Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#689067
PeterPan έγραψε:Τί έγινε με τη GameStop εδώ στη Γερμανία;;;

Σε μία εβδομάδα από 10€ πήγε στα 330€!!!


Δεν έχει σχέση με τη Γερμανία, από το Reddit ξεκινάει η ιστορία.

Εν συντομία, η GameStop περνάει ζόρια ως εταιρία λόγω και της πανδημίας και ότι το business model της ίσως δεν είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα (τα παιχνίδια δεν βγαίνουν πλέον τόσο συχνά σε DVD αλλά online, βλ. Steam κλπ). Κάποια hedge funds μυρίστηκαν αίμα και shortαραν την μετοχή της GameStop.

Το βίντεο παρακάτω εξηγεί τις στρατηγικές των hedge funds, μεταξύ αυτών και το long/short μετοχών που αφορά τη περίπτωση:



Το πρόβλημα με το shortάρισμα είναι ότι αν δεν πετύχει το στοίχημα, το ρίσκο είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι με τη 'κλασσική' long κατοχή μετοχών. Λχ. πιστεύεις ότι η εταιρία Λαμόγιεβιτς είναι κελεπούρι, οπότε χώνεις 10000€ σε μετοχές Λαμόγιεβιτς. Αποδεικνύεται όμως κατιμάς επιπέδου Κλωνατέξ και χρεοκωπεί χωρίς να αφήσει πίσω assets. Τι έχασες; Τα 10000€ που επένδυσες αρχικά και μέχρι εκεί. Αντίθετα, αν shortάρεις τότε το ρίσκο σου είναι η διαφορά της τιμής που πούλησες τις μετοχές από την τρέχουσα -που δεν έχει άνω όριο- μέχρι να κλείσεις τη θέση σου.

Η GameStop έτυχε να είναι η πιο shortαρισμένη μετοχή αυτή την εποχή (με >100%). Τα τζιμάνια του r/wallstreetbets που ως επί το πλείστον είναι ά(ν)εργοι που μένουν στο υπόγειο των γονιών τους και το παίζουν day traders με τα λεφτά του stimulus check, άρχισαν να αγοράζουν συστηματικά call options της GameStop. Η ομορφιά των options σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι λειτουργεί ως leverage καθώς είναι φτηνότερα από μια μετοχή. Αν αγόραζαν απλώς μετοχές GameStop η τιμή της μετοχής δεν θα ανέβαινε τόσο, ενώ αγοράζοντας options, ο market maker (η επενδυτική τράπεζα που πουλάει τα options) πρέπει ή να πουλήσει αντίστοιχο αριθμό put options ίδιας ημερομηνίας (το ανάποδο, για να αντισταθμίσει την έκθεση του) ή αυτόματα να αγοράσει συγκεκριμένο αριθμό μετοχών για να περιορίσει την ενδεχόμενη χασούρα.

Αυτό δημιουργεί ένα κύκλο θετικής ανάδρασης που ανεβάζει ακόμα περισσότερο την τιμή της GameStop, αναγκάζοντας τα hedge funds που έριξαν την πετσέτα χτες και έκλεισαν τη θέση τους, να χάσουν κάμποσα δις $. Εννοείται ότι η τρέχουσα τιμή δεν έχει καμία σχέση με τα αποτελέσματα της εταιρίας (που ακόμα βολοδέρνει), αλλά είναι προϊ'ον της τεχνητά αυξημένης ζήτησης.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#689296 έχει κάνει ο ξάδερφός μου ένα πρόγραμμα για τον εαυτό του και του λέει ποιες μετοχές να αγοράσει κτλ...

μου έδειξε χθες το portfolio του κ μία που αγόρασε τις προάλλες σήμερα χτύπησε +65% :help:
φυσικά κ δεν προέβλεπε έτσι το 65%, αλλά απλώς μια κάποια άνοδο...
μου λέει χθες: "πάρε novavax και sap..."
πάω να δω σήμερα, βλέπω +65% (δεν πρόλαβα να πάρω :s_cry )

novavax
https://www.finanzen.net/aktien/novavax-aktie
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#689354
KiloMeater έγραψε:Τη SAP την είδε;
Η sap se είναι χαμηλά για την περίοδο. Αν είναι να ανεβεί μια μετοχή, ίσως είναι αυτή. Οι άλλες είναι στον θεό. Το -3% που έκανε σήμερα δε λέει κάτι. Εγώ σκέφτομαι να βάλω ένα 15-20% των χρημάτων που έχω διαθέσιμα για να παίξω σε αυτή. Θα το σκεφτώ το ΣΚ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#689379 Όχι φυσικά, έχεις δίκαιο. Είναι πολύπλοκο. Φυσικά και δεν έχει κάποια αξιοπιστία.

Είναι ένα πρόγραμμα που το έχει φτιάξει ο ίδιος σε βάθος χρόνων (κάτι σαν excel ας το πούμε, δεν τον έχω ρωτήσει γιατί αφενός εγώ δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό, αφετέρου είναι δικό του κατασκεύασμα ) που αναλύει γενικούς δείκτες, κινήσεις μετοχών σε όγκο ανά μέρα και άλλες παραμέτρους. Αλλά σε βάθος ετών αποδεικνύεται πως τα θεωρητικά Portfolio που έχει κάνει αποδίδουν πολύ. Και με βάση αυτό και νέα από διαδίκτυο επενδύει κ έχει έως τώρα καλές επιδόσεις.

Πρέπει να υπάρχουν πολλά τέτοια προγράμματα στην αγορά, αυτός το έχει στήσει μόνος του. Ουσιαστικά παρατηρεί τους δείκτες από 500 μετοχές και αναλύει. Και φυσικά δεν πάει να αγοράσει άκριτα ό,τι λέει το πρόγραμμα.

Τώρα είχε βάλει 1000€ στον χρυσό και είπε να τα παίξει leverage. Είπε να τα παίξει για την πλάκα κ ας τα χάσει. Εν τέλει τα έκανε 20.000€. Θα μπορούσε και να τα χάσει, γι' αυτό έβαλε 1000€.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#689396 Μακάρι να πάει καλά.
Εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε τέτοια συστήματα , αμα ήταν δυνατό μόνο με computing power να βρεθούν solid patterns κτλ θα κατέρρεε το σύστημα (καθώς θα το είχαν εκμεταλλευτεί ήδη)

Επίσης το leveraged trading έχει μεγάλα κέρδη όπως πχ με τα 1000 να βγάλεις 20000 αλλά μπορεί να πάει και από την ανάποδη
Άβαταρ μέλους
By GTS
#689399
PeterPan έγραψε:Όχι φυσικά, έχεις δίκαιο. Είναι πολύπλοκο. Φυσικά και δεν έχει κάποια αξιοπιστία.

Είναι ένα πρόγραμμα που το έχει φτιάξει ο ίδιος σε βάθος χρόνων (κάτι σαν excel ας το πούμε, δεν τον έχω ρωτήσει γιατί αφενός εγώ δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό, αφετέρου είναι δικό του κατασκεύασμα ) που αναλύει γενικούς δείκτες, κινήσεις μετοχών σε όγκο ανά μέρα και άλλες παραμέτρους. Αλλά σε βάθος ετών αποδεικνύεται πως τα θεωρητικά Portfolio που έχει κάνει αποδίδουν πολύ. Και με βάση αυτό και νέα από διαδίκτυο επενδύει κ έχει έως τώρα καλές επιδόσεις.

Πρέπει να υπάρχουν πολλά τέτοια προγράμματα στην αγορά, αυτός το έχει στήσει μόνος του. Ουσιαστικά παρατηρεί τους δείκτες από 500 μετοχές και αναλύει. Και φυσικά δεν πάει να αγοράσει άκριτα ό,τι λέει το πρόγραμμα.

Τώρα είχε βάλει 1000€ στον χρυσό και είπε να τα παίξει leverage. Είπε να τα παίξει για την πλάκα κ ας τα χάσει. Εν τέλει τα έκανε 20.000€. Θα μπορούσε και να τα χάσει, γι' αυτό έβαλε 1000€.

< >

Kαι ζαρια να πεταγε τα ιδια αποτελεσματα θα ειχε.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#689415 Το θεμα ειναι, τις υπολοιπες 19 φορες που εβαλε 1000€, τι εγινε? Τα ειχαμε πει ωραια πριν κανα μηνα στο θεμα του τζογου, τα ιδια ακριβως ισχυουν κι εδω
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#689426 Εγω εχω καταλαβει το εξης:

Σε μια αγορα που ανεβαινει, σχεδον οποια μετοχη και να αγορασεις θα βγαλεις κερδος. Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι εχουν βρει καποιο "κολπο" και για αυτο βγαζουν. Σε αυτες τις περιπτωσεις "μαγκας" ειναι αυτος που θα μπει σε μια μετοχη σε ενα τρελο ραλυ και μαλιστα θα πουλησει πριν σκασει η φουσκα. Εγω πιστευω οτι αυτα τα πολυ ατσαλα ραλυ που ολοι σκεφτομαστε "αν ημουν μεσα" πιο πολυ εχουν να κανουν με παιχνιδια που παιζουν μερικοι μεγαλοι παρα με την πραγματικη αξια και τις προοπτικες μιας εταιριας/μετοχης.

Σε Αμερικη και Ευρωπη (ΠΛΗΝ Ελλαδας) που εδω και πανω απο 30 χρονια ανεβαινουν με αποτελεσμα να ειναι τα περισσοτερα στα ιστορικα υψηλα τους σημερα, δεν χρειαζεται καποιο κολπο για να κερδισεις. Σιγουρα οι γνωστες κερδιζουν περισσοτερα, αλλα λιγο-πολυ ολοι ειναι κερδισμενοι. Το κολπο που χρειαζεται, ειναι να βρουνε ολοι αυτοι οι κερδισμενοι την καταληλη στιγμη να πουνε ΩΣ ΕΔΩ. Γιατι το ονειρο δε θα κρατησει για παντα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#689428 Ναι το είπαμε, το leverage είναι τζόγος. Τα λεφτά τα έχεις εξ’ ορισμού ξεγραμμένα.

Μια άλλη ιδέα είναι τα etf.Ένας συνάδελφος έβαλε πριν 3 χρόνια στο blackrock ishares και έχει τώρα +100%.

Το ζητούμενο είναι να έχεις 30-40% των αποταμιεύσεων σε μετοχές μεγάλων εταιριών και να μην τα χρειάζεσαι. Γιατί αν πέσει μπορείς να περιμένεις 1-2 χρόνια να ψιλορεφάρεις.

Αυτά τα leverage και τα «σήμερα μπήκα κ θα βγω σε μια βδομάδα» είναι για άτομα που κάθονται πάνω από τον υπολογιστή και τζογάρουν.

< >
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 30 Ιαν 2021, 13:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#689432
Chris έγραψε:Το θεμα ειναι, τις υπολοιπες 19 φορες που εβαλε 1000€, τι εγινε? Τα ειχαμε πει ωραια πριν κανα μηνα στο θεμα του τζογου, τα ιδια ακριβως ισχυουν κι εδω


Φιλε μη λεμε τα ιδια. Οι μετοχες ΔΕΝ ειναι τζογος.

Τζογος ειναι κατι που σου λεει "στα 100 ευρω που μπαινουν στο μηχανημα, δινω πισω τα 20 ευρω". Εχουν μαζευτει μεσα καμια 10αρια χιλιαδες και ελπιζεις εσυ να εισαι ο τυχερος που θα ξερασει τη μηχανημα το 2χιλιαρο.
Τζογος ειναι τα λαχεια και το λοττο. Και τοσα ακομα παιχνιδια που εχουν φτιαχτει για να κερδιζει ο οργανωτης και να χανει ο παικτης.

Μια μετοχη μπορει να κανει το εξης:
Να εχει σημερα 1 Ευρω
Να παει στα 10 Ευρω
Μετα να πεσει στο 0.5 Ευρω
Και στη συνεχεια να εκτιναχθει στα 20 Ευρω
Ολο αυτο το πανω-κατω μπορει να παρει 10 χρονια για παραδειγμα.

ΟΛΟΙ μπορουν να αγορασουν ή να πουλησουν οποτε θελουν. Οποτε ΟΛΟΙ θεωρητικα εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να κερδισουν. Εκει πλεονεκτημα εχουν φυσικα οι γνωστες κι αυτοι που κινουν τα νηματα. Αλλα το παιχνιδι δεν ειναι εξ ορισμου φτιαγμενο ωστε να κερδιζει καποιος και να χανουν ολοι οι αλλοι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#689497 Η τρίτη πρόταση που είχε ήταν το ripple. πέταξε το πουλάκι, βλέπω +35% τώρα.
Μια άλλη επιλογή είναι το tron τώρα, σαν 4η. τί λέτε?