Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#765833 Εμείς συνεχίζουμε να είμαστε σθεναρά στην μία (σωστή) πλευρά της ιστορίας πάντως...
Σολτς: Η Ελλάδα θα στείλει τεθωρακισμένα στην Ουκρανία - Θα αντικατασταθούν από γερμανικά
https://www.news247.gr/kosmos/solts-i-e ... 50381.html

:ninja:

Μλκς, θα μπλέξουμε! :s_hang :s_shout
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#765842
Anonymous Founder έγραψε:Εμείς συνεχίζουμε να είμαστε σθεναρά στην μία (σωστή) πλευρά της ιστορίας πάντως...
Σολτς: Η Ελλάδα θα στείλει τεθωρακισμένα στην Ουκρανία - Θα αντικατασταθούν από γερμανικά
https://www.news247.gr/kosmos/solts-i-e ... 50381.html

:ninja:

Μλκς, θα μπλέξουμε! :s_hang :s_shout

μα συγνωμη οταν ο μοναρχης γυρισε και ειπε οτι τα ΑΑ μας ειναι αχρηστα και μπορει να τα στειλουμε στην ουκρανια τι περιμενεις? :metalo:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#765856
cabala10 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εμείς συνεχίζουμε να είμαστε σθεναρά στην μία (σωστή) πλευρά της ιστορίας πάντως...
Σολτς: Η Ελλάδα θα στείλει τεθωρακισμένα στην Ουκρανία - Θα αντικατασταθούν από γερμανικά
https://www.news247.gr/kosmos/solts-i-e ... 50381.html

:ninja:

Μλκς, θα μπλέξουμε! :s_hang :s_shout

μα συγνωμη οταν ο μοναρχης γυρισε και ειπε οτι τα ΑΑ μας ειναι αχρηστα και μπορει να τα στειλουμε στην ουκρανια τι περιμενεις? :metalo:

Στρατηγε μου, εσυ ? :lol:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#765870 Κυριάκο Μητσοτάκη ευχαριστώ που με ακούς!

Με μελέτη και σωστές κινήσεις ξεφορτωνόμαστε τον παλιό σοβιετικό εξοπλισμό
ενισχύοντας την Ουκρανία που μπορεί να τον συντηρήσει και χρησιμοποιήσει γιατί άλλωστε για το περιβάλλον αυτής της χώρας σχεδιάστηκε
αντικαθιστώντας τον με άλλον σύγχρονο που ταιριάζει καλλίτερα στις δικές μας ανάγκες
η ευκαιρία του αιώνα και την εχουμε πιάσει απο τα μαλλιά

όπως είπε και ο πρέσβης
οι καλλίτερες μέρες για την Ελλάδα έρχονται
αυτό που δεν είπε είναι οτι η Ελλάδα θα είναι ΚΑΙ μεγαλύτερη
ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΘΝΑΡΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
By rafi
#766281 Επί τέλους μία φωνή της λογικής είπα όσο διάβαζα το κείμενο.

Βέβαια στο τέλος διάβασα ότι ο τύπος είναι συριζαιος (Κατι μου έλεγε το όνομα αλλά ούτε που μου πήγε το μυαλό) αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου πολύ σωστές και καίριες οι παρατηρήσεις του.

https://www.news247.gr/politiki/nikos-m ... 52636.html

.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#766282 Εν τω μεταξύ που είναι ο φίλος μου ο Glf, από το 2ο Επιτελικό Γραφείο του Twitter, που έλεγε στις 30 μέρες ότι έχασαν οι Ρώσοι ήδη. Τι λέει ρε αυτός ο Ζελένσκις ότι οι Ρώσοι κατέχουν ήδη 130.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα (έκταση ίση με την Ελλάδα ή την Αγγλία), ήτοι το 1/5 της Ουκρανίας; Με απογοητεύει η ΣΣΤ (Στρατιωτική Σχολή Τουίτερ) :roll: https://www.independent.co.uk/news/worl ... 93172.html
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#766290 Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι, εγώ δεν μάχομαι, ούτε η χώρα στην οποίο ορκίστηκα πίστη, οπότε εγώ/εμείς δεν κερδάω/με τίποτα. Κερδίζει σίγουρα η Ρωσία πάντως στο πεδίο. Μια δύναμη 120.000 εισέβαλε σε μια χώρα με ενεργό στράτευμα 220.000 και κατέλαβε το 1/5 την έκτασης της. Αν ακούσεις BBC πάντως η Ουκρανία είναι έτοιμη να πάρει την Πετρούπολη και η Μόσχα έπεται... :s_sarcastic

ΥΓ: Και όλα αυτά με τις ΗΠΑ να έχουν στείλει τα 2/3 των Javelin που διαθέτουν. Δηλαδή αν κάνουν συμβατικό πόλεμο στην Ευρώπη με τους Ρώσους τι θα στείλουν;; :s_crazy
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 04 Ιουν 2022, 08:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By glf
#766291 Ε αφού αποφάσισε η Ρωσία να επικεντρωθεί σε ένα μέτωπο και φτάσαμε τις 100 μέρες πολέμου, ναι τώρα μπορούν και προχωράνε.
Τώρα θα δούμε ποιος θα αντέξει..
Τα βίντεο με ρώσικα άρματα μέσα σε χωριά με πλυντήρια και χαλιά όμως δε λένε να σταματησουν.
Κατέβηκαν οι Βίκινγκς.. κλεβουν καταστρέφουν το γείτονα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#766292 Πες μας 2ο Επιτελικό Twitter. Τι πήγε στραβά και τελικά μπήκαν οι Ρώσοι μέσα και πήραν όλο το Ντομπας σχεδόν και την Αζοφική; Ποιος λες να αντέξει αν κρατήσει άλλες 100 μέρες; Ας ακούσουμε άλλη μια πρόβλεψη...

ΎΓ: Όταν μας ζητάνε να στείλουμε BMP-1 Ανατολικής Γερμανίας, 50 ετών, μάλλον έχουν ξεμείνει από όπλα... όχι οι Ρώσοι όμως. Γιατί όσο όπλα και αν στείλει η Δύση, η Ρωσία έχει άλλα δεκαπλάσια αποθέματα. :iconcool: Το μόνο πρόβλημα που έχουν οι Ρώσοι τώρα είναι ο αριθμός επαγγελματιών στρατιωτών στην Δυτική Στρατιωτική Περιφέρεια. Βέβαια θα μπορούσε να λήξει πολύ γρήγορα με την χρήση υποστρατηγικών όπλων, που όμως δεν χρησιμοποιούν για πολιτικούς λόγους. (Για αυτό έβριζαν και οι Ρώσοι Σχες).
Άβαταρ μέλους
By glf
#766294 Το μισο ντονμπας και η Κριμαία ήταν πριν από καιρό..

Μετά λοιπόν από 100 μέρες πολέμου κατάφεραν να πάρουν το μισό ντονμπας και τα παράλια της Αζοφικής.
Θα εξασφαλίσουν οτι δε θα τους ριξουν πυρηνικά και βιολογικά οι Ουκρανοί...
Άβαταρ μέλους
By glf
#766295 Α ναι. Για τα bmp1 είναι μια άριστη κίνηση της Γερμανίας να μη.. στείλει τίποτα στην Ουκρανία και να το κλωθει.
Εμείς έτυχε κιόλας να μας βολεύει τρομερά λόγω του μεγάλου project για την αναβάθμιση των Leo. Με ένα σμπαρο λοιπόν...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#766296 Για άλλη μια φορά αδιάβαστος. Πριν τον πόλεμο οι Ρωσόφωνοι κατείχαν περίπου το 20% του Ντομπάς. Σήμερα ο Ρωσικός Στρατός κατέχει περίπου το 95% και όλη την Αζοφική. Το Twitter μάλλον δεν λαμβάνει κάτι από τους δορυφόρους του...

Σε άλλες 100 μέρες ποιος λες ότι θα πάρει περισσότερα εδάφη;

Η Γερμανία δεν έχει κάτι άλλο Ανατολικό να στείλει στην Ουκρανία.
Αναβάθμιση Leo... Τα δικά μας Leo 1 A5 δεν έχουν καν κομβίο ΓΕΜΑ για HEP-HESH. Ας αναβαθμίσουμε αυτά, που τα στέλναμε αυτά τα κουφέτα με βλητικά δεδομένα για HEAT και βλέπουμε για τα άλλα. Ήμουν Αξκός υπεύθυνος όταν ήρθε η Krauss Maffei-Wegmamn για να αναβαθμίσει το ΣΕΠ στην 33 ΕΜΑ. Μισές δουλειές...
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 04 Ιουν 2022, 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#766298
glf έγραψε:Ε αφού αποφάσισε η Ρωσία να επικεντρωθεί σε ένα μέτωπο και φτάσαμε τις 100 μέρες πολέμου, ναι τώρα μπορούν και προχωράνε.
Τώρα θα δούμε ποιος θα αντέξει..
Τα βίντεο με ρώσικα άρματα μέσα σε χωριά με πλυντήρια και χαλιά όμως δε λένε να σταματησουν.
Κατέβηκαν οι Βίκινγκς.. κλεβουν καταστρέφουν το γείτονα.

Γιατι ποιος υπολογιζε οτι ο πολεμος θα κρατησει λιγο; Πιστευει κανεις σοβαρα οτι ολο αυτο εγινε για να κρατησει 20-30 μερες;
Ποιος πολεμος κρατησε τοσο λιγο;

Οσο η Δυση πολεμα την Ρωσια χαμενοι θα ειναι οι Ουκρανοι και ολοι εμεις στην Ευρωπη. Ο Μπαιντεν τριβει τα χερια του με τους ηλιθιους που εχει να κανει και ολοι μαζι γονατιζουν την Ευρωπη και αναβαθμιζουν την Αμερικη.

Το καλοκαιρι θα περασει σε 2-3 μηνες και μετα...winter is coming ...... :lipsealed:

ΥΓ. Ο ρολος των ΜΜΕ στους πολεμους, απο τον πρωτο του Ιρακ μεχρι τωρα ειναι τουλαχιστον σκοτεινος. Σε αυτα που ελεγαν πριν, κατα και μετα την παυση των μαχων. Προπαγανδα κανουν οχι ενημερωση. Θελει πολυ προσοχη τι υιοθετουμε απο αυτα, οχι εμεις που η γνωμη μας σαν πολιτες δεν επηρεαζει κατι, αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις.