Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#785301
George_Prix έγραψε:Και δεν ειναι το "ενα πιατο νοστιμο φαι" το ζητουμενο. Ειναι το ολο μουχαμπετι που γουσταρω. Απλα ΔΕΝ εισαι μερακλης ΧαιΦαι μου :x

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Ενώ μου αρέσει το μαγείρεμα, δεν θα χαραμίσω πολύ χρόνο σε ψησίματα. Εγώ θέλω να παίξω κάτι σε κατσαρόλα, τηγάνι, φούρνο (με αυτή την σειρά) και δεν θα χάσω και άπειρο χρόνο.
Σχεδόν πάντα τρώμε σπιτικό φαγητό, που συνήθως κάνει η γυναίκα μου λόγω καλύτερου ωραρίου, αλλά κι εγώ βάζω το χέρι μου. Όταν πάμε στα ψητά, τα έχουμε σαν την εύκολη, γρήγορη και υγιεινή λύση, οπότε δεν πάμε να κάνουμε υπερπαραγωγή.
Ένα φιλέτο κοτόπουλο με μερικές σταγόνες λάδι, σβήσιμο με ρούμι ή κονιάκ και έτοιμο να το φας σε 5 λεπτά συνολικά. Μπιφτέκια επίσης, ενώ η :inlove: τα καταφέρνει πολύ καλά με το μοσχάρι, παίρνει πιο λεπτά κομμάτια, (αφού δεν τα καταφέραμε με τα χοντρά :lol: ) και τα ψήνει 1 λεπτό περίπου από κάθε πλευρά και γίνονται άψογα, αυτά χωρίς λάδι στο τηγάνι.
Έχει να κάνει λοιπόν με τις συνήθεις του κάθε νοικοκυριού. Ψάρι πχ πια τρώμε μια φορά την εβδομάδα, αλλά το παίρνουμε έτοιμο ψημένο. Και συνήθως βέβαια είναι τσιπούρα, όχι κάτι ακριβό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#785302 Ξεφύγαμε σε budget, για 3 καυστήρες και κάτω από 1000 ευρώ.

Κάτι τέτοιο πχ

https://www.kotsovolos.cy/kipos-ergalei ... i-e310-gbs

https://www.kotsovolos.cy/kipos-ergalei ... 10-814-153

https://www.skroutz.gr/s/23018769/Napol ... e-425.html

Τι κοιτάζουμε σε χαρακτηριστικά;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#785303 Ισως την Ναπολεον, αλλα δεν θα ηθελα να προτεινω...


Εγω την δικη μου την πηρα με 36 ατοκες. Μου ερχοταν 50 το μηνα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#785304 Φίλος έχει την πρώτη, πολύ ικανοποιημένος, καλή κατασκευή και πιάνει γρήγορα τους 300+.
Από χαρακτηριστικά δες αν χρειάζεσαι πλαϊνό μάτι για τηγάνι, υπάρχει στο ίδιο μοντέλο με λίγα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#785305
George_Prix έγραψε:Και δεν ειναι το "ενα πιατο νοστιμο φαι" το ζητουμενο. Ειναι το ολο μουχαμπετι που γουσταρω. Απλα ΔΕΝ εισαι μερακλης ΧαιΦαι μου :x


Ενω εχω φαγωθει να παρω μια weber spirit ii e-320 gbs, με την πλαινη της εστια κλπ η :inlove: εχει φαγωθει να με αποτρεψει.

Πηρε αυτο το πανακριβο πραγμα
Εικόνα
το οποιο ψηνει στο φουρνο μικροκυματων και ψηνει απιστευτα! απλα για 2 ατομα καθε φορα.

Βολευει τρομερα ομως με τον μικρο που γυριζει απο το σχολειο να βαλει τα μπιφτεκια, σνιτσελ, μπριζολα, κεμπαπ. σουβλακια (αρκει να κοψεις μερος της σουβλας ) του, να ρυθμισει τον αναλογο χρονο και να τα ετοιμασει χωρις κινδυνο να καουν, να παρει φωτια το σπιτι επειδη ο νεαρος παιζει LOL και ξεχαστηκε.

Πηρε ενα σχαροτηγανο απο την ΕΚΟ με κουπονια Blaupunkt!! ( ελα μνι στον τοπο σου αυτη εβγαζε ηχοσυστηματα :lol: :lol: ) το οποι δεν ετυχε ενα στρωσω ακομα να δω τι κανει.

Βρηκε και ανεβασε ενα τεπανγιακι απο την αποθηκη το οποιο οντως ψηνει καλα, τηγανιζει οκ, αλλα τα ψαρια τα κανει υπεροχα.

Βρε καλη μου τοσα μαζεματα κανουμε στο σπιτι για φαγητο, κρασι κλπ τι ωραια θα ειναι να ψηνουμε ολοι μαζι στο μπαλκονι....
Βρε χρυση μου δεν θα ξαναμυρισει η κουζινα ψαριλα, τηγανιλα. Δεν θα ξανα αερισεις μετα απο μαγειρεμα κεφτεδων, ψαριων, κλπ

Οχι, αυτη.
Θα μου χαλασεις τις τριανταφυλιες και τις σεφλερες (ωωωω..... ποιος τις μαμει τις σεφλερες )
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#785309
George_Prix έγραψε:Αν πω εγω τωρα για ζωστηρα, θα με πειτε παλιακο και με κρυο χιουμορ που δεν αρμοζει στην εποχη της κορρεκτιλας :shifty:


Και να ηθελα η συζυγος εχει 3 νταν στο Σοτοκαν καρατε, δουλευει στην ομοσπονδια και ξερει ολη την Εθνικη ομαδα.

Οποτε και να καταφερω να την κανω ζαφτι αυτην θα με περιλαβουν οι αλλοι :help:

Οποτε περα απο παλιακες αποψεις, βαρβαρες, κλπ ( που οντως ειναι ) ειναι κριμα να παθω τιποτα στο ανθος της μεσης ηλικιας μου :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#785313
Anonymous Founder έγραψε:Συγνώμη, η τιμή της πατέντας της Tupperware είναι αυτή που είδα στο Amazon; Όσο μισή ψησταριά υγραερίου; :lipsealed:

Συγχωρεμενος :lol:
Η Taperware πουλαει με ντιλερς και συνηθως εχει εξωφρενικες τιμες εκτος αν κανει προσφορες που φτανουν το 50-60%

Τοτε αγοραζει ο κοσμος αυτο που χρειαζεται.

Τωρα η :inlove: σαν ντιλερ εχει και το δικο της ποσοστο οποτε της κοστισε πολυ φθηνοτερα αν και στην Ελλαδα εχει γυρω στα 200€ νομιζω , κανονικη τιμη
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#785314 Νίκο, κάνε την κίνηση αν βγει καμιά καλή προσφορά στη φετινή μαυροπαρασκευή. Να έχει δυνατά πλαϊνά, για τους φίκους που σε δέρνουν :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#785316 A, OK, κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι, ακριβό ρε παιδί μου! Και ειλικρινά, ό,τι μα ό,τι και να κάνεις, στα μικροκύματα αυτό που μαγειρεύεις πάντα θα είναι πιο κοντά στο βραστό παρά στο ψητό...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#785318 Eνα καλό μάτι ηλεκτρικό ή με γκαζιερα μικρή και ένα καλό μαντεμενιο τηγάνι και καθάρισες.
Στο μπαλκόνι για μπριζόλες δλδ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#785319
Anonymous Founder έγραψε:A, OK, κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι, ακριβό ρε παιδί μου! Και ειλικρινά, ό,τι μα ό,τι και να κάνεις, στα μικροκύματα αυτό που μαγειρεύεις πάντα θα είναι πιο κοντά στο βραστό παρά στο ψητό...

Καλα κι εγω αυτα ελεγα, ειδικα οταν εμαθα ποσο κανει ειπα κι αλλα :innocent: , και μολις εφαγα μπριζολα απο αυτο το σκατουλακι επαθα πλακα.

Δεν ξερω τι σκατα ειναι, μεταλλικο και βαρυ με επενδυση σε καποια σημεια ελαστικο υλικο και το εσωτερικο του ειναι σαν αντικολλητικο, αλλα ψηνει απιστευτα!!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#785326
Νίκος Παππάς έγραψε:Τωρα η :inlove: σαν ντιλερ εχει και το δικο της ποσοστο οποτε της κοστισε πολυ φθηνοτερα αν και στην Ελλαδα εχει γυρω στα 200€ νομιζω , κανονικη τιμη


Έχει πέσει πολύ η ποιότητα των τάπερ.

Μου'χουν χαλάσει τα καπάκια σε 3.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#785328
Dimitris_P έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Τωρα η :inlove: σαν ντιλερ εχει και το δικο της ποσοστο οποτε της κοστισε πολυ φθηνοτερα αν και στην Ελλαδα εχει γυρω στα 200€ νομιζω , κανονικη τιμη


Έχει πέσει πολύ η ποιότητα των τάπερ.

Μου'χουν χαλάσει τα καπάκια σε 3.


1ον, μπορεις να παραγγειλεις καπακια μονο

2ον, εμενα κανενα κι εχουμε πολλα, αλλα δεν τα μπλεκουμε. Αυτα που ειναι για καταψυξη πχ δεν μπανουν μικροκυματα και το αναποδο.

3ον, αν τα ανοιγοκλεινεις οπως πρεπει ( καποια κλεινουν πατωντας την μεση αλλα στην γωνια αλλα περιμετρικα ) δεν παθαινουν τιποτα

4ον, οπως ολα τα πραγματα πλεον δεν φτιαχνονται με γνωμονα να κρατησουν μια ζωη