Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685447
g8777 έγραψε:2. Ο Μουσατος ειναι ψυχασθενης, ονειρευται πλοουτσοπια απο την Θεανω στα τυρια επειδη μπηκε με 8 ευρω πατσετ στο μαγαζι.

lol , εγώ και 200 εκ άλλοι ευρωπέοι .

viewtopic.php?f=9&t=332&p=679580&hilit=%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82#p679580

markvag έγραψε:
dimik έγραψε:
Το σουπερμάρκετ που επισκέπτομαι συχνότερα έφερε μερακλή χασάπη και άρχισε τις ωριμανσεις κλπ.

< >


Έχει ένα χασάπικο εδώ, που δεν σου πουλάει καν το κρέας αν δεν το έχει παλαιώσει. Έχω πάει αργά και δεν μου έχει πουλήσει, γιατί του είχε τελειώσει το παλαιωμένο. Δις... :metalo:

Βέβαια, ότι έχω πάρει από αυτόν είναι το λιγότερο συγκλονιστικό. Και μιλάω μόνο για χοιρινά (μπριζόλες, λαιμό, σουβλάκι, κτλ) και μοσχαρίσιο κιμά και στρογγύλη για βραστό. Έχει και κάτι μοσχαρίσα πράγματα (t-bone και δεν συμμαζεύεται :eat: ) που τα βλέπω να παλαιώνουν και μου έρχεται να τα φάω έτσι όπως είναι, αλλά με τιμές άντε γεια... Βέβαια μιλάμε για παλαίωση 40+ ημερών σε ειδικό ψυγείο σε αυτά... Το πρόβλημά μου είναι πως δεν ξέρω να τα μαγειρεύω και φοβάμαι πως θα τα χαλάσω... :oops:


dimik έγραψε:Για αυτά τα 40 ημερών κλπ λέω κι εγώ.
Θέλω να πάρω ένα κομμάτι ολόκληρο ribeye με το κόκκαλο να το κάνω στις γιορτές.

Μην ανησυχείς δεν θέλουν πολύ μαγείρεμα, πρέπει να τα ακούς να μουγκριζουν όταν τα κόβεις


:iconcool:
markvag έγραψε:Να θυμηθώ να βγάλω και μια φωτογραφία τον τιμοκατάλογο που έχει άλλη τιμή ανάλογα με τις μέρες παλαιότητας την επόμενη φορά που θα πάω... :lol:
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 10 Ιαν 2021, 15:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#685449
mousatos έγραψε:Έχω δει να κατεβαίνει η τιμή 30% στα ψαρικά του Lidl όταν για ένα διάστημα αγόραζα σολομό Νορβηγίας; και τσιπούρες ιχθυοτροφείου , πριν ανακαλύψω τα δηλητήρια - "φάρμακα" που τα ταΐζουν.

Είναι λογικό μετά στα γάλατα όλοι να διαλέγουν τα πιο φρέσκα και να τους μένουν τα υπόλοιπα. Βέβαια "ξεχνάνε" πολλές φορές να εφοδιάσουν το ράφι του ψυγείου με φρέσκο πράμα για να σε αναγκάσουν να πάρεις ό,τι βρεις , μέχρι και μακράς διάρκειας που είναι βρασμένο σε μεγαλύτερη θερμοκρασία που αλλοιώνει τις βιταμίνες . Σ'αυτή την περίπτωση παρατάω το καλαθάκι και φεύγω για αλλού. Αυτοί θα χάσουν μαζί και τα υπόλοιπα ψώνια που δε θα κάνω από αυτούς , κι εγώ λίγο από τον χρόνο μου.

Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει, αναφέρεσαι στα συγκεκριμένα ψαρικά ιχθυοτροφείου (σολωμό νωπό, τσιπούρες νωπές) που φέρνει ειδικά το Lidl ή και όλα ανεξαιρέτως τα σούπερ μάρκετ και ιχθυοπωλεία;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685450 αναφέρομαι σε όλα ιχθυοτροφείου

Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#685453
Ove20 έγραψε:Επίσης στα ραφιά βάζουν αυτά που λήγουν μπροστά οπότε βάζουμε το χεράκι μας πίσω και παίρνουμε ένα προϊόν που λήγει σε νορμάλ χρόνο.


ΝΟΜΟΣ!!!

Στα κοκκινα κρασια απο την αλλη μερια ψαχουλευουμε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (γιατι πολυ χαλαρα γινεται μια πανακριβη ζημια) μπας και βρουμε κανενα μπουκαλακι παλαιοτερης σοδειας...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685455 να είσαι βέβαιος) οτι αν βρεις θα είναι παλαιωμένο στους 40C του Ελ.καλοκαιριού. --> κονιάκ :lol:
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 10 Ιαν 2021, 15:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#685456
mousatos έγραψε:να είσαι βέβαιος) οτι αν βρεις θα είναι παλαιωμένο στους 40C του Ελ.καλοκαιριού. --> κονιάκ :lol:


Βασικα απο καβες που εμπιστευομαι ψωνιζω, αλλα δε νομιζω οτι τα SM εχουν καβα χιλιαδες μπουκαλια και καθονται στις αποθηκες τους σε λανθασμενες συνθηκες. Λογικα παιρνουν λιγα κιβωτια απο τον παραγωγο, τα βαζουν στα ραφια και σε λιγο καιρο φευγουν.

Αν εχει καποιος μερακι με την παλαιωση φυσικα, αγοραζει ενα μπουκαλακι απο καπου που ειναι σιγουρος οτι μεχρι εκεινη τη στιγμη ηταν κρατημενο σε σωστες συνθηκες και τα υπολοιπα χρονια που περιμενει καρτερικα στο σπιτι του "να γινει" επισης πρεπει να το εχει σε ιδανικες (ή οσο πιο κοντα γινεται) συνθηκες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685457 Από την άλλη, Χειμώνα ( ελληνικό) , για δοκιμάστε να πιάσετε κάτι από τα ψυγεία των SM στις 8 to πρωϊ. Δεν ξέρω για Αθήνα αλλά εδώ στου π.χ ΑΒ μέχρι πριν λίγα χρόνια που δοκίμαζα είχαν θερμοκρασία περιβάλλοντος που σημαίνει οτι το βράδυ τα ψυγεία έβγαιναν από τη μπρίζα .
Στις 8 δεν είχαν προλάβει να τα εφοδιάσουν ακόμη. Αλλά και να τα είχαν , αυτά που μπήκαν ήταν ζεστά.
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 10 Ιαν 2021, 16:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By italakias
#685459
mousatos έγραψε:Έχω δει να κατεβαίνει η τιμή 30% στα ψαρικά του Lidl όταν για ένα διάστημα αγόραζα σολομό Νορβηγίας; και τσιπούρες ιχθυοτροφείου , πριν ανακαλύψω τα δηλητήρια - "φάρμακα" που τα ταΐζουν.

Δεν ξες να φας.
Ψαρι απο τα lidl ,οπως λεμε δεξι μπακ στην ΑΕΚ. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685462 α) για ένα διάστημα
β) ιχθυοτροφείου δε έχει σημασία από που το αγοράζεις
γ) με την κρίση στην αγορά εκείνη την εποχή , άρχισαν στα ψαράδικα να βάζουν συντηρητικά που με πείραζαν , και στα "φρέσκα" ψάρια και του ιχθυοτροφείου (ένοιωθα κάψιμο στα έντερα και γενικότερη δυσφορία) .

ευτυχώς τα τελευταία 2 χρόνια έχω βρεί ένα ψαράδικο που δε βάζει και παίρνω μόνο απο'κει . Μέχρι να το βρω έκανα δρομολόγια 14 χιλιόμετρα σε ένα λιμανάκι και περίμενα τις βάρκες. Αλλά πολλές φορές με προλάβαιναν τα μαγαζιά που έπαιρναν το καλύτερο με προπαραγγελία και πολλές φορές δεν έβρισκα αυτό που ήθελα. κάποιες φορές έρχονταν με τα δίχτυα άδεια.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#686676 Άσε giannik χάσαμε τα παιδικά παιχνίδια με τις βλακείες του Κουλη

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#686677 Εμένα μου έκοψε για μία εβδομάδα (ελπίζω όχι παραπάνω) να βγαίνω στα 2' λεπτά από το σπίτι μου (ήτοι στην Κηφισιά) και να κυκλοφορώ μετά τις 6.

Μου λέτε για εργαλεία και παιχνίδια; :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686678
bibendum έγραψε:Άσε giannik χάσαμε τα παιδικά παιχνίδια με τις βλακείες του Κουλη

< >



:(
το ξέρω...αυτά περιμένω απ το Αμαζον... :x
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#687311
gianik έγραψε:
bibendum έγραψε:Άσε giannik χάσαμε τα παιδικά παιχνίδια με τις βλακείες του Κουλη

< >



:(
το ξέρω...αυτά περιμένω απ το Αμαζον... :x


μεγαλο χτυπημα ηταν αυτο με τα παιχνιδια :(
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#702814
ΕΦΕΤ: ΑΝΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΤΙΔΕΣ ΜΕΛΙΟΥ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ
https://www.voria.gr/article/anaklisi-p ... essaloniki

Στην ανάκληση παρτίδων μελιού στο πλαίσιο ελέγχων για την αποτροπή δόλιων πρακτικών και νοθείας στο μέλι διαπίστωσε ο ΕΦΕΤ και ειδικότερα η Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με την Γενική Διεύθυνση του Γενικού Χημείου του Κράτους και της ΑΑΔΕ.
Συγκεκριμένα, διαπιστώθηκε η παρουσία πρόσθετων χρωστικών (καραμελόχρωμα Ε150c και Ε150d) οι οποίες δεν επιτρέπονται στο μέλι είτε και τη νόθευσή του με εξωγενή σάκχαρα σε ορισμένες περιπτώσεις. Πρόκειται για προϊόντα, όπως αναφέρει ο ΕΦΕΤ, που παρήχθησαν από μείγματα μελιού προερχόμενα από χώρες εντός και εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και δεν αφορούν σε προϊόντα μελιού αποκλειστικά ελληνικής συγκομιδής.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το ΕΦΕΤ, πρόκειται για τα προϊόντα:

1. Μέλι από άνθη και εσπεριδοειδή με την εμπορική ονομασία «ΑΝΘΕΜΙΑ», της επιχείρησης REGINA, ΚΟΥΡΑΝΤΙΔΗΣ ΧΡ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ, σε συσκευασίες καθαρού βάρους και ημερομηνιών λήξης:
[...]