Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786348
Chris έγραψε:Oh mon dieu, τι λενε Μπαμπακα οι αθεοφοβοι. Συγχωρεσε τους :omg:

Εσυ τεκνον dimik ελα κατσε εκ δεξιων μου
Πάντα εκ δεξιών επουρανιε πατέρα.


Να δούμε και μπεργκερακι με την ίδια μέθοδο, medium well όμως μην μας πουν και τσοπάνηδες.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786351
Chris έγραψε:Θυμηθηκα ξαφνικα πως τα τελευταια χρονια οταν αγοραζω σκευη τσεκαρω να κανουν και για επαγωγικες, οποτε κοιτωντας για ηλεκτρικο εστιασα σε αυτα. Ηρθε σημερα, αυτο εδω (55 το βρηκα):

https://www.inventum.eu/klein-huishoudelijk/kookplaten/ki120t/

πεταξα κατευθειαν πανω το πιο χοντρο κομματι μοσχαρι που βρηκα για να δουμε τι κανει, 3 λεπτα η καθε πλευρα και λιγο ορθιο να παρει και γυρω γυρω. Τετοιο κομματι κανονικα, ακομα και στο γκαζι, θα το εβαζα και 10 λεπτα στο φουρνο μετα για να φυγει απο το rare, αλλα σημερα δε μαγειρευα για να φαω, αλλα για να τεσταρω το ματι. Προφανως τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο το γκαζι στο ψησιμο, αλλα τη δουλεια του την κανει και με το παραπανω :s_thumbsup

Ευχαριστω οσους συμμετειχαν με τη γνωμη τους :s_howdy

Εικόνα



Στην αρχή όταν είδα τη φωτογραφία, είπα ότι είναι από κάποιο ρεστοράν.

ΕΥΓΕ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786353 Κρις πολυ αιμα για τα γουστα μου, αλλα αυτο δε λεει τιποτα, οπως αρεσει στον καθεναν!

Εχω την εντυπωση οτι δεν ανεβαζει πολυ θερμοκρασια ομως ή πως ηθελε κι αλλο ζεσταμα πριν βαλεις το κρεας. Με 3 λεπτα στην καθε πλευρα, θα περιμενα να εχει μεινει λιγο αιμα μονο στο κεντρο. Δεν ειναι και πολυ χοντρο το κομματι...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#786362 Σιγουρα δεν ανεβαζει οσο το γκαζι. Μην ξεχνας πως ειναι φορητο και λυση αναγκης. Δε νομιζω να ψηνει κανεις μοσχαρι στον ηλεκτρισμο με τη θεληση του :s_biggrin Και να επαναλαβω πως τετοια κομματια κανονικα τα ξεκιναω στο τηγανι και μετα τα βαζω για λιγο σκεπασμενα στο φουρνο, να γινει το φουξια -> ροζ. Αυτο δεν το εβαλα επιτηδες, ωστε να αρχισω να αποκτω μια αισθηση των δυνατοτητων του ματιου.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786388 Βασικα δεν εχω γκαζι οποτε δεν εχω καν αποψη. Συγκρινα με το τηγανι στην κεραμικη κουζινα ποσο γρηγορα ψηνει. Απλα στα υποψιν οτι το καιω πολυ το τηγανι πριν ακουμπησω πανω μοσχαρι.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#786524 Γι αυτό είναι ιδανικό το μαντέμι.
Το βάζεις πάνω στην εστία να κάψει καλά και μετά κρατάει θερμοκρασία.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#789298
224v έγραψε:Πόση ώρα χρειάστηκε για να ολοκληρωθεί το ψήσιμο να είναι αναμενόμενο το barbecue???

.
20-25 λεπτά νομίζω

Chris έγραψε:Καντου ενα σταυρο με το μαχαιρι πρωτα βρε


έχω κάνει Χ σε όλα κι από κει ξεφλούδισαν
Άβαταρ μέλους
By 224v
#789311 Για εύκολο ξεφλούδισμα σε ψημενα στα καρβουνα τα κρητικά είναι τα σωστά, για τα βραστα είναι του Βόλου...

.