Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#711724
Anonymous Founder έγραψε:Είναι δυνατόν να μπηκε κάτι μεγαλύτερο χωρίς να αλλάξουν τα θεμέλια; :dizzy:
Εκτός αν δεν έχει αλλάξει δομικά κάτι, απλώς δεν γίνεται. Θα ήταν εγκληματικό να βάλεις κάτι μεγαλύτερο ενώ έχει διαστασιολογηθεί για μικρότερο φορτίο.

Σε άλλα, πάλι καλά να λέτε που δεν τα παίρνουν οι Φωτόπουλοι:

ΔΕΗ: Επιβράβευση στελεχών με μισθούς αγοράς και μπόνους
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oiko ... ke-bonous/
Στόχος είναι η παροχή κινήτρων για την επίτευξη του φιλόδοξου επενδυτικού σχεδιασμού της ΔΕΗ, η αποδοτικότητα και η αναγνώριση στην συμβολή των στελεχών στα αποτελέσματά της εταιρείας, με στόχο την δημιουργία αξίας για τους πελάτες, τους μετόχους, τους εργαζόμενους και την ελληνική οικονομία. Στο πλαίσιο αυτό προτάθηκαν στη γ.σ και εγκρίθηκαν οι παρακάτω αμοιβές:

600 ευρώ στα μέλη του ΔΣ ανά συνεδρίαση,
13.000 ευρώ (μικτά) στα μέλη των επιτροπών του ΔΣ για τον πρόεδρο και 11.000 για τα μέλη ετησίως και 400 ευρώ ανά συνεδρίαση
για το Διευθύνοντα Σύμβολο και τους Αναπληρωτές Διευθύνοντες Συμβούλους μικτές αποδοχές αντιστοίχως 200.000 και 120.000 ετησίως, συν την χορήγηση εταιρικού αυτοκινήτου,
Για τους Γενικούς Διευθυντές και τους Διευθυντές της εταιρείας ετήσιες μικτές αποδοχές 100.000 ευρώ και 70.000 ευρώ αντίστοιχα και παροχή εταιρικού αυτοκινήτου
Για τους Διευθυντές και Διευθυντές κλάδων συνολικές μικτές ετήσιες αποδοχές 55.572 ευρώ.


Επειδή είχε η ΔΕΗ μια καλή χρονιά χάρη στο μειωμένο κόστος των καυσίμων και τα lockdown, μπορούν κάποιοι να το γλεντήσουν.
Και γιατί όχι άλλωστε, ως γνωστόν κανείς δεν δουλεύει πιο σκληρά από το ΔΣ.
https://www.mononews.gr/politics/column ... -legate-an
:inlove:

Ευτυχώς πια γίνεται σωστή αξιοποίηση των χρημάτων, όχι όπως παλιά.
Αρχοντιές στη ΔΕΗ:33 εκ. για «σάντουϊτς» και «καφέδες»
2,8 εκατ. ευρώ το μήνα ή 33,7 εκατ. ευρώ το χρόνο κοστίζουν τα «τροφεία» των εργαζομένων στη ΔΕΗ . Θα προέλθουν από όσους παίρνουν ρεύμα από τη ΔΕΚΟ

https://www.thetoc.gr/oikonomia/article ... i-kafedes/

Το βασικό όπως λέμε πάντα είναι να πάνε τα λεφτά στις σωστές τσέπες. Ειδικά σ'αυτές που πληρώνουν και διαφήμιση. :eat:
έμειναν θαμμένες φυσικά οι παλιές έφτιαξαν άλλες γιατί οι νέες έχουν άλλο μέγεθος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#711788 τότε βάλαμε 17 θεμέλια για 5 MW. τώρα πλέον με 3+4 μεγάλες έχεις τα ίδια. ο οικισκος ίσως να μείνει ο ίδιος και οι αγωγοί των καλωδίων με άλλες διατομές φυσικά αλλά μικρότερο συνολικο μηκος

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#712271 Με πήραν τις προάλλες από ΔΕΗ για διαφήμιση του myHomeEnter+ και κάθομαι πάλι και ξαναβλέπω τα 3 προγράμματα που έχει.

Το myHomeOnline έχει τη χαμηλότερη χρέωση kWh
https://www.dei.gr/Documents2/DIGITAL/d ... .pdf?v=1.1

Από κάτω λέει σε όλα τα προγράμματα πως οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες σε όλους ασχέτως προμηθευτή.

Η ΔΕΗ πλέον έχει γίνει ένας κοινός πάροχος σαν τους υπόλοιπους και δεν σχέση με τη δύναμη της ΔΕΗ του παρελθόντος, που σημαίνει ότι όποιον πάροχο και να επιλέξω θα είναι ίδιο για εμένα; Δηλαδή σε μια βλάβη είτε ΔΕΗ είμαι είτε protergia δεν θα έχω καλύτερη εξυπηρέτηση λόγω ΔΕΗ;

Κάτι θυμάμαι που λέγατε για κρυφές χρεώσεις στους άλλους παρόχους. Είναι αυτές οι ρυθμιζόμενες;

Με τρώει γιατί ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήρθε 180
kWh 919X0,11058€/kWh
kWh 562X0,07897€/kWh (νυχτερινό)
+ λοιπές
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#712278 Θυμαμαι παλιοτερα ειχα βρει ενα σαιτ που εβαζες κατι στοιχεια (τις ακριβεις καταναλωσεις του τελευταιου ετους και μερικα αλλα) και σου ελεγε τι σε συμφερει αναλογα με τη χρηση που κανεις. Προσωπικα αναλογα με αυτα που πληρωνω στη ΔΕΗ μου ειχε βγαλει 2 αλλες εταιριες σαν ελαφρως πιο συμφερουσες, με ενα ΑΝ δεν ξεπερασω καποιο μηνα την ταδε καταναλωση. Η διαφορα ηταν τοσο μικρη, που θυμαμαι δεν αξιζε καν να μπω σε μια κουραστικη διαδικασια τσεκαρισματος καταναλωσης και σχετικης τσιγκουνιας ΜΠΑΣ ΚΑΙ ξεφυγω (και μου παρουν σε ενα μηνα οσα γλυτωσα τους προηγουμενους). Οποτε εκατσα στη ΔΕΗ και σε καποια φαση στο μελλον ενδεχεται να το ξαναψαξω...
Άβαταρ μέλους
By glf
#712300 Στο myHomeEnter θα έχεις λιιιγο φτηνότερη χρέωση σε σχέση με τώρα.
Εδώ όμως έχεις ασφάλεια γιατί δε θα έχεις επιπλέον χρεώσεις από την Οριακή Τιμή Συστήματος.

Οι δικές μου χρεώσεις με νυχτερινό είναι αυτά.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#712301 Κοίτα τώρα σε λογαριασμό από ένα γνωστό μου στη Βέροια.
0,07 η ημερησια KWh
Ευκαιρία! Ίδια τιμή με το νυχτερινό σου λένε.

Ε, παρε και 21,7€ ρήτρα προσαρμογής να ρθει στα ίσια η KWh ...

Επειδή δε γουστάρω να μη ξέρω τελική τιμή, προτιμώ τη σταθερή χρέωση της ΔΕΗ.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#712323
Dimitris_P έγραψε:Μάλιστα, άρα έχω στο νου μου κάτι με προστασία ΟΤΣ

Μονο ΔΕΗ. Ολοι οι αλλοι δεν. Ακομα και αν δεν την χρεωνουν εξαρχης την προβλεπει η συμβαση που υπογραφεις
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#712326 Από φέτος να αναμένετε αυξήσεις στην χοντρική του ρεύματος, που θα ενσωματώσουν τις αυξήσεις στα καύσιμα και τις πρώτες ύλες. Ακριβώς αυτό το ρίσκο αναλαμβάνεις σαν καταναλωτής, όταν υπάρχει η ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλιώς ΟΤΣ (Οριακή Τιμή Συστήματος).
Από την στιγμή που οι άλλοι ανεξάρτητοι πάροχοι ουσιαστικά ΔΕΝ σου λένε ποτέ τι παίζει με το τελευταίο, για μένα πρόκειται για καθαρή εξαπάτηση του καταναλωτή, που προσπαθούν να τον ψαρέψουν με την χαμηλή τιμή κιλοβατώρας, αλλά την ίδια στιγμή τον βάζουν συμμέτοχο στο όποιο ρίσκο τους.
Δεν θα σας πω τι θα κάνετε, μεγάλα παιδιά είστε, ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Η δική μου εμπειρία λέει πως με τους διάφορους "φθηνούς" ανεξάρτητους, οικονομία δεν κάνεις, γι'αυτό και δεν έχουν πάρει σοβαρά μερίδια στην αγορά κανένας τους.
Άβαταρ μέλους
By glf
#712432 Έτσι ακριβώς. Ήδη βαρανε καμπανάκια στους φτηνούς και καλά λογαριασμούς.
Που να κλείσουν και οι τελευταίοι σταθμοί βάσης στην Πτολεμαΐδα...

Κοιτούσα προχθές την αναφορά παραγωγής ρεύματος για φέτος. Το ενεργειακό μείγμα.

Εικόνα

Φέτος μέχρι τον Απρίλιο που δε δίνουν πολύ τα Φ/Β είχαμε το 1/3 της παραγωγής από ΑΠΕ και υδροηλεκτρικά.
Μια χαρά.

Τα λιγνιτικα μόνο 13% και φυσικά φουλ στο φυσικό αέριο... Πιο κάτω η έκθεση είχε ποσοστό εκμετάλλευσης για κάθε μεγάλο υποσταθμό και φαίνεται.

https://www.admie.gr/agora/enimerotika- ... -energeias
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#712434 Έχουμε την πολυκατοικία στα ΕΛΤΑ και ήρθε ήδη ειδοποίηση για αυξήσεις. Όπως πάει, η ΔΕΗ θα είναι πολύ φθηνότερη.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#712435
Dimitris_P έγραψε:Η ΔΕΗ πλέον έχει γίνει ένας κοινός πάροχος σαν τους υπόλοιπους και δεν σχέση με τη δύναμη της ΔΕΗ του παρελθόντος, που σημαίνει ότι όποιον πάροχο και να επιλέξω θα είναι ίδιο για εμένα; Δηλαδή σε μια βλάβη είτε ΔΕΗ είμαι είτε protergia δεν θα έχω καλύτερη εξυπηρέτηση λόγω ΔΕΗ;

Τυπικά, έτσι όπως έχει στηθεί η αγορά πλέον με την απελευθέρωση, οτιδήποτε σχετίζεται με το
να φτάσει το ρεύμα στο σπίτι σου, έχει να κάνει με τον διαχειριστή της διανομής Η/Ε, που είναι ο ΔΕΔΔΗΕ.
Ναι μεν αυτός είναι 100% θυγατρική της ΔΕΗ(μέχρι να πουλήσει το 49% η ΝΔ that is) αλλά δεν νομίζω να έχεις κάποια ιδιαίτερη εξυπηρέτηση στις βλάβες.

Άρα ναι, σε αυτά η ΔΕΗ είναι όπως και ένας άλλος πάροχος, γιατί πλέον έσπασε η αγορά σε παραγωγή, μεταφορά, διανομή και πώληση Η/Ε.
Οι πάροχοι(πώληση Η/Ε) απλά αγοράζουν από την χονδρεμπορική και πουλάνε στη λιανική, όλα τα υπόλοιπα τα έχουν επιφορτιστεί άλλοι παίκτες.
Η διαφορά που θα δεις δηλαδή μεταξύ παρόχων είναι η τιμή, τα σημεία εξυπηρέτησης(φυσικά καταστήματα), το τηλεφωνικό κέντρο και πόσο οργανωμένοι είναι στην εξυπηρέτηση πελατών και στο λογιστήριό τους.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#712439
glf έγραψε:Στο myHomeEnter θα έχεις λιιιγο φτηνότερη χρέωση σε σχέση με τώρα.
Εδώ όμως έχεις ασφάλεια γιατί δε θα έχεις επιπλέον χρεώσεις από την Οριακή Τιμή Συστήματος.


Αν με το bold εννοείς το πακέτο myHomeEnter, τότε βλέπω ότι και στα 3 αναφέρει αυτό:
Σταθερότητα των τιμών, χωρίς μηχανισμούς αναπροσαρμογής

https://www.dei.gr/Documents2/DIGITAL/d ... .pdf?v=1.1
https://www.dei.gr/Documents2/enter/ent ... el_fl4.pdf
https://www.dei.gr/Documents2/enterplus ... log_el.pdf

που υποθέτω ότι είναι η ασφάλεια ΟΤΣ. Εκτός αν εννοείς ότι σε όλα τα πακέτα και γενικότερα η ΔΕΗ προσφέρει αυτή την ασφάλεια.

Anonymous Founder έγραψε:Έχουμε την πολυκατοικία στα ΕΛΤΑ και ήρθε ήδη ειδοποίηση για αυξήσεις. Όπως πάει, η ΔΕΗ θα είναι πολύ φθηνότερη.

Μιας και αναφέρθηκε η πολυκατοικία, τι χρεώσεις σας έρχονται; Εμείς 4 διαμ. με γκαραζόπορτα και ασανσερ έρχεται γύρω στα 140€ το δίμηνο που μου φαίνονται πολλά.