Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#81060
dimviii έγραψε:
kacey έγραψε:Γαμιεται ο σαμαρας και το παρεακι του που βοηθησαν να κατακλεφτει η ελλαδα, μας πηδηξαν ασαλιωτα, και μας δουλευαν τοσα χρονια.

Ενταξει? Σε καλυψα?


ειχα καλυφθει νωριτερα..


Ε ενταξει, εδω σε καλυπτει ο Τσιπρας οταν λεει οτι δεν εκανε κωλοτουμπα...
Άβαταρ μέλους
By criuser
#81061
kacey έγραψε:
criuser έγραψε:Από την στιγμή που οι φόροι περιουσίας σήμερα είναι ΜΟΝΟ πάνω στα ακίνητα , προφανώς πρέπει να υπάρχει φόρος περιουσίας και στα ΚΙΝΗΤΑ , είτε καταθέσεις , είτε ομόλογα , είτε αμοιβαία κλπ .

Οι τράπεζες έχουν δώσει εδώ και 3 χρόνια ΟΛΑ τα στοιχεία που αφορούν τις καταθέσεις όλων μας , από το 2000 . Απλά ο έλεγχος μέχρι τώρα γίνεται αργά και έχουμε επέμβαση των κομμάτων προς προστασία των κολλητών .
Οι σημερινοί μπορεί αυτά να το αλλάξουν . Αλλωστε αυτοί τα έχουν τα λεφτά ως υψηλόμισθοι υπάλληλοι , οπότε δεν φοβούνται . :whistlink:

Λεφτά έξω έχει βγάλει πολύς απλός κόσμος , αφού οι ίδιες οι τράπεζες τους έδιναν την ευκαιρία και τον τρόπο . Το θέμα είναι ότι εκεί που τα έχουν , δεν παίρνουν καθόλου τόκο και αν αρχίσουν και τίποτα προσκλήσεις στις ΔΟΥ που διαφημιστούν κατάλληλα και με την συμφωνία ηρεμήσει η κατάσταση , εύκολα γυρίζουν .

Ακόμα να θυμίσω ότι με εισαγγελική εντολή , οι θυρίδες ανοίγουν πανεύκολα και με κατηγορία γιά φοροδιαφυγή η εντολή είναι εύκολη .


στο πρωτο ειναι προφανες οτι ΘΑ διαφωνουμε. Δεν θυμαμαι αν, οταν ειχα ρωτησει σε ποια χωρα του κοσμου φορολογουνται ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ (και οχι οι ΤΟΚΟΙ, που ειναι ΝΕΟ χρημα που κερδισες απο τις καταθεσεις και για τους οποιους μου ειχε απαντησει καποιος περηφανα "αφου ηδη φορολογουνται" :slap: ), μου ειχατε απαντησει κατι.

Στο δευτερο, διαβαζοντας το bold, για αλλη μια φορα νομιζω οτι μπερδευεις τα παρανομα χρηματα (αφου μιλας για ΕΛΕΓΧΟ) με τα νομιμα (και τη φορολογηση αυτων). Ακομα και αν δεν ισχυει αυτο και το αναφερεις (τη δυνατοτητα ελεγχου των καταθεσεων) ως σχετικο με τη φορολογηση τους, που ακριβως το κολλας? Θα ερθει το κρατος και θα μου πει "το 2005 ειχες 100 χιλιαρικα καταθεσεις που τωρα δεν εχεις, σου βαζω φορο"? Αναδρομικα δηλαδη? ή απο "σημερα" (οπου απλα θα αδειασουν οι τραπεζες)?

Μπορεί να διαφωνούμε , αλλά το δίκαιο το έχω εγώ . Αν μιλάμε γιά φόρο περιουσίας , τότε ο δίκαιος φόρος είναι σε όλη την περιουσία . Αλλιώς είναι άδικος , όπως ο ΦΜΑΠ , ΕΤΗΔΕ , ΕΝΦΙΑ και οτιδήποτε άλλο βγεί .

Στο δεύτερο , εδώ και δύο χρόνια , από συγκεκριμένες υπηρεσίες της εφορίας , γίνεται έλεγχος σε όσους έχουν η είχαν μέσα στην περίοδο από 2000-2014 καταθέσεις πάνω από κάποιο ποσό , η έγινε διακίνηση μέσα σε ένα χρόνο πάνω από κάποιο ποσό . Ακόμα ελέγχονται όσοι έβγαλαν λεφτά πάνω από κάποιο ποσό , αλλά και σε όσους μπαίνουν εμβάσματα από έξω , πάλι από κάποιο ποσό και πάνω .
Εκεί λοιπόν ελέγχονται οι δηλώσεις εισοδήματος και αν δεν δικαιολογούνται τα ποσά καλούνται να τα δικαιολογήσουν . Εχουν βγεί μερικές φωτογραφικές διατάξεις γιά να καλύψουν κάποιους δικούς τους από τους προηγούμενους , αλλά και κάποιοι έχουν φάει 40 % φόρο και πρόστιμο άλλο τόσο και έχουν θέμα.

Τώρα γιά το αν και πως θα βάλουν φόρο περιουσίας στις καταθέσεις , δεν το ξέρω . Απλά λέω ότι έχουν όλα τα στοιχεία γιά να το κάνουν .

Τώρα τα χρησιμοποιούν , μόνο γιά την φοροδιαφυγή . Αύριο μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν γιά φόρο περιουσίας .
Αλλά θα κάνουν ταυτόχρονα και το περιουσιολόγιο .
Άβαταρ μέλους
By criuser
#81065 Προφανώς γιά σένα τα λεφτά έχουν όπως λένε και οι εφοπλιστές γιά τα πλοία τους , προπέλες και φεύγουν . :lol:
Ετσι καλά κάνουν και πληρώνουν φόρο περιουσίας , μόνο οι μλκες που έχουν ακίνητα που δεν έχουν προπέλες και δεν μπορούν να φύγουν . :rtfm:

Ο,τι πεις λοιπόν :shifty:
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81067
kacey έγραψε: Δεν θυμαμαι αν, οταν ειχα ρωτησει σε ποια χωρα του κοσμου φορολογουνται ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ (και οχι οι ΤΟΚΟΙ, που ειναι ΝΕΟ χρημα που κερδισες απο τις καταθεσεις και για τους οποιους μου ειχε απαντησει καποιος περηφανα "αφου ηδη φορολογουνται" :slap: ), μου ειχατε απαντησει κατι.


Το αν σε καποια χωρα φορολογουνται οι καταθεσεις δεν εχει καμια σημασια , διοτι τα πραγματα αλλαζουν και ισως "αυριο" αρχισουν να φορολογουνται.

Εχει αποδειχτει (μετα απο μελετη στοιχειων για ενα μεγαλο διαστημα , οχι απλα θεωρια ) οτι η αποδοση του κεφαλαιου και της περιουσιας ειναι σημαντικα μεγαλυτερη απο τον ρυθμο αναπτυξης της οικονομιας. Δλδ το βαρος υπαρχει στις ηδη συγκροτημενες περιουσιες και ο κληρονομημενος πλουτος κυριαρχει με μεγαλη διαφορα του πλουτου που αποκτηθηκε απο την εργασια μιας ολοκληρης ζωης. Αφου τα χουμε πει.

Που σημαινει οτι εγω που ειμαι νεος με δεξιοτητες και προσοντα και προσπαθω να ανελθω μεσω της εργασιας εχω να ανταγωνιστω με εσενα που εχεις ηδη μια περιουσια. Και βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση οχι επειδη εσυ εισαι πιο εξυπνος ή εχεις περισσοτερες δεξιοτητες , αλλα επειδη εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια . Αυτη η τεραστια ανισοτητα αμβλυνεται ελαχιστα με την επιβολη φορου επι της περιουσιας.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#81069 "Το αν σε καποια χωρα φορολογουνται οι καταθεσεις δεν εχει καμια σημασια , διοτι τα πραγματα αλλαζουν και ισως "αυριο" αρχισουν να φορολογουνται."

Ε ενταξει, αν δεν το κανουν ΠΟΥΘΕΝΑ, τοτε εδω ξερουμε καλυτερα. Γιατι ξερουμε καλυτερα? Γιατι ο αεροζολ εξηγει: οταν καποιος εχει κανει περιουσια, ΠΡΕΠΕΙ να τη μοιρασουν (με το ζορι) στους αλλους που δεν εχουν κανει. Ακου ρε μλκ κατι μυαλα...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#81071
criuser έγραψε:Προφανώς γιά σένα τα λεφτά έχουν όπως λένε και οι εφοπλιστές γιά τα πλοία τους , προπέλες και φεύγουν . :lol:
Ετσι καλά κάνουν και πληρώνουν φόρο περιουσίας , μόνο οι μλκες που έχουν ακίνητα που δεν έχουν προπέλες και δεν μπορούν να φύγουν . :rtfm:

Ο,τι πεις λοιπόν :shifty:


Αυτες τις παπαριες οχι σε μενα, που εχω ξεκαθαρισει οτι ΚΑΘΕ φορος κατοχης ειναι αδικος (γιατι δεν μπορεις αφου εχεις φορολογησει το εισοδημα μου να φορολογεις και το τι κανω με αυτο) και |λογοκρισία| (γιατι η κατοχη ενος πραγματος δεν σου βγαζει λεφτα αρα δεν σου αυξανει τη φοροδοτικη ικανοτητα, αντιθετα στη μειωνει γιατι ολα αυτα ειναι βαρη και εξοδα).
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#81074
kacey έγραψε:"Το αν σε καποια χωρα φορολογουνται οι καταθεσεις δεν εχει καμια σημασια , διοτι τα πραγματα αλλαζουν και ισως "αυριο" αρχισουν να φορολογουνται."

Ε ενταξει, αν δεν το κανουν ΠΟΥΘΕΝΑ, τοτε εδω ξερουμε καλυτερα. Γιατι ξερουμε καλυτερα? Γιατι ο αεροζολ εξηγει: οταν καποιος εχει κανει περιουσια, ΠΡΕΠΕΙ να τη μοιρασουν (με το ζορι) στους αλλους που δεν εχουν κανει. Ακου ρε μλκ κατι μυαλα...


Ρε kacey , καποτε σε καμια χωρα δεν υπηρχε μισθωτη εργασια. Τωρα σε ολες τις χωρες η βασικη μορφη εργασιας ειναι η μισθωτη. Αλλαζουν τα πραγματα. Αν κατι αλλαξει ως προς την φορολογηση της περιουσιας , φυσικα δεν θα αλλαξει μονο εδω.

Α, δεν λεω οτι πρεπει να την μοιρασουν . Ειναι απλο αυτο που λεω
Άβαταρ μέλους
By kacey
#81076 Ναι, δεν λες να τη μοιρασουν, λες να φορολογησουν τα μετρητα αυτων που εχουν για να μειωσουν την ανισοτητα με αυτους που δεν εχουν. Πετυχημενο :yahoo:

αεροζολ έγραψε:Εχει αποδειχτει (μετα απο μελετη στοιχειων για ενα μεγαλο διαστημα , οχι απλα θεωρια ) οτι η αποδοση του κεφαλαιου και της περιουσιας ειναι σημαντικα μεγαλυτερη απο τον ρυθμο αναπτυξης της οικονομιας. Δλδ το βαρος υπαρχει στις ηδη συγκροτημενες περιουσιες και ο κληρονομημενος πλουτος κυριαρχει με μεγαλη διαφορα του πλουτου που αποκτηθηκε απο την εργασια μιας ολοκληρης ζωης. Αφου τα χουμε πει.

Που σημαινει οτι εγω που ειμαι νεος με δεξιοτητες και προσοντα και προσπαθω να ανελθω μεσω της εργασιας εχω να ανταγωνιστω με εσενα που εχεις ηδη μια περιουσια. Και βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση οχι επειδη εσυ εισαι πιο εξυπνος ή εχεις περισσοτερες δεξιοτητες , αλλα επειδη εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια . Αυτη η τεραστια ανισοτητα αμβλυνεται ελαχιστα με την επιβολη φορου επι της περιουσιας.


ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ, ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ? ΤΑ ΕΚΛΕΨΑΝ? Εφ'οσον τα εβγαλαν (αυτοι ή ο προπαππους τους) νομιμα, θα τους τα φορολογησεις για να μειωσεις την ανισοτητα επειδη δεν εβγαλες εσυ? Θα φορολογησεις εμενα που μετα απο 60+ χρονια οικογενειακης επιχειρησης εχουμε φτιαξει ενα κομποδεμα (αντι να τα τρωμε στις πουτανες ή στα οτιδηποτε) επειδη δεν εχεις μαζεψει εσυ τα ιδια λεφτα? Θα κυκλοφορεις με το χερι σου στη τσεπη μου ρε? Μετα τη κοινωνικη πολιτικη απο τη τσεπη μου θα μου μοιραζεις και τη περιουσια με το ζορι για οσους δεν εβγαλαν?

Ρε καλα εκαναν και μας γαμουσαν ολοι (πολιτικοι, βυσματιες, βολεμενοι, "επωνυμοι", "ολιγαρχες") και καλα εκανε και μας πηδαγε ο Σαμαρας. Με τετοιες παπαριες που ακουμε, μονο με σφαλιαρα και μαστιγιο μπορουν να μας στρωσουν.

Καθιστε παιδακια να λετε τις επαναστατικες μλκιες σας, για μενα Ελλαδα (που απο τη πιο οργανωμενη αποικια της Βορειας Αφρικης θελει να γινει η πιο κομμουνιστικη χωρα της Δυτικης Ευρωπης) μονο για διακοπες αξιζει πια. Το μονο βαρος που εχω εδω ειναι κατι ακινητα, κατι θα βρω να τα κανω και αυτα, και απο κει και περα adios και τα λεφτακια μου σε καμμια χωρα που σεβεται το κοπο του αλλου. Καθιστε εδω να τραγοδατε venceremos γυρω απο φωτιες.
Τελευταία επεξεργασία από kacey και 24 Φεβ 2015, 10:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#81078 ναι λέγεται αναδιανομή πλούτου και δε τη τρως μόνο εσύ στη μάπα... έτσι υποτίθεται ότι λειτουργούν όλες οι δημοκρατίες
Άβαταρ μέλους
By 2014
#81079
αεροζολ έγραψε:...Που σημαινει οτι εγω που ειμαι νεος με δεξιοτητες και προσοντα και προσπαθω να ανελθω μεσω της εργασιας εχω να ανταγωνιστω με εσενα που εχεις ηδη μια περιουσια. Και βρισκομαι σε μειονεκτικη θεση οχι επειδη εσυ εισαι πιο εξυπνος ή εχεις περισσοτερες δεξιοτητες , αλλα επειδη εχεις μια ηδη συγκροτημενη περιουσια . Αυτη η τεραστια ανισοτητα αμβλυνεται ελαχιστα με την επιβολη φορου επι της περιουσιας.

Σε αυτή την πλευρά αυτού του πλανήτη, επιδοτούνται οι νέοι με δεξιότητες κ προσόντα για να μπορέσουν ν' ανέλθουν μέσω της εργασίας τους ανταγωνιζόμενοι τους παλιούς που ήδη έχουν περιουσία κλπ κλπ. Αυτοί, μάλιστα, γκρινιάζουν γιατί κάθε τόσο κ από το πουθενά ξεπετιέται ένας νέος τους ανταγωνιστής, επιδοτούμενος (εν μέρει και) με "δικά τους λ7".
Τώρα, αν όντως εννοείς ότι πρέπει να πάρει (με όποιον τρόπο) το κράτος την περιουσία όσων έχουν κ να την μοιράσει σε όσους δεν έχουν, δεν υπάρχει περιθώριο συνεννόησης ούτε επαφή με την πραγματικότητα. :)

Η συνεχής επιβολή υπέρογκων κ άδικων φόρων επί της περιουσίας είναι ένας μακροπρόθεσμα αποτυχημένος τρόπος εύρεσης ρευστού από τις κυβερνήσεις, που στην Ελλάδα έχει σε λίγα χρόνια οδηγήσει έναν κινητήριο μοχλό της οικονομίας στον μαρασμό κ πολλές 10δες χιλιάδες εργαζόμενους στην ανεργία.
1000 φορές να έλεγαν "δημεύουμε ένα ποσοστό της περιουσίας των Ελ", να το έδιναν στους οξαποδώ να ξεχρέωναν, παρά αυτό που γίνεται. Σε λίγο οι εμπορικοί δρόμοι θα είναι υποβαθμισμένα κ επικίνδυνα σημεία των πόλεων, ενώ θα υπάρχουν πολυκατοικίες με ξενοίκιαστο πάνω από το 70% των διαμερισμάτων, με ό, τι αυτό συνεπάγεται.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#81080 kacey, θα μπορούσες να είσαι ένας περίφημος ρεπουμπλικάνος, κρίνοντας από τις απόψεις σου.
Και ενεργό μέλος της NRA σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#81082
Anonymous Founder έγραψε:kacey, θα μπορούσες να είσαι ένας περίφημος ρεπουμπλικάνος, κρίνοντας από τις απόψεις σου.
Και ενεργό μέλος της NRA σίγουρα.

ναι μόνο που όπως έχουμε πει στην αμερική δε θα τους άρεσε να υπάρχει ανεκμετάλλευτη περιουσία

για αφρική θα ήταν πιο καλά, να έχει τους αραπάδες σκλάβους :lol:
(τους οποίους φυσικά θα σιχαινόταν )
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 24 Φεβ 2015, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 2014
#81085
Anonymous Founder έγραψε:Σωστό κι αυτό, δεν έχω εντρυφήσει πολύ, ξέρω πως η λέξη αναδιανομή πλούτου όμως είσαι απαγορευμένη σχεδόν...

Βλέπεις αναδιανομή πλούτου στη φορολόγηση των ακινήτων στο Ελ του σήμερα; :)