Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#787198 Μια πυρηνική ήθελε πάνω από το Φαρμακονήσι ή όπως αλλιώς το λένε , για προειδοποίηση και βουτάς αυτά που θες. Αλλά μάλλον ήθελε όλη την Ουκρανία .
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#787202
rafi έγραψε:Εγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατί όταν μπαίνω σε αυτό το τοπικό νομίζω ότι έκανα λάθος και μπήκα σε αυτο με το ποδόσφαιρο και είναι οι γαύροι που κάνουνε καζούρα στους βαζέλες..
Ειδικά κάποιοι έχουν απασφαλίσει με τηνν επιτυχημένη αντεπίθεση των Ουκρανών λες και η ομάδα τους έριξε 7άρα στον αντίπαλο.
Προσπαθώ να βρω ένα λόγο από το τι όφελος έχουμε εμείς εδώ πέρα από όλο αυτό, εκτός και αν όντως είναι οπαδικό το θέμα.

Για να είμαι και λίγο ον τόπικ από αυτά που ακούω εγώ ο Ουκρανικός στρατός είναι αυτή τη στιγμή σε πολύ κακή κατάσταση και σίγουρα σε πολύ χειρότερη από αυτήν που θέλουνε να νομίζουμε εδώ στη Δύση, ειδικά μετά από τις νικηφόρες αντεπιθέσεις. Αλλά εγώ σίγουρα έχω χαρακτηριστεί πουτινάκι από τότε που έγραψα ότι μου βρώμαγε για στημένη η φάση με την Μπούτσα οπότε μη με λάβετε υπόψην σας. Σε λίγο καιρό θα φανεί.


Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί χαίρονται κάποιοι που βλέπουν τον εισβολέα σε μια ανεξάρτητη χώρα να μην τα πάει καλά; Και υπόψη, εδώ δεν μιλάμε για περίπτωση στην οποία οι Ρώσοι μπήκαν για να πετάξουν ένα δικτατορικό/απολυταρχικό καθεστώς και θα φύγουν ξέρω 'γώ. Μιλάμε για περίπτωση στην οποία μπήκαν, άρπαξαν περιοχές και τις... ανακήρυξαν δικές τους. Κομμάτι της επικράτειας τους. Το έκαναν το 2014 με την Κριμαία, είδαν ότι δεν τους αντιστάθηκε κανείς και τώρα προσπαθούν να το κάνουν και με άλλες. Αν τους αφήσουμε, μεθαύριο θα χτυπήσουν την πόρτα και άλλων χωρών.

Σενάριο όχι και τόσο επιστημονικής φαντασίας:
Η Τουρκία εισβάλει στο Καστελλόριζο, ή στη Λέσβο (ή στη Μυτιλήνη ©) , ή στη Χίο "για να προστατεύσει τους Τούρκους"/γιατί η Ελλάδα έχει φέρει στρατό παράνομα/γιατί η Ελλάδα έχει Νεοναζιστές (που όντως έχει). Αφού τις καταλάβει, ο Ερντογάν δηλώνει ότι αυτές οι περιοχές είναι πλέον Τουρκική επικράτεια και όποιος βοηθάει τους Έλληνες στην αντίσταση τους, κάνει επίθεση κατά της Τουρκίας. Η διεθνής κοινή γνώμη είναι με το μέρος της Ελλάδας, εκτός από ένα μικρό χωριό που δεν καταλαβαίνει γιατί έχουν απασφαλίσει όλοι και αναρωτιέται τι όφελος θα έχει με το να πάει κόντρα στην Τουρκία.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#787226
Χρήστος Λάππας έγραψε:Σενάριο όχι και τόσο επιστημονικής φαντασίας:
Η Τουρκία εισβάλει στο Καστελλόριζο, ή στη Λέσβο (ή στη Μυτιλήνη ©) , ή στη Χίο "για να προστατεύσει τους Τούρκους"/γιατί η Ελλάδα έχει φέρει στρατό παράνομα/γιατί η Ελλάδα έχει Νεοναζιστές (που όντως έχει). Αφού τις καταλάβει, ο Ερντογάν δηλώνει ότι αυτές οι περιοχές είναι πλέον Τουρκική επικράτεια και όποιος βοηθάει τους Έλληνες στην αντίσταση τους, κάνει επίθεση κατά της Τουρκίας. Η διεθνής κοινή γνώμη είναι με το μέρος της Ελλάδας, εκτός από ένα μικρό χωριό που δεν καταλαβαίνει γιατί έχουν απασφαλίσει όλοι και αναρωτιέται τι όφελος θα έχει με το να πάει κόντρα στην Τουρκία.

Δεν είναι και τόσο επιστημονικής φαντασίας το σενάριο γιατί η διεθνής κοινότητα μία φορά στις 100 δεν είναι με το μέρος του επιτιθέμενου [or equivalent, π.χ. να αναρωτιέται αυτό ακριβώς, τι όφελος θα έχει διαφορετικά] , ή κάτι άλλο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#787228 Δεν είναι
καί τόσο επιστημονικής φαντασίας
γιατί το πολύ το ΣΚΑΪ ΣΚΑΪ κάνει το παιδί ......

( Λες και υπάρχει περίπτωση ένας Λάππας να ανακατευτεί με τις πλεμπες στον θάλαμο. Θα εκτιμηθούν τα προσόντα του και θα υπηρετήσει ως Ψάλτης. Στάθης Ψάλτης).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787232 Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι ο εξης:

Οταν ορμανε οι Αμερικανοι ειναι στη σωστη πλευρα της ιστοριας γιατι προσπαθουν να σωσουν καποιο λαο. Ολοι οι υπολοιποι ειναι εγκληματιες που περνανε στη λαθος πλευρα της ιστοριας.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#787245
George_Prix έγραψε:Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι ο εξης:

Οταν ορμανε οι Αμερικανοι ειναι στη σωστη πλευρα της ιστοριας γιατι προσπαθουν να σωσουν καποιο λαο. Ολοι οι υπολοιποι ειναι εγκληματιες που περνανε στη λαθος πλευρα της ιστοριας.



Βαζεις και πρόπλυση η μονο το ξεπλυμα αρκει?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#787251
George_Prix έγραψε:Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι ο εξης:

Οταν ορμανε οι Αμερικανοι ειναι στη σωστη πλευρα της ιστοριας γιατι προσπαθουν να σωσουν καποιο λαο. Ολοι οι υπολοιποι ειναι εγκληματιες που περνανε στη λαθος πλευρα της ιστοριας.
Έχουν μπει οι Αμερικάνοι στο Mexico ξέρω γω ή στο Καναδά και λένε ότι είναι δικό τους το Acapulco ή το Toronto ας πούμε?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787252
kostis20 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι ο εξης:

Οταν ορμανε οι Αμερικανοι ειναι στη σωστη πλευρα της ιστοριας γιατι προσπαθουν να σωσουν καποιο λαο. Ολοι οι υπολοιποι ειναι εγκληματιες που περνανε στη λαθος πλευρα της ιστοριας.
Έχουν μπει οι Αμερικάνοι στο Mexico ξέρω γω ή στο Καναδά και λένε ότι είναι δικό τους το Acapulco ή το Toronto ας πούμε?


Μωρε να μπαινανε εκει θα λεγαμε οτι ειναι νορμαλ. Οι περισσοτεροι στον κοσμο νομιζουνε οτι λιγο απο το χωραφι του γειτονα τους ανηκει.

Το κακο ειναι οτι αυτοι εχουν απλωθει σα χταποδι γυρω γυρω απο τη γη και ρουφανε με τις βεντουζες απο παντου.
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 09 Οκτ 2022, 18:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787253
corsair έγραψε:
George_Prix έγραψε:Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι ο εξης:

Οταν ορμανε οι Αμερικανοι ειναι στη σωστη πλευρα της ιστοριας γιατι προσπαθουν να σωσουν καποιο λαο. Ολοι οι υπολοιποι ειναι εγκληματιες που περνανε στη λαθος πλευρα της ιστοριας.



Βαζεις και πρόπλυση η μονο το ξεπλυμα αρκει?


Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Εγω σιχαινομαι το δικτατορα και εγκληματια Πουτιν. Απλα παω να βγαλω λιγη τσιμπλα απο τα ματια μερικων που βλεπουν πολυ τηλεοραση και τρωνε αμασητο το σανο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#787255 Μη μας υποτιμάς έτσι.Δεν είμαστε και τίποτα άσχετοι. Ουτε λατρεύουμε την Αμερική.Αλλά υπάρχει και η κοινή λογική.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787257
kostis20 έγραψε:Μη μας υποτιμάς έτσι.Δεν είμαστε και τίποτα άσχετοι. Ουτε λατρεύουμε την Αμερική.Αλλά υπάρχει και η κοινή λογική.


Φιλε δε μιλαω για σενα και σορρυ αν το πηρες ετσι.

Εγω απλα ξεκαθαρισα τη θεση μου. Ποσταρω την "αλλη οψη του νομισματος" που δε διαβαζουμε συχνα στα φορα και που δεν ακουμε συχνα στις ειδησεις.

Και επαναλαμβανω το ρεζουμε:
Συνολικα στην ανθρωποτητα οι Αμερικανοι εχουν κανει ως τωρα (και που 'σαι ακομα!!!) πολυ μεγαλυτερο κακο απο οσο εχει κανει ο Πουτιν. Αν κανεις μια δημοσκοπηση ομως, θα σαρωσουν σε αγιοσυνη οι Αμερικανοι, οπως σαρωνει σε αριστεια ο Κουλης στις δημοσκοπησεις. Ή στραβος ειναι ο γιαλος ή στραβα αρμενιζουμε με τα πετσωμενα ΜΜΕ. Διαμορφωνουν αποψη στον κοσμακη και μαλιστα συνηθως τη λαθος αποψη, το αφηγημα που βολευει μερικους.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#787258
kostis20 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Σε γενικες γραμμες ο κανονας ειναι ο εξης:

Οταν ορμανε οι Αμερικανοι ειναι στη σωστη πλευρα της ιστοριας γιατι προσπαθουν να σωσουν καποιο λαο. Ολοι οι υπολοιποι ειναι εγκληματιες που περνανε στη λαθος πλευρα της ιστοριας.
Έχουν μπει οι Αμερικάνοι στο Mexico ξέρω γω ή στο Καναδά και λένε ότι είναι δικό τους το Acapulco ή το Toronto ας πούμε?
Όχι. Αλλά έχουν μπει στην Δομινικανή Δημοκρατία, Γρενάδα, Παναμά, Γουατεμάλα, έχουν κάνει πραξικοπήματα σχεδόν σε όλες τις χώρες της λατινικής Αμερικής με το πιο σκληρό στην Χιλή, επεμβάσεις στην Νικαράγουα, Αϊτή, Κούβα και μένω εδώ γιατί αν βάλω Ινδοκίνα, Μέση Ανατολή κλπ θα γράφω ώρες.

Όχι ότι οι Ρώσοι είναι πολύ καλύτεροι έτσι;

Αλλά ρε παιδί μου ένα πράγμα, μαζί με την εισβολή στην Ουκρανία γίνεται κάτι αντίστοιχο στην Υεμένη από την Σαουδική Αραβία και δεν παίζει στα ΜΜΕ ποτέ!

Τυχαίο θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#787261 Αντίστοιχο δεν το λες με την καμία


[quote ]On 26 March 2015, Saudi Arabia, leading a coalition of nine countries from West Asia and North Africa, launched an intervention in the Yemeni Civil War in response to calls from the president of Yemen Abdrabbuh Mansur Hadi for military support after he was ousted by the Houthi movement. The conflict ignited between the government forces, the Houthi rebels and other armed groups after the draft constitution and power-sharing arrangements collapsed, despite progress in the political transition led by the United Nations at that time, leading to an escalation of violence in mid-2014. The Houthis and allied units of the armed forces seized control of Sana’a and other parts of the country in September 2014 and in the following months. This prompted President Hadi to ask Saudi Arabia to intervene against the Iranian-backed Houthis.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Saudi_A ... n_in_Yemen

[/quote]
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#787276
George_Prix έγραψε:
kostis20 έγραψε:Μη μας υποτιμάς έτσι.Δεν είμαστε και τίποτα άσχετοι. Ουτε λατρεύουμε την Αμερική.Αλλά υπάρχει και η κοινή λογική.


Φιλε δε μιλαω για σενα και σορρυ αν το πηρες ετσι.

Εγω απλα ξεκαθαρισα τη θεση μου. Ποσταρω την "αλλη οψη του νομισματος" που δε διαβαζουμε συχνα στα φορα και που δεν ακουμε συχνα στις ειδησεις.

Και επαναλαμβανω το ρεζουμε:
Συνολικα στην ανθρωποτητα οι Αμερικανοι εχουν κανει ως τωρα (και που 'σαι ακομα!!!) πολυ μεγαλυτερο κακο απο οσο εχει κανει ο Πουτιν. Αν κανεις μια δημοσκοπηση ομως, θα σαρωσουν σε αγιοσυνη οι Αμερικανοι, οπως σαρωνει σε αριστεια ο Κουλης στις δημοσκοπησεις. Ή στραβος ειναι ο γιαλος ή στραβα αρμενιζουμε με τα πετσωμενα ΜΜΕ. Διαμορφωνουν αποψη στον κοσμακη και μαλιστα συνηθως τη λαθος αποψη, το αφηγημα που βολευει μερικους.
Καταρχήν δε το πήρα προσωπικά!Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!
Απλά θέλω να πω ότι δε γίνετε τόσοι σοβαροί και νοήμονες άνθρωποι σε ΟΛΟ σχεδόν το κόσμο να έχουν την ίδια άποψη για την ιστορία της Ουκρανίας.Η οποία περιλαμβάνει προσάρτηση εδαφών γειτονικής χώρας!
Προφανώς υπάρχει και η ιστορία της ΕΣΣΔ που έκανε παρόμοια πολιτική οπότε μη σου κάνει εντύπωση που φαίνονται καλύτεροι οι Αμερικάνοι.Και όλα αυτά δε ισχύουν μόνο στην Ελλάδα αλλά σε πάρα πολλές χώρες.Δε σου μιλάω για Τσεχία πάλι που απλά εκεί μισούν τους Ρώσους...
Τέλος νομιζω ότι φυσικά και παίζει ρόλο ότι η Ελλάδα παραδοσιακά ανήκει στη Δύση.Τοσες δεκαετίες η Ρωσία ήταν ουσιαστικά άγνωστος τόπος και ένα δικτατορικό καθεστώς που καταπίεζε αυταρχικά άλλες χώρες με την απειλη των οπλων.Το ίδιο που γίνεται και τώρα δηλαδή με την Ουκρανία....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787281
kostis20 έγραψε:Τέλος νομιζω ότι φυσικά και παίζει ρόλο ότι η Ελλάδα παραδοσιακά ανήκει στη Δύση.


Το θεμα ειναι να μην ανηκουμε σε κανεναν. Γιατι οταν φτασει η δυσκολη η ωρα, κανενας δε θα μας βοηθησει. Βλεπεις τον Ερντογαν που γλενταει ΝΑΤΟ και ΕΕ και του αεριζουν τους ορχεις λογω οικονομικων συμφεροντων. Τι συμμαχιες ειναι αυτες που οι συμμαχοι στηριζουν τον οχτρο σου? Που κοιτανε ολοι μονο να σωσουν το τομαρι τους και να πουλησουν αγαθα και οπλα στους υπολοιπους συμμαχους?

Συμμαχοι ειμαστε οταν πρεπει να πουμε "γες σερ" στα γουστα τους. Δηλαδη να πουμε μπραβο στους καλους πολεμους που ξεκινανε οι Αμερικανοι, "ελα μεσα κι εσυ" οποτε θελουνε να βαλουν καποιον στους κουβαδες (ΝΑΤΟ και ΕΕ) κι οταν ειναι να βαλουμε τιμωρια το φονια τον Πουτιν ακομα κι αν τελικα πληρωσουμε χρυσαφι στους Αμερικανους το LNG.

Ρε ουστ ολοι τους :thumbsdown: