Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795560 Για να έχεις τριφασική παροχή πρέπει αποδεδειγμένα να υπάρχουν υψηλές καταναλώσεις, πχ θερμοσυσσωρευτές (παλιότερα).
Κάνω λάθος;
Άβαταρ μέλους
By rafi
#795591 Όλο |λογοκρισία| σκαρφίζονται.
Ο διαχωρισμός καταναλώσεων μέσα σε ένα σπίτι αποκλείεται να γίνει, δεν έχει κανένα νόημα να διαχωρίζει κάνεις την κατανάλωση για φώτα από την κατανάλωση για ψήσιμο.
Το μόνο που ίσως θα μπορούσε και θα έπρεπε να γίνει είναι η ξεχωριστή μέτρηση των φορτιστών αυτοκινήτων.
Κατανάλωση κίνησης είναι το ασανσέρ πχ.


.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795593
saxon_747 έγραψε:Για να έχεις τριφασική παροχή πρέπει αποδεδειγμένα να υπάρχουν υψηλές καταναλώσεις, πχ θερμοσυσσωρευτές (παλιότερα).
Κάνω λάθος;

Όχι, δεν πάει έτσι απαραίτητα. Εγώ έχω τριφασικό, για να μπορώ να έχω και φόρτιση ηλεκτρικού αυτοκινήτου (όταν βρω τα λεφτά ν'αγοράσω ένα).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795594
Anonymous Founder έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για να έχεις τριφασική παροχή πρέπει αποδεδειγμένα να υπάρχουν υψηλές καταναλώσεις, πχ θερμοσυσσωρευτές (παλιότερα).
Κάνω λάθος;

Όχι, δεν πάει έτσι απαραίτητα. Εγώ έχω τριφασικό, για να μπορώ να έχω και φόρτιση ηλεκτρικού αυτοκινήτου (όταν βρω τα λεφτά ν'αγοράσω ένα).
Αυτό δεν συνεπάγεται υψηλή κατανάλωση; Αλλιώς γιατί να έχεις τριφασικό;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795596 Γενικώς, δεν ανησυχείς για ταυτόχρονες καταναλώσεις. Φόρτιση αυτοκινήτου μπορείς να κάνεις και σε απλή πρίζα, αλλά θα κάνεις πολλές ώρες. Με το τριφασικό, μπορείς να έχεις πολλές συσκευές ταυτόχρονα ανοιχτές.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#795598 Τα τελευταία 10-20 χρόνια έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον τα νέα σπίτια είναι σχεδόν όλα με τριφασικό.
Το δικό μου από το 2004 με τριφασικό είναι. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795601 Πολυ θα γουσταριζα να εχω τριφασικο. Χωρις να εχουμε ιδιαιτερο προβλημα με κρασαρισματα απο ρευμα, εχει τυχει καμποσες φορες να μην αντεχει πολυ φορτο το συστημα. Ειδικα ενα αεροθερμο που ειχα και γουσταριζα κατω στα ποδια σε συνδυασμο με αρκουδισιο ηταν σιγουρακι το σκοτος.

Ειδικα αν κανω ποτε κανενα γκειμινγκ ρουμ, το κοβω κανενα 5αρι κιλα βατ στην καθισα του το συστημα, οποτε το τριφασικο ειναι ΜΑΣΤ.

Βαλε και το ηλεκτρικο το Χοντακι που θα αγοραζα στην Πριξαινα να πηγαινοερχεται κεντρο στη δουλεια της...

Ρε πστη μου ειναι αδικο. Τα εχω σκεφτει ΟΛΑ. Μονο τα λεφτα μου λειπουνε :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795604
dimviii έγραψε:Τα τελευταία 10-20 χρόνια έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον τα νέα σπίτια είναι σχεδόν όλα με τριφασικό.
Το δικό μου από το 2004 με τριφασικό είναι. :hmmm:

Οι κατασκευαστές γενικώς το ζητάνε και αν ο ΔΕΔΔΗΕ έχει απόθεμα στην περιοχή, το βάζουν. Έχει πολύ μικρό επιπλέον κόστος.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795608
dimviii έγραψε:Τα τελευταία 10-20 χρόνια έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον τα νέα σπίτια είναι σχεδόν όλα με τριφασικό.
Το δικό μου από το 2004 με τριφασικό είναι. :hmmm:
Μπα, το δικό μου του 2010 μονοφασικό. Και δεν έχω πρόβλημα με ταυτόχρονες καταναλώσεις.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795612
Anonymous Founder έγραψε:Βάλε 4 κλιματιστικά, φούρνο, εστίες και θερμοσίφωνα μαζί; Μπορεί και να έχεις.


Εγω αν το κανω αυτο δε θα πεσει απλα το ρευμα. Εκρηξη θα γινει :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#795630 Ε ναι, μετά που βάλαμε ξεχωριστά ρολόγια στο νερό για μπάνιο και για πότισμα τον κήπο, ήρθε η ώρα να βάλουμε ξεχωριστά ρολόγια και για τη φόρτιση του αυτοκινήτου. Αχαχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#795634
saxon_747 έγραψε:
dimviii έγραψε:Τα τελευταία 10-20 χρόνια έχω την εντύπωση ότι τουλάχιστον τα νέα σπίτια είναι σχεδόν όλα με τριφασικό.
Το δικό μου από το 2004 με τριφασικό είναι. :hmmm:
Μπα, το δικό μου του 2010 μονοφασικό. Και δεν έχω πρόβλημα με ταυτόχρονες καταναλώσεις.

Το πατρικό μας από το 1992 με τριφασικό.
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί όχι όλα έτσι.
Anonymous Founder έγραψε:Οι κατασκευαστές γενικώς το ζητάνε και αν ο ΔΕΔΔΗΕ έχει απόθεμα στην περιοχή, το βάζουν. Έχει πολύ μικρό επιπλέον κόστος.

thnx!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#795707 Έχει 700 ευρώ η μετατροπή σε τριφασικό. Τοσα μας ζητησαν στο νησι όταν πήγαμε να κάνουμε την αίτηση!!!! Φυσικά δεν το προχωρήσαμε....

.