Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#761590 Ηρθαν και τα paddles...
Εικόνα

Αντε να μαθουμε και το mapping τωρα...Οι θεοι πως τα πειραζουν τα κουμπακια τους διακοπτες με τα g και την ταχυτητα και γω παντα παταω αλλα νταλλων :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775292 Με εφτιαξε ΠΟΛΥ το παλικαρακι. Δεν γεμιζει το ματι (σαν το ομορφοπαιδο αριστερα :s_tongue), αλλα αν υπαρχει το χερι ολα τα αλλα ειναι περιττα :yahoo:



ΥΓ. Σα στραγαλια τα τρωει τα λαστιχα το μαμηδι :dizzy: :lipsealed: :help:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#794860
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν οταν λες εξομειωτη εννοεις μονο τιμονιερα, πεταλια θα διαφωνησω σφοδρα. Ακομα και με Fanatec (μην ρωτας που την βρηκα εχω φιλους με λεφτα αισθηματα που διωξανε γυναικοπαιδα και φωναξανε μαντραχαλους για μπυρες και asseto corsa :yahoo: ) λειπει ολη αυτη η αισθηση των φορτισεων λογω δυναμεων που ΔΕΝ εξασκουνται. Δεν αισθανεσαι το πισω μερος να αλαφραινει, δεν νιωθεις την πιεση στο φρενο αν αποδιδει, δεν αισθανεσαι την υποστροφη. Ναι οκ, σε κουραζει αν την ρυθμισεις σφιχτη αλλα η αισθηση ειναι ενα μειον


Νικο η προσωπικη μου εμπειρια φτανει μεχρι μια μετρια (προς καλη) τιμονιερα και πεταλια της πλακας. Αλλα παρα το φτηνιαρικο σεταπ μου, οσα ξερω απο οδηγηση κι οσα ξερω απο στησιμο, ισχυουν 100% στον εξομοιωτη. Οσο καλυτερα στησεις το αμαξι κι οσο περισσοτερο το ξεζουμισεις, τοσο κατεβαζεις χρονο. Αντιπαλοι σου ειναι αλλοι με τις ιδιες συνθηκες, οποτε γινεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ και κερδιζει ο καλυτερος.

Νίκος Παππάς έγραψε:Ο φιλος κοιταζει τωρα για καθισμα με σερβομηχανισμους :lipsealed: :lipsealed:


Εδω παμε στην αισθηση που πραγματι λειπει απο τους περισσοτερους εξομοιωτες και ερχεται η τεχνολογια να αναπληρωσει. Βασικα εμενα θα μου ηταν αρκετη μια καλυτερη τιμονιερα και κυριως πολυ καλυτερα πεταλια, τομεας στον οποιο επασχα πολυ. Αλλα αν πηγαινα ακομα μακρυτερα το ονειρο, σιγουρα θα επρεπε να χωσω λεφτα σε motion platform.

Δεν ξερω ποσο βαθιες τσεπες και ποση τρελα εχει ο φιλος σου, αλλα πες του τι σου ειπε ενας αλλος τρελαμενος που το εχει ψαξει πολυ το πραμα!!! Για μενα λοιπον η μονη περιπτωση να πηγαινα σε motion platform, θα ηταν μια 6DOF υλοποιηση. 95% που παιζουνε ειναι με 4 μπουκαλες που κινουνε την πλατφορμα, οποτε 4DOF, οποτε κουτσουρεμενη αισθηση.

Το φθηνοτερο και πιο γαματο στον κοσμο για οικιακη (ας το πουμε) χρηση ειναι το εξης κατα την αποψη μου:
https://qubicsystem.com/product/qs-625/

Πες του καλοριζικο κι επισης πες του οτι δεχομαι την προσκληση του να ερθω να κανω κανενα γυρακι :s_yes

Και μη φοβαται, με μπεμπιλινο φορεμενο θα ερθω :lol:


Ειχα ηδη καταληξει στο qubicsystem σαν την κορυφη των ονειρων μου και φτιαχνομουνα μια χαρουλα με τη σκεψη. Σε καποια φαση αργοτερα ειδα ενα βιντεακι με εξομοιωτη της ΜακΛαρεν στημενο σε ενα τετοιο qubic μαραφετι (λογικα κανενα ακομα πιο τουμπανο μοντελο) και το απλο φτιαξιμο που αισθανομουνα πριν, εξελιχθηκε σε καγκελωμα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#794862 Λιγο μικροτερο αλλα εξισου γαματο 6DOF απο την ιδια εταιρια :s_inlove :s_inlove :s_inlove

Άβαταρ μέλους
By timkoul
#794868 Ρε σεις, με τετοια νουμερα παιρνετε κανονικο αγωνιστικο αυτοκινητο, τι να το κανετε το sim....
Δεν εχει σχεση η πραγματικοτητα με το virtual, οσο καλο και να ειναι !!
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#794869
George_Prix έγραψε:
Νικο η προσωπικη μου εμπειρια φτανει μεχρι μια μετρια (προς καλη) τιμονιερα και πεταλια της πλακας. Αλλα παρα το φτηνιαρικο σεταπ μου, οσα ξερω απο οδηγηση κι οσα ξερω απο στησιμο, ισχυουν 100% στον εξομοιωτη. Οσο καλυτερα στησεις το αμαξι κι οσο περισσοτερο το ξεζουμισεις, τοσο κατεβαζεις χρονο. Αντιπαλοι σου ειναι αλλοι με τις ιδιες συνθηκες, οποτε γινεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ και κερδιζει ο καλυτερος.



Αυτο ειναι ο δευτερος λογος για τον οποιο παρατησα το Sim.
Δεν ισχυει οτι ισχυει και στην πραγματικοτητα. Οσο πιο βαθεια το πας, τοσο η διαφορα μεταξυ πραγματικοτητας και sim γινεται μεγαλυτερη.
Καποια στιγμη ενα ας πουμε "cheat" στο setup του ACC ηταν να βαλεις Full toe out εμπρος , Full toe out πισω, Full camber, και τερμα κατω τα bump στα αμορτισερ παντου (συνηθως στο 1, επαιζες μονο με τα rebound). Αυτο το setup σου εδινε ενα σχετικα καλυτερο rotation.
Δοκιμαστε να στησετε ετσι ενα πραγματικο αυτοκινητο.... :whistlink: :vava: :s_whiteflag :s_hang
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#794900
timkoul έγραψε:Ρε σεις, με τετοια νουμερα παιρνετε κανονικο αγωνιστικο αυτοκινητο, τι να το κανετε το sim....
Δεν εχει σχεση η πραγματικοτητα με το virtual, οσο καλο και να ειναι !!


Τιμο δε συγκρινουμε εξομοιωτη με κανονικο αυτοκινητο. Ο καλυτερος εξομοιωτης στον κοσμο, απλα πλησιαζει την αισθηση που δινουν τα κανονικα αυτοκινητα και μεχρι εκει.

Εγω λεω απλα τι γαματη φαση ειναι να εχεις τετοιο πραγμα ολη μερα μεσα στο σπιτι σου και χρονο να παιζεις φυσικα! Οτι ωρα της ημερας και να θελησεις, μπαινεις ονλαιν και βρισκεις ενα τσουρμο τσακαλια ετοιμα να σε φανε ζωντανο μεσα στην πιστα. Επισης ξερεις οτι αν κατσεις και δουλεψεις πολυ, την επομενη φορα ενδεχεται να εισαι εσυ το τσακαλι που θα φοβουνται οι αλλοι. Τι αλλο να ζητησει απο τη ζωη του ενας μεσηλικας που γουσταρει ολη μερα να πηγαινει ταπα?

Οσο για την μεγιστη ηδονη ενος αγωνιστικου μεσα στην πιστα, θελει ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για να κανεις απλα μερικες ωρες προπονηση το μηνα και 5 αγωνες το χρονο. Ουτε 30 μερες ξεκαβλωματος δε μαζευονται συνολικα ολο το χρονο. Κλαιν...

Για το σεταπ που ειπες, ποτε δε δοκιμασα κλεψιες και δεν ξερω τι λες και αν δουλευουν πραγματικα. Εγω ξερω οτι κουτσα στραβα με τις λιγοστες γνωσεις μου καταφερνα να το φερνω στα οδηγικα μου μετρα κι επισης στις διαφορετικες απαιτησεις της καθε πιστας. Αλλα και παλι θα πω το ιδιο που ειπα πριν και με τη γενικοτερη αισθηση του εξομοιωτη. Δεν περιμενω πληρη εξομοιωση με το πραγματικο οχημα, ξερω οτι δε γινεται. Και μονο που ειναι τοσο κοντα και μου δινει τη δυνατοτητα να το ξεζουμαω και να βελτιωνομαι μου φτανει. Ο βασικος μου αντιπαλος ειναι ο ιδιος μου ο εαυτος, να σπαω συνεχως τους καλυτερους χρονους μου. Και να κερδιζει καποιος αλλος με κλεψια, εμενα δε θα μου στερησει την απολαυση.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#794916
timkoul έγραψε:Ρε σεις, με τετοια νουμερα παιρνετε κανονικο αγωνιστικο αυτοκινητο, τι να το κανετε το sim....
Δεν εχει σχεση η πραγματικοτητα με το virtual, οσο καλο και να ειναι !!


Κάποιος που θα διαθέσει τέτοια ποσά για sim κατά πάσα πιθανότητα έχει ήδη ένα αγωνιστικό. Σίγουρα κάτι τέτοιο ή ακόμα και με λίγο λιγότερα χρήματα δεν θα το πάρει ο ερασιτέχνης εκτός και αν του περισσεύουν λεφτά να πετάξει. Θα το πάρει αυτός που ασχολείται με esports.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#794919
George_Prix έγραψε:
timkoul έγραψε:Ρε σεις, με τετοια νουμερα παιρνετε κανονικο αγωνιστικο αυτοκινητο, τι να το κανετε το sim....
Δεν εχει σχεση η πραγματικοτητα με το virtual, οσο καλο και να ειναι !!


Τιμο δε συγκρινουμε εξομοιωτη με κανονικο αυτοκινητο. Ο καλυτερος εξομοιωτης στον κοσμο, απλα πλησιαζει την αισθηση που δινουν τα κανονικα αυτοκινητα και μεχρι εκει.

Εγω λεω απλα τι γαματη φαση ειναι να εχεις τετοιο πραγμα ολη μερα μεσα στο σπιτι σου και χρονο να παιζεις φυσικα! Οτι ωρα της ημερας και να θελησεις, μπαινεις ονλαιν και βρισκεις ενα τσουρμο τσακαλια ετοιμα να σε φανε ζωντανο μεσα στην πιστα. Επισης ξερεις οτι αν κατσεις και δουλεψεις πολυ, την επομενη φορα ενδεχεται να εισαι εσυ το τσακαλι που θα φοβουνται οι αλλοι. Τι αλλο να ζητησει απο τη ζωη του ενας μεσηλικας που γουσταρει ολη μερα να πηγαινει ταπα?

Οσο για την μεγιστη ηδονη ενος αγωνιστικου μεσα στην πιστα, θελει ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για να κανεις απλα μερικες ωρες προπονηση το μηνα και 5 αγωνες το χρονο. Ουτε 30 μερες ξεκαβλωματος δε μαζευονται συνολικα ολο το χρονο. Κλαιν...

Για το σεταπ που ειπες, ποτε δε δοκιμασα κλεψιες και δεν ξερω τι λες και αν δουλευουν πραγματικα. Εγω ξερω οτι κουτσα στραβα με τις λιγοστες γνωσεις μου καταφερνα να το φερνω στα οδηγικα μου μετρα κι επισης στις διαφορετικες απαιτησεις της καθε πιστας. Αλλα και παλι θα πω το ιδιο που ειπα πριν και με τη γενικοτερη αισθηση του εξομοιωτη. Δεν περιμενω πληρη εξομοιωση με το πραγματικο οχημα, ξερω οτι δε γινεται. Και μονο που ειναι τοσο κοντα και μου δινει τη δυνατοτητα να το ξεζουμαω και να βελτιωνομαι μου φτανει. Ο βασικος μου αντιπαλος ειναι ο ιδιος μου ο εαυτος, να σπαω συνεχως τους καλυτερους χρονους μου. Και να κερδιζει καποιος αλλος με κλεψια, εμενα δε θα μου στερησει την απολαυση.

οι επαγγελματικοι sims της kudos ειναι η μερα με την νυχτα με αυτο που μας δινουν παρολο που η physics engine ειναι σχεδον ιδια στο commercial "τρεχει" στα 200mhz στους επαγγελματικους τρεχει στο 1.5ghz η διαφορα ειναι χαωδης στο perception level εξου και γιατι τα τρεχουν σε mainframes
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#795378
timkoul έγραψε:Ρε σεις, με τετοια νουμερα παιρνετε κανονικο αγωνιστικο αυτοκινητο, τι να το κανετε το sim....
Δεν εχει σχεση η πραγματικοτητα με το virtual, οσο καλο και να ειναι !!


Κυριολεκτικά όμως:



:s_wacko