Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#785329
Νίκος Παππάς έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Τωρα η :inlove: σαν ντιλερ εχει και το δικο της ποσοστο οποτε της κοστισε πολυ φθηνοτερα αν και στην Ελλαδα εχει γυρω στα 200€ νομιζω , κανονικη τιμη


Έχει πέσει πολύ η ποιότητα των τάπερ.

Μου'χουν χαλάσει τα καπάκια σε 3.


1ον, μπορεις να παραγγειλεις καπακια μονο

2ον, εμενα κανενα κι εχουμε πολλα, αλλα δεν τα μπλεκουμε. Αυτα που ειναι για καταψυξη πχ δεν μπανουν μικροκυματα και το αναποδο.

3ον, αν τα ανοιγοκλεινεις οπως πρεπει ( καποια κλεινουν πατωντας την μεση αλλα στην γωνια αλλα περιμετρικα ) δεν παθαινουν τιποτα

4ον, οπως ολα τα πραγματα πλεον δεν φτιαχνονται με γνωμονα να κρατησουν μια ζωη


5ον, η γυναικα του Νικου ειναι ντιλερ :lol:
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#785331
dimik έγραψε:Weber ή Napoleon?
Σαν μάρκες είναι εφάμιλλες, έχουν και οι δύο την φήμη (και την χάρη) των κορυφαίων. Δεν νομίζω να χάσεις όποια και αν διαλέξεις. Μία μικρή λεπτομέρεια, οι Ναπολεών (συνήθως) παίρνουν την μπουκάλα στο ντουλάπι οπότε χάνεις αυτόν τον χώρο (στο αναφέρω μήπως τον υπολόγιζες για αποθηκευτικό), η Weber που αναφέρεις την έχει στα πλάγια (κάποιες έχουν και ειδική θέση στα πλάγια, πχ αυτή)

Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα να ψήσω (pun intended :lol: ) την :inlove: . Ίσα ίσα που με έπρηζε πότε θα πάρουμε :lol: . Είμαι από τους τυχερούς μάλλον :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#785336 Έχω ξαναπεί ίσως ότι έχω μια 30+ ετών με μπρικετες απο λάβα, που όταν πιασουν λίγο λίπος τις γυρίζω και η φλόγα τις καθαρίζει και γίνονται πάλι λευκές= σαν καινούριες. Δεν με έχει απασχολήσει η θερμοκρασία γιατί έχει ένα στρογγυλο οργανο, με γραμμούλες και όταν φτάσει εκεί ο δείκτης βάζω το κρέας ή το ψάρι.
Χρειαζεται περίπου 12 λεπτά για να φτάσει στην ένδειξη και μετά 5 -6 λεπτά απο κάθε πλευρά και όλα έτοιμα.... δεν ξέρω εάν αυτό είναι γρήγορο η ο χι. Πραγματικά δεν μυρίζει το σπίτι και στο πλαϊνό κάνω και τις πατατες τηγανιτές
Σπίτι έχω 4 μπουκάλες γιατί ο φούρνος στη κουζίνα έχει 3 ματιά γκαζιού και ενα ηλεκτρικό. Οπότε πάντα έχω backup αέριο. η συμβία μου πάντα είχε γκάζι όσο είμαστε μαζί εγώ δε με τους γονείς μου ειχαμε φωταεριο τότε στο κέντρο της Αθήνας.. κσι και δεν το αλλάζω με τίποτα.

.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#785729 σήμερα έβαλα ένα μπούτι κατσικίσιο πάνω από ταψί με πατάτες, αλά YV.
οι πατάτες πήραν γεύση απ'τα λίπια που στάζαν στο ταψί και το κατσίκι δεν πήρε χρώμα από πάνω, όπως έλεγα για το ψωμί.
όταν έγιναν οι πατάτες έβαλα το κρέας στη σχάρα μέχρι να έρθει στα σωστά του. αρκετός χαμός λίπους-αναφλεξεων, το αποτέλεσμα μια χαρά:Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#785761 :thumbsup:



Υγ: Κατσικι; :s_omg
Σαν το αρνι δεν λεει... :s_dunno

:lol:

Υγ2:Την επομενη φορα δοκιμασε να τυλιξεις κληματοβεργες ή αλλα ξυλαρακια σε ενα αλουμινοχαρτο που θα του κανεις τρυπες και να το βαλεις στη σχαρα στο πλαι, πανω απ τον καυστηρα.
Παιρνει πολυ ωραια μυρωδια το κρεας.

Υγ3: Το συζητησα με την μαγειρισσα και μου ειπε οτι στην δικη μας, πρωτα γινεται το κρεας και το βγαζει πρωτο, μεχρι να γινουν οπως τις θελει και οι πατατες! Μαλλον δεν σου κανει σωστη κυκλικη κυκλοφορια ο αερας. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#785789 YV σημερα θα ψησω χοιρινες μπριζολτες.

Τι θερμοκρασια φτανω για να τις βαλω;
Τι θερμοκρασια φροντιζω να εχει οταν τις μαγειρευω;

Ποση ωρα περιπου η πλευρα; Στο ποσο γυριζω για να εχει κανει κρουστα μην μου κολλαει;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#785790 Εγω στις χοιρινες προθερμαινω στους 320°,
τους ριχνω ανθος αλατιου και τις αλοιφω με λαδι κανα τεταρτο πριν και τις ψηνω με κλειστο καπακι 2 λεπτα καθε πλευρα.
Προυποθεση για τους χρονους, να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου.
Αν ειναι καπως πιο κρυες αυξανω λιγο τον χρονο.
Αν ειναι πιο χοντρες απο ενα δαχτυλο παλι αυξανω στα 3 λεπτα απο καθε πλευρα περιπου.

Δεν κολλανε! Στα 2 λεπτα που θα χρειαστεις να τις γυρισεις εχουν ξεκολλησει σιγουρα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#785800 Την μοσχαριΣα, την κανω απο 1:20 με 1:30 την πλευρα αναλογως προτιμησεων. (Η συζυγος την θελει λιγο πιο ψημενη)
Επειδη γινονται γρηγορα, δεν τις βαζω μαζι αν υπαρχουν διαφοροποιησεις στην προτιμηση αλλα ξεχωριστα.
Οι γυιοι τις θελουν 1:10 ο ενας και 1:45 :( ο αλλος


Τις σαρδελες τις τοποθετω σε μια σχαρα διπλη της Weber κγια να μπορεσω να τις γυρισω γρηγορα ολες μαζι), τις αλατιζω με ανθο και τις αλοιφω λαδι.
Προθερμαινω στους 320
Για τις μικρες 1 λεπτο απο καθε πλευρα
Για τις μετριες 1:30
Και για τις πιο χοντρες 2 λεπτα
Την σχαρα την γυριζω με πυριμαχα γαντια.
Μην φοβηθεις σ' αυτες τις αναφλεξεις! Παιρνουν ωραια γευση.
Μετα οταν τις βγαλω, ριχνω λεμονι και επιπλεον αρκετο ανθο αλατιου.
Γινονται ζουμερες και υπεροχες. Αν τις αφησεις περισσοτερο το κρεας τους στεγνωνει.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#785828 Κι εμείς σήμερα με όσπρια την βγάζουμε :lol:

Τιπ νο1
Επενδύστε 5€ σε μερικα μεταλλικά σουβλάκια (καλαμάκια επί το Αθηναικοτερο) και πετάξτε τα ξύλινα. Εκτός του ότι τα ξύλινα είναι καρκινογόνα όταν καίγονται, με τα μεταλλικά έχω παρατηρήσει καλύτερο ψήσιμο, προφανώς λόγω υλικού

Τιπ νο2
Δοκιμάστε (ιδιαίτερα στις μοσχαρισιες) χοντρό αλάτι καπνιστο. Υπάρχει σε όλα τα σούπερ. Απογειώνει την γεύση

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Geralt και 02 Οκτ 2022, 14:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#785833
Geralt έγραψε:...Εκτός του ότι τα ξύλινα είναι καρκινογόνα όταν καίγονται, με τα μεταλλικά έχω παρατηρήσει καλύτερο ψήσιμο, προφανώς λόγω υλικού


Λογικα επειδη το μεταλλικο θερμαινεται ολοκληρο, οποτε εστω και σε μικρο βαθμο σηγοψηνει το κρεας κι απο μεσα ετσι οπως ειναι τρυπημενο...
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 02 Οκτ 2022, 15:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά