Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#786385 Ναι, να κλείνουμε οι μικροί για οικονομία στο ρεύμα που έχουμε 100τμ μαγαζί και τα ZARA, Bershka, Πλαίσιο με 3 ορόφους από 500τμ και εκατοντάδες φώτα και PC's να παίζουν μπάλα 09:00-21:00.

Ακούγεται λογικό.
Άβαταρ μέλους
By glf
#786410 Δηλαδή για να καταλάβω. Η παραγωγή αλουμινίου θα σταματήσει;
Που καίει απίστευτο ρεύμα για να λιώνει η αλουμίνα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786413
saxon_747 έγραψε:Ναι, να κλείνουμε οι μικροί για οικονομία στο ρεύμα που έχουμε 100τμ μαγαζί και τα ZARA, Bershka, Πλαίσιο με 3 ορόφους από 500τμ και εκατοντάδες φώτα και PC's να παίζουν μπάλα 09:00-21:00.

Ακούγεται λογικό.


Το θέμα αναμένεται να συζητηθεί σήμερα, στη συνάντηση που θα έχει το μεσημέρι ο υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων Άδωνις Γεωργιάδης με εκπροσώπους των σούπερ μάρκετ και του ΣΕΛΠΕ ενώ θα τεθεί σε επαφές που θα έχει το προσεχές διάστημα και με άλλους εκπροσώπους επιχειρήσεων που επηρεάζονται από ένα τέτοιο μέτρο.

https://www.kathimerini.gr/economy/5620 ... itoyrgias/

Κατσε γιατι μπορει να γινει για ολους αν και δεν νομιζω οι σουπερμαρκεταδες να πουν ναι. Ειναι καρμιρηδες εντελως αυτοι
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786420
kubiak έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν θες το κανεις λιανα αυτο; Δεν νομιζω οτι καταλαβαινω :s_dunno
Ναι, συγνώμη για το αν δεν εξήγησα καλά...

Η εντύπωσή μου είναι ότι δεν αποφασίζουν έτσι ξαφνικά για κάτι, αντιθέτως, έχουν αναλύσει επαρκώς τον κίνδυνο και τις παρεχόμενες λύσεις, έχουν επιλέξει τι θα γίνει, έχουν συμφωνήσει/ανακοινώσει τι θα γίνει στους ηγέτες και στο τέλος "σερβίρουν" τη λύση με τον κατάλληλο τρόπο στη μούργα, στους κατσαπλιάδες (σε εμένα και τους ομοίους μου δηλαδή)...

Οπότε στην "εκάστοτε" μούργα, τι μένει; Να φορέσει κίτρινα γιλέκα; Να βγει στους δρόμους; Να διαμαρτυρηθεί; Να φωνάξει μάταια στην έρημο;

Ή, να τραβήξει τα β*ζιά και τις κ*λότριχες όσο δεν παίρνει;

Το πολύ πολύ να μαζέψει κανένα yellow, κανένα bonus, κανένα πάουερ/Έυβοια/Σάμος/φιούλ PASS για να πει ότι κάτι έγινε, ή/και να πάρει κανένα σμάρτφόουν με 1.000.000 δόσεις για να πέφτει με χαμόγελο στο μαξιλάρι έχοντας ξορκίσει όλα τα προβλήματα... (όπως κάνω και εγώ δηλαδή)

Α, και στο τέλος, μιας και όπως πληροφορούμαστε και καθοδηγούμαστε ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ από τα ΑΡΔΑΚΙΑ ότι τα ενοίκια "έχουν πάρει φωτιά" να πάμε όλοι μαζί να ΞΑΝΑ-πάρουμε ένα δάνειο για περιστεριώνα που θα μετατρέπουμε ΠΕΡΠΕΤΣΟΥΑΛΙ σε κάτι καλύτερο όπως ΣΜΑΡΤ ΧΟΟΥΜ πετώντας συνεχώς χρήματα σε έναν κουβά χωρίς πάτο (όπως δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω και εγώ)...

reminder


Να σου πω πως το βλεπω, ο ενας εθνικοποιει εταιριες ενεργειας, ο αλλος φτιαχνει ταμειο 200δις για τον λαο του και πανε στο Γιουρογκρουπ και επιβαλλουν την θεση τους για μη στηριξη του γενικου πληθυσμου.

Ειναι σαν να μας σηκωνουν το μεσαιο δαχτυλο.

Δεν εχει πλακα πια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#786423
glf έγραψε:Δηλαδή για να καταλάβω. Η παραγωγή αλουμινίου θα σταματήσει;
Που καίει απίστευτο ρεύμα για να λιώνει η αλουμίνα;

Ξέρεις ποιος έχει την Αλουμίνιον της Ελλάδος; :lol:
Αυτός που την έχει, παίρνει τον Μητσοτάκη απευθείας στο κινητό! :lol:
(και αντιστρόφως... :ninja: )
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#786424
Νίκος Παππάς έγραψε:Να σου πω πως το βλεπω, ο ενας εθνικοποιει εταιριες ενεργειας, ο αλλος φτιαχνει ταμειο 200δις για τον λαο του και πανε στο Γιουρογκρουπ και επιβαλλουν την θεση τους για μη στηριξη του γενικου πληθυσμου.

Ειναι σαν να μας σηκωνουν το μεσαιο δαχτυλο.

Δεν εχει πλακα πια.
Ποτέ δεν είχε πλάκα, εμείς γελάγαμε και γελάμε μπας και έτσι την παλέψουμε αντί να την π*υλέψουμε...


Όχι "σαν"! Αυτοί το σηκώνουν και εμείς:

Εικόνα
(Απευθείας λινκ στην εικόνα)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#786486
Νίκος Παππάς έγραψε:
Σαν να γραφονται οι τιτλοι τελους της ΕΕ μου μοιαζει


Κι εμένα αυτό μου μοιάζει...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786500
Anonymous Founder έγραψε:Στο δάχτυλο θα με χαλούσε μάλλον...


Αυτο για αρχη ωρε αδμιν. Κατι σαν οντισιον για να δεις αν θα μπεις σε αυτο ή στο επομενο αμαξι που θα σταματησει :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#787871 https://www.lifo.gr/now/greece/i-ellada ... cQ1jCF7ntE

βεβαια δεν αναφερει αν προκειται για οικιακους πελατες μονο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#787916
Geralt έγραψε:https://www.lifo.gr/now/greece/i-ellada-ilektrodotithike-kata-100-apo-prasini-energeia-gia-proti-fora?fbclid=IwAR1aY-YW06jcHM851nujXlHx1r6g6gUL7KwlVpbJ0htsghUPkcQ1jCF7ntE

βεβαια δεν αναφερει αν προκειται για οικιακους πελατες μονο


πολυ καλη ειδηση για Μυτιλιναιοβαρδινογιανηλατσηδες :thumbsup:
εμας στα παπαργια μας αφου θα χρεωθουμε με τιμες φυσικου αεριου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#788945 ιατί η Ελλάδα πληρώνει σήμερα «καπέλο» €100 για το ρεύμα
https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... -to-r.html
Σήμερα υποχωρεί η συμμετοχή των ΑΠΕ, περιορίζεται σε ποσοστό 33,78%, με το φυσικό αέριο να σκαρφαλώνει στο 20,77%. Ωστόσο, ο βασικός λόγος που διαφοροποιεί τόσο εκκωφαντικά τη δική μας τιμή έγκειται στο μοντέλο month ahead που ισχύει για την ελληνική αγορά φυσικού αερίου. Με απλά λόγια, οι ηλεκτροπαραγωγοί της χώρας αγοράζουν το φυσικό αέριο που θα χρειαστούν, για παράδειγμα, τον Οκτώβριο, ένα μήνα πριν, δηλαδή, τον Σεπτέμβριο, με βάση το συμβόλαιο μελλοντικής εκπλήρωσης (futures contract) του ολλανδικού χρηματιστηρίου TTF (προκαθορισμένη τιμή, με συμφωνία να παραδοθεί και να πληρωθεί αργότερα). Δεν έχουν τη δυνατότητα spot αγορών (αγοράστε τώρα, πληρώστε τώρα, με άμεση παράδοση), όπως οι ηλεκτροπαραγωγοί της Ευρώπης, στην τιμή που διαμορφώνεται καθημερινά στα ευρωπαϊκά hubs του φυσικού αερίου. Κι αυτό γιατί η Ελλάδα αφενός δεν διαθέτει ανοιχτές διασυνδέσεις, οι υφιστάμενες είναι καλυμμένες, οπότε δεν «σηκώνουν» μεγαλύτερες ποσότητες. Και αφετέρου, γιατί το Βάθρο Εμπορίας Φυσικού Αερίου (σ.σ. σύστημα προσδιορισμού τιμών), που λειτουργεί στο Χρηματιστήριο Ενέργειας, δεν διαθέτει ακόμη την απαραίτητη ρευστότητα, παραμένει ρηχή αγορά.

Από κάθε πλευρά, τον πίνουμε. Μετά συγχωρήσεως. :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#789533
skous έγραψε:
Dodger έγραψε:Πριν ενάμιση χρόνο περίπου, είχα γράψει αυτό: viewtopic.php?f=9&t=2874&p=705202&hilit=%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE+%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85#p705202 . Το περασμένο Σάββατο, που ήμουν στο εξοχικό και είχα συνδέσει το karcher με τη πρίζα και τη βρύση για να πλύνω το αμάξι, παρατήρησα ότι το μηχάνημα δεν τράβαγε. Έριχνα νερό και δεν το πέταγε με πίεση. Αφού είδα κι αποειδα, πήγα να κλείσω τη βρύση (κλασική εξωτερική βρυσούλα, με κόκκινη χειρολαβή ) και ένιωσα να με χτυπάει το ρεύμα. Την έκλεισα με το πόδι, αποσύνδεση το ρεύμα και τα μάζεψα. Αφού έπλυνα το αμάξι, χωρίς κάποιο θέμα, σκέφτομαι μήπως ή έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη πρίζα ή αν έχω θέμα πάλι με τον ουδέτερο. Θα φωνάξω πάλι τον ηλεκτρολόγο να τα δει όλα, βέβαια προ ετών είχαμε αλλάξει τα πάντα, οπότε μάλλον από έξω θα είναι το πρόβλημα.
Το πιο πιθανο ειναι παλι διακοπη ουδετερου, αλλα μαλλον εχεις και ασχημη γειωση


< >


Τελευταία νέα, πήγα χθες το πρωί στο εξοχικό και πήρα τηλέφωνο στον δεδδηε. Ήρθε ένας τεχνικός για έλεγχο μέσα σε ένα μισάωρο και αποφανθηκε αλλαγή του καλωδίου από τη κολώνα μέχρι τον μετρητή, επίσης έστειλε -μεσω τάμπλετ όλα αυτα- να αλλαχθεί και το κουτί του μετρητή και η ασφάλεια που έχει ακριβώς από κάτω. Μετά από ένα δίωρο ήρθε και το συνεργείο (όχι γερανοφορο όπως προπερσι, αλλά βανακι με σκάλες :lol: ) και μου άλλαξαν κουτί, ασφάλεια, καλώδιο και όταν ανέβηκε ο ένας στη κολώνα να κάνει τη σύνδεση μου είπε πως ο ουδέτερος ήταν τελείως κομμένος. Αυτό που μου ανέφερε είναι ότι έχω ουδετερογείωση μαζί και ήταν καλό γιατί δε μου έκαψε τα πάντα στο σπίτι. πλέον όλα λειτουργούν άψογα, μόνο που ίσως χρειαστεί να αλλαχθεί όλη η κολώνα σε λίγα χρόνια γιατί έχει ρωγμές. Άμεση εξυπηρέτηση ο δεδδηε.