Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#740799 Άμα είχατε θέματα σήμερα με Alexa devices, είναι λόγω του δικτύου τους.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#740800 Κάποτε είχα αναφέρει πως δε λειτουργούσε το ηλεκτρικό στόρι. Τελικά αφού ο τεχνικός απέκλεισε τη βλάβη του μηχανισμού, ήρθε δεύτερος που αντικατέστησε ένα παπαράκι από το ambi-home σύστημα , ένα κουτάκι που μπαίνει στο ντουί του στοριού…

Ευτυχώς στα πλαίσια της 5ετούς εγγύησης…


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#742554 Πρώτη μέρα χθες πολύ σύντομης χρήσης του Echo Show 8 2nd Gen και έχω να πω τα καλύτερα! Πραγματικά αναβαθμίζει την εμπειρία:
-Ωραία touch screen και σου επιτρέπει χειρισμό από αυτήν. Μπορείς να πληκτρολογήσεις πράγματα επίσης, να ψάξεις κλπ, σε περίπτωση που δεν σε... καταλαβαίνει προφορικά!
-Πολύ καλύτερο ήχο από τα Echo Dot 3rd Gen που έχω. Μοιάζει λες και υπάρχει subwoofer στο χώρο! Το παρατήρησε ακόμη και η γυναίκα μου το δυνατό μπάσο.
-Ακούς μουσική και βλέπεις στοιχεία για καλλιτέχνη, δίσκο, τραγούδι κλπ. Δεν είχα χρόνο να δω αν μπορείς να ενεργοποιήσεις να βλέπεις και στίχους όπως έχει το Spotify.
-Λειτουργεί σαν ψηφιακή κορνίζα. Μπορείς ν'ανεβάσεις φωτογραφίες σου και να τις δείχνει σε slideshow την ώρα που παίζει μουσική. Η Amazon σου δείνει δωρεάν 5GB χώρου.
-Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη να μου δείχνει κάμερες. Επειδή έχω τις Mi 360 αλλά στον Ελληνικό server, θα πρέπει να τις γυρίσω στον κινέζικο για να παίξουν στην Alexa.

To μόνο αρνητικό, μου φάνηκε ν'ακούει λίγο πιο δύσκολα από το Echo Dot πρέπει το τελευταίο να έχει πιο πολά και ευαίσθητα μικρόφωνα. Θα το τσεκάρω και στο μέλλον.
Γενικώς, για τα 85€ που έδωσα (παραγγελία από Amazon.de στο Black Friday και αποστολή Ελλάδα με τον πολύ καλό forwarder που πρότεινε ο dimik, είχε και μια προσφορά κουπόνι 10€ και μου κόστισε η αποστολή 1.5€ μόνον συνολικά) τα αξίζει με το πολύ παραπάνω και ακόμη εννοείται δεν έχω εξαντλήσει τι μπορεί να κάνει.
Θα περιμένω προσφορά ν'αγοράσω ακόμη ένα, ενώ στα υπόψιν, το Echo Show 8 Gen 1 είναι φθηνότερο τουλάχιστον κατά 20€ και η μόνη σημαντική διαφορά είναι η κάμερά του (1ΜΡ).
Επίσης κυκλοφορεί έκδοση του 2nd Gen με κάμερα 2ΜΡ και λέω στην επόμενη προσφορά να χτυπήσω αυτό, και όχι σαν το δικό μου με τα 13ΜΡ, δεν θεωρώ πως χρειάζονται τόσα για μια βιντεοκλήση.

Με τρώει (ΠΟΛΥ!) το χέρι μου να πάω σε κάτι τέτοιο:
https://homey.app/en-us/store/product/homey-pro/
Είναι η εναλλακτική σε λύσεις τύπου Home Assistant και Openhab. Δοκιμάζω ήδη την beta έκδοση και φαίνεται να δουλεύει. Αυτό θα σου επιτρέπει να παρακάμψεις όλα τα κινεζοcloud και τις πολλαπλές εφαρμογές.
Αλλά θέλει και 400€ για το gateway της Pro έκδοσης, που κατ' εμέ είναι η μόνη που αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#742595 Χαίρομαι που τελικά είναι καλή αγορά το Show 8, ήρθε και τοδ ικό μου χθες και βαρέθηκα να πάω να το πάρω.

Θα πάω σήμερα αύριο να το τεστάρω κι εγώ, μένει να φτάσουν και τα sonoff να δω τι θα γίνει με τα φώτα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#742596 Για τα φώτα, εγώ θα πήγαινα σε Shelly και όχι σε Sonoff. Κυρίως γιατί είναι πολύ οργανωμένη και τα modulάκια της είναι μικρά και χωράνε παντού, ενώ έχει τα πάντα.
https://shelly.cloud
Άβαταρ μέλους
By dimik
#742597 Αγόρασα ήδη 10 sonoff mini r2 με 7 ευρώ το ένα περίπου, οσε πρίζες έχει τύχει να ανοίξω φαίνεται ότι έχουν χώρο μιας και καταρχήν είναι τετράγωνη η τρύπα μέσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#742599 Γιατί 1ον δεν έχουμε σεταρισμένο Openhab και δεύτερον, ακόμη και σεταρισμένο να το έχεις, απαιτεί πάντα μπόλικο χρόνο για αλλαγές, συντηρήσεις, επισκευές κλπ.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#742600
Anonymous Founder έγραψε:Γιατί 1ον δεν έχουμε σεταρισμένο Openhab και δεύτερον, ακόμη και σεταρισμένο να το έχεις, απαιτεί πάντα μπόλικο χρόνο για αλλαγές, συντηρήσεις, επισκευές κλπ.

καλα ναι ειναι απιστευτα σπαστικο μεχρι να το σεταρεις :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#742762 Μιας και εδώ λέγαμε για καλωδίωση UTP στο σπίτι, να δείξω πόσο καλό μπορεί να ειναι το cat5e καλώδιο.
Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι ότι το δίκτυο το τρέχει το Microtik CRS που είναι επαγγελματικού επιπέδου switch με όλες τις δυνατότητες router για ενα σπίτι.
Μπορώ λοιπόν να βλέπω σταθερά 113 MB/sec σε windows SMB φάκελο στο NAS.

Λέω δλδ ότι το καλώδιο κάνει το σκοπό του και πολλές φορές μπορεί να κόβει ταχύτητα ο εξοπλισμός ή κακές ρυθμίσεις.

Πχ σε αυτό το mikrotik πρέπει να δουλεύεις με το switch menu για να βλέπεις wirespeed απόδοση.
Εάν ρυθμίσω όμως τα VLAN με τον.. GUI τρόπο τότε όλη η κίνηση θα περνάει από την αδύναμη cpu (όπως κάνουν τα router) και θα πέσει το thoughput επειδή θα πιάσει 100% η cpu.

Και θα λες τι να φταίει..

Το PC μου είναι στο σαλόνι, το NAS στο υπόγειο και το mikrotik σε αποθηκακι. Τα καλώδια περνάνε δλδ απόσταση και κοντινά σχετικά ρεύματα. Οχι πολυ κοντά αλλά παράλληλα διατρέχουν στους τοίχους.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#742765
Dimitris_P έγραψε:Αυτό είναι το αντίστοιχο Sonoff ράγας της Legrand;

https://www.legrand.com/ecatalogue/4121 ... tatmo.html


Up. Ψάχνω την πιο εύκολη λύση για αυτοματισμό θερμοσίφωνα και άκουσα ότι η Legrand έχει λύσεις. Αν γίνεται δηλαδή απλώς με μια αντικατάσταση υλικού ράγας (από ηλεκτρολόγο εννοείται) τότε είμαι μέσα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#742775 https://www.kafkas.gr/ktiriakos-exoplis ... fi_284411/

Μας είχαν πει "τα καλύτερα" για την ευκολία και την αξιοπιστία του όσοι το πήραν. Μαζί με το αντίστοιχο ρελέ να σηκώνει τα φορτία είσαι κομπλέ.