Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#810930 Διά , η εξολόθρευση του Ζελέ θα βοηθούσε να τελειώσει γρήγορα ο πόλεμος τώρα ή όχι;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#810932 Νομίζω θα ξεσήκωνε μεγαλύτερη κατακραυγή κάτι τέτοιο και θα συσπείρωνε την Ουκρανική ηγεσία. Για αυτό και δεν έγινε απόπειρα ως τώρα. Ο Ζελένσκι είναι απλά μια μαριονέτα, θα έβαζαν άλλον οι Αμερικάνοι στην θέση του. Μην ξεχνάμε ότι όλη η Δύση πολεμάει κατά των Ρώσων. Μέχρι κι εμείς στείλαμε υλικό. :tomato:

Εν τω μεταξύ υπάρχουν και κάτι τέτοια δημοσιεύματα: https://www.defencenet.gr/asfaleia/diet ... ou-amynas/
Δεν έχω εσωτερική πληροφόρηση ακόμα όμως.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#810980 Και έχεις μετά τους "καραβανάδες" να σου χαλάνε το αφήγημα...


Η Ουκρανία είναι απίθανο να εκδιώξει τις ρωσικές δυνάμεις από το έδαφός της φέτος, δήλωσε ο αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων των ΗΠΑ βάζοντας φρένο στις ελπίδες των πολιτικών και διπλωματών από την Ουάσιγκτον μέχρι το Κίεβο. «Δεν νομίζω ότι είναι πιθανό να γίνει στο εγγύς μέλλον, φέτος", δήλωσε ο στρατηγός Mark Milley την Παρασκευή σε συνέντευξή του στο Defence One.
«Ο Zelensky έχει δηλώσει δημόσια πολλές φορές ότι ο ουκρανικός στόχος είναι να διώξει κάθε Ρώσο από την κατεχόμενη Ουκρανία. Και αυτό είναι ένα σημαντικό στρατιωτικό καθήκον. Πολύ, πολύ δύσκολο στρατιωτικό έργο. Βλέπουμε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες Ρώσους που εξακολουθούν να βρίσκονται στη ρωσοκρατούμενη Ουκρανία. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να γίνει. Απλώς λέω ότι είναι ένα πολύ δύσκολο έργο», είπε. «Αλλά αυτός είναι ο στόχος τους. Σίγουρα έχουν δικαίωμα σε αυτό, αυτή είναι η χώρα τους».


https://www.msn.com/el-gr/news/other/%C ... 29c0&ei=24
Άβαταρ μέλους
By markvag
#810983 Εδώ βλέπουμε πως ο Πούτιν είχε κάνει λάθος και εν τέλει δεν ήταν στόχος η αλλαγή καθεστώτος στην Ουκρανία... :lol: :lol:

Δεν θα ήταν πολύ καλά ενημερωμένος φαίνεται... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#810987 Φαντάζομαι κάτι τέτοιο, πιθανώς και ένας ακόμα στόχος είναι να ολοκληρωθεί η κατάληψη του Μπαχμούτ εντός του τρέχοντος έτους, μόλις αποφασίσουν οι Ρώσοι φαντάζομαι θα μας ενημερώσουν... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#810988
dimik έγραψε:Τελικά δεν έχουν την απόλυτη αριθμητική υπέροχη οι Ουκρανοί;


Φυσικά και την έχουν, 2,5:1 περίπου στο πεδίο. Οι Ουκρανοί έχουν πάνω από 1 εκατομμύρια ανθρώπους υπό τα όπλα και περίπου 700.000 στα μέτωπα. Απλά ο Μίλλεϋ λέει ότι δεν μπορείς να διώξεις τους Ρώσους. Ο λόγος για μένα είναι απλός. Υπέρτερος οπλισμός και τακτικές. Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, αλλά σύμφωνα με δυτικές εκτιμήσεις οι Ουκρανοί χρησιμοποιούν 5-7 χιλιάδες βλήματα καθημερινά και παρ' όλες τις δυτικές προμήθειες, ξεμένουν. Οι Ρώσοι; 40 με 50 χιλιάδες την ημέρα...

Για όποιον ξέρει πάντως 2-3 πράγματα πάνω σε αυτά τα θέματα (άρα όχι εσύ Μάρκο :lol: ), είναι πολύ πιο δύσκολη η διεξαγωγή επιθετικών επιχειρήσεων, παρά αμυντικών, ειδικά κατά οργανωμένης άμυνας και προετοιμασμένων θέσεων. Να μην τα ξαναλέμε, τα ΝΑΤΟϊκά εγχειρίδια προβλέπουν αριθμητική υπεροχή 3:1 για έναρξη τέτοιων επιχειρήσεων.

Ο μόνος τρόπος να ηττηθουν (δηλαδή να απαγκιστρωθούν) οι Ρώσοι είναι αν για κάποιον λόγο αλλάξει η ηγεσία στη Μόσχα και πάρει αυτήν την στρατηγική απόφαση. Στο πεδίο δεν παίζει να συμβεί ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#811020
Arrow έγραψε:
REALZEUS έγραψε: και τακτικές.


ουτε ο Γερασιμοφ δε θα το εγραφε αυτο :hmmm:



Οι τακτικές αναπροσαρμόζονται συνεχώς. Υπάρχουν 3 επίπεδα δράσης: το Στρατηγικό, το Τακτικό και το Επιχειρησιακό. Σε Τακτικό επίπεδο, είδαμε επιτυχίες και αποτυχίες και από τις δύο πλευρές, προφανώς, όπως γίνεται σε κάθε πόλεμο. Το ότι οι Ρώσοι όμως διατηρούν επιθετικό ρόλο (εκτός μόνο από λίγες περιπτώσεις), δείχνει γενικά το πνεύμα του τακτικού σχεδιασμού τους. Είναι ακριβώς το ίδιο με του Κόκκινου Στρατού μετά το 1942, για όποιον έχει μελετήσει την στρατιωτική ιστορία. Από την πλευρά τους οι Ουκρανοί, όντες Σοβιετικοί και οι ίδιοι, χρησιμοποιούν τις τακτικές του Κόκκινου Στρατού του 1941, με άμυνα σημείων και αγκίστρωση σε στρατηγικές τοποθεσίες. Φυσικά, επιχειρησιακά πολλά έχουν αλλάξει, αλλά τακτικά βλέπουμε μια επανάληψη εκείνου του πολέμου. Οι τακτικές των Ρώσων όμως βασίζονται σε εκείνες του Κόκκινου Στρατού το '42-'43, που είναι σαφώς ανώτερες από τις τακτικές του ίδιου στρατεύματος τον 1ο χρόνο του Ανατολικού Μετώπου. Αυτό φυσικά προϋποθέτει μεγάλη οπλική υπεροχή, δεν διαφωνώ σε αυτό. Συμπερασματικά, αν ήμουν Ουκρανός, θα έκανα ακριβώς το ίδιο με αυτό που κάνουν τώρα οι Ουκρανοί. Αν ήμουν Ρώσος θα έκανα περίπου τα ίδια, απλά θα χρησιμοποιούσα βαρύτερα όπλα (θερμοβαρικά) κατά των σημείων αγκιστρώσεως του εχθρού. Αυτά φυσικά εμείς τα λέμε στην θεωρία και μόνον. Τα κάνουμε στα μαθήματα τακτικής στην αμμοδόχο κλπ, εγώ δίδασκα αυτό το μάθημα στο ΚΕΤΘ. Αυτήν την στιγμή ο Ρωσικός και Ουκρανικός Στρατός είναι οι δύο πιο μπαρουτοκαπνισμένοι και ετοιμοπόλεμοι Στρατοί στον κόσμο. Επ' έργω και στην πράξη, όχι στην θεωρία (όπως όλοι εμείς). Οι Αμερικανοί ήδη αλλάζουν τα ΕΕ τους, με βάση τα διδάγματα του Ουκρανικού πολέμου!!!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#811145 Αυτός κάτι καλό πρέπει να σνιφάρει πάντως...


Β. Ζελένσκι: «Θα απελευθερώσουμε όλα τα εδάφη μας»
Ο πρόεδρος Βολοντίμιρ Ζελένσκι χαιρέτισε σήμερα την ουκρανική αντίσταση απέναντι «στη μεγαλύτερη δύναμη κατά της ανθρωπότητας του καιρού μας»,


https://www.naftemporiki.gr/kosmos/1457 ... edafi-mas/