Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81112
kacey έγραψε:
αεροζολ έγραψε:
Τι δεν καταλαβαινεις απο το "Εχει αποδειχτει (μετα απο μελετη στοιχειων για ενα μεγαλο διαστημα , οχι απλα θεωρια ) οτι η αποδοση του κεφαλαιου και της περιουσιας ειναι σημαντικα μεγαλυτερη απο τον ρυθμο αναπτυξης της οικονομιας. Δλδ το βαρος υπαρχει στις ηδη συγκροτημενες περιουσιες και ο κληρονομημενος πλουτος κυριαρχει με μεγαλη διαφορα του πλουτου που αποκτηθηκε απο την εργασια μιας ολοκληρης ζωης. Αφου τα χουμε πει.

Που σημαινει οτι εγω που ειμαι νεος με δεξιοτητες και προσοντα και προσπαθω να ανελθω μεσω της εργασιας εχω να ανταγωνιστω με εσενα που εχεις ηδη μια περιουσια. Και βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση οχι επειδη εσυ εισαι πιο εξυπνος ή εχεις περισσοτερες δεξιοτητες , αλλα επειδη εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια . Αυτη η τεραστια ανισοτητα αμβλυνεται ελαχιστα με την επιβολη φορου επι της περιουσιας. "


Δεν βλεπω να υπαρχει κατι δυσνοητο. Λεει οτι εγω βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση ως προς την δυνατοτητα να ανελθω απλα και μονο επειδη εσυ εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια.


Κατ'αρχας, ποιος τα λεει αυτα? Λες οτι εχει αποδειχτει. Οκ, δειξε μου μερικα στοιχεια. Δευτερον, προβλημα σου. Και οταν αυτοι που εφτιαξαν μια περιουσια, δεν την ειχαν φτιαξει, ειχαν και αυτοι το ιδιο προβλημα.



Ο Πικεττυ και κατι αλλοι που εγραψαν ενα βιβλιο με τιτλο "Το Κεφαλαιο τον 21ο αιωνα" . Υπαρχει και στα ιντρνετς σε (νομιζω) pdf . Εκει μεσα υπαρχουν ολα τα στοιχεια. Εχει γινει και μπεστ σελλερ.
Τελευταία επεξεργασία από αεροζολ και 24 Φεβ 2015, 12:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By criuser
#81113
αεροζολ έγραψε:Δεν βλεπω να υπαρχει κατι δυσνοητο. Λεει οτι εγω βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση ως προς την δυνατοτητα να ανελθω απλα και μονο επειδη εσυ εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια.


Εντάξει η ζωή είναι άδικη . Και αφού πραγματικός σοσιαλισμός δεν μπορεί να γίνει , αν δεν ικανοποιούνται οι ανάγκες διατροφής όλων μας , από μηχανήματα , τότε προφανώς κάποιοι θα έχουν άλλες δυνατότητες .
Αλλοι είναι πιό πλούσιοι , άλλοι πιό έξυπνοι , άλλοι πιό όμορφοι , άλλοι πιό υγιείς .

Οι φόροι κληρονομιάς διορθώνουν την ανισότητα , στα άλλα όμως δεν έχουμε ακόμα βρεί την λύση .
Άβαταρ μέλους
By kacey
#81115 Το "αλλο" που λες, ειναι οτι εμεινε αφου εχεις τριπλοφορολογησει το κοπο του αλλου, το καταλαβαινεις αυτο?

μαγκες, κοιταξτε, ειναι απλο το πραγμα:

καθε φορος κατοχης (ειτε ειναι κατοχη ακινητων, ειτε κατοχη χρηματων aka καταθεσεις) εκτος απο το οτι ειναι μια αδικη |λογοκρισία| (γιατι ΞΑΝΑφορολογει, και γιατι φορολογει πραγματα που δεν σου ΑΥΞΑΝΟΥΝ τη φοροδοτικη ικανοτητα - εκτος αν θεωρει καποιος φοροδοτικη ικανοτητα το οτι εχεις ενα ακινητο που μπορεις να πουλησεις ωστε να πληρωσεις τους φορους σου, ε εγω αυτον τον αποκαλω |λογοκρισία|), ειναι και αντικινητρο για τη κατοχη του πραγματος. Και αν για τα ακινητα στη κατοχη σου δεν μπορεις να κανεις και πολλα εκτος απο το να τα σκοτωσεις, για τα κινητα πραγματα μπορεις να κανεις ενα και πολυ απλο: να τα κινησεις. Να τα παρεις και να φυγεις.

Οποτε συνεχιστε να φωναζετε για φορολογηση μεχρι και του ρευστου με τη λογικη οτι ειναι αδικο να εχεις καποιος περισσοτερα λεφτα απο σενα το κακομοιρη που παλευεις και δεν εχεις (εξισωση ολων προς τα κατω δηλαδη), το πολυ πολυ να εξαφανιστουν ολα.
Τελευταία επεξεργασία από kacey και 24 Φεβ 2015, 12:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#81116
REALZEUS έγραψε:
kyr80 έγραψε:Τρίτον η μη επανένωση δεν ξέρουμε που θα είχε φτάσει την δυτική Γερμανία. Στα τομπολίνια τους οι δυτικοί για το χρέος και προς τα εμάς και προς τους Ρώσους.


Όπα καπετάνιο, βάλε ανάποδα τις μηχανές γιατί θα βρεις στην ξέρα! Το χρέος της DDR διαγράφηκε από την CCCP και το 60% του χρέους της BRD διαγράφηκε το 1953 (και η Ελλάδα χάρισε το μερίδιό της επειδή είμαστε και καλόκαρδοι - λέγε μας και μαλάκες) και επίσης πήραν και τεράστιο πακέτο Marshal οι δυτικογερμανοί. Οπότε μη λέμε ότι μας κατεβαίνει για το ότι μια χαρά τα κατάφεραν από εκεί που ήταν διαλυμένοι, ναι; :iconcool:


Ξέρεις πόσο ερειστικός μπορώ να γίνω.... Να σε εξοργίσω με το γάντι.... Οπότε ας αποφύγουμε τα αχρείαστα και ας συζητήσουμε.
Για να φτάσει η Γερμανία στο σχέδιο Μάρσαλ(από το οποίο πρώτοι εμείς πήραμε λεφτά), περάσαν πείνα, ΒΙΑΣΜΟΥΣ και εκτελέσεις από τους Ρώσους που τόσο αγαπάς, μετά την παράδοση. Η οικονομική κατάσταση της μεταπολεμικής Γερμανίας ήταν άθλια. Και πολύ χειρότερη από τη δική μας. Αλλά το θέμα μας δεν είναι τι έγινε το 50. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε κάποια στιγμή. Έχω συζητήσει και με σημερινές γιαγιάδες, που βιαζόντουσαν σχεδόν καθημερινά από τα ρωσικά κτήνη. Και με παππούδες που γύρισαν από αιχμάλωτοι. Εκατομμύρια σφαγιάστηκαν αλλά λίστα Σίντλερ. "Τυχεροί" όσοι πήγαν αιχμάλωτοι πολέμου σε Καναδά. ΜΟΝΟ αυτοί γύρισαν πίσω αρτιμελείς. Αλλά η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Και οι θηριωδίες τους είναι "δικαιολογημένες" ή και κρυμμένες.
Μίλησα για το 1989(το βρώμικο στην Ελλάδα 89). Πρώτη μαλ@κία του Μητσοτάκη που είπε(δεν ξέρω αν υπέγραψε κιόλας) για την άρνηση των αποζημιώσεων. Και Ξαναγράφω ότι το 1989 η Δυτική Γερμανία δεν είχε ΚΑΜΙΑ υποχρέωση να πληρώσει αποζημιώσεις. Δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο. Ήρθε στο προσκήνιο μόνο λόγο επανένωσης. Η επανένωση και η αναστήλωση της πρώην DDR ήταν κάτι που κόστισε. Αν δεν είχε ενωθεί, ο ΣΥΡΙΖΑ δε θα μπορούσε να μιλάει για αποζημιώσεις. Σε αυτό ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον.

REALZEUS έγραψε:
kyr80 έγραψε:Αν ήταν ακόμα χωρισμένη δεν θα διεκδικούσαμε τίποτα πλην του κατοχικού δανείου


Άλλη πονεμένη ιστορία... Τι λένε οι Γερμανοί συγγενείς σου για αυτό; (Οι δικοί μου πάντως στο Μόναχο ποιούν τη νήσσαν...)

Η ενημέρωση που έχουν οι Γερμανοί είναι χειρότερη από τη δική μας. Δεν είναι μόνο εδώ κατευθυνόμενη. Σε όσους εξηγώ, συμφωνούν να πληρώσουν. Μη μου μιλάς για Μόναχο.... Οι Βαυαροί ας κάνουν ένα δικό τους κράτος να τελειώνουμε.

QsisVTS έγραψε:το θέμα με τις αποζημιώσεις και ειδικά με τα δάνεια που είναι κάτι ξεκάθαρο και δε σηκώνει αμφισβήτηση έχει φτάσει να θεωρείται γραφικό, αλλά δε θα έπρεπε να είναι, κάποια στιγμή θα πρέπει να αντιμετωπιστεί σοβαρά

Όσο είμαστε εντός ΕΕ, και όχι μόνο Ευρωζώνης δεν πρόκειται να πάρουμε τίποτα. Χωρίς να εξασφαλίζεται ότι θα τα πάρουμε άμα φύγουμε από την Ένωση.


Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς, τη φορολόγηση ΜΟΝΟΝ στο εισόδημα, την βρίσκω λάθος (γιατί τα εισοδήματα ξέρουμε πολύ καλά πως μπορούν να κρύβονται). Επίσης, έχω πει πως η συγκέντρωση μεγάλης περιουσίας και η ανεκμετάλλευτη περιουσία, είναι πληγή για μια χώρα και μια κοινωνία.
Πρέπει λοιπόν να μην δίνεις αντικίνητρα σε κάποιον να έχει ένα σπίτι, αλλά πρέπει ταυτόχρονα να μην επιτρέπεις να μαζεύει κάποιος ακίνητη περιουσία και να την αφήνει να κάθεται εις το διηνεκές. Όπως δεν γίνεται να επιτρέπεις την δημιουργία... μεγαλοτσιφλικάδων σήμερα.
Αν δεν βάλεις ένα φρένο σ' αυτά, θα μπορούσε κάποιος να πάει στην σημερινή Πειραιώς (που πήρε "κληρονομιά" από την Αγροτική Τράπεζα τέτοια ακίνητα) και ν' αγοράσει αντί πινακίου φακής μερικές χιλιάδες στρέμματα γης και να τα αφήσει χέρσα για 100 χρόνια πχ. Πόσο αντιπαραγωγικό είναι κάτι τέτοιο;

Πόσο αντικρουόμενα είναι αυτά που γράφεις;; Τα τσιφλίκια θα δημιουργηθούν όταν η μεσαία τάξη με τα 5-10 ακίνητα θα τα σκοτώσει. Και θα τα αγοράσει κάποιος που θα έχει χίλια. Πέρα από το αντιπαραγωγικό που έχω αναλύσει παλαιότερα.
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81117
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Δεν βλεπω να υπαρχει κατι δυσνοητο. Λεει οτι εγω βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση ως προς την δυνατοτητα να ανελθω απλα και μονο επειδη εσυ εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια.

Κ αν αυτή εγώ την χρωστάω, κ μάλιστα (για τους γνωστούς λόγους) αυτά που χρωστάω είναι περισσότερα από τη σημερινή αξία της περιουσίας μου, ενώ εσύ παίρνεις κ επιδοτήσεις που εγώ δεν;


Τι να απαντησω σε ενα γενικο ερωτημα ? Καντο πιο συγκεκριμενο.

Λυσεις για ειδικες περιπτωσεις μπορουν να βρεθουν . Το ζητημα ειναι αν κατ' αρχας συμφωνεις . Συμφωνεις ?
Άβαταρ μέλους
By 2014
#81118
Anonymous Founder έγραψε:... Θεωρώ ΣΩΣΤΟ ένα φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας, το έχω πει πολλές φορές.
Επίσης, θεωρώ άδικο, ακόμη και σε κάποιον που έχει μεγάλη ακίνητη περιουσία, να του ζητάς λεφτά αν έχει ξεμείνει από εισόδημα για κάποια χρόνια (γιατί κι αυτό είναι μια πιθανότητα, μην γελιόμαστε).
Γενικώς, τη φορολόγηση ΜΟΝΟΝ στο εισόδημα, την βρίσκω λάθος (γιατί τα εισοδήματα ξέρουμε πολύ καλά πως μπορούν να κρύβονται). Επίσης, έχω πει πως η συγκέντρωση μεγάλης περιουσίας και η ανεκμετάλλευτη περιουσία, είναι πληγή για μια χώρα και μια κοινωνία.
Πρέπει λοιπόν να μην δίνεις αντικίνητρα σε κάποιον να έχει ένα σπίτι, αλλά πρέπει ταυτόχρονα να μην επιτρέπεις να μαζεύει κάποιος ακίνητη περιουσία και να την αφήνει να κάθεται εις το διηνεκές. Όπως δεν γίνεται να επιτρέπεις την δημιουργία... μεγαλοτσιφλικάδων σήμερα.
Αν δεν βάλεις ένα φρένο σ' αυτά, θα μπορούσε κάποιος να πάει στην σημερινή Πειραιώς (που πήρε "κληρονομιά" από την Αγροτική Τράπεζα τέτοια ακίνητα) και ν' αγοράσει αντί πινακίου φακής μερικές χιλιάδες στρέμματα γης και να τα αφήσει χέρσα για 100 χρόνια πχ. Πόσο αντιπαραγωγικό είναι κάτι τέτοιο;

Ένα ένα:
Πρέπει να δούμε πως καθορίζεται το "μεγάλη", στην ακίνητη περιουσία. Αν, για να βγει μεγάλη, έχει υπολογιστεί αξία διπλάσια (τουλάχιστον) της σημερινής εμπορικής (αν υποθέσουμε ότι μπορεί κανείς να βρει αγοραστή σήμερα); Αν η περιουσία έχει αποκτηθεί με δανεισμό, το υπόλοιπο του οποίου εξυπηρετείται μεν, αλλά με τρελό ζόρι; Κ μην ξεχνάμε ότι δεν μιλάμε μόνο για σπίτια, έχουμε κ την παγκόσμια πρωτοπορία της φορολόγησης των βιομηχανοστασίων.

Για μένα, φορολόγηση των πραγματικών εισοδημάτων. Αν δεν μπορείς να βρεις αυτόν που τα κρύβει άσε καναν άλλον, δεν κάνεις γι' αυτή τη δουλειά.

Η υπερβολική φορολόγηση, ξέρεις τι κάνει; Ακριβώς αυτό που δεν θέλεις, αφήνει ακίνητα ανεκμετάλλευτα στο διηνεκές.

Όποιος έχει λ7 σήμερα, όντως μπορεί να κάνει αγορές ευκαιρίας. Αλλά υπάρχει κ η ανάποδη, όπου θα μπορούσε ένας ν' αγοράσει "αντί πινακίου φακής" ένα ακίνητο που για χρόνια είναι κλειστό / χέρσο κλπ κ να το βάλει να παράγει. Αν ξέρει ότι θα πληρώνει τα μαλλιοκέφαλά του σε φόρους, θα το κάνει ή θα προτιμήσει να περιμένει με τα λ7 στο παντελόνι, να δει ποια θα είναι η κατάληξη; Τι θα έκανες στη θέση ενός που έχει λ7 κ μπορεί να το κάνει, σήμερα στην Ελλάδα, αλλά υπολογίζει τους φόρους που θα πληρώνει (κ τους τόκους των κεφαλαίων κίνησης - για να μην ξαναμιλήσω για τις διαδικασίες αδειοδότησης κ τη γραφειοκρατία γενικότερα);
Άβαταρ μέλους
By 2014
#81119
αεροζολ έγραψε:
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Δεν βλεπω να υπαρχει κατι δυσνοητο. Λεει οτι εγω βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση ως προς την δυνατοτητα να ανελθω απλα και μονο επειδη εσυ εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια.

Κ αν αυτή εγώ την χρωστάω, κ μάλιστα (για τους γνωστούς λόγους) αυτά που χρωστάω είναι περισσότερα από τη σημερινή αξία της περιουσίας μου, ενώ εσύ παίρνεις κ επιδοτήσεις που εγώ δεν;


Τι να απαντησω σε ενα γενικο ερωτημα ? Καντο πιο συγκεκριμενο.

Λυσεις για ειδικες περιπτωσεις μπορουν να βρεθουν . Το ζητημα ειναι αν κατ' αρχας συμφωνεις . Συμφωνεις ?

Κατ΄αρχάς όχι, βέβαια. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, ναι.
Το ερώτημά μου δεν είναι γενικό, είναι συγκεκριμένο. Αλλά θα σου το κάνω λιανά: Έχω "μεγάλη ακίνητη περιουσία", που αποκτήθηκε με δάνεια που τα χρωστάω ακόμα. Τα ακίνητά μου σήμερα έχουν αξία μικρότερη / ίσια με τα υπόλοιπα των δανείων μου, ενώ καλούμαι να πληρώσω φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Εσύ είσαι ο νέος ανταγωνιστής μου, που πρωτομπαίνει στην αγορά εργασίας παίρνοντας επιδότηση. Που η περιουσία μου με κάνει να πλεονεκτώ απέναντί σου;
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#81121
kacey έγραψε:Ρε παιδια, μονο εμενα μου φαινεται τρελα γελοια η φραση "με τους θεσμους"? "Θα συννενοηθουμε με τους <<θεσμους>>", "θα τεθει υπο την εγκριση <<των θεσμων>>". Ονομαστε το θεσμόικα να τελειωνουμε...

Αγαπητέ, στην παραγωγή προϊόντων - υπηρεσιών μπορεί να έχουμε ένα...προβληματάκι...
Στην παραγωγή |λογοκρισία| δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα, μπορούμε άνετα να καλύψουμε την παγκόσμια ζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#81122
αεροζολ έγραψε:Δεν βλεπω να υπαρχει κατι δυσνοητο. Λεει οτι εγω βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση ως προς την δυνατοτητα να ανελθω απλα και μονο επειδη εσυ εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια.

2014 έγραψε:Κ αν αυτή εγώ την χρωστάω, κ μάλιστα (για τους γνωστούς λόγους) αυτά που χρωστάω είναι περισσότερα από τη σημερινή αξία της περιουσίας μου, ενώ εσύ παίρνεις κ επιδοτήσεις που εγώ δεν;


αεροζολ έγραψε:Τι να απαντησω σε ενα γενικο ερωτημα ? Καντο πιο συγκεκριμενο.

Λυσεις για ειδικες περιπτωσεις μπορουν να βρεθουν . Το ζητημα ειναι αν κατ' αρχας συμφωνεις . Συμφωνεις ?

2014 έγραψε:Κατ΄αρχάς όχι, βέβαια. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, ναι.
Το ερώτημά μου δεν είναι γενικό, είναι συγκεκριμένο. Αλλά θα σου το κάνω λιανά: Έχω "μεγάλη ακίνητη περιουσία", που αποκτήθηκε με δάνεια που τα χρωστάω ακόμα. Τα ακίνητά μου σήμερα έχουν αξία μικρότερη / ίσια με τα υπόλοιπα των δανείων μου, ενώ καλούμαι να πληρώσω φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Εσύ είσαι ο νέος ανταγωνιστής μου, που πρωτομπαίνει στην αγορά εργασίας παίρνοντας επιδότηση. Που η περιουσία μου με κάνει να πλεονεκτώ απέναντί σου;


Υποψιάζομαι ότι ο αεροζόλ δεν θέλει να έχεις περιουσία. Τις "ανισότητες" τις απεχθάνεται, θα προτιμούσε να ζούσαμε σε μια κοινωνία που κανένας δεν θα είχε περιουσία και όλοι θα ήταν οικονομικά ίσοι.

Ακόμα και να μην το θέλει αυτό ο συμφορουμίτης μας βέβαια και να παρεξήγησα, υπάρχουν συνιστώσες του κόμματος ΣΥΡΙΖΑ που το επιθυμούν. Διακαώς. Το κατά πόσο τους περνάει -και θα τους περάσει μελλοντικά- στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά (που πρέπει να κάνει τα κουκιά να βγουν), είναι άλλο ανέκδοτο.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πάντως ότι ο λαός δεν το θέλει. Και ότι αν είχε βγει προεκλογικά να το ψελλίσει αυτό το κόμμα ΣΥΡΙΖΑ, μάλλον δεν θα είχε πάρει αυτά τα ποσοστά.
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81126
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Δεν βλεπω να υπαρχει κατι δυσνοητο. Λεει οτι εγω βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση ως προς την δυνατοτητα να ανελθω απλα και μονο επειδη εσυ εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια.

Κ αν αυτή εγώ την χρωστάω, κ μάλιστα (για τους γνωστούς λόγους) αυτά που χρωστάω είναι περισσότερα από τη σημερινή αξία της περιουσίας μου, ενώ εσύ παίρνεις κ επιδοτήσεις που εγώ δεν;


Τι να απαντησω σε ενα γενικο ερωτημα ? Καντο πιο συγκεκριμενο.

Λυσεις για ειδικες περιπτωσεις μπορουν να βρεθουν . Το ζητημα ειναι αν κατ' αρχας συμφωνεις . Συμφωνεις ?

Κατ΄αρχάς όχι, βέβαια. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, ναι.
Το ερώτημά μου δεν είναι γενικό, είναι συγκεκριμένο. Αλλά θα σου το κάνω λιανά: Έχω "μεγάλη ακίνητη περιουσία", που αποκτήθηκε με δάνεια που τα χρωστάω ακόμα. Τα ακίνητά μου σήμερα έχουν αξία μικρότερη / ίσια με τα υπόλοιπα των δανείων μου, ενώ καλούμαι να πληρώσω φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Εσύ είσαι ο νέος ανταγωνιστής μου, που πρωτομπαίνει στην αγορά εργασίας παίρνοντας επιδότηση. Που η περιουσία μου με κάνει να πλεονεκτώ απέναντί σου;



Οχι οτι δεν εχω απαντηση , αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα να απαντησω για μια συγκεκριμενη περιπτωση αφου δεν συμφωνεις επι της αρχης.
Άβαταρ μέλους
By 2014
#81127
Χρήστος Λάππας έγραψε:... θα προτιμούσε να ζούσαμε σε μια κοινωνία που κανένας δεν θα είχε περιουσία και όλοι θα ήταν οικονομικά ίσοι...

Δεν θα μου κακοφαινόταν μια τέτοια κοινωνία, το αντίθετο. Αλλά δεν είναι ούτε καν πιθανή. :)

αεροζολ έγραψε:Οχι οτι δεν εχω απαντηση , αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα να απαντησω για μια συγκεκριμενη περιπτωση αφου δεν συμφωνεις επι της αρχης.

Δεν υπάρχει στα γραφόμενά σου αρχή επί της οποίας να συμφωνήσω, φίλτατε. Μόνο γενικολογία.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#81128
Χρήστος Λάππας έγραψε:Υποψιάζομαι ότι ο αεροζόλ δεν θέλει να έχεις περιουσία. Τις "ανισότητες" τις απεχθάνεται, θα προτιμούσε να ζούσαμε σε μια κοινωνία που κανένας δεν θα είχε περιουσία και όλοι θα ήταν οικονομικά ίσοι.

Ακόμα και να μην το θέλει αυτό ο συμφορουμίτης μας βέβαια και να παρεξήγησα, υπάρχουν συνιστώσες του κόμματος ΣΥΡΙΖΑ που το επιθυμούν. Διακαώς. Το κατά πόσο τους περνάει -και θα τους περάσει μελλοντικά- στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά (που πρέπει να κάνει τα κουκιά να βγουν), είναι άλλο ανέκδοτο.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πάντως ότι ο λαός δεν το θέλει. Και ότι αν είχε βγει προεκλογικά να το ψελλίσει αυτό το κόμμα ΣΥΡΙΖΑ, μάλλον δεν θα είχε πάρει αυτά τα ποσοστά.


+1
Επίσης σε μια τέτοια κοινωνία η λέξη ανάπτυξη θα ήταν άγνωστη.... Αλήθεια όσοι προσεύχονται για οικονομική ισότητα όλων ανεξαιρέτως εργασίας, έχουν συνομιλήσει ποτέ με κανένα Ρώσο;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#81129 Επι Σαμαρα :P

kacey έγραψε:Ναι, πιστευω οτι οι επιλογες μου ειναι ο κωλος μου να παραμενει ΝΑ για Χ χρονια, ή να ξεχειλωσει τελειως και να σκιστει. Γιατι ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ. Εχουμε προ πολλου χρεωκωπησει και δεν θελετε να το παρετε χαμπαρι, κατ'αρχας οτι ειναι ετσι και 2ον οτι αυτο δεν διορθωνεται με μαγικα.

Νίκος Παππάς έγραψε:
kacey έγραψε:Καλα. Δεν ξερεις τι σημαινει "καταστροφη". Αλλα λογικο, εδω δεν ξερεις οτι ολα αυτα που υποσχονται αυτοι οι πανιβλακες ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

Δεν ξερω αν γινονται η οχι και ποσα απο αυτο μπορουν να γινουν και να αλλαξει προς το καλυτερο η κατασταση.
Αυτο που ξερω ειναι οτι ολες οι φιλικες μου οικογενειες εχουν απο ενα ανεργο. Ξερω οτι με το ζορι βγαζω τον μηνα. Ξερω την κινηση που δεν εχει στην δουλεια μου. Ξερω τον ΟΑΕΕ που δεν εχω να πληρωσω. Ξερω την γυναικα μου που ειναι ανεργη 3 χρονια τωρα και δεν μπορει να βρει δουλεια.

Την καταστροφη την βιωνω, την βλεπω, διπλα μου και στους φιλους μου.
Ποσο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα ;;;;;;


Πολυ. Και αν νομιζεις οτι θα ερθει ο συριζας να σου δωσει δουλεια, πραγματικα απορω. Εσυ νομιζεις οτι τα παραπανω προβληματα σου, ειναι θεμα κυβερνωντος κομματος?

Ρε, δεν υπαρχει "τσαμπα", το καταλαβαινετε? Επι δεκαετιες ολοκληρες ζουσαμε (ΟΛΟΙ*) υπερανω των δυνατοτητων μας, κανοντας ζωες που δεν ειχαμε να πληρωσουμε, πληρωνοντας για αυτες με ΔΑΝΕΙΚΑ. Και τωρα ηρθε ο λογαριασμος και νομιζετε ειτε οτι θα τον ξεπληρωναμε μεσα σε 1-2 χρονια, ειτε οτι θα μας τον χαρισουν, ειτε οτι θα το παιξουμε μαγκες και γαμικοι και θα μας κανουν τη χαρη. Και ολα αυτα σε μια χωρα που ειτε παραγει αερα κοπανιστο ειτε κοιταει τα παραγωγικα της στοιχεια (απο τον εργατη μεχρι τον επιστημονα και το οποιο εργοστασιο εχει) να κουναει το μαντηλι και να μας αφηνει για αλλα μερη. Και εσεις περιμενετε να ερθει ο περαΣφΥΡΙΖΑ να φτιαξει δουλειες απο το πουθενα, να χαρισει χρεη, να κοψει φορους, να φυτεψει μονοκερους και να τυπωσει χρημα...

*ολοι. απο τον υδραυλικο και το πελατη του που συναλασσονται μαυρα (και αρα κρατανε στη τσεπη τους λεφτα που δεν τους ανηκουν) μεχρι τον Ακη που εβαζε εκατομμυρια υπερκοστολογοντας συμβασεις που στη συνεχεια η χωρα δανειζοταν για να πληρωσει.

liostemi έγραψε:
kacey έγραψε:Δεν ειναι τρομοκρατικο. Δεν σου φταιω εγω αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ολα αυτα που ταζει ο ΣφΥΡΙΖΑ (ακομα και τις λιγες φορες που συμφωνουν μεταξυ τους, μεσα στο ιδιο κομμα) πολυ απλα δεν γινονται.


Αυτά όλα τα ακούω από τους ΝεοΔημοκράτες και όχι από Συριζέους...


Εχω ανατριχιασει απο το επιπεδο του παραπανω επιχειρηματος. Δεν ακους απο τους συριζεους οτι θα καταστρεψουν τη χωρα αν προσπαθησουν να κανουν αυτα που ταζουν για να γινουν κυβερνηση? Ε τοτε ειναι οντως τρομοκρατια της ΝΔ αυτα... :slap:
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81130
Χρήστος Λάππας έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Δεν βλεπω να υπαρχει κατι δυσνοητο. Λεει οτι εγω βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση ως προς την δυνατοτητα να ανελθω απλα και μονο επειδη εσυ εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια.

2014 έγραψε:Κ αν αυτή εγώ την χρωστάω, κ μάλιστα (για τους γνωστούς λόγους) αυτά που χρωστάω είναι περισσότερα από τη σημερινή αξία της περιουσίας μου, ενώ εσύ παίρνεις κ επιδοτήσεις που εγώ δεν;


αεροζολ έγραψε:Τι να απαντησω σε ενα γενικο ερωτημα ? Καντο πιο συγκεκριμενο.

Λυσεις για ειδικες περιπτωσεις μπορουν να βρεθουν . Το ζητημα ειναι αν κατ' αρχας συμφωνεις . Συμφωνεις ?

2014 έγραψε:Κατ΄αρχάς όχι, βέβαια. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, ναι.
Το ερώτημά μου δεν είναι γενικό, είναι συγκεκριμένο. Αλλά θα σου το κάνω λιανά: Έχω "μεγάλη ακίνητη περιουσία", που αποκτήθηκε με δάνεια που τα χρωστάω ακόμα. Τα ακίνητά μου σήμερα έχουν αξία μικρότερη / ίσια με τα υπόλοιπα των δανείων μου, ενώ καλούμαι να πληρώσω φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Εσύ είσαι ο νέος ανταγωνιστής μου, που πρωτομπαίνει στην αγορά εργασίας παίρνοντας επιδότηση. Που η περιουσία μου με κάνει να πλεονεκτώ απέναντί σου;


Υποψιάζομαι ότι ο αεροζόλ δεν θέλει να έχεις περιουσία. Τις "ανισότητες" τις απεχθάνεται, θα προτιμούσε να ζούσαμε σε μια κοινωνία που κανένας δεν θα είχε περιουσία και όλοι θα ήταν οικονομικά ίσοι.

Ακόμα και να μην το θέλει αυτό ο συμφορουμίτης μας βέβαια και να παρεξήγησα, υπάρχουν συνιστώσες του κόμματος ΣΥΡΙΖΑ που το επιθυμούν. Διακαώς. Το κατά πόσο τους περνάει -και θα τους περάσει μελλοντικά- στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά (που πρέπει να κάνει τα κουκιά να βγουν), είναι άλλο ανέκδοτο.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πάντως ότι ο λαός δεν το θέλει. Και ότι αν είχε βγει προεκλογικά να το ψελλίσει αυτό το κόμμα ΣΥΡΙΖΑ, μάλλον δεν θα είχε πάρει αυτά τα ποσοστά.


Γεια σου ρε Λαππας υποψιασμενε. Μπουα-χα-χα-χα

Εσυ δεν εισαι που εσκουζες επειδη καποιος ,οπως ελεγες, ερμηνευε τις αποψεις σου ? :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81131
2014 έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Οχι οτι δεν εχω απαντηση , αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα να απαντησω για μια συγκεκριμενη περιπτωση αφου δεν συμφωνεις επι της αρχης.

Δεν υπάρχει στα γραφόμενά σου αρχή επί της οποίας να συμφωνήσω, φίλτατε. Μόνο γενικολογία.


Υπαρχει : Φορολογηση της περιουσιας . Αυτο συζηταμε επι μερικες σελιδες