εξω απο τη συζήτηση για το αν είναι φυσιολογική η παραπάνω "καταντια" , θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη κυρίως εκείνων που γράφουν υπερ των εισφορών της όποιας αποταμίευσης σε οτιδήποτε έχει απομείνει μετα τη φορολόγηση του εισοδήματος.

Δική μου θέση είναι ότι ας βγάζει ο καθένας οσα μπορεί, ακόμη και τριλλιονς αν είναι Steve Jobs, και ας αποταμιεύει όσα και όπου θέλει, αρκεί πρώτα να πληρώνει το αναλογούν μερίδιο φόρου!

ΥΓ: @αεροζολ η φορολόγηση της περιουσίας και τα τεκμήρια κλπ προκύπτουν γιατι είναι άλλος ένας τρόπος να αποδείξεις τα εισοδήματα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#81141
kyr80 έγραψε:Ξέρεις πόσο ερειστικός μπορώ να γίνω.... Να σε εξοργίσω με το γάντι.... Οπότε ας αποφύγουμε τα αχρείαστα και ας συζητήσουμε.
Για να φτάσει η Γερμανία στο σχέδιο Μάρσαλ(από το οποίο πρώτοι εμείς πήραμε λεφτά), περάσαν πείνα, ΒΙΑΣΜΟΥΣ και εκτελέσεις από τους Ρώσους που τόσο αγαπάς, μετά την παράδοση. Η οικονομική κατάσταση της μεταπολεμικής Γερμανίας ήταν άθλια. Και πολύ χειρότερη από τη δική μας. Αλλά το θέμα μας δεν είναι τι έγινε το 50. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Έχω συζητήσει και με σημερινές γιαγιάδες, που βιαζόντουσαν σχεδόν καθημερινά από τα ρωσικά κτήνη. Και με παππούδες που γύρισαν από αιχμάλωτοι. Εκατομμύρια σφαγιάστηκαν αλλά λίστα Σίντλερ. "Τυχεροί" όσοι πήγαν αιχμάλωτοι πολέμου σε Καναδά. ΜΟΝΟ αυτοί γύρισαν πίσω αρτιμελείς. Αλλά η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Και οι θηριωδίες τους είναι "δικαιολογημένες" ή και κρυμμένες.

Mε συγκίνησες ρε μπαγάσα. Ενα δάκρυ κύλησε στο μάγουλό μου για τα βάσανα που πέρασαν αυτοί που πήγαν απρόσκλητοι σε κάθε χώρα της Ευρώπης και σκόρπισαν το θάνατο, την πείνα και την καταστροφή σε όλη την ήπειρο. Ειδικά όμως το σημείο στο οποίο δυτικογερμανοί (που δεν είχαν ποτέ ρώσικη κατοχή) γνωρισαν βιασμούς από τα ΡΩΣΙΚΑ ΚΤΗΝΗ (που μπαίνανε στο τρένο για να πάνε στη Δ. Γερμανία να βιάσουν και πίσω) ήταν ιδιαιτέρως συναρπαστικό. Μα αίσχος! Αντι να μιμηθούν τους Γερμανούς που βιάζαν με πιάνο και μετά αφήνανε και ένα πτώμα ώστε να μη διηγείται ιστορίες. Απολίτιστοι, τι περιμένεις...
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81144
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Οχι οτι δεν εχω απαντηση , αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα να απαντησω για μια συγκεκριμενη περιπτωση αφου δεν συμφωνεις επι της αρχης.

Δεν υπάρχει στα γραφόμενά σου αρχή επί της οποίας να συμφωνήσω, φίλτατε. Μόνο γενικολογία.


Υπαρχει : Φορολογηση της περιουσιας . Αυτο συζηταμε επι μερικες σελιδες

Πλάκα κάνεις; Πότε δεν φορολογήθηκε η περιουσία;
Αν η αρχή για την οποία μιλάς (τώρα, γιατί πριν έλεγες άλλα) είναι η φορολόγηση της περιουσίας, δεν υπάρχει κανένας που να διαφωνεί.


περιουσια = ακινητη + κινητες αξιες (καταθεσεις , μετοχες, ομολογα , κτλ) . Ποτε φορολογηθηκαν ας πουμε οι καταθεσεις ?

Εσυ για ποιο πραγμα εχεις καταλαβει οτι συζηταμε ?

Πριν τι ελεγα ? Ασε , το βρηκα
αεροζολ έγραψε:Που σημαινει οτι εγω που ειμαι νεος με δεξιοτητες και προσοντα και προσπαθω να ανελθω μεσω της εργασιας εχω να ανταγωνιστω με εσενα που εχεις ηδη μια περιουσια. Και βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση οχι επειδη εσυ εισαι πιο εξυπνος ή εχεις περισσοτερες δεξιοτητες , αλλα επειδη εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια . Αυτη η τεραστια ανισοτητα αμβλυνεται ελαχιστα με την επιβολη φορου επι της περιουσιας.
Τελευταία επεξεργασία από αεροζολ και 24 Φεβ 2015, 13:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#81147
kyr80 έγραψε:
Ξέρεις πόσο ερειστικός μπορώ να γίνω.... Να σε εξοργίσω με το γάντι.... Οπότε ας αποφύγουμε τα αχρείαστα και ας συζητήσουμε.
Για να φτάσει η Γερμανία στο σχέδιο Μάρσαλ(από το οποίο πρώτοι εμείς πήραμε λεφτά), περάσαν πείνα, ΒΙΑΣΜΟΥΣ και εκτελέσεις από τους Ρώσους που τόσο αγαπάς, μετά την παράδοση. Η οικονομική κατάσταση της μεταπολεμικής Γερμανίας ήταν άθλια. Και πολύ χειρότερη από τη δική μας. Αλλά το θέμα μας δεν είναι τι έγινε το 50. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Έχω συζητήσει και με σημερινές γιαγιάδες, που βιαζόντουσαν σχεδόν καθημερινά από τα ρωσικά κτήνη. Και με παππούδες που γύρισαν από αιχμάλωτοι. Εκατομμύρια σφαγιάστηκαν αλλά λίστα Σίντλερ. "Τυχεροί" όσοι πήγαν αιχμάλωτοι πολέμου σε Καναδά. ΜΟΝΟ αυτοί γύρισαν πίσω αρτιμελείς. Αλλά η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Και οι θηριωδίες τους είναι "δικαιολογημένες" ή και κρυμμένες.
Μίλησα για το 1989(το βρώμικο στην Ελλάδα 89). Πρώτη μαλ@κία του Μητσοτάκη που είπε(δεν ξέρω αν υπέγραψε κιόλας) για την άρνηση των αποζημιώσεων. Και Ξαναγράφω ότι το 1989 η Δυτική Γερμανία δεν είχε ΚΑΜΙΑ υποχρέωση να πληρώσει αποζημιώσεις. Δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο. Ήρθε στο προσκήνιο μόνο λόγο επανένωσης. Η επανένωση και η αναστήλωση της πρώην DDR ήταν κάτι που κόστισε. Αν δεν είχε ενωθεί, ο ΣΥΡΙΖΑ δε θα μπορούσε να μιλάει για αποζημιώσεις. Σε αυτό ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον.


Όταν στα ελεγαν Κυριακο αυτά σου ζητησαν κανενα συγγνωμη; Γενικα οι Γερμανοι αποφευγουν να συζητουν για τον ΒΠΠ, αλλα εγω συγνωμη δεν εχω ακουσει από αυτους. Ποιος το ξεκινησε και ποιος αρχισε τις σφαγες, κανουν τον ανηξερο...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#81151
Corto Maltese έγραψε:
kyr80 έγραψε:Ξέρεις πόσο ερειστικός μπορώ να γίνω.... Να σε εξοργίσω με το γάντι.... Οπότε ας αποφύγουμε τα αχρείαστα και ας συζητήσουμε.
Για να φτάσει η Γερμανία στο σχέδιο Μάρσαλ(από το οποίο πρώτοι εμείς πήραμε λεφτά), περάσαν πείνα, ΒΙΑΣΜΟΥΣ και εκτελέσεις από τους Ρώσους που τόσο αγαπάς, μετά την παράδοση. Η οικονομική κατάσταση της μεταπολεμικής Γερμανίας ήταν άθλια. Και πολύ χειρότερη από τη δική μας. Αλλά το θέμα μας δεν είναι τι έγινε το 50. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Έχω συζητήσει και με σημερινές γιαγιάδες, που βιαζόντουσαν σχεδόν καθημερινά από τα ρωσικά κτήνη. Και με παππούδες που γύρισαν από αιχμάλωτοι. Εκατομμύρια σφαγιάστηκαν αλλά λίστα Σίντλερ. "Τυχεροί" όσοι πήγαν αιχμάλωτοι πολέμου σε Καναδά. ΜΟΝΟ αυτοί γύρισαν πίσω αρτιμελείς. Αλλά η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Και οι θηριωδίες τους είναι "δικαιολογημένες" ή και κρυμμένες.

Mε συγκίνησες ρε μπαγάσα. Ενα δάκρυ κύλησε στο μάγουλό μου για τα βάσανα που πέρασαν αυτοί που πήγαν απρόσκλητοι σε κάθε χώρα της Ευρώπης και σκόρπισαν το θάνατο, την πείνα και την καταστροφή σε όλη την ήπειρο. Ειδικά όμως το σημείο στο οποίο δυτικογερμανοί (που δεν είχαν ποτέ ρώσικη κατοχή) γνωρισαν βιασμούς από τα ΡΩΣΙΚΑ ΚΤΗΝΗ (που μπαίνανε στο τρένο για να πάνε στη Δ. Γερμανία να βιάσουν και πίσω) ήταν ιδιαιτέρως συναρπαστικό. Μα αίσχος! Αντι να μιμηθούν τους Γερμανούς που βιάζαν με πιάνο και μετά αφήνανε και ένα πτώμα ώστε να μη διηγείται ιστορίες. Απολίτιστοι, τι περιμένεις...


Την είπες σήμερα την ειρωνεία σου; Ή θα έχει και συνέχεια; Να ξέρω πόσο χώρο θα αφήσω στα @@ μου.
Οι Ρώσοι βιάσαν αδιακρίτως και Τσέχες-Πολωνέζες(υπήρχαν πολλές μέσα στη Γερμανία). ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΦΕΡΘΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ. Για τις γερμανικές θηριωδίες, έχουμε διαβάσει σχεδόν τα πάντα. Δεν υπερασπίστηκα ποτέ τι έκαναν. Απλά έχει περάσει στην πεποίθηση του κόσμου, ότι ξαφνικά το 1945-46 οι Γερμανοί επανήλθαν άκοπα σε μια καλή κατάσταση. Αυτό δεν ισχύει. Σκορπήσαν στην Ευρώπη τον πόνο, και εισέπραξαν τον ίδιο ή και μεγαλύτερο. Αν το αίσθημα εκδίκησης δεν μας αφήνει να το δούμε, τότε.....


GTS έγραψε:[Όταν στα ελεγαν Κυριακο αυτά σου ζητησαν κανενα συγγνωμη; Γενικα οι Γερμανοι αποφευγουν να συζητουν για τον ΒΠΠ, αλλα εγω συγνωμη δεν εχω ακουσει από αυτους. Ποιος το ξεκινησε και ποιος αρχισε τις σφαγες, κανουν τον ανηξερο...

Αν στην Ελλάδα επικρατήσουν οι Χρυσαυγίτες, θα έχεις πολλά περιθώρια ανυποταγής στο καθεστώς; Πόσα χρόνια είχαμε τους Συνταγματάρχες; Προφανώς και εμάς ήταν εσωτερική τυραννία και δεν επηρέασε τον υπόλοιπο κόσμο. Τα βιβλία Ιστορίας τους έχουν κενό στο διάστημα πριν τον πόλεμο και κατά τη διάρκεια αυτού. Αναφέρουν με λεπτομέρεια τον Α' παγκόσμιο πόλεμο. Ούτε το όνομα του Χίλτερ δεν αναφέρουν. Βάζουν απλά τον δείκτη του χεριού κάτω από τη μύτη τους(σαν αναπαράσταση από το μουστάκι του) για να αναφερθούν στο όνομά του. Το λάθος τους είναι ότι από τη μια παραδέχονται, αλλά από την άλλη ξεχνάνε γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#81152 τι σχέση έχουν όμως όλα αυτά τα δράματα με το γεγονός ότι δανείστηκαν λεφτά τα οποία ποτέ δεν επέστρεψαν;

επίσης και ο α' ππ δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να νιώθουν υπερήφανοι
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81153
Gilles_27 έγραψε:ΥΓ: @αεροζολ η φορολόγηση της περιουσίας και τα τεκμήρια κλπ προκύπτουν γιατι είναι άλλος ένας τρόπος να αποδείξεις τα εισοδήματα.


Αλλο τα τεκμηρια , που σημαινει υπολογισμο τεκμαρτου εισοδηματος που θα φορολογηθει σαν εισοδημα και αλλο η φορολογηση της περιουσιας η οποια προτεινεται απο καποιους συστημικους οικονομολογους σαν η μοναδικη ευκαιρια (με την εννοια του οτι οι αναδιανεμητικοι φοροι αποτελουν τη μοναδικη ευκαιρια) να δημιουργηθει νεος πλουτος σε ενα οικονομικο συστημα που το χασμα πλουσιων-φτωχων μεγαλωνει συνεχως λογω της δομικης λογικης του καπιταλισμου σαν συστημα (οχι λογω κακων πολιτικων) .
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#81161
kyr80 έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:
kyr80 έγραψε:Ξέρεις πόσο ερειστικός μπορώ να γίνω.... Να σε εξοργίσω με το γάντι.... Οπότε ας αποφύγουμε τα αχρείαστα και ας συζητήσουμε.
Για να φτάσει η Γερμανία στο σχέδιο Μάρσαλ(από το οποίο πρώτοι εμείς πήραμε λεφτά), περάσαν πείνα, ΒΙΑΣΜΟΥΣ και εκτελέσεις από τους Ρώσους που τόσο αγαπάς, μετά την παράδοση. Η οικονομική κατάσταση της μεταπολεμικής Γερμανίας ήταν άθλια. Και πολύ χειρότερη από τη δική μας. Αλλά το θέμα μας δεν είναι τι έγινε το 50. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Έχω συζητήσει και με σημερινές γιαγιάδες, που βιαζόντουσαν σχεδόν καθημερινά από τα ρωσικά κτήνη. Και με παππούδες που γύρισαν από αιχμάλωτοι. Εκατομμύρια σφαγιάστηκαν αλλά λίστα Σίντλερ. "Τυχεροί" όσοι πήγαν αιχμάλωτοι πολέμου σε Καναδά. ΜΟΝΟ αυτοί γύρισαν πίσω αρτιμελείς. Αλλά η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Και οι θηριωδίες τους είναι "δικαιολογημένες" ή και κρυμμένες.

Mε συγκίνησες ρε μπαγάσα. Ενα δάκρυ κύλησε στο μάγουλό μου για τα βάσανα που πέρασαν αυτοί που πήγαν απρόσκλητοι σε κάθε χώρα της Ευρώπης και σκόρπισαν το θάνατο, την πείνα και την καταστροφή σε όλη την ήπειρο. Ειδικά όμως το σημείο στο οποίο δυτικογερμανοί (που δεν είχαν ποτέ ρώσικη κατοχή) γνωρισαν βιασμούς από τα ΡΩΣΙΚΑ ΚΤΗΝΗ (που μπαίνανε στο τρένο για να πάνε στη Δ. Γερμανία να βιάσουν και πίσω) ήταν ιδιαιτέρως συναρπαστικό. Μα αίσχος! Αντι να μιμηθούν τους Γερμανούς που βιάζαν με πιάνο και μετά αφήνανε και ένα πτώμα ώστε να μη διηγείται ιστορίες. Απολίτιστοι, τι περιμένεις...

Την είπες σήμερα την ειρωνεία σου; Ή θα έχει και συνέχεια; Να ξέρω πόσο χώρο θα αφήσω στα @@ μου.
Οι Ρώσοι βιάσαν αδιακρίτως και Τσέχες-Πολωνέζες(υπήρχαν πολλές μέσα στη Γερμανία). ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΦΕΡΘΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ. Για τις γερμανικές θηριωδίες, έχουμε διαβάσει σχεδόν τα πάντα. Δεν υπερασπίστηκα ποτέ τι έκαναν. Απλά έχει περάσει στην πεποίθηση του κόσμου, ότι ξαφνικά το 1945-46 οι Γερμανοί επανήλθαν άκοπα σε μια καλή κατάσταση. Αυτό δεν ισχύει. Σκορπήσαν στην Ευρώπη τον πόνο, και εισέπραξαν τον ίδιο ή και μεγαλύτερο. Αν το αίσθημα εκδίκησης δεν μας αφήνει να το δούμε, τότε.....

Ένα τυπάκι που περηφανεύεται ότι μπορεί να γίνει πολύ εριστικός, πρέπει να έχει πολλά καντάρια θράσους να διαμαρτύρεται ότι τον ειρωνεύονται :dizzy: :lol: Το ότι εσύ δεν ανοίγεις κανένα βιβλίο να διαβάσεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αναφορές. Ούτε επειδή τα πεθερικά σου προσπαθούν να βάλουν στον ίδιο παρονομαστή τον αδίκως επιτιθέμενο με τον αμυνόμενο αυτό σημαίνει πως είναι και λογικό αυτό το πράμα. Εσύ μίλησες για βιασμούς εν καιρώ ειρήνης από Ρώσους στη Δυτική Γερμανία και σου απάντησα πως ΔΕΝ είχε Ρώσους στη Δυτική Γερμανία. Τόσο απλά. Και φυσικά όσο και να κλαίγονται τα πεθερικά σου ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ και δεν εισέπραξαν τον ίδιο πόνο. Είναι ντροπή Έλληνες να λένε τέτοιες ανοησίες. Δεν έμειναν τα γερμανάκια νηστικά ούτε πεθάναν δεκάδες χιλιάδες από την πείνα για να πάνε τα τρόφιμα σε επεκτατικούς πολέμους σε κάποια άλλη γωνιά του πλανήτη. Δεν έγιναν δημόσιες και μαζικές εκτελέσεις επειδή 2 στρατιώτες των συμμάχων βρέθηκαν νεκροί. Δεν ανοίξαν στρατόπεδα συγκέντρωσης που εξόντωσαν εκατομμύρια γερμανών. Σας λένε |λογοκρισία| εκεί, είστε αρκετά ηλίθιοι για να τις χάφτετε, αλλά όχι και σε μας τέτοιες χοντράδες κύριε γιαλατζί εριστικέ
Άβαταρ μέλους
By 2014
#81167
αεροζολ έγραψε:περιουσια = ακινητη + κινητες αξιες (καταθεσεις , μετοχες, ομολογα , κτλ) . Ποτε φορολογηθηκαν ας πουμε οι καταθεσεις ?

Εσυ για ποιο πραγμα εχεις καταλαβει οτι συζηταμε ?

Α, η περιουσία που θέλεις να φορολογηθεί είναι τώρα οι καταθέσεις; Φορολογήθηκαν όταν έγιναν εισόδημα, δεν φορολογήθηκαν;
Είναι η μόνη περιουσία που είναι πραγματικά παραγωγική, σ' αυτές βασίζει το σημερινό οικονομικό σύστημα την παραγωγή πλούτου, δεν πρόσεξες που οδήγησε η μείωση των καταθέσεων;
Είσαι βέβαιος ότι ένα σύστημα χωρίς καταθέτες κ καταθέσεις θα ήταν βιώσιμο σήμερα;
Γενικά μιλώντας, καταλαβαίνεις τι λες ή πετάς από τη μια γενικότητα στην άλλη γιατί ... έτσι;
Έχω καταλάβει ότι συζητάμε για κάτι διαφορετικό σε κάθε ποστ, έχει την πλάκα του, δεν λέω. :)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#81169 τι ακριβώς είναι παραγωγικό σε καταθέσεις που κάθονται στη τράπεζα;

το ότι φορολογήθηκαν (αν φορολογήθηκαν) μια φορά είναι ένα επιχείρημα που φυσικά στέκει, αλλά τα λεφτά που κάθονται μη λέμε ότι είναι και παραγωγικό
Άβαταρ μέλους
By IKE
#81171 Η τράπεζα δεν είναι ένα ντουλάπι με λεφτά μέσα.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#81172 Υποθετω οτι εννοει

καταθεσεις στις τραπεζες = ρευστοτητα αυτων για να χρηματοδοτησουν την αναπτυξη (επιχειρησεις κλπ).

bibendum
νομιζω σου απαντησα σε αυτα που γραφεις, αν δεν το εκανα το κανω τωρα:

στο κειμενο μου που παραθετεις γραφω: "αυτο εκεινο και το αλλο γιατι ζουσαμε με δανεικα, γιατι δεν υπαρχει τσαμπα και τωρα ηρθε ο λογαριασμος". Με το α' πληθυντικο προσωπο αναφερομαι γενικα σε αυτο το κρατος και τους πολιτες του.Αν δεν περιλαμβανεσαι σε αυτους, τοτε δεν σε αφορα.

2014 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:... θα προτιμούσε να ζούσαμε σε μια κοινωνία που κανένας δεν θα είχε περιουσία και όλοι θα ήταν οικονομικά ίσοι...

Δεν θα μου κακοφαινόταν μια τέτοια κοινωνία, το αντίθετο. Αλλά δεν είναι ούτε καν πιθανή. :)


Θα σου κακοφαινοταν ΠΑΡΑ πολυ, για ενα πολυ απλο λογο: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ μας ειναι αποτελεσμα καποιου που τα εφτιαξε γιατι ηθελε να βγαλει λεφτα. Απο την ασπιρινη μεχρι το πληκτρολογιο που γραφεις αυτη τη στιγμη και τα διαστημικα λεωφορεια της NASA.

Αμα δημιουργουσες καποιο τεχνητο τροπο με τον οποιο να επαναφερεις ολους στα ισια και να τους κρατας εσυ, στο επιπεδο του διανομεα σουβλατζιδικου πχ, κανενας δεν εχει κανενα λογο να κανει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο το να διανεμει σουβλακια.

ή οπως σου ειπε πιο αναλυτικα παρακατω:
kyr80 έγραψε:Επίσης σε μια τέτοια κοινωνία η λέξη ανάπτυξη θα ήταν άγνωστη.... Αλήθεια όσοι προσεύχονται για οικονομική ισότητα όλων ανεξαιρέτως εργασίας, έχουν συνομιλήσει ποτέ με κανένα Ρώσο;

+1
2014 έγραψε:Πλάκα κάνεις; Πότε δεν φορολογήθηκε η περιουσία;
Αν η αρχή για την οποία μιλάς (τώρα, γιατί πριν έλεγες άλλα) είναι η φορολόγηση της περιουσίας, δεν υπάρχει κανένας που να διαφωνεί.


Νομιζεις. Για αυτο το λογο:

αεροζολ έγραψε:
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Οχι οτι δεν εχω απαντηση , αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα να απαντησω για μια συγκεκριμενη περιπτωση αφου δεν συμφωνεις επι της αρχης.

Δεν υπάρχει στα γραφόμενά σου αρχή επί της οποίας να συμφωνήσω, φίλτατε. Μόνο γενικολογία.


Υπαρχει : Φορολογηση της περιουσιας . Αυτο συζηταμε επι μερικες σελιδες


καταλαβαινεις οτι αυτο που λες "περιουσια" ειναι
α) οτι εχει δημιουργησει καποιος που τα εκανε καλυτερα απο σενα
β) (και σημαντικοτερο) οτι απεμεινε απο τα/οτι εκανε τα λεφτα που του εχεις ηδη φορολογησει?

Να φερω και εγω ενα παραδειγμα? Εγω και ο αεροζολ ξεκιναμε ως νεοι επαγγελματιες τη καριερα μας εναντια στην αδικια του πλουσιου και ηδη φτιαγμενου κλπ κλπ και Μιντλετονς...Δουλευουμε σε παρεμφερεις τομεις και βγαζουμε πανω κατω τα ιδια.

Ο αεροζολ ζει τη ζωουλα που του επιτρεπει το εισοδημα του, διασκεδαζει, παει διακοπες στα νησακια του, τα σπαει στα μπουζουκια, τα τρωει στις πουτανες στο ποτο και στο τζογο (και πολυ καλα κανει γιατι ειναι δικα του και δεν τα εκλεψε), κλπ κλπ κλπ

Εγω, δουλευοντας το ιδιο και βγαζοντας τα ιδια, κανω μια πολυ πιο μετρημενη ζωη, διακοπες παω καθε 5 χρονια, και κανω το σκατο μου παξιμαδι ετσι ωστε να εχω ενα ιδιοκτητο σπιτι για μενα, να φτιαξω ενα εξοχικο για να παω να αραξω οταν βγω στη συνταξη και να πηγαινω να βλεπω την οικογενεια αυτη τη μια φορα στα 5 χρονια που παω διακοπες, χτιζω και ενα επαγγελματικο κτιριο (μικρο-στα καμινια, μη φανταστειτε κανα εμπορικο κεντρο στη Κηφισιας...) για να στεγασω την επιχειρηση που θα παραδωσω στο γιο και να εχω και ενα μικρο εισοδημα αν νοικιαστει καποιο μερος του, και να μαζεψω και μια καβατζα στην ακρη για οταν θα χρειαστει (ποσο κοστιζει ενα εγκεφαλικο σε ενα σοβαρο νοσοκομειο της Ελλαδας, και οχι στο Κρατικο Νικαιας που βγαινεις πιο αρρωστος απο οσο μπαινεις?)

Και ερχεστε σημερα να μου πειτε οτι ο δευτερος πρεπει να πληρωνει περισσοτερο φορο επειδη εχει 3 ακινητα (για τη κατοχη τους ομως, οχι για τα νοικια που ισως εισπραττει), αν δεν μπορει να πληρωνει να τα πουλησει για να πληρωνει φορους (γιατι η κατοχη ακινητων οχι μονο δε δινει φοροδοτικη ικανοτητα αλλα αφαιρει), και να του βαλετε και φορο στο ρευστο που του εχει μεινει.

και μου το δικαιολογειτε λεγοντας οτι ετσι πρεπει να γινει, για να στηριχτει ο πρωτος του παραδειγματος (που εβγαζε αλλα τα ετρωγε) ή ο καθενας που δεν ειχε τη τυχη ή τις ικανοτητες να κανει κατι παραπανω στη ζωη του.

ΑΝΤΕ.ΣΤΟ.ΔΙΑΟΛΟ.

ΥΓ Το 2ο παραδειγμα ειναι οι γονεις μου, με τη διαφορα οτι επι μια δεκαπενταετια δουλευαν 6 μερες την εβδομαδα, απο τις 6 το πρωι μεχρι τις 10 το βραδυ, για να μπορεσουν να τα κανουν αυτα. Και σημερα μου λετε να τους φορολογησετε αυτα που εφτιαξαν στη ζωη τους με αυτο το τροπο, καθως και τα λεφτα που τους εμειναν στην ακρη μετα απο ολα αυτα.

ΑΝΤΕ.ΣΤΟ.ΔΙΑΟΛΟ.