Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#747779
PeterPan έγραψε:
bibendum έγραψε:Εγώ το πήρα με σκοπό να βάζω αέρα στα λάστιχα μια φορά το μην και να έχω ένα εργαλείο σαν σημείο αναφοράς. Τα μανόμετρα στα βενζινάδικα δείχνουν ότι να ναι. Βάζω 32psi και το αυτοκίνητο μετράει μετά εντελώς άλλη τιμη.

Στο συγκεκριμένο το μέτρημα δε φαίνεται καν αφού η βελόνα κρύβει 2 3 τιμές.

< >

αυτό που πήρες δεν είναι καλό, όπως είπε και ο Γιώργης παραπάνω αυτό είναι για να φουσκώσεις το λάστιχο αν πάθεις φουίτ μπας κ πας λίγο παραπέρα στο βουλκανιζατέρ ή για καμιά μπάλα. Μπορείς να κάνεις το εξής: αγοράζεις και ένα ψηφιακό μανόμετρο και είσαι έτοιμος.

Εγώ έχω από μια ψηφιακή τρόμπα με 12V παροχή και ένα τέτοιο μανόμετρο σε κάθε αμάξι. Της michelin που παραθέτω είναι το καλύτερο.

https://www.amazon.de/Michelin-92409-Di ... C54&sr=8-3

https://www.amazon.de/Goodyear-GOD0001- ... 76&sr=8-17

https://www.amazon.de/Reifendruckmesser ... NrPXRydWU=

Διαφορετικά δες αν βγάζει το lidl την παρακάτω τόμπα:
https://www.lidl.de/p/parkside-akku-kom ... p100327294

Λειτουργεί με μπαταρία της σειράς 20V του lidl και κρατάει πάρα πολύ. Κάθε μήνα ελέγχω τα ελαστικά με αυτό και η απόκλιση από το michelin είναι το πολύ της τάξεως 0,5 bar.
Εδώ έγραψα στο τέλος κατά λάθος 0,5 Bar.

Εννοούσα 0,1 Bar απόκλιση


< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747799 Σε πίστες για χρόνους τρέχετε και ξεψιριζετε τα 2-3psi?

.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#747803
panos2171 έγραψε:Σε πίστες για χρόνους τρέχετε και ξεψιριζετε τα 2-3psi?

.

+1

Έχεις δίκαιο. Αλλά αν είναι να ελέγχεις τις πιέσεις κάθε 1-2 μήνες όπως πρέπει να γίνεται, κάνε το σωστά, δλδ έχε πάντα τον ίδιο κανόνα.
Εμένα μου έχει τύχει σε βενζινάδικο να λέει η μέτρηση μετά από 2 μήνες πως πρέπει να βγάλω αέρα. Άρα ένα από τα δύο μανόμετρα ήταν λάθος. Άσε που στο βενζινάδικο συνήθως έχει κινηθεί αρκετά το λάστιχο, δλδ δεν είναι τόσο κρύο.

Οπότε η μέτρηση είναι σωστή?

Στην τελική παίρνεις ένα μανόμεντρο με 15 € που είναι κατά βάση αξιόπιστο και αποκλίνει 0,1 BAR ας πούμε και έχεις αυτό μπούσουλα από το να εμπιστεύεσαι το κάθε βενζινάδικο. Αν δεις ότι του βενζινάδικου είναι πάλι σωστό, τότε βάζεις το μανόμετρό σου στην άκρη. 15 € που έχεις δώσει δε σε κάνουν πιο πλούσιο ή φτωχό.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747859 Τα μανόμετρα στα βενζινάδικα δεν έχουν μεγάλη απόκλιση. Δε θα έχεις πχ 1 bar και αυτό θα δείχνει 2. Αν ναι τότε έπεσες στην περίπτωση και σίγουρα υπάρχουν άλλα τόσα βενζινάδικα με απόκλιση 0.2bar το πολύ ή 4psi αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί αυτή τη μονάδα. Τώρα είτε έχεις 1.6bar είτε 2 δεν έγινε και κάτι για νορμάλ χρήση. Κάποιοι ίσως γίνονται ψυχαναγκαστικοί με την απώλεια ελάχιστης πίεσης στα ελαστικά τους. Άλλωστε και οι κατασκευαστές δε τα πηγαίνουν στα όριά τους, δίνουν ένα εύρος. Το ίδιο θα δουλέψει με 26psi, το ίδιο με 30, πάντα για νορμάλ χρήση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747861 και βεβαια παιζει ρολο η σωστη πιεση στα ελαστικα.
Απο τα ποσο οικονομια μπορεις να κανεις,απο το αν θα στραβωσεις ζαντα σε μια λακουβα σε χαμηλοπροφιλα ελαστικα,στη σωστη συμπεριφορα σε στεγνο και ειδικα στο βρεγμενο,στη σωστη φθορα του ελαστικου κλπ.
ο ιδιος ο κατασκευαστης οταν βαζεις 3 ανθρωπους παραπανω και 2 βαλιτσες σου λεει να προσθεσεις 0,2-0,3 μπαρ παραπανω.
Αντε τωρα να εχεις ηδη λιγοτερο 0,3 και ναμην προσθεσεις,ή να εχει προβλημα καποιο ελαστικο και να εχει χασει ακομα παραπανω.
Νταξ δεν μιλαμε να εχεις βιτσιο σαν και εμενα που κοιταω ποσο φουσκωμενα ειναι τα ελαστικα των εμπρος κινουμενων αυτοκινητων,αλλα γενικα οι σωστες πιεσεις πρεπει να τηρουνται,και για ασφαλεια,και για μακροζωια των ελαστικων,για τη σωστη συμπεριφορα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747872 Για τα χαμηλοπροφιλα όντως πρέπει να θέλουν πολύ μεγαλύτερη προσοχή για την προστασία της ζάντας.


.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747888
panos2171 έγραψε:Τα μανόμετρα στα βενζινάδικα δεν έχουν μεγάλη απόκλιση. Δε θα έχεις πχ 1 bar και αυτό θα δείχνει 2. Αν ναι τότε έπεσες στην περίπτωση και σίγουρα υπάρχουν άλλα τόσα βενζινάδικα με απόκλιση 0.2bar το πολύ ή 4psi αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί αυτή τη μονάδα. Τώρα είτε έχεις 1.6bar είτε 2 δεν έγινε και κάτι για νορμάλ χρήση. Κάποιοι ίσως γίνονται ψυχαναγκαστικοί με την απώλεια ελάχιστης πίεσης στα ελαστικά τους. Άλλωστε και οι κατασκευαστές δε τα πηγαίνουν στα όριά τους, δίνουν ένα εύρος. Το ίδιο θα δουλέψει με 26psi, το ίδιο με 30, πάντα για νορμάλ χρήση.

Στις μοτοσυκλετες +-4psi κανει μεγαλη διαφορα, στο αυτοκινητο οχι και τοσο. Ομως επειδη καθε δυο ανεφοδιασμους τσεκαρω και πιεσεις δεν εχω βαλει ποτε πανω απο 2-3psi. Η μαλλον, οσες εβαλα ηταν σε ενα λαστιχο γιατι ειχα πατησει καρφι. Οποτε αν εχει αποκλιση 4psi θα νομιζω οτι ειναι ολα μια χαρα ενω δεν θα ειναι
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#747911 Στο δικο μου με 45αρι προφιλ και runflat αν χαθει αερας και απο τα 32psi παει στα 29psi γινεται πιο κουτσουρο και ειναι αισθητη αυτη η απωλεια.

Επισης βγαζει προειδοποιηση οτι πρεπει να φουσκωσω τα λαστιχα και αν το αφησω ετσι για καποιο καιρο μετα μπαινει σε safe mode.

To πιο σπαστικο ειναι οτι μετα το βενζιναδικο και το χαμενο χρονο, κανω reset την ενδειξη και λεει οτι να ναι οποτε γι αυτο ηθελα το κομπρεσερ να το κανω σπιτι μου με την ηρεμια μου.

Για την ιστορια πηρα και της Μichelin το εργαλειο απο το Praktiker με 30 ευρω. Ακομα δεν προλαβα καν να το βγαλω απο το κουτι του.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747913 Εγώ έχω δύο τρόμπες με ψηφιακό μανόμετρο. Την φορητή της Xiaomi με την μπαταρία που είναι τέλεια για ποδήλατα, μπάλες κλπ και την άλλη της 70mai που την έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο και δουλεύει από τον αναπτήρα:
https://www.skroutz.gr/s/21237286/Xiaom ... CE%BF.html
https://www.skroutz.gr/s/25201116/70Mai ... 1-12V.html
Θεωρώ πως είναι πιο αξιόπιστες από αυτές των πρατηρίων βενζίνης, αφήστε που εκεί σπάνια ασχολείται κάποιος με το αν δείχνει σωστά το όργανο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747945
bibendum έγραψε:
Για την ιστορια πηρα και της Μichelin το εργαλειο απο το Praktiker με 30 ευρω. Ακομα δεν προλαβα καν να το βγαλω απο το κουτι του.


σαν του Μπουσο? δοκιμασες ακριβεια με σωστο οργανο σε βουλκανιζατερ?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#747954 Σαν του μπουσο πρέπει να ειναι ναι.

Δεν μέτρησα όχι με όργανο από βουλκανιζατέρ. Χρησιμοποιώ σαν σημείο αναφοράς αυτό που βγάζει η μέτρηση του αυτοκινήτου.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#747987 Χθες έβαλα αέρα στα ελαστικά της 2άρας.

Μπροστά θέλει 2,7 και πίσω 2,5 bar.

Ενδεικτικά:
Βάζω μπρος τη μηχανή, μετράει το αμάξι 2,4 μπροστά και 2,2 πίσω (υπόψην την τελευταία φορά είχα μετρήσει με το μανόμετρο michelin).

Σβήνω και μετρώ με το michelin: 2,65 μπροστά και 2,45 πίσω. Άρα 2 μήνες δεν έχασε ουσιαστικά γιατί είχα βάλει 2,7 και 2,5 αντίστοιχα.

Οδηγώ 2 χλμ στο Aral βενζινάδικο, κουμπώνω στον μετρητή του και βγάζει όσο το αμάξι σχεδόν, δλδ 2,35 ή 2,4 μπροστά και 2,2 πίσω.

Βάζω αέρα με του Aral θέτοντας 2,7 και 2,5 αντίστοιχα. Τελικά στο αμάξι έδειξε 2,6 αριστερά μπροστά, 2,5 δεξιά μπροστά και 2,4 πίσω και στις 2 ρόδες.

Μόλις μπήκα αυτοκινητόδρομο πήγαν οι 2 μπροστά 2,7 και οι 2 πίσω 2,5 bar.

Τα συμπεράσματα δικά σας…

Εντίτ: μήπως να μεταφέρουμε τη συζήτηση στα ελαστικά;

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#748057 Πολλά συγχαρητήρια στον Σκλαβενίτη της Βάρης που έχει προσλάβει ΑΜΕΑ για τη διανομή κατ' οίκον.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#748088 Τι φταίει ο Σκλαβενίτης αν ο υπάλληλος που λειτουργεί εκτός έδρας και άρα δε τον επιβλέπει είναι ζωάδι;