Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#785843 Κι εμεις μεταλικα εχουμε!
Τα καλαμενια αρπαζουν φωτια. Αλλιως πρεπει να βαλεις στη σχαρα, εκει που εξεχουν, λωριδες αλουμινοχαρτο για να μην καουν.
Η δικια μας εχει ενα κολπο που μπαινουν οι μυτες και τα κραταει στον αερα στα 5 ή στα 12.5 εκατοστα πανω απ τη σχαρα.

Ειδικα στα κεμπαπ, που δεν μου αρεσει να καιγεται απ τη σχαρα ο κιμας, ειναι πολυ χρησιμο.
Μπορειτε να το κανετε ομως ευκολα με δυο κομματια προφιλ αλουμινιου "τ διατομης 3 εκατοστων", που να τα βαζετε στην σχαρα και εκει πανω τους να στηριζετε τους οβελους.

@Geralt Κι εμεις παντα χοντρο αλατι χρησιμοποιουμε. Απλως παιρνουμε "ανθο αλατιου". Δεν εχουμε δοκιμασει καπνιστο.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#785930
Y.V έγραψε:

@Geralt Κι εμεις παντα χοντρο αλατι χρησιμοποιουμε. Απλως παιρνουμε "ανθο αλατιου". Δεν εχουμε δοκιμασει καπνιστο.



Κι εγω ετσι εκανα, μεχρι που σε ενα καλο εστιατοριο μου εφεραν το καπνιστο να δοκιμασω και ξετρελαθηκα
πχ κατι τετοιο
https://eshop.mymarket.gr/trofima/mpach ... isto-120gr

τωρα το επομενο βημα ειναι να δω για κουτι καπνισματος, αν και φοβαμαι λιγο τα ντουμανια :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#785980 Ισως οχι ακριβως πανω στο θεμα, αλλα ψαχνω κατι που να μαγειρευει/ψηνει σε μπαλκονι, αλλα για διαφορους λογους να ειναι φορητο. Βλεπω πολλες επιλογες κι εχω μπερδευτει:

1. ματι για καμπινκ, πχ (δεξια σηκωνεται ενα καπακι και μπαινει μπουκαλα) (αυτο στο μυαλο μου ειναι η εξελιξη του μεγαλου γκαζακιου που ειχαμε παλια)

Εικόνα

2. το κλασικο το ηλεκτρικο ματι, ειτε σαν το παρακατω ειτε κεραμικο

Εικόνα

3. Γκριλιερα ηλεκτρικη ή αεριου:

Εικόνα

Εικόνα

4. Πλακα

Εικόνα

Γενικα λοιπον οι αποριες ειναι οι εξης:

1. Τα "ανοιχτης" φωτιας/αντιστασης, δηλαδη σχαρας, δινουν τοσο καλυτερο αποτελεσμα συγκριτικα με τις καθε ειδους πλακες (πλακα θεωρω και το τηγανι που θα μπει πανω στο ματι), που να δικαιολογουν το μπελα του καθαρισματος? Τα ματια αν δεν κανεις καμια χοντραδα δε λερωνονται, μπαινουν αποθηκη ετσι οπως ειναι, και το τηγανι πλυντηριο

2. Ενα ηλεκτρικο μπορει να ανεβασει αρκετη θερμοκρασια για να ψησει σωστα ενα ωραιο κομματι μοσχαρι πχ?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#785985 Εγώ θα διάλεγα το 1 ή το 2 με τηγανι το έχω.ξαναπροτεινει με την επιφύλαξη της θερμοκρασίας που λες και συ.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#785986
Geralt έγραψε:
Y.V έγραψε:

@Geralt Κι εμεις παντα χοντρο αλατι χρησιμοποιουμε. Απλως παιρνουμε "ανθο αλατιου". Δεν εχουμε δοκιμασει καπνιστο.



Κι εγω ετσι εκανα, μεχρι που σε ενα καλο εστιατοριο μου εφεραν το καπνιστο να δοκιμασω και ξετρελαθηκα
πχ κατι τετοιο
https://eshop.mymarket.gr/trofima/mpach ... isto-120gr

τωρα το επομενο βημα ειναι να δω για κουτι καπνισματος, αν και φοβαμαι λιγο τα ντουμανια :lol:
Εικόνα


Ενδιαφερον! Θα δοκιμασω τον καπνιστο ανθο, με την πρωτη ευκαιρια. Υποθετω οτι ταιριαζει μονο στα κρεατα.

Για το καπνιστηρι, ξεκινησα κανοντας εναν φακελο απο αλουμινοχαρτο και κανοντας του τρυπες.
Εβαζα αλλοτε κληματοβεργες, αλλοτε κομματακια hickory.
Δουλευε μια χαρα.
Μετα ειπα να παρω ενα τετοιο κουτι. Δεν βρηκα ομως πως να το δουλευω σωστα. Μια μου καπνιζε καλα, μια μου επαιρναν τα ξυλα φωτια και παπαλα ο καπνος! :lol: Δεν καταλαβαινα τι εκανα σωστα και τι λαθος, αγανακτησα :lol: και επειδη ειχα τη λυση του αλουμινοχαρτου γυρισα εκει και δεν το πολυπαιδεψα... Ισως το ξαναδοκιμασω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#785987 @ kovathe Κι εγω προς το τηγανι τεινω, πολυ λιγοτερος μπελας μου φαινεται. Αλλα θα ηθελα να δω αν υπαρχει λογος να μπλεξω με καθαρισμους αν αξιζει το αποτελεσμα. Αλλα ρε γμτ με ψηνει πολυ η πλακα σαν ιδεα, ενας μεγαλος τετραγωνος χωρος που κανεις οτι γουσταρεις. Μπεικον, αυγα, ψηνεις και το ψωμακι λιγο και ετοιμο το σαντουιτς
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#785990 πλακα (το νο4) απο εμενα ειναι οχι, διοτι οταν θα ψηνεις το κρεας, θα τηγανιζεται μεσα στο λιπος του :(

εαν το μπαλκονι ειναι εκτεθημενο, ισως σου σβηνει η φλογα απο το ματι υγραεριου απο τον αερα
ως εκ τουτου θα πηγαινα στο ηλεκτρικο
σε καθε επιλογη θα το συνδυαζα με καλο μαντεμενιο σχαροτηγανο :)

υπαρχουν βεβαια και φορητες ψησταριες υγραεριου οπως αυτη

https://youtu.be/TCuLiOxGEw0
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#785991
Y.V έγραψε:
Geralt έγραψε:
Y.V έγραψε:

@Geralt Κι εμεις παντα χοντρο αλατι χρησιμοποιουμε. Απλως παιρνουμε "ανθο αλατιου". Δεν εχουμε δοκιμασει καπνιστο.



Κι εγω ετσι εκανα, μεχρι που σε ενα καλο εστιατοριο μου εφεραν το καπνιστο να δοκιμασω και ξετρελαθηκα
πχ κατι τετοιο
https://eshop.mymarket.gr/trofima/mpach ... isto-120gr

τωρα το επομενο βημα ειναι να δω για κουτι καπνισματος, αν και φοβαμαι λιγο τα ντουμανια :lol:
Εικόνα


Ενδιαφερον! Θα δοκιμασω τον καπνιστο ανθο, με την πρωτη ευκαιρια. Υποθετω οτι ταιριαζει μονο στα κρεατα.

Για το καπνιστηρι, ξεκινησα κανοντας εναν φακελο απο αλουμινοχαρτο και κανοντας του τρυπες.
Εβαζα αλλοτε κληματοβεργες, αλλοτε κομματακια hickory.
Δουλευε μια χαρα.
Μετα ειπα να παρω ενα τετοιο κουτι. Δεν βρηκα ομως πως να το δουλευω σωστα. Μια μου καπνιζε καλα, μια μου επαιρναν τα ξυλα φωτια και παπαλα ο καπνος! :lol: Δεν καταλαβαινα τι εκανα σωστα και τι λαθος, αγανακτησα :lol: και επειδη ειχα τη λυση του αλουμινοχαρτου γυρισα εκει και δεν το πολυπαιδεψα... Ισως το ξαναδοκιμασω. :hmmm:



θελει λιγο παιδεμα η φαση απο οτι εχω καταλαβει, δεν ειναι ακριβης επιστημη :lol:
τα μουλιασες τα ξυλα πριν τα βαλεις?
δες εδω ενα ενδιαφερον αρθρο
https://www.psistis.gr/blog/tropos-kapnismatos-fagitou
Άβαταρ μέλους
By Chris
#786000
Geralt έγραψε:πλακα (το νο4) απο εμενα ειναι οχι, διοτι οταν θα ψηνεις το κρεας, θα τηγανιζεται μεσα στο λιπος του :(

εαν το μπαλκονι ειναι εκτεθημενο, ισως σου σβηνει η φλογα απο το ματι υγραεριου απο τον αερα
ως εκ τουτου θα πηγαινα στο ηλεκτρικο
σε καθε επιλογη θα το συνδυαζα με καλο μαντεμενιο σχαροτηγανο :)

υπαρχουν βεβαια και φορητες ψησταριες υγραεριου οπως αυτη

https://youtu.be/TCuLiOxGEw0


Εχεις ενα δικιο για τον αερα. Επισης, μετα σκεφτηκα οτι αφου τα ματια της κουζινας μου ειναι αεριου, μπορω να παρω μια πλακα που να πιανει 2 ματια και να κανω εκει τα σχετικα. Μαλλον ενα πολυ δυνατο ηλεκτρικο ειναι η σωστοτερη επιλογη, δοκιμαζω με ενα κρεας κι αν δεν κανει το στελνω πισω.

Ανοιγεις αλλη κουβεντα για τα σκευη τωρα, πχ μαντεμενιο σχαροτηγανο εχω ενα, παροπλισμενο, απιστευτος μπελας να καθαριστει, ειδικα λογω των κοιλαδων, ποτε δεν προκειται να το κανεις 100% αντικολλητικο. Οποτε ψηνω τα παντα σε ενα καλο βαθυ αντικολλητικο τηγανι στο ματι αεριου, βγαινουν τελεια, πχ σημερα ειχε το παρακατω. Αν ξαναδοκιμασω μαντεμι, θα ειναι φλατ, που θα καθαριζεται ευκολοτερα πιστευω.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 02 Οκτ 2022, 20:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786002 @Chris

Επαγωγική εστία με ένα cast iron flat griddle plate και εχεις κατι μικρό όπως το επαγωγικο μάτι και να καθαρίσεις μια πλάκα.

Ακόμα και cast iron τηγάνι για κρέπες σου κάνει βασικά για μικρές ποσότητες.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#786007
Geralt έγραψε:
Y.V έγραψε:
Geralt έγραψε:
Y.V έγραψε:

@Geralt Κι εμεις παντα χοντρο αλατι χρησιμοποιουμε. Απλως παιρνουμε "ανθο αλατιου". Δεν εχουμε δοκιμασει καπνιστο.



Κι εγω ετσι εκανα, μεχρι που σε ενα καλο εστιατοριο μου εφεραν το καπνιστο να δοκιμασω και ξετρελαθηκα
πχ κατι τετοιο
https://eshop.mymarket.gr/trofima/mpach ... isto-120gr

τωρα το επομενο βημα ειναι να δω για κουτι καπνισματος, αν και φοβαμαι λιγο τα ντουμανια :lol:
Εικόνα


Ενδιαφερον! Θα δοκιμασω τον καπνιστο ανθο, με την πρωτη ευκαιρια. Υποθετω οτι ταιριαζει μονο στα κρεατα.

Για το καπνιστηρι, ξεκινησα κανοντας εναν φακελο απο αλουμινοχαρτο και κανοντας του τρυπες.
Εβαζα αλλοτε κληματοβεργες, αλλοτε κομματακια hickory.
Δουλευε μια χαρα.
Μετα ειπα να παρω ενα τετοιο κουτι. Δεν βρηκα ομως πως να το δουλευω σωστα. Μια μου καπνιζε καλα, μια μου επαιρναν τα ξυλα φωτια και παπαλα ο καπνος! :lol: Δεν καταλαβαινα τι εκανα σωστα και τι λαθος, αγανακτησα :lol: και επειδη ειχα τη λυση του αλουμινοχαρτου γυρισα εκει και δεν το πολυπαιδεψα... Ισως το ξαναδοκιμασω. :hmmm:



θελει λιγο παιδεμα η φαση απο οτι εχω καταλαβει, δεν ειναι ακριβης επιστημη :lol:
τα μουλιασες τα ξυλα πριν τα βαλεις?
δες εδω ενα ενδιαφερον αρθρο
https://www.psistis.gr/blog/tropos-kapnismatos-fagitou

Τα εβαλα στο κουτι μουλιασμενα, ξεμουλιαστα, το κουτι στη σχαρα, το κουτι πανω στον καυστηρα, σταυρωμενα, για 45 λεπτα κατω απ τα εικονισματα, μονο παππα δεν εφερα να τα διαβασει! :lol:
Θα ξαναδοκιμασω παντως!
Εχω παρει κι ενα αλλο μακροστενο κουτι που παιρνει πελλετ και το αναβεις στη μια ακρη εσυ με ενα φλογιστρο και αυτο καιγεται σιγα σιγα. Αλλα δεν αγορασα ποτε πελλετ καπνισματος να το δοκιμασω! :s_shout