Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#794662
KiloMeater έγραψε:Μας ήρθε και η επίσημη ενημέρωση για τις νέες τιμές ενέργειας από 1η Ιανουαρίου , Ολλανδία αυτά

0.836 ευρώ η κιλοβατώρα
3.22 ευρώ το κυβικό γκάζι

Για ενα όμορφο ξεκίνημα της νέας χρονιάς

Αυτα πες τα στους ελληνες που κλαιγονται που εχουν τζαμπα ρευμα επιδοτουμενο. Κάτι που στις 26 των ΕΕ δεν υπαρχει.... να τελειωνει η καραμελα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#794674
Thomas_C200K έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Μας ήρθε και η επίσημη ενημέρωση για τις νέες τιμές ενέργειας από 1η Ιανουαρίου , Ολλανδία αυτά

0.836 ευρώ η κιλοβατώρα
3.22 ευρώ το κυβικό γκάζι

Για ενα όμορφο ξεκίνημα της νέας χρονιάς

Αυτα πες τα στους ελληνες που κλαιγονται που εχουν τζαμπα ρευμα επιδοτουμενο. Κάτι που στις 26 των ΕΕ δεν υπαρχει.... να τελειωνει η καραμελα


Έλα και εσύ εδώ να έχεις τσάμπα ρεύμα.
Τι κάθεσαι έξω και κλαίγεσαι?

Εδώ τι παίζει?
https://www.reuters.com/business/energy ... 022-11-22/
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#794681
Thomas_C200K έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Μας ήρθε και η επίσημη ενημέρωση για τις νέες τιμές ενέργειας από 1η Ιανουαρίου , Ολλανδία αυτά

0.836 ευρώ η κιλοβατώρα
3.22 ευρώ το κυβικό γκάζι

Για ενα όμορφο ξεκίνημα της νέας χρονιάς

Αυτα πες τα στους ελληνες που κλαιγονται που εχουν τζαμπα ρευμα επιδοτουμενο. Κάτι που στις 26 των ΕΕ δεν υπαρχει.... να τελειωνει η καραμελα


Ιανουαριος εως και 15 Αυγουστου 910+860+560 = 2330.Ολα αυτα για 4800 κιλοβατ.
Δεν το κοβω για ''τζαμπα''
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#794686 Εσένα σου ηρθε πολλά επειδή κοροϊδεύεις τους Γερμανούς με τα φτηνά clio που αγοράζεις.

Σε άλλα ένα άκουγα στο ράδιο για αύξηση κερδών της ΔΕΗ ενώ παράλληλα πούλησε λιγότερο προϊόν.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#794687
dimviii έγραψε:Ιανουαριος εως και 15 Αυγουστου 910+860+560 = 2330.Ολα αυτα για 4800 κιλοβατ.
Δεν το κοβω για ''τζαμπα''


:lipsealed: Τα δικά μου: 19/11/2021 - 4/10/2022, 5.692 kWh, 860 €.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#794688 Ο άλλος κατουράει με κλειστό το φως και πλήρωσε τα ίδια με εσένα που κατουράς με φως και το αφήνεις ανοιχτό και όταν κοιμάσαι. Τον πετσοκοψες τώρα....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794689
Scotch έγραψε:
dimviii έγραψε:Ιανουαριος εως και 15 Αυγουστου 910+860+560 = 2330.Ολα αυτα για 4800 κιλοβατ.
Δεν το κοβω για ''τζαμπα''


:lipsealed: Τα δικά μου: 19/11/2021 - 4/10/2022, 5.692 kWh, 860 €.

Είναι το τέλειο, αλλά δυστυχώς με ημερομηνία λήξης.
:(
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#794692
Anonymous Founder έγραψε:Είναι το τέλειο, αλλά δυστυχώς με ημερομηνία λήξης.
:(

Ναι, δυστυχώς. Ένας χρόνος έμεινε ακόμη, μάλλον πρέπει να αρχίσω σιγά-σιγά να ψάχνομαι για φ/β, net metering, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#794701 Κάπου εκεί θα πάνε όλοι...
Με μικρό σχετικά κόστος σε σχέση με παλαιότερα...
Μην τρελαθούμε όμως, το πραγματικό όφελος θα το έχουν οι εταιρείες παροχής ρεύματος, το κράτος κλπ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794706
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Είναι το τέλειο, αλλά δυστυχώς με ημερομηνία λήξης.
:(

Ναι, δυστυχώς. Ένας χρόνος έμεινε ακόμη, μάλλον πρέπει να αρχίσω σιγά-σιγά να ψάχνομαι για φ/β, net metering, κλπ.
Σε πολυκατοικία δεν μένεις, ή κάνω λάθος;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#794712
Anonymous Founder έγραψε:Σε πολυκατοικία δεν μένεις, ή κάνω λάθος;

Σωστά, σε πολυκατοικία. Δύσκολα τα Φ/β, μάλλον σε κάποια ενεργειακή κοινότητα με βλέπω.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794730
nass έγραψε:Καλά το παραπάνω δεν λέει κάτι συγκεκριμένο.

Αυτό όμως λέει :rtfm:
Οπου όντως αναφέρεται ότι απαιτείται η παραπάνω αρχιτεκτονική 2 ταμιευτήρων και υπάρχουν περιπτώσεις ήδη υφιστάμενων ζευγών ταμιευτήρων (πχ. Κρεμαστά-Καστράκι), όπου μπορεί να προστεθεί με σχετικά λογικό κόστος (αν και τα κόστη που αναφέρονται είναι του 2013 και σχετικά πρόχειρες εκτιμήσεις, χρειάζονται σοβαρή κοστολόγηση)

Έχεις δίκιο, το λινκ δεν δούλευε, το διόρθωσα.
Anonymous Founder έγραψε:Γίνεται και υπάρχει έρευνα του ΕΜΠ σε ποια μπορεί να γίνει. Το έχω βάλει παλαιότερα.
viewtopic.php?p=779948#p779948


Το άρθρο έλεγε πάνω κάτω αυτά που λέει το (όντως εξαιρετικό!) λινκ που έβαλες. Και τα δύο, συμφωνούν σε κάτι πολύ απλό πάντως: πως η αντλησιοταμίευση είναι απολύτως εφικτή χρησιμοποιώντας τους υφιστάμενους ταμιευτήρες των υδροηλεκτρικών. Λέει πως υφίσταται ήδη αντλησιοταμίευση σε 2 περιπτώσεις, ενώ άλλες 7 μπορούν να γίνουν με χαμηλό κόστος, ενώ δείχνει και σε ποιους ακόμη μονούς μπορεί να εφαρμοστεί. Γενικώς είναι μια πολύ ωραία παρουσίαση αυτή που έβαλες.
nass έγραψε:Ομως κάτι σημαντικό αναφέρεται στην αρχή: ότι έχει αλλάξει η καμπύλη της ΟΤΣ του συστήματος και πρακτικά έχει διευρυνθεί η Αιχμή σε βάρος της Βάσης, που πρακτικά σημαίνει ότι δεν υπάρχει χρόνος για εκμετάλλευση της αντλησοταμίευσης (δηλ. το βράδυ, που θα περιμέναμε να υπάρχει φτηνό ρεύμα για να αντλείται το νερό ανάντι, δεν υπάρχει αρκετός χρόνος φτηνού ρεύματος για να γίνει αυτό...) με αποτέλεσμα να έχουν μερικώς απαξιωθεί τα 2 υφιστάμενα έργα στον Αλιάκμονα και το Νέστο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται. Όπως και να είναι η αιχμή, εσύ θέλεις να αποθηκεύεις κάπου την περίσσεια ενέργειας. Αν δεν έχεις περίσσεια ενέργειας, βάζεις περισσότερες ΑΠΕ και ει δυνατόν κοντά στους ταμιευτήρες σου για να μην έχεις απώλειες και να φορτώνεις αδίκως το δίκτυο. Ποσοτικό είναι το θέμα ουσιαστικά.
nass έγραψε:Θέλω να πω, ότι εννοείται ότι η αντλησοταμίευση είναι θαυμάσια λύση για αποθήκευση (και εγώ τη θεωρώ την καλύτερη και περιβαλλοντικά καλύτερη από τις μπαταρίες πχ.) αλλά δεν είναι απαραιτήτως η καλύτερη λύση, απαιτείται σοβαρή μελέτη όλων των εναλλακτικών πχ. μπαταρίες ή καλώδιο από Αίγυπτο για ενέργεια από Φ/Β, που προφανώς για λόγους γεωγραφικού πλάτους και διαθεσιμότητας/κόστους γης είναι αποτελεσματικότερο και φτηνότερο να έχεις Φ/Β εκεί παρά στην Ελλάδα και προφανώς δεν υπάρχει θέμα απωλειών μεταφοράς κτλ. έχουν λυθεί αυτά χρόνια τώρα πχ. DC τεχνολογία... Εδώ υπήρχε και κάποια ιδέα σε κάποια περίοδο για κάλυψη των ενεργειακών αναγκών όλης της Ευρώπης από τεράστιες φάρμες Φ/Β στη Λιβυκή Σαχάρα, που δεν προχώρησαν για πολιτικούς λόγους περισσότερο.

Με λίγα λόγια, αυτή είναι μια σοβαρότερη και πολυπλοκότερη συζήτηση για ειδικούς από την αποψάρα του καθενός μας σε ένα διαδικτυακό καφενείο.

Δεν ξέρω τι εννοείς με το ότι με τα DC κυκλώματα έχει λυθεί το θέμα των απωλειών. Ακόμη δεν υπάρχει κύκλωμα με μηδενικές απώλειες ενέργειας. Και το καλύτερο DC κύκλωμα, έχει απώλειες 3.5%/1000χλμ, που προφανώς είναι πολύ καλύτερα από τα AC κυκλώματα (ούτε εγώ το ήξερα πως είναι τόσο καλύτερα τα DC πριν λίγο καιρό, νομίζω ο mirage το είχε γράψει) που έχουν τις διπλάσιες απώλειες, αλλά και πάλι είναι υπολογίσιμο το νούμερο.
https://en.wikipedia.org/wiki/High-volt ... ct_current
Επίσης, δεν βλέπω να μιλάς καθόλου για το κόστος αυτής της διασύνδεσης, και πόσο θα χρειαστεί να το αποσβέσει. Το RoI σου λοιπόν, μαζί με το κόστος κεφαλαίου, και το κόστος της επένδυσης, δεν νομίζω πως θα βγει φθηνότερο, όσο περισσότερο ήλιο (και σκόνη βέβαια) και φθηνότερη γη θα βρεις στην Αίγυπτο. Για να μην θυμίσω πως κάποτε στην Αίγυπτο υπήρξε βίαιη δήμευση περιουσιών κάποιων (και Ελλήνων), επειδή έτσι αποφάσισε η κυβέρνηση. Και η σημερινή κυβέρνηση, έχει έρθει στην εξουσία επίσης με πραξικόπημα (όπως και σχεδόν όλες οι προηγούμενες αν θυμάμαι καλά).

Θα συμφωνήσω απολύτως όμως πως χρειάζεται σχεδιασμός και μάλιστα σοβαρός. Και εμείς εδώ είμαστε ένα διαδικτυακό καφενείο όπως πολύ σωστά λες, και λέμε ο καθένας την αποψάρα του, αλλά το πρόβλημα είναι πως φαίνεται πως η κυβέρνηση ΔΕΝ έχει κάποιο τέτοιο σοβαρό σχέδιο. Γιατί αν το σχέδιο είναι η απολιγνιτοποίηση, με αντικατάσταση του λιγνίτη με ΦΑ, δεν είναι σχέδιο, είναι καταστροφή.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#794744
Anonymous Founder έγραψε:Μόνον με virtual net-metering. Αν έχεις κάπου αλλού χώρο, γίνεται.


Όποιος ενδιαφέρεται για virtual net metering, ας εξετάσει την Ενεργειακή Κοινότητα Αττικής ως εναλλακτική. Εγώ εκεί έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου για ρεύμα με λογικό κόστος μόλις λήξει το διετές συμβόλαιο με τη ΔΕΗ.