Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#784762 Μένεις μέχρι την λήξη του συμβολαίου σου στις σταθερές τιμές, και μετά πας στο Open, και ελπίζεις στην επιδότηση, που μέχρι τις εκλογές, θα είναι σημαντική.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#784811
Anonymous Founder έγραψε:Μένεις μέχρι την λήξη του συμβολαίου σου στις σταθερές τιμές, και μετά πας στο Open, και ελπίζεις στην επιδότηση, που μέχρι τις εκλογές, θα είναι σημαντική.


Και εσύ στην ίδια φάση είσαι . ή άλλαξες πάροχο;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#784816 Ακριβώς στην ίδια. Τελειώνει το γαμάτο συμβόλαιο στις 15 Οκτώβρη, και πλέον θα βασίζομαι στην δίψα του Κυριάκου για εξουσία! :lol:
Θεωρώ πως έχω ποντάρει σωστά και δεν θα έχω πρόβλημα, δηλαδή θα δοθούν οι απαραίτητες επιδοτήσεις για να μην ξεφύγει το πράγμα και να μην επαναληφθούν τα φαινόμενα με την ρήτρα προσαρμογής που θα του κοστίσουν την επανεκλογή του.
Σκέφτηκα πάντως για πρώτη φορά την αλλαγή στην Φυσικό Αέριο Ελλάδος, που έχω για το ΦΑ και δίνει τις καλύτερες τιμές, αλλά δεν αξίζει τον κόπο και την φασαρία. Εννοείται, την σκέφτηκα επειδή είναι σοβαρή εταιρεία και με σημαντική συμμετοχή του κράτους (ακόμη τουλάχιστον), στις υπόλοιπες, ούτε απέξω δεν περνάω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#784818
Giuseppe Busso έγραψε:


Μου ήρθε αυτό το χαρτί. Τελικά τι μας συμφέρει;


Το ιδιο πηρα κι εγω πριν μι βδομαδα. Μενω ως ειμαι και περιμενω 1/10 που θα βγαλει τις τιμες η ΔΕΗ για το Open
Μετα βλεπουμε αλλα η αισθηση μου ειναι οτι δεν θα χρειαστει να αλλαξω παροχο ή προγραμμα.

Το κακο για εμενα ειναι οτι αν οι επιδοτησεις δοθουν συμφωνα με την καταναλωση ρευματος, τον ηπια μιας και φετος αντι ΦΑ θα δουλεψει κλιματιστικο :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#784820 Σήμερα με πήρε μία "σύμβουλος ενέργειας" και μου είπε πως από 1/10 καταργούνται τα παλιά συμβόλαια της ΔΕΗ (online, enter, κλπ) και οι χαμηλές χρεώσεις. Ισχύει; Δεν τα έχω παρακολουθήσει. Εγώ τώρα έχω 0,096 ημερήσιο και 0,076 νυχτερινό με το online της ΔΕΗ. Θα αναπροσαρμοστούν οι τιμές αυτές από 1/10;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#784822 Εγώ το τσέκαρα με το ρεύμα επίσης: οι μηνιαίες καταναλώσεις μου είναι κάτω από 500kWh, με λίγη ακόμη εξοικονόμηση σε πλυντήρια/στεγνωτήρια που μέχρι σήμερα δεν την κάναμε (πχ να περιμένουμε να γεμίσει το πλυντήριο πλήρως και να μην βάζουμε πολύ λίγα ρούχα), θεωρώ πως θα είμαστε ΟΚ και για θέρμανση με κλιματιστικά.
Προς το παρόν, δεν θα προχωρήσω και στην μετατροπή της θέρμανσης σε υγραέριο από ΦΑ, θα δούμε πόσο θα κοστίζει και αναλόγως θα κινηθούμε. Θα παίξει εννοείται και αλλαγή του προγράμματος του θερμοστάτη, ώστε να είναι λιγότερες οι ώρες που θ'ανοίγει μέσα στην ημέρα, μιας και είναι εύκολο να έχεις διαφορετικό πρόγραμμα για κάθε ημέρα.
Scotch έγραψε:Σήμερα με πήρε μία "σύμβουλος ενέργειας" και μου είπε πως από 1/10 καταργούνται τα παλιά συμβόλαια της ΔΕΗ (online, enter, κλπ) και οι χαμηλές χρεώσεις. Ισχύει; Δεν τα έχω παρακολουθήσει. Εγώ τώρα έχω 0,096 ημερήσιο και 0,076 νυχτερινό με το online της ΔΕΗ. Θα αναπροσαρμοστούν οι τιμές αυτές από 1/10;

Δεν ισχύει η @@ρια που σου είπε. Το ίδιο λένε εδώ και ένα χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#784825
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ισχύει η @@ρια που σου είπε. Το ίδιο λένε εδώ και ένα χρόνο.

Ωραία, γιατί αυτή το παρουσίασε σαν κάτι δεδομένο και απορούσε μάλιστα πώς δεν το ξέρω (και φυσικά ήθελε να αλλάξω πρόγραμμα/πάροχο). :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#784826 Η ΔΕΗ δεν πρόκειται ν'αλλάξει το συμβόλαιο μονομερώς. Δεν το έχει κάνει για κανέναν. Όσοι τυχεροί έχουν κλειδώσει την καλή τιμή, θα πάνε μ'αυτήν μέχρι την λήξη του συμβολαίου. Το HomeOnline πότε λήγει στην περίπτωσή σου; Σε 1 χρόνο;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#784829
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ το τσέκαρα με το ρεύμα επίσης: οι μηνιαίες καταναλώσεις μου είναι κάτω από 500kWh, με λίγη ακόμη εξοικονόμηση σε πλυντήρια/στεγνωτήρια που μέχρι σήμερα δεν την κάναμε (πχ να περιμένουμε να γεμίσει το πλυντήριο πλήρως και να μην βάζουμε πολύ λίγα ρούχα), θεωρώ πως θα είμαστε ΟΚ και για θέρμανση με κλιματιστικά.
Προς το παρόν, δεν θα προχωρήσω και στην μετατροπή της θέρμανσης σε υγραέριο από ΦΑ, θα δούμε πόσο θα κοστίζει και αναλόγως θα κινηθούμε. Θα παίξει εννοείται και αλλαγή του προγράμματος του θερμοστάτη, ώστε να είναι λιγότερες οι ώρες που θ'ανοίγει μέσα στην ημέρα, μιας και είναι εύκολο να έχεις διαφορετικό πρόγραμμα για κάθε ημέρα.


το κλιματιστικό σου πόσο καίει ?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#784835 Έχω 3x9000btu και 1x12000btu που είναι Α+ στην θέρμανση. Γενικώς όσο πιο λίγα τα btu, τόσο πιο αποδοτικό το κλιματιστικό στην θέρμανση. Επίσης έχουμε και καλή μόνωση στο διαμέρισμα, B+ οπότε δεν έχω πολλές απώλειες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#784839
Anonymous Founder έγραψε: Γενικώς όσο πιο λίγα τα btu, τόσο πιο αποδοτικό το κλιματιστικό στην θέρμανση..

ισχυει αυτο? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#784853
Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς όσο πιο λίγα τα btu, τόσο πιο αποδοτικό το κλιματιστικό στην θέρμανση

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.
Μήπως εννοείς ότι δεν πρέπει να παίρνεις περισσότερα btu από αυτά που χρειάζεται ο χώρος σου;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#784861 Μίνι εγκεφαλικό, ευτυχώς μετά είδα το Υ που σημαίνει υπολογιζομενη κατανάλωση.

Έβγαλα φώτο τον μετρητή και τους το έστειλα σε ειδικό νούμερο στο viber για να το διορθώσουν, η πραγματική κατανάλωση είναι 1500kwh Εικόνα