Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#80859
criuser έγραψε:O αριστερός αεροζόλ , αποκαλεί φιλελέ τους υποστηρικτές του πιτσαδόρου . :lol:
Αυτού ντέ που έβγαλε 250000 ΔΥ στην σύνταξη στα 50 , που δεν πείραξε κανένα σε τράπεζες και ΔΕΚΟ , που επέτρεψε να ξεσκίζουν το ενιαίο μισθολόγιο με ψεύτικες υπερωρίες και εικονικούς βαθμούς , που στήριξε κάθε νταβατζή εργολάβο και των ΜΜΕ , που χάρισε 200 εκ στο μέγαρο , που έβαλε 50 % φόρο στους ΕΕ και που γενικά πιό πασόκος και κρατιστής από τον πιτσαδόρο πεθαίνεις .

Φιλελέ είναι αυτά, τι θες τώρα, αφού το λέει ο ψεκ..εεε...αεροζόλ :rtfm: . Ο "αριστερός", όχι αριστερός, να τα λέμε σωστά.

Δηλαδή οι πρώην 'αντιμνημονιακοί' τώρα...είναι...'θεσμικοί';
Αν γίνω "αντιθεσμικός" θα 'μαι πρώην αντιμνημονιακός ή μνημονιακός; Μπερδεύτηκα...
Τελευταία επεξεργασία από Panosss και 23 Φεβ 2015, 15:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#80860
manosky έγραψε:
Από περιέργεια, είσαι κάτω ή πάνω από 21 χρονών;


19 ειμαι και το ονειρο μου ειναι να με διορισει ενας μπαρμπας που εχω απο τη νδ στο δημοσιο.
Εσυ?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#80873 σχετικα με την συζητηση που ειχαν καποιοι συμφορουμιτες με τα χρηματα που βγηκαν εξω.

Ποιοι υπονόμευσαν την κυβέρνηση στις διαπραγματεύσεις...

Γράφαμε σε παλαιότερο σημείωμα πως ο υπερκαταναλωτισμός διέβρωσε τη συνείδηση και έχει μετατρέψει τον πολίτη (με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου) σε καταναλωτή. Με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον εφικτή η κινητοποίησή του για το υπέρτατο αγαθό, δηλαδή την προστασία της πόλης.
Και τις προηγούμενες μέρες δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε πλήρως. Οι καταναλωτές έσπευδαν σωρηδόν να παίρνουν τις καταθέσεις τους από τις τράπεζες, φέρνοντας έτσι σε δύσκολη και μειονεκτική θέση την κυβέρνηση κατά τη διαπραγμάτευση με τον Σόιμπλε και τις λοιπές φιλογερμανικές δυνάμεις της Ευρώπης.

Σκεφτείτε ότι αυτό έγινε τη στιγμή που κανένας δεν ζήτησε καμία θυσία, αλλά όλοι επισήμαιναν την ανάγκη για ψυχραιμία. Οι καταναλωτές αντί να συμπεριφερθούν σαν υπεύθυνοι πολίτες, είχαν μία άκρως ανεύθυνη για να μην πω αντεθνική συμπεριφορά. Πήγαιναν στις τράπεζες και σήκωναν χρήματα για να έχουν να πορευτούν. Παρότι, σύμφωνα και με το προηγούμενο της Κύπρου, αλλά και το σχέδιο που είχε εκπονήσει ο προηγούμενος διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος Γιώργος Προβόπουλος το 2012, θα είχαν τη δυνατότητα να παίρνουν κάθε μέρα από τα ATM’ς τα χρήματα που θα είχαν ανάγκη για να κινηθούν.

Δυστυχώς για άλλη μία φορά αποδείχτηκε πως οι Ελληνες καταναλωτές ζητούν από τις κυβερνήσεις τους να πετύχουν διάφορους στόχους γι΄ αυτούς χωρίς οι ίδιοι να διακινδυνεύσουν οτιδήποτε, χωρίς να συμπεριφερθούν υπεύθυνα και πατριωτικά.

Για άλλη μία φορά όσοι έκαναν αναλήψεις από τις τράπεζες υπονόμευσαν τις προσπάθειες της κυβέρνησης κατά τη διαπραγμάτευση, την ίδια τη χώρα, υπονόμευσαν τους εαυτούς τους, τη ζωή τους, το μέλλον τους και το μέλλον των παιδιών τους.

Γιατί τι θα έκαναν όλοι αυτοί με πέντε, δέκα ή δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ αν η χώρα γυρνούσε στη δραχμή; Τίποτα απολύτως. Θα έκαναν το ίδιο πράγμα με εκείνους που δεν έκαναν καμία ανάληψη.

Κρίμα, μεγάλο κρίμα γιατί με τη συμπεριφορά τους έφεραν διαπραγματευτικά την ελληνική κυβέρνηση σε μειονεκτική θέση, έφεραν τη χώρα και τους εαυτούς τους σε δυσμενή θέση.

Γιατί ότι χάνει ή κερδίζει η οποιαδήποτε ελληνική κυβέρνηση στην Ευρώπη, το χάνουν ή το κερδίζουν οι πολίτες.

Θα πουν ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στους πολιτικούς. Σωστό. Όμως, πολλοί από αυτούς που έκαναν αναλήψεις θα διατείνονται σε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς πως οι πολιτικοί του ΣΥΡΙΖΑ είναι διαφορετικοί, πράγμα που φαίνεται πως κατά βάθος δεν το πιστεύουν, γιατί αλλιώς δεν θα πήγαιναν στο γκισέ της τράπεζας για να σηκώσουν τις καταθέσεις τους.

Και μην μου πείτε πως οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν έκαναν αναλήψεις, γιατί θα πρόκειται για τη μεγαλύτερη βλακεία που θα έχει ειπωθεί.

Δυστυχώς ο πατριωτισμός των νεοελλήνων καταναλωτών τίθεται υπό αμφισβήτηση, δυστυχώς ο συνειδητοποιημένος πολίτης πέθανε και επιβίωσε μόνο ο καταναλωτής και δυστυχώς στη σημερινή παγκόσμια πραγματικότητα ένας λαός που πορεύεται χωρίς πατριωτική συνείδηση, πορεύεται στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.


Θανάσης Λυρτσογιάννης
http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 60&catid=9
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#80899
dimviii έγραψε:
manosky έγραψε:
Από περιέργεια, είσαι κάτω ή πάνω από 21 χρονών;


19 ειμαι και το ονειρο μου ειναι να με διορισει ενας μπαρμπας που εχω απο τη νδ στο δημοσιο.
Εσυ?


Έτσι εξηγούνται πολλά πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#80907
Χρήστος Λάππας έγραψε:
αεροζολ έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:
αεροζολ έγραψε:Το προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑς (και για αυτο πηρε εντολη απο τους ελλ. πολιτες ) ελεγε διαπραγματευση εντος του ευρω. Αρα , και αφου δεν ειχε την εναλλακτικη να παιξει το χαρτι της εξοδου, θα υπαρχει καποιο μνημονιο (μνημονιο ειναι η συμβαση μεταξυ δυο πλευρων κατα την οποια η μια πλευρα συμφωνει να εφαρμοσει καποια μετρα). Σημασια , λοιπον, εχουν τα μετρα που θα εφαρμοστουν].


Κοίτα να δεις που ξαφνικά η λέξη "μνημόνιο" έχασε την κακή της αύρα και ξαναέγινε "σύμβαση μεταξύ δύο πλευρών κατα την οποια η μια πλευρα συμφωνει να εφαρμοσει καποια μετρα".

Κρίμα τα "αντιμνημονιακά" συνθήματα και όλη την υπέροχη ρητορική του μίσους και του διχασμού που χτίστηκε πάνω στο θεμέλιο αυτής ακριβώς της λέξης...


Κοιτα να δεις που εξαπανεκαθεν (οχι ξαφνικα) δεν την εχεις την ειρωνεια.

Αυτος που θελει ειλικρινα να συζητησει απανταει στον συνομιλητη του πανω σε αυτα που εχει γραψει . Δεν αμολαει παρλαπιπες για μισος-διχασμο-γερμανοτσολιαδες. Το μονο που εχεις να απαντησεις ειναι αυτο . Αυτο κανετε οι περισσοτεροι απο τους νεοφιλελε. Η κριτικη που εχω κανει δεν περιλαμβανει τιποτα απ αυτα. Μονο καμια πλακιτσα σε καναν νεοφιλελε εχω κανει.


Με το συμπάθιο, το ζητούμενο είναι αν εγώ την έχω ή όχι την ειρωνεία, ή ότι ξαφνικά συνειδητοποιήσαμε ότι το μνημόνιο... εχμ... νταξ δεν είναι κακό πράγμα, αλλά συνεννόηση μεταξύ δύο πλευρών;

Αν αμφιβάλλεις για τα διχαστικά μηνύματα πλημμυρισμένα στο μίσος, ρίξε μια ματιά στα γραπτά του Dimviii.
Τέλος πάντων, πάω να φάω κανένα νηστίσιμο και τα λέμε σε λίγο.


Η συζητηση με ατομα που δεν εχουν ουτε στοιχειωδως ειλικρινη προθεση ειναι βαρετη. Το ζητουμενο λοιπον για μενα ειναι ο συνομιλητης μου να εχει εστω στοιχειωδως ειλικρινη προθεση ( προφανως το αν εχεις ή δεν εχεις την ειρωνεια δεν ειναι ζητουμενο , αυτο ηταν πληροφορια). Τα υπογραμμισμενα και σε μπολντ καθως και τα υπολοιπα ειναι σαφη.

Οπως ειδα , ο dimviii σου εχει απαντησει.

Α, και το "διχαστικά μηνύματα πλημμυρισμένα στο μίσος" ειναι γελοιο και σαν εκφραση και σαν ουσια. Πληροφορια (και οχι ζητουμενο) ειναι και αυτο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#80911
Nikos! έγραψε:
dimviii έγραψε:
manosky έγραψε:
Από περιέργεια, είσαι κάτω ή πάνω από 21 χρονών;


19 ειμαι και το ονειρο μου ειναι να με διορισει ενας μπαρμπας που εχω απο τη νδ στο δημοσιο.
Εσυ?


Έτσι εξηγούνται πολλά πράγματα.


Νικο αστα αυτα ειναι δυσκολα για σενα.Πηγαινε παραδιπλα να εξηγησεις στους ασχετους οτι τα ρολεξ πωλουνται με 20% κερδος.Να το εξηγησεις καλα ομως,οπως τοτε που μας εξηγουσες οτι το σκρουτζομαγαζο του Ελληνα Σκορδοπουτσογλου μπορει να παιρνει καλυτερες τιμες σε συγκριση με την μεγαλυτερη αλυσιδα στην Ευρωπη ηλεκτρικων ειδων. :lol:
Άβαταρ μέλους
By vice246
#80925 πρωτη φορα (απ οσο θυμαμαι) την εχουν πεσει, ολα τα διεθνή μεσα, στην αποδομηση της νεοσύστατης ελληνικης κυβερνησης…..
κι αυτο για μενα ειναι θετικο σημαδι σε σχεση με την διαχρονική σιωπη απεναντι στους υπευθυνους της καταστασης που βιώνει σημερα η ελλαδα. ..για να μη πω μεθοδευμενο…
Άβαταρ μέλους
By gik
#80926
Χρήστος Λάππας έγραψε:Αμφισβητώ ότι το πρόβλημα της Ελλάδας δημιουργήθηκε από το μνημόνιο, ότι ήταν το μνημόνιο αυτό που έφερε την κρίση και όχι το αντίστροφο. Αμφισβητώ ότι θα μπορούσε να υπάρξει συνέχεια στην παρουσία της Ελλάδας στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς χωρίς το μνημόνιο (βάφτισε το όπως θέλεις, δεν θα τα χαλάσουμε).

Και ξαναλέω, ΕΥΤΥΧΩΣ που παραμένουμε σε αυτό, ευτυχώς που επικράτησε η λογική, ευτυχώς που η κυβέρνηση που ψήφισες για να το σκίσει απλά του άλλαξε όνομα και το "επαναδιαπραγματεύτηκε". Ας συμμαζέψουμε επιτέλους τα οικονομικά μας και ας το λέμε όπως νάναι, συμφωνία, σύμπνοια, συνεργασία, κατανόηση, whatever.

Νοικοκύρεμα, αυτό χρειάζεται η χώρα. Όχι Κούγκι.


ε ρε τι διαβαζουμε.......ειλικρινα ρε φιλε ζεις εδω Ελλαδα η εισαι εντελως αλλου????
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#80935 Δεν το σχολιάζω γιατί το σχόλιο θα είναι τσόντα.
Σιγά - σιγά πέφτουν οι μάσκες και φαίνεται πόση ανοησία και αναλγησία κυκλοφορούσε τόσο καιρό γύρω μας πέρνοντας αποφάσεις ζωής για όλους μας.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=64144708
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#80944
gik έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Αμφισβητώ ότι το πρόβλημα της Ελλάδας δημιουργήθηκε από το μνημόνιο, ότι ήταν το μνημόνιο αυτό που έφερε την κρίση και όχι το αντίστροφο. Αμφισβητώ ότι θα μπορούσε να υπάρξει συνέχεια στην παρουσία της Ελλάδας στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς χωρίς το μνημόνιο (βάφτισε το όπως θέλεις, δεν θα τα χαλάσουμε).

Και ξαναλέω, ΕΥΤΥΧΩΣ που παραμένουμε σε αυτό, ευτυχώς που επικράτησε η λογική, ευτυχώς που η κυβέρνηση που ψήφισες για να το σκίσει απλά του άλλαξε όνομα και το "επαναδιαπραγματεύτηκε". Ας συμμαζέψουμε επιτέλους τα οικονομικά μας και ας το λέμε όπως νάναι, συμφωνία, σύμπνοια, συνεργασία, κατανόηση, whatever.

Νοικοκύρεμα, αυτό χρειάζεται η χώρα. Όχι Κούγκι.


ε ρε τι διαβαζουμε.......ειλικρινα ρε φιλε ζεις εδω Ελλαδα η εισαι εντελως αλλου????


Μην ασχολείσαι αγαπητέ, Monte Carlo ζω και που και που έρχομαι για διακοπές με το κότερο στο εξοχικό μου στο Καβούρι. :)

Μας φτύνουν διεθνώς και εμείς λέμε ωραία, τους δείξαμε. :yahoo: :twisted:

Πραγματικά ο Ελληνικός λαϊκισμός και η αφέλεια έχουν περάσει σε νέο στάδιο.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#80947 Λίγες ημέρες παλαιότερο το άρθρο και ίσως το γνωρίζεται, αλλά ας το ξαναθυμηθούμε για να μην...ξεχνιώμαστε ότι το θηρίο είναι εκεί έξω δείχνοντας δόντια και νύχια και περιμένει να μας ξεσκίσει αδιαφορώντας ότι πρόκειται για τη ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων αρκεί να εμπεδώσει σε όλους ποιός είναι ο ηγέτης της Ευρώπης και βέβαια όλα αυτά με το αζημίωτο αφού συνεχίσει να πλουτίζει σε βάρος μας.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=64144704

Το ότι χρειζόμαστε οικονομική βοήθεια δεν είναι ούτε καινούργιο ούτε ξαφνικό, το θέμα είναι γιατί χρειαζόμαστε κάθε φορά και περισσότερη βοήθεια, γιατί το χρέος ενώ πληρώνονται υπέρογκα ποσά σε τόκους αντί να κατεβαίνει, αυτό ανεβαίνει.

Είναι απλό, φρόντισαν όσοι μας κυβέρνησαν μέχρι χτές να στραγγίξουν τη χώρα από παραγωγές, χωρίς αυτές μειώθηκαν οι εξαγωγές και αυξήθηκαν οι εισαγωγές, διόγκωσαν τον δημόσιο τομέα με υπέρογκα έξοδα φτιάχνοντας μια τεράστια πελατεία με ότι έξοδα αυτό συνεπάγεται που τους διατηρούσε στη θέση τους, και με την ένταξη στην τότε ΕΟΚ άρχισε το πάρτι των εισαγωμένων όχι μόνο Α! υλών αλλά και των έτοιμων προϊόντων από το απλό κωλόχαρτο μέχρι τα είδη Life style αφού είχαν φροντίσει πρωτίστως να καταρρεύσει η Ελληνική παραγωγή καταναλωτικών προϊόντων 1ης ανάγκης με πολλούς τρόπους, από διατάξεις χωροταξικές μέχρι την τερατώδη αύξηση του ΙΚΑ αφού το πάρτι εκεί με τις προμήθειες αφαιρούσε όλους τους πόρους της περίθαλψης αναγκάζοντας τις διοικήσεις να ανεβάζουν συνεχώς τα ασφάλιστρα, όλα αυτά σε συνδυασμό και με τις συνεχείς αυξήσεις των καυσίμων έφεραν την κατάρρευση και την ανάγκη για συνεχή δανεισμό.

Έγιναν δεκάδες εγκλήματα κατά της χώρας, άλλα φανερά και άλλα κρυφά, το αποτέλεσμα 40 χρόνων ασυδοσίας, κακής διαχείρησης, πελατειακής πολιτικής και διατήρησης των προνομίων των...εκλεκτών της βουλής με κάθε τρόπο εκτροχίασε για τα καλά την οικονομία της χώρας, και όμως, υπάρχουν ακόμα τιμητές αυτής της κατάστασης που θέλουν, απαιτούν και τρομοκρατούν για την επιστροφή προς τα πίσω, ακόμα έχουν το θράσος να αρθρογραφούν, να μιλάνε στη βουλή και στα κανάλια, να υποστηρίζουν την πολιτική αυτή ακόμα και εδώ μέσα, ίσως δεν έχουν αντιληφθεί το βάθος της καταστροφής, ίσως τους βολεύει η προηγούμενη κατάσταση και τους κατανοώ, αλλά δεν πάει άλλο, ακόμα και να γυρίσουμε στο πολύ πρόσφατο χτές και να συνεχίσουμε από εκεί που σταματήσαμε στις 25/1/2015, η χώρα δεν έχει ζωή περισσότερο από το 2016.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#80950
F&G έγραψε:13 δις ευρώ μπήκαν σε σεντούκια και θυρίδες! Ώρε μαναμ!!

http://www.iefimerida.gr/news/191645/se ... 0-dis-eyro

13 λένε στο tv! :shifty:


Δεν θέλω πω ότι δεν είναι αλήθεια αφού δεν μπορώ να γνωρίζω τα στοιχεία, γνωρίζω όμως καλά ότι πρέπει όσα διαβάζουμε και ακούμε από εδώ και πέρα να μην τα δεχόμαστε a priori αφού επίσης γνωρίζουμε ότι για τουλάχιστον τους επόμενους 4 μήνες ο αγώνας κατά της κυβέρνησης με άρθρα και εκπομπές από τους γνωστούς καναλάρχες θα είναι αμείλικτος, έχει ήδη αρχίσει ο πόλεμος, ο τύπος και οι πολιτικοί είναι απέναντι στην κυβέρνηση και στο 80% του κόσμου που αποζητάει το αυτονόητο, μια καλύτερη ζωή.