Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#682629
drdino έγραψε:
bill33 έγραψε:
mousatos έγραψε:μα είπα αρχικά οτι στην απόδειξη δεν πήρα και δεν είχα καμία έκπτωση .

Τότε μονο εγω το κατάλαβα λάθος.
Κι εγώ αυτό κατάλαβα.
Και εγώ το κατάλαβα λάθος γι’αυτό και το σχόλιο μου
Άβαταρ μέλους
By italakias
#682638
mousatos έγραψε:
bill33 έγραψε:Γιατί δεν έβαλες και την έκπτωση;

Επειδή δε φαίνεται πουθενά. Δεν πήρα κάποιο άλλο χαρτί, απλά μου έδωσαν πίσω cash -30%.

Andreasdik έγραψε:
mousatos έγραψε:χα , σκάναρα την απόδειξη αγοράς χωρίς την έκπτωση, και την έστειλα μαζί με mail παραπόνου στα κεντρικά .
Ελλάντα

Thanks , κάποιοι σαν κι εσένα κάνουν τη απόφαση για την Αμερική ευκολότερη.

Εχεις δικιο,στην αμερικη δεν χρεωνουν κατα λαθος.
Πολυ σοβαρος λογος να πας εκει.
ΕΛΕΟΣ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#685383 Παρέλαβα εχθές παραγγελία από τον ΑΒ .
Όλα καλά αν εξαιρέσεις 2 πράγματα :
είχα πάρει 6 γάλατα Όλυμπος μακράς διαρκείας τα οποία λήγουν στις 14 του μηνός.
//--// 1 ψωμί τοστ που λήγει στις 11 του μηνός...



τηλέφωνο κατευθείαν στην εξυπηρέτηση πελατών , αποδέχτηκαν κατευθείαν το λάθος τους και την Δευτέρα θα μου στείλουν καινούρια (τους είπα για το γάλα τι νακάνω αν εχω ανοίξει κανά 2 μπουκάλια , το αποδέχθηκαν , κανένα πρόβλημαμου είπε η κοπέλα..)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#685416 Αυτά συμβαίνουν και εκτός Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#685418 ε καλά προφανώς..
το θέμα ειναι ότι αμέσως αποδέχθηκαν το '' σφάλμα '' τους και χωρίς μα κ μου θα γίνει αντικατάσταση...
η αλήθεια ειναι ότι στις σημειώσεις ξέχασα να γράψω το γάλα να λήγει όσο τον δυνατόν πιο μεταγενέστερα , όμως φαντάζομαι ήταν αυτονόητο διότι γι αυτό πήρα το μακράς διάρκειας κ όχι το φρέσκο (των 7 ημερών) .
Άβαταρ μέλους
By GTS
#685419
mirage έγραψε:Αυτά συμβαίνουν και εκτός Ελλάδας.
Tesco έφερνε πρώτα από όλα αυτά που λήγουν σε λίγες μέρες. Α-Β για πολλά έχουν γραμμή από τους Βέλγους γιατί βλέπω τις ίδιες τακτικές με τα αγγλικά σουπερμάρκετ .


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#685420
gianik έγραψε:ε καλά προφανώς..
το θέμα ειναι ότι αμέσως αποδέχθηκαν το '' σφάλμα '' τους και χωρίς μα κ μου θα γίνει αντικατάσταση...
η αλήθεια ειναι ότι στις σημειώσεις ξέχασα να γράψω το γάλα να λήγει όσο τον δυνατόν πιο μεταγενέστερα , όμως φαντάζομαι ήταν αυτονόητο διότι γι αυτό πήρα το μακράς διάρκειας κ όχι το φρέσκο (των 7 ημερών) .
Δεν είναι σφάλμα. Τους έχουν πει να στέλνουν πρώτα αυτά που είναι να λήξουν σύντομα.


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685423 αυτά κανονικά έπρεπε να τα πουλάνε στη μισή τιμή
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#685432 Στη μισή πιθανώς οχι, αλλά έξω παίζει αυτή η φάση. Ελλάδα δεν το έχω δει ποτέ
Άβαταρ μέλους
By bill33
#685433
mousatos έγραψε:αυτά κανονικά έπρεπε να τα πουλάνε στη μισή τιμή

Οταν λήγουν σήμερα ή αύριο ναι.Αλλιώς FI FO
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#685434 Έχω δει να κατεβαίνει η τιμή 30% στα ψαρικά του Lidl όταν για ένα διάστημα αγόραζα σολομό Νορβηγίας; και τσιπούρες ιχθυοτροφείου , πριν ανακαλύψω τα δηλητήρια - "φάρμακα" που τα ταΐζουν.

Είναι λογικό μετά στα γάλατα όλοι να διαλέγουν τα πιο φρέσκα και να τους μένουν τα υπόλοιπα. Βέβαια "ξεχνάνε" πολλές φορές να εφοδιάσουν το ράφι του ψυγείου με φρέσκο πράμα για να σε αναγκάσουν να πάρεις ό,τι βρεις , μέχρι και μακράς διάρκειας που είναι βρασμένο σε μεγαλύτερη θερμοκρασία που αλλοιώνει τις βιταμίνες . Σ'αυτή την περίπτωση παρατάω το καλαθάκι και φεύγω για αλλού. Αυτοί θα χάσουν μαζί και τα υπόλοιπα ψώνια που δε θα κάνω από αυτούς , κι εγώ λίγο από τον χρόνο μου.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#685440
mjacob έγραψε:Στη μισή πιθανώς οχι, αλλά έξω παίζει αυτή η φάση. Ελλάδα δεν το έχω δει ποτέ

Το lidl τα βάζει -30% αν θυμάμαι καλά.Ενώ κάτι παρόμοιο κάνει και ο Σκλαβενίτης.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#685444 Επίσης στα ραφιά βάζουν αυτά που λήγουν μπροστά οπότε βάζουμε το χεράκι μας πίσω και παίρνουμε ένα προϊόν που λήγει σε νορμάλ χρόνο.
Τελευταία επεξεργασία από Ove20 και 10 Ιαν 2021, 15:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#685445
mjacob έγραψε:Στη μισή πιθανώς οχι, αλλά έξω παίζει αυτή η φάση. Ελλάδα δεν το έχω δει ποτέ


Παμπολλες φορες εχω αγορασει προιοντα σε Λιντλ/ΑΒ/Σκλαβενιτη με σημαντικη εκπτωση (>30%) κοντα στην ημερομηνια ληξης τους ( ειτε με σημανση "προϊον με συντομη ημερομηνια ληξης" πανω τους ή σε ταμπελιτσα στο ραφι). Παμπολλοτερες φορες τα εχω ξεχασει ψυγειο και τα εφαγα +1 week later.

Conclusions:

1. Ελπιζω να μην βαζω σε κανεναν φορουμιτη ιδεες (αν εχουμε καποιον με την συγκεκριμενη μενταλιτε :hmmm: )

2. Ο Μουσατος ειναι ψυχασθενης, ονειρευται πλοουτσοπια απο την Θεανω στα τυρια επειδη μπηκε με 8 ευρω πατσετ στο μαγαζι.