Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#80952 Νομιζω οτι στη πολιτικη ταιριαζει απολυτα το
"Η επιτυχια του επομενου δειχνει την ανικανοτητα του προηγουμενου" .Οπως και το αντιθετο....
Αυτο το ζουμε αυτες τις μερες αλλα δεν ξερω για ποσο ακομη....Μεχρι τις αλλες εκλογες; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#80956
21 quadra έγραψε:
F&G έγραψε:13 δις ευρώ μπήκαν σε σεντούκια και θυρίδες! Ώρε μαναμ!!

http://www.iefimerida.gr/news/191645/se ... 0-dis-eyro

13 λένε στο tv! :shifty:


Δεν θέλω πω ότι δεν είναι αλήθεια αφού δεν μπορώ να γνωρίζω τα στοιχεία, γνωρίζω όμως καλά ότι πρέπει όσα διαβάζουμε και ακούμε από εδώ και πέρα να μην τα δεχόμαστε a priori αφού επίσης γνωρίζουμε ότι για τουλάχιστον τους επόμενους 4 μήνες ο αγώνας κατά της κυβέρνησης με άρθρα και εκπομπές από τους γνωστούς καναλάρχες θα είναι αμείλικτος, έχει ήδη αρχίσει ο πόλεμος, ο τύπος και οι πολιτικοί είναι απέναντι στην κυβέρνηση και στο 80% του κόσμου που αποζητάει το αυτονόητο, μια καλύτερη ζωή.


Σίγουρα θα έχει πόλεμο η κυβέρνηση. Όμως σήμερα για αλλη μια φορά μόνο τηλεφωνικά ευρισκες τραπέζι . Και σίγουρα πολλοί ΄΄σήκωσαν'' και έστειλαν αλλού τις καταθέσεις τους. Και το 80% του κόσμου δεν σημαίνει ότι επειδη ζητούν καλύτερες μέρες δεν ''σήκωσαν΄΄ καταθέσεις!! Ενα χαρμάνι είναι απο όλα τα είδη ....... ψηφοφόρων!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#80959 Για τα 13δις καταθέσεων: σιγά τα λεφτά.
3600000 είναι ο οικονομικά ενεργός πληθυσμός και "σήκωσαν" μο από 3600€.
Βέβαια υπάρχουν και εταιρίες (προφανώς όχι φιλικά προσκείμενες στη νέα κυβέρνηση ) που πλήρωσαν προκαταβολικά μισθούς 6 μηνών για να δημιουργήσουν πρόβλημα. Και δε μιλάω για μισθούς πείνας αλλά για καλά νούμερα, ας πούμε 8000€

< μου
Άβαταρ μέλους
By gik
#80960
Χρήστος Λάππας έγραψε:
gik έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Αμφισβητώ ότι το πρόβλημα της Ελλάδας δημιουργήθηκε από το μνημόνιο, ότι ήταν το μνημόνιο αυτό που έφερε την κρίση και όχι το αντίστροφο. Αμφισβητώ ότι θα μπορούσε να υπάρξει συνέχεια στην παρουσία της Ελλάδας στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς χωρίς το μνημόνιο (βάφτισε το όπως θέλεις, δεν θα τα χαλάσουμε).

Και ξαναλέω, ΕΥΤΥΧΩΣ που παραμένουμε σε αυτό, ευτυχώς που επικράτησε η λογική, ευτυχώς που η κυβέρνηση που ψήφισες για να το σκίσει απλά του άλλαξε όνομα και το "επαναδιαπραγματεύτηκε". Ας συμμαζέψουμε επιτέλους τα οικονομικά μας και ας το λέμε όπως νάναι, συμφωνία, σύμπνοια, συνεργασία, κατανόηση, whatever.

Νοικοκύρεμα, αυτό χρειάζεται η χώρα. Όχι Κούγκι.


ε ρε τι διαβαζουμε.......ειλικρινα ρε φιλε ζεις εδω Ελλαδα η εισαι εντελως αλλου????


Μην ασχολείσαι αγαπητέ, Monte Carlo ζω και που και που έρχομαι για διακοπές με το κότερο στο εξοχικό μου στο Καβούρι. :)

Μας φτύνουν διεθνώς και εμείς λέμε ωραία, τους δείξαμε. :yahoo: :twisted:

Πραγματικά ο Ελληνικός λαϊκισμός και η αφέλεια έχουν περάσει σε νέο στάδιο.


πραγματικα το οτι νομίζεις πως απευθύνεσαι σε λακαμαδες δεν κανει τους αλλους λακαμαδες αλλά εσένα καραγκιόζη αγαπητε
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#80964
saxon_747 έγραψε:Για τα 13δις καταθέσεων: σιγά τα λεφτά.
3600000 είναι ο οικονομικά ενεργός πληθυσμός και "σήκωσαν" μο από 3600€.
Βέβαια υπάρχουν και εταιρίες (προφανώς όχι φιλικά προσκείμενες στη νέα κυβέρνηση ) που πλήρωσαν προκαταβολικά μισθούς 6 μηνών για να δημιουργήσουν πρόβλημα. Και δε μιλάω για μισθούς πείνας αλλά για καλά νούμερα, ας πούμε 8000€

< μου

Ποιές εταιρίες είναι αυτές ? 8000 ευρω προκαταβολικά? :hmmm: ..επιχειρηματικά είναι fail!
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#80965 http://www.iefimerida.gr/news/192976/id ... -perimenei

+μπαγκόσμια ειρήνη και να μην πεινάνε τα παιδάκια στη Αφρική.

Θα γελάσουμε. :s_rofl

μΠόνους Λαπαβίτσας.
http://www.iefimerida.gr/news/192927/vo ... tha-askoyn
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#80966
F&G έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για τα 13δις καταθέσεων: σιγά τα λεφτά.
3600000 είναι ο οικονομικά ενεργός πληθυσμός και "σήκωσαν" μο από 3600€.
Βέβαια υπάρχουν και εταιρίες (προφανώς όχι φιλικά προσκείμενες στη νέα κυβέρνηση ) που πλήρωσαν προκαταβολικά μισθούς 6 μηνών για να δημιουργήσουν πρόβλημα. Και δε μιλάω για μισθούς πείνας αλλά για καλά νούμερα, ας πούμε 8000€

< μου

Ποιές εταιρίες είναι αυτές ? 8000 ευρω προκαταβολικά? :hmmm: ..επιχειρηματικά είναι fail!

Είπα 8000€ μισθό Χ6 μήνες = 48000€

Μιλάμε για εταιρίες μεγάλες, με αρκετό προσωπικό οι οποίες μάλιστα έχουν και αρκετές φοροαπαλλαγές.

< μου
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#80967 Λέει αυτό. 7.Η Ελλάδα δεν θα ανακαλέσει μέτρα, ούτε θα κάνει μονομερείς αλλαγές που μπορεί να έχουν αρνητική επίδραση στους δημοσιονομικούς στόχους, την οικονομική ανάκαμψη, ή τη χρηματοπιστωτική σταθερότητα, όπως θα εκτιμηθούν από τους ΄θεσμούς’.

Πηγή: Βολές και από Λαπαβίτσα: Πώς θα γίνουν προοδευτικές αλλαγές όταν οι «θεσμοί» θα ασκούν αυστηρή εποπτεία; | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/192927/vo ... z3Sb3WkNp4
Και αυτό . Είναι δύσκολο να διακρίνει κανείς πως μέσα από αυτήν τη συμφωνία θα υλοποιηθούν οι εξαγγελίες ‘της Θεσσαλονίκης’ που περιλαμβάνουν τη διαγραφή του μεγαλύτερου μέρους του χρέους και την άμεση αντικατάσταση των Μνημονίων με το Εθνικό Σχέδιο Ανασυγκρότησης. Όσοι εκλεγήκαμε με το Σύριζα δεσμευτήκαμε ότι θα προχωρήσουμε στην υλοποίηση του Εθνικού Σχεδίου ανεξάρτητα από τις διαπραγματεύσεις για το χρέος, διότι το θεωρούμε απαραίτητο για την επανεκκίνηση της οικονομίας και την ανακούφιση της κοινωνίας. Είναι ανάγκη λοιπόν να εξηγηθεί τώρα το πως αυτά θα υλοποιηθούν και πως θα μπορέσει η νέα κυβέρνηση να αλλάξει την τραγική κατάσταση που κληρονόμησε

Πηγή: Βολές και από Λαπαβίτσα: Πώς θα γίνουν προοδευτικές αλλαγές όταν οι «θεσμοί» θα ασκούν αυστηρή εποπτεία; | iefimerida.gr
Αμα κρίνω απο τις τελευταίες δηλώσεις Βαρουφάκη ......το'χουμε! :s_coffee
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#80971
saxon_747 έγραψε:
F&G έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για τα 13δις καταθέσεων: σιγά τα λεφτά.
3600000 είναι ο οικονομικά ενεργός πληθυσμός και "σήκωσαν" μο από 3600€.
Βέβαια υπάρχουν και εταιρίες (προφανώς όχι φιλικά προσκείμενες στη νέα κυβέρνηση ) που πλήρωσαν προκαταβολικά μισθούς 6 μηνών για να δημιουργήσουν πρόβλημα. Και δε μιλάω για μισθούς πείνας αλλά για καλά νούμερα, ας πούμε 8000€

< μου

Ποιές εταιρίες είναι αυτές ? 8000 ευρω προκαταβολικά? :hmmm: ..επιχειρηματικά είναι fail!

Είπα 8000€ μισθό Χ6 μήνες = 48000€

Μιλάμε για εταιρίες μεγάλες, με αρκετό προσωπικό οι οποίες μάλιστα έχουν και αρκετές φοροαπαλλαγές.

< μου

Μιλάς για την Alpha bank ,Πειραιώς ,ΟΤΕ, ΔΕΗ, Εθνική Ασφαλιστική και άλλες που βλέπω εδω υποθέτω.
http://www.iefimerida.gr/sites/default/ ... erdi-1.jpg
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#80979
gik έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:
gik έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Αμφισβητώ ότι το πρόβλημα της Ελλάδας δημιουργήθηκε από το μνημόνιο, ότι ήταν το μνημόνιο αυτό που έφερε την κρίση και όχι το αντίστροφο. Αμφισβητώ ότι θα μπορούσε να υπάρξει συνέχεια στην παρουσία της Ελλάδας στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς χωρίς το μνημόνιο (βάφτισε το όπως θέλεις, δεν θα τα χαλάσουμε).

Και ξαναλέω, ΕΥΤΥΧΩΣ που παραμένουμε σε αυτό, ευτυχώς που επικράτησε η λογική, ευτυχώς που η κυβέρνηση που ψήφισες για να το σκίσει απλά του άλλαξε όνομα και το "επαναδιαπραγματεύτηκε". Ας συμμαζέψουμε επιτέλους τα οικονομικά μας και ας το λέμε όπως νάναι, συμφωνία, σύμπνοια, συνεργασία, κατανόηση, whatever.

Νοικοκύρεμα, αυτό χρειάζεται η χώρα. Όχι Κούγκι.


ε ρε τι διαβαζουμε.......ειλικρινα ρε φιλε ζεις εδω Ελλαδα η εισαι εντελως αλλου????


Μην ασχολείσαι αγαπητέ, Monte Carlo ζω και που και που έρχομαι για διακοπές με το κότερο στο εξοχικό μου στο Καβούρι. :)

Μας φτύνουν διεθνώς και εμείς λέμε ωραία, τους δείξαμε. :yahoo: :twisted:

Πραγματικά ο Ελληνικός λαϊκισμός και η αφέλεια έχουν περάσει σε νέο στάδιο.


πραγματικα το οτι νομίζεις πως απευθύνεσαι σε λακαμαδες δεν κανει τους αλλους λακαμαδες αλλά εσένα καραγκιόζη αγαπητε


"Αγαπητέ", από την στιγμή που σου αρέσει το κύλισμα στην λάσπη δεν θα σου το χαλάσω, απλά δεν θα σε ακολουθήσω. :s_empathy :s_bye
Άβαταρ μέλους
By kacey
#80980 Ρε παιδια, μονο εμενα μου φαινεται τρελα γελοια η φραση "με τους θεσμους"? "Θα συννενοηθουμε με τους <<θεσμους>>", "θα τεθει υπο την εγκριση <<των θεσμων>>". Ονομαστε το θεσμόικα να τελειωνουμε...

criuser έγραψε:Από την στιγμή που οι φόροι περιουσίας σήμερα είναι ΜΟΝΟ πάνω στα ακίνητα , προφανώς πρέπει να υπάρχει φόρος περιουσίας και στα ΚΙΝΗΤΑ , είτε καταθέσεις , είτε ομόλογα , είτε αμοιβαία κλπ .

Οι τράπεζες έχουν δώσει εδώ και 3 χρόνια ΟΛΑ τα στοιχεία που αφορούν τις καταθέσεις όλων μας , από το 2000 . Απλά ο έλεγχος μέχρι τώρα γίνεται αργά και έχουμε επέμβαση των κομμάτων προς προστασία των κολλητών .
Οι σημερινοί μπορεί αυτά να το αλλάξουν . Αλλωστε αυτοί τα έχουν τα λεφτά ως υψηλόμισθοι υπάλληλοι , οπότε δεν φοβούνται . :whistlink:

Λεφτά έξω έχει βγάλει πολύς απλός κόσμος , αφού οι ίδιες οι τράπεζες τους έδιναν την ευκαιρία και τον τρόπο . Το θέμα είναι ότι εκεί που τα έχουν , δεν παίρνουν καθόλου τόκο και αν αρχίσουν και τίποτα προσκλήσεις στις ΔΟΥ που διαφημιστούν κατάλληλα και με την συμφωνία ηρεμήσει η κατάσταση , εύκολα γυρίζουν .

Ακόμα να θυμίσω ότι με εισαγγελική εντολή , οι θυρίδες ανοίγουν πανεύκολα και με κατηγορία γιά φοροδιαφυγή η εντολή είναι εύκολη .


στο πρωτο ειναι προφανες οτι ΘΑ διαφωνουμε. Δεν θυμαμαι αν, οταν ειχα ρωτησει σε ποια χωρα του κοσμου φορολογουνται ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ (και οχι οι ΤΟΚΟΙ, που ειναι ΝΕΟ χρημα που κερδισες απο τις καταθεσεις και για τους οποιους μου ειχε απαντησει καποιος περηφανα "αφου ηδη φορολογουνται" :slap: ), μου ειχατε απαντησει κατι.

Στο δευτερο, διαβαζοντας το bold, για αλλη μια φορα νομιζω οτι μπερδευεις τα παρανομα χρηματα (αφου μιλας για ΕΛΕΓΧΟ) με τα νομιμα (και τη φορολογηση αυτων). Ακομα και αν δεν ισχυει αυτο και το αναφερεις (τη δυνατοτητα ελεγχου των καταθεσεων) ως σχετικο με τη φορολογηση τους, που ακριβως το κολλας? Θα ερθει το κρατος και θα μου πει "το 2005 ειχες 100 χιλιαρικα καταθεσεις που τωρα δεν εχεις, σου βαζω φορο"? Αναδρομικα δηλαδη? ή απο "σημερα" (οπου απλα θα αδειασουν οι τραπεζες)?

dimviii έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:dim8 μήπως έχεις υπόψη σου κάποιο άρθρο που να εξηγεί γιατί η συμφωνία της Παρασκευής δεν είναι κωλοτούμπα;

στα παπαργια μου αν ειναι η δεν ειναι κωλοτουμπα.
Καλυτερους ορους εχει για την Ελλαδα? Ναι εχει.
Ολα τα αλλα ειναι για τους κομματικους ακολουθους με παρωπιδες,δεξιους, αριστερους,ακροαριστερους,ακροδεξιους κλπ.


Κατ'αρχας παπαρια και οχι παπαργια. Απο κει και περα, εγω που τους κραζω για επικη κωλοτουμπα, ειμαι κομματικος ακολουθος? Μουαχαχαχαχα, η πλακα ειναι οτι δεν εχω ψηφισει ΠΟΤΕ κανενα απο τα κομματα που ειναι στη σημερινη βουλη.

Εγω λοιπον τους κραζω γιατι ελαβαν την εντολη του λαου ΕΠΕΙΔΗ υποσχεθηκαν αυτα που υποσχεθηκαν (τα οποια ή δεν πιστευαν ποτε οτι γινονται - αρα ειναι ψευτες - ή πραγματικα πιστευαν οτι γινονται - οποτε ειναι ηλιθιοι), αρα τη πηραν με ψεμματα, και τωρα αρχιζει και φαινεται. Τους κραζω επειδη παιζουν το μελλον της χωρας μου σαν μια παρτιδα ποκερ, αλλα ΜΟΝΟ μπλοφαροντας γιατι δεν εχουν κανενα καλο χαρτι (α ναι ξεχασα, θα απειλησουν με το θιξιμο της αξιοπιστιας του ευρω :slap: ). Τελος τους κραζω γιατι διαφοροι υποστηρικτες τους, αντι να δουν τη Μελισσανιδειο Κωλοτουμπα μας κουνανε το δαχτυλο ειρωνικα και υποτιμητικα προσπαθωντας να μας πεισουν ποσο γαματη ειναι η νεα κυβερνηση...

BONUS: τα ιδια τα στελεχη του περαΣφΥΡΙΖΑ κραζουν για κωλοτουμπα.

dimviii έγραψε:Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να κερδισουν 2-3-5 ορους ευνοικοτερους για την χωρα.


Πολυ ωραια, και μενα. Για τη κωλοτουμπα ομως (και για αυτους που προσπαθουν να πεισουν οτι δεν εγινε), εχω καθε δικαιωμα να μιλαω.

dimviii έγραψε:σχετικα με την συζητηση που ειχαν καποιοι συμφορουμιτες με τα χρηματα που βγηκαν εξω.

Ποιοι υπονόμευσαν την κυβέρνηση στις διαπραγματεύσεις...

Γράφαμε σε παλαιότερο σημείωμα πως ο υπερκαταναλωτισμός διέβρωσε τη συνείδηση και έχει μετατρέψει τον πολίτη (με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου) σε καταναλωτή. Με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον εφικτή η κινητοποίησή του για το υπέρτατο αγαθό, δηλαδή την προστασία της πόλης.
Και τις προηγούμενες μέρες δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε πλήρως. Οι καταναλωτές έσπευδαν σωρηδόν να παίρνουν τις καταθέσεις τους από τις τράπεζες, φέρνοντας έτσι σε δύσκολη και μειονεκτική θέση την κυβέρνηση κατά τη διαπραγμάτευση με τον Σόιμπλε και τις λοιπές φιλογερμανικές δυνάμεις της Ευρώπης.

Σκεφτείτε ότι αυτό έγινε τη στιγμή που κανένας δεν ζήτησε καμία θυσία, αλλά όλοι επισήμαιναν την ανάγκη για ψυχραιμία. Οι καταναλωτές αντί να συμπεριφερθούν σαν υπεύθυνοι πολίτες, είχαν μία άκρως ανεύθυνη για να μην πω αντεθνική συμπεριφορά. Πήγαιναν στις τράπεζες και σήκωναν χρήματα για να έχουν να πορευτούν. Παρότι, σύμφωνα και με το προηγούμενο της Κύπρου, αλλά και το σχέδιο που είχε εκπονήσει ο προηγούμενος διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος Γιώργος Προβόπουλος το 2012, θα είχαν τη δυνατότητα να παίρνουν κάθε μέρα από τα ATM’ς τα χρήματα που θα είχαν ανάγκη για να κινηθούν.

Δυστυχώς για άλλη μία φορά αποδείχτηκε πως οι Ελληνες καταναλωτές ζητούν από τις κυβερνήσεις τους να πετύχουν διάφορους στόχους γι΄ αυτούς χωρίς οι ίδιοι να διακινδυνεύσουν οτιδήποτε, χωρίς να συμπεριφερθούν υπεύθυνα και πατριωτικά.

Για άλλη μία φορά όσοι έκαναν αναλήψεις από τις τράπεζες υπονόμευσαν τις προσπάθειες της κυβέρνησης κατά τη διαπραγμάτευση, την ίδια τη χώρα, υπονόμευσαν τους εαυτούς τους, τη ζωή τους, το μέλλον τους και το μέλλον των παιδιών τους.

Γιατί τι θα έκαναν όλοι αυτοί με πέντε, δέκα ή δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ αν η χώρα γυρνούσε στη δραχμή; Τίποτα απολύτως. Θα έκαναν το ίδιο πράγμα με εκείνους που δεν έκαναν καμία ανάληψη.

Κρίμα, μεγάλο κρίμα γιατί με τη συμπεριφορά τους έφεραν διαπραγματευτικά την ελληνική κυβέρνηση σε μειονεκτική θέση, έφεραν τη χώρα και τους εαυτούς τους σε δυσμενή θέση.

Γιατί ότι χάνει ή κερδίζει η οποιαδήποτε ελληνική κυβέρνηση στην Ευρώπη, το χάνουν ή το κερδίζουν οι πολίτες.

Θα πουν ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στους πολιτικούς. Σωστό. Όμως, πολλοί από αυτούς που έκαναν αναλήψεις θα διατείνονται σε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς πως οι πολιτικοί του ΣΥΡΙΖΑ είναι διαφορετικοί, πράγμα που φαίνεται πως κατά βάθος δεν το πιστεύουν, γιατί αλλιώς δεν θα πήγαιναν στο γκισέ της τράπεζας για να σηκώσουν τις καταθέσεις τους.

Και μην μου πείτε πως οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν έκαναν αναλήψεις, γιατί θα πρόκειται για τη μεγαλύτερη βλακεία που θα έχει ειπωθεί.

Δυστυχώς ο πατριωτισμός των νεοελλήνων καταναλωτών τίθεται υπό αμφισβήτηση, δυστυχώς ο συνειδητοποιημένος πολίτης πέθανε και επιβίωσε μόνο ο καταναλωτής και δυστυχώς στη σημερινή παγκόσμια πραγματικότητα ένας λαός που πορεύεται χωρίς πατριωτική συνείδηση, πορεύεται στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.


Θανάσης Λυρτσογιάννης
http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 60&catid=9


Αυτα, με τα δικα σου λεφτα μαστορα...Αν και απο το παρακατω:


Γιατί τι θα έκαναν όλοι αυτοί με πέντε, δέκα ή δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ αν η χώρα γυρνούσε στη δραχμή; Τίποτα απολύτως. Θα έκαναν το ίδιο πράγμα με εκείνους που δεν έκαναν καμία ανάληψη.


φαινεται ποσο πιπαδορος ειναι ο συγγραφεας του.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#80985
Ρε παιδια, μονο εμενα μου φαινεται τρελα γελοια η φραση "με τους θεσμους"? "Θα συννενοηθουμε με τους <<θεσμους>>", "θα τεθει υπο την εγκριση <<των θεσμων>>". Ονομαστε το θεσμόικα να τελειωνουμε...


Εμένα η λέξη ΘΕΣΜΟΙ με παραπέμπει σε κάτι πιο επικό, κάτι πιο μεγαλειώδες.

Εικόνα

Ενώ από την άλλη η ΤΡΟΙΚΑ σου έφερνε στο μυαλό κάτι λίγο πιο μπλιαχ και απεχθές.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#80989
kacey έγραψε:Ρε παιδια, μονο εμενα μου φαινεται τρελα γελοια η φραση "με τους θεσμους"? "Θα συννενοηθουμε με τους <<θεσμους>>", "θα τεθει υπο την εγκριση <<των θεσμων>>". Ονομαστε το θεσμόικα να τελειωνουμε...

ναι μονο εσενα.Η τροικα δεν μπορουσε να θεσμοθετησει.Μονο να ελεγχει αν ακολουθεις σωστα τα συμφωνηθεντα.Αυτη η δουλεια που γινεται τωρα δεν μπορουσε να γινει απο την τροικα.Δεν μπορουσε να θεσμοθετησει.


kacey έγραψε:Κατ'αρχας παπαρια και οχι παπαργια.

ναι ρε μαστορα το ξερουμε.Απλα δινω εμφαση με το ''γ''

kacey έγραψε: Απο κει και περα, εγω που τους κραζω για επικη κωλοτουμπα, ειμαι κομματικος ακολουθος? Μουαχαχαχαχα, η πλακα ειναι οτι δεν εχω ψηφισει ΠΟΤΕ κανενα απο τα κομματα που ειναι στη σημερινη βουλη.

περιεργο.....,δεν σε ειδα ποτε να τα χωνεις στον Σαμαρα που απο τα 18 σημεια δεν εκανε ουτε 1.Δεν ηταν κωλοτουμπα αυτο?
ουτε σε ειδα να τα χωνεις στις 2 εβδομαδες στον Σαμαρα που εκλεχθηκε με το μοτο,επαναδιαπραγματευση και δεν εκανε τιποτα.Ουτε αυτο ηταν κωλοτουμπα?Ουτε σε ειδα οταν ελεγε σκιζω τα μνημονια μερα-μερα να πεις κατι για κωλοτουμπες.
Μπορει να μην θυμαμαι και καλα βεβαια...



kacey έγραψε: Πολυ ωραια, και μενα. Για τη κωλοτουμπα ομως (και για αυτους που προσπαθουν να πεισουν οτι δεν εγινε), εχω καθε δικαιωμα να μιλαω.

και εγω εχω το δικαιωμα να επισημαινω οτι αυτοι που λενε για κωλοτουμπες στις 2 εβδομαδες,σε καποιες αλλες κωλοτουμπες επι 2,5 χρονια εκαναν μοκο.



kacey έγραψε:Αυτα, με τα δικα σου λεφτα μαστορα...
.


δεν σου ειπα ρε μαστορα τι να κανεις τα λεφτα σου.Στα παπαρΓια μου τι θα τα κανεις. :lol:
Ενα αρθρο εβαλα που βρηκα τυχαια επειδη καποια παιδια συζητουσαν για αυτο το θεμα.