Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#209625
nass έγραψε:Αρα το πρόβλημα για τη ΔΕΗ δεν είναι ότι χάνει, αλλά ότι δεν κερδίζει αυτά που θα ήθελε / περίμενε να κερδίζει.


Αρα μαλλον δεν υπαρχει θεμα συζητησης.
Άβαταρ μέλους
By famas
#209631
dstou έγραψε:

Κάτι άλλο, δεν παράγεις διαρκώς, παρά μόνο όταν υπάρχει ανάγκη. Και για να πουλήσεις προτιμάται αυτός με τη χαμηλότερη τιμή. Αυτός μπαίνει πρώτος μπροστά για να καλύψει τη ζήτηση, και μετά ο δεύτερος φθηνότερος, κ.ο.κ.. Για όση ώρα διαρκεί αυτή η αιχμή ζήτησης φυσικά.

Ναι, αλλά πιο πάνω στο λινκ του Hi-Fi διαβάσαμε ότι
Αυτό σημαίνει ότι τα 130 μεγαβάτ εντάσσονται για λειτουργία στο σύστημα κατά προτεραιότητα έναντι κάθε άλλης μονάδας συμβατικών καυσίμων (λιγνίτης-φυσικό αέριο) και χρυσοπληρώνονται με 90 ευρώ τη μεγαβατώρα.
Άρα ανεξαρτήτως κόστους υπάρχει υποχρέωση να αγοράζει από τη μονάδα της Αλουμίνιον, έστω και κατά αυτό το ποσοστό 130/334 μεγαβάτ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#209633 Καποιες πολυ σκορπιες και ασυνδετες σκεψεις...

Το προβλημα της ιδιωτικης πρωτοβουλιας στην Ελλαδα στον τομεα της ενεργειας ειναι οτι οι επιχειρηματιες που ασχοληθηκαν νοιαστηκαν για το πως θα βγαλουν κερδη απο τις επιδοτησεις και οχι για το πως θα βγαλουν μακροχρονια κερδη απο τις επενδυσεις.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η δημιουργια εργοστασιου στην Πατρα για την δημιουργια φωτοβολταϊκων. Ο εν λογω επιχειρηματιας, δημιουργησε και μεγαλα φωτοβολταϊκα παρκα αλλα ενω ειχε το εργοστασιο του σε παραγωγη αυτος αγοραζω απο Ιταλια τα φωτοβολταϊκα. Σημερα η παραγωγη ειναι 0 και λειτουργει με ελαχιστα ατομα που απλα φυλανε τον χωρο.

Ολ αυτα βεβαια προηλθαν απο το γεγονος οτι η ΔΕΗ χαζομερουσε και ποτε δεν οργανωθηκε στον τομεα πρασινη ενεργεια και ποτε δεν ειχε προβλεψει οτι θα πρεπε να πιασει το ποσοστο της πρασινης ενεργειας και μετα τρεχανε και δεν φτανανε.

Θα είχε ενδιαφερον να μας πει καποιος τι ποσοστο του βοξιτη εκμεταλευεται η Αλουμινιον γιατι κατι μου λεει οτι στο τομεα της ειναι κατι σαν τη ΔΕΗ. Οποτε αν ειναι ετσι και η Αλουμινιον κατηγορει την ΔΕΗ οτι η ΔΕΗ παιζει χωρις ανταγωνισμο απο την στιγμη και αυτη κανει το ιδιο ειναι λιγο οξυμωρο.

Απο κει και περα ειναι γνωστο οτι τα μεγαλα ψαρια μπορει να συμφωνουν μεταξυ τους για κατι που τα μικρα ψαρια διαφωνουν και αμα θελησουν τα τρωνε κιολας ;)
Άβαταρ μέλους
By nass
#209637 Οπως είπε και ο dstou, είναι 2 διαφορετικά θέματα.

Το ένα είναι αν το ΑτΕ αγοράζει ρεύμα από τη ΔΕΗ κάτω του κόστους της. Το οποίο, παρά τα όσα έλεγε ο Φωτόπουλος στο ίδιο link, δε φαίνεται να συμβαίνει -ή, τουλάχιστον, η ίδια η ΔΕΗ δεν κατάφερε να πείσει 2 διαφορετικά σώματα "δικαστών", τη διαιτησία και την επιτροπή ανταγωνισμού της ΕΕ, ότι συμβαίνει.

Αρα ως προς αυτό δε βλέπω θέμα συζήτησης.

Το δεύτερο είναι αν ισχύουν όντως αυτά που λέει το link του Anonymous Founder για την μονάδα ηλεκτροπαραγωγής της ΑτΕ. Προφανώς το να την έχει εκεί και να πουλάει στο σύστημα με διαγωνισμό του ΛΑΓΗΕ με βάση το κόστος είναι ΟΚ. Το να θεωρείται ΑΠΕ και άρα να έχει προτεραιότητα (ισχύει ακόμα αυτό ? δεν το ξέρω) έναντι άλλων πηγών, μου φαίνεται λάθος αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Και αν αυτό ισχύει και με άλλους πχ. ΗΡΩΝ, ELPEDISON κτλ. Θα το ψάξω και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#209639 Υποψιαζομαι πως μονο τα 130MW ειναι ενταγμενα ακριβως για αυτο τον λογο. Λογικα ειναι η ισχυς του ατμοστροβιλου του συνδυασμενου κυκλου. Καποιος θα μπορουσε να ισχυριστει πως ειναι ΑΠΕ γιατι χρησιμοποιει την χαμενη θερμοτητα των καυσαεριων. Φυσικα αυτο ειναι ελληνικη πρωτοτυπια.
Γνωριζουμε το ονομα το εργοστασιου;

< >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#209642 Γράφει και αυτό το ίδιο λινκ :
η εταιρεία διαθέτει μονοπώλιο στην ηλεκτροπαραγωγή από λιγνίτη και υδροηλεκτρικά. Σύμφωνα με πληροφορίες, στο σκεπτικό της απόφασης υπογραμμίζεται ότι οι εν λόγω μονάδες έχουν το χαμηλότερο μεταβλητό κόστος και ως εκ τούτου εξασφαλίζουν την απρόσκοπτη ένταξή τους στην αγορά και μπορούν να τροφοδοτούν αδιάλειπτα το σύστημα, αντίθετα με τις άλλες μονάδες φυσικού αερίου που λειτουργούν λιγότερες ώρες ανάλογα με τις αιχμές του συστήματος.


Υπάρχουν βέβαια και παλιές λιγνιτικές μονάδες οι οποίες είναι σε καθεστώς εφεδρείας διότι είναι εξαιρετικά ρυπογόνες, αλλά οι βασικές μονάδες λειτουργούν διαρκώς. Οι μονάδες φ.α. είναι βέβαια ον-οφ. Η εν λόγω μονάδα του ομίλου είναι συμπαραγωγής αν δεν κάνω λάθος και γι' αυτό εξασφαλίζει τα μαγικά αρτικόλεξα -ΥΑ που τις δίνουν επιπλέον μπόνους.
Τελευταία επεξεργασία από dstou και 21 Ιαν 2016, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nass
#209643
bibendum έγραψε:Θα είχε ενδιαφερον να μας πει καποιος τι ποσοστο του βοξιτη εκμεταλευεται η Αλουμινιον γιατι κατι μου λεει οτι στο τομεα της ειναι κατι σαν τη ΔΕΗ. Οποτε αν ειναι ετσι και η Αλουμινιον κατηγορει την ΔΕΗ οτι η ΔΕΗ παιζει χωρις ανταγωνισμο απο την στιγμη και αυτη κανει το ιδιο ειναι λιγο οξυμωρο.


Δεν είναι οξύμωρο διότι το προϊόν δεν είναι ο βωξίτης αλλά το αλουμίνιο και η αγορά αλουμινίου δεν είναι ρυθμιζόμενη αλλά ελεύθερη και (άκρως) ανταγωνιστική, αν δεν σου αρέσει η τιμή του ΑτΕ πας και αγοράζεις από αλλού, πχ. από το εξωτερικό, ενώ το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ρυθμιζόμενη αγορά, η ΔΕΗ είναι πρακτικά μονοπώλιο και στην παραγωγή και στη χοντρική και στη λιανική (και είναι ρυθμιζόμενη η εν λόγω αγορά επειδή η ΔΕΗ είναι η μοναδική με πρόσβαση σε πάφτηνες πρώτες ύλες παραγωγής ρεύματος δηλ. λιγνίτη και νερό σε τεχνητές λίμνες) και αν δε γουστάρεις ΔΕΗ τι κάνεις ? Στήνεις δικό σου εργοστάσιο ?
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#209646 Bibendum η Αλουμίνιον ρυθμίζει τα πάντα εντός Ελλάδας σε ότι αφορά το αλουμίνιο και φυσικά δεν αγοράζει κανείς από άλλου
Άβαταρ μέλους
By mirage
#209647 Συμπαραγωγης ή συνδυασμενου κυκλου; Γιατ η Αλουμινιον ατμο δεν χρειαζεται απλα ρευμα.
Δε νομιζω καποιο απο τα νεα εργοστασια ΦΑ στην Ελλαδα να μην ειναι συνδυασμενου κυκλου. Απλα δεν υπαρχει λογικη σε μια τετοια επιλογη.

< >
Άβαταρ μέλους
By nass
#209665
Arrow έγραψε:Bibendum η Αλουμίνιον ρυθμίζει τα πάντα εντός Ελλάδας σε ότι αφορά το αλουμίνιο και φυσικά δεν αγοράζει κανείς από άλλου


Επειδή δεν υπάρχει επιλογή ή επειδή είναι φτηνότερη από άλλες επιλογές ?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#209666
Arrow έγραψε:Bibendum η Αλουμίνιον ρυθμίζει τα πάντα εντός Ελλάδας σε ότι αφορά το αλουμίνιο και φυσικά δεν αγοράζει κανείς από άλλου


δεν ξερω αν ειρωνευεσαι η οχι απλα η σκεψη μου εστιαζεται στο γεγονος οτι υπαρχει ευνοικο περιβαλλον ως προς αυτην αφου αποκλειστικα εκμεταλευεται τον βοξιτη.
Άβαταρ μέλους
By nass
#209667
mirage έγραψε:Υποψιαζομαι πως μονο τα 130MW ειναι ενταγμενα ακριβως για αυτο τον λογο. Λογικα ειναι η ισχυς του ατμοστροβιλου του συνδυασμενου κυκλου. Καποιος θα μπορουσε να ισχυριστει πως ειναι ΑΠΕ γιατι χρησιμοποιει την χαμενη θερμοτητα των καυσαεριων. Φυσικα αυτο ειναι ελληνικη πρωτοτυπια.
Γνωριζουμε το ονομα το εργοστασιου;


Νομίζω ο ΛΑΓΗΕ το λέει "Αλουμίνιο" (ALUMINIUM)

Νταξ η "ελληνική πρωτοτυπία" είναι φάουλ, σιγά μην είναι ΑΠΕ εργοστάσια φυσικού αερίου... :slap:

bibendum γιατί έχεις κολλήσει με το βωξίτη ? Οπως η ΔΕΗ δεν πουλάει λιγνίτη αλλά ρεύμα, έτσι και το ΑτΕ δεν πουλάει βωξίτη αλλά αλουμίνιο. Η τιμή του προϊόντος έχει σημασία, όχι η τιμή και τυχόν αποκλειστικότητα της πρώτης ύλης.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#209673 διοτι αν παιρνεις την πρωτη υλη ευνοικα η δωρεαν επηρεαζει ολο τον κυκλο του προιοντος, απο την παραγωγη μεχρι την πωληση.

Αν η ΔΕΗ δεν ειχε λιγνιτη θα πουλουσε μαλλον κανα σαντουιτς απο αυτα που τους δωρισε ο Λαφαζανης
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#209678
nass έγραψε:Οπως είπε και ο dstou, είναι 2 διαφορετικά θέματα.

Το ένα είναι αν το ΑτΕ αγοράζει ρεύμα από τη ΔΕΗ κάτω του κόστους της. Το οποίο, παρά τα όσα έλεγε ο Φωτόπουλος στο ίδιο link, δε φαίνεται να συμβαίνει -ή, τουλάχιστον, η ίδια η ΔΕΗ δεν κατάφερε να πείσει 2 διαφορετικά σώματα "δικαστών", τη διαιτησία και την επιτροπή ανταγωνισμού της ΕΕ, ότι συμβαίνει.

Αρα ως προς αυτό δε βλέπω θέμα συζήτησης.

Το δεύτερο είναι αν ισχύουν όντως αυτά που λέει το link του Anonymous Founder για την μονάδα ηλεκτροπαραγωγής της ΑτΕ. Προφανώς το να την έχει εκεί και να πουλάει στο σύστημα με διαγωνισμό του ΛΑΓΗΕ με βάση το κόστος είναι ΟΚ. Το να θεωρείται ΑΠΕ και άρα να έχει προτεραιότητα (ισχύει ακόμα αυτό ? δεν το ξέρω) έναντι άλλων πηγών, μου φαίνεται λάθος αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Και αν αυτό ισχύει και με άλλους πχ. ΗΡΩΝ, ELPEDISON κτλ. Θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Εγώ δεν είμαι σίγουρος και για το πρώτο. Το ότι δεν κατάφερε να πείσει, δεν σημαίνει πως έχει απαραίτητα άδικο, αλλά πως ίσως δεν εκπροσωπήθηκε σωστά το δίκιο της ή πως ο αντίπαλος ήταν καλύτερα προετοιμασμένος. Και σε αυτή την περίπτωση, τον λογαριασμό πάλι θα τον πληρώσουμε εμείς.
Δεν είναι δηλαδή εντελώς ξεκάθαρο και φυσικά η τιμή που παίρνει η Αλουμίνιον είναι η φθηνότερη δυνατή γιατί θεωρούμε πως παράγεται από λιγνίτη και υδροηλεκτρικά, αλλά δεν πάει καθόλου έτσι: η ΔΕΗ πρέπει να παράγει και από άλλες πηγές γιατί έχει να καλύψει και την νησιωτική Ελλάδα, οπότε το να λες πως η ΔΕΗ δεν μπαίνει μέσα, δεν είναι ακριβώς σωστό. Γιατί να χαλάσει τα ωραία της νεράκια για να δώσει φθηνό ρεύμα στην Αλουμίνιον για παράδειγμα;

Όσο για το άλλο, το να θεωρείται ΑΠΕ μια μονάδα συνδυασμένου κύκλου, είναι μάλλον ελληνική πατέντα. Γιατί και ο αεριοστρόβιλος, για να ζεσταθεί, θα πρέπει να κάψεις πιο πριν φυσικό αέριο, αλλιώς ατμό δεν έχεις.
:s_coffee
Άβαταρ μέλους
By nass
#209698
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ δεν είμαι σίγουρος και για το πρώτο. Το ότι δεν κατάφερε να πείσει, δεν σημαίνει πως έχει απαραίτητα άδικο, αλλά πως ίσως δεν εκπροσωπήθηκε σωστά το δίκιο της ή πως ο αντίπαλος ήταν καλύτερα προετοιμασμένος.


Δε βλέπω σε τι βοηθάνε τη συζήτηση επιχειρήματα του στυλ "Είχε δίκιο αλλά ο άλλος είχε καλύτερο δικηγόρο ?" :slap: Στην περίπτωση, αυτή, το μπαλάκι είναι στο δικό σου γήπεδο να αποδείξεις ότι η ΔΕΗ είχε δίκιο (και τα "ωραία της νεράκια" και εν γένει η άποψη του καθενός μας δεν είναι επιχείρημα, και γω μπορεί να νομίζω ότι η ΔΕΗ λόγω λιγνίτη έχει το φτηνότερο ρεύμα στην Ευρώπη, ε και ?).
Μέχρι να το κάνεις αυτό, προτιμώ να μείνω στα γεγονότα, δηλ. σε ό,τι κατάφεραν να αποδείξουν κάποιοι πολύ περισσότερο ειδικοί από εμάς.

Anonymous Founder έγραψε:Όσο για το άλλο, το να θεωρείται ΑΠΕ μια μονάδα συνδυασμένου κύκλου, είναι μάλλον ελληνική πατέντα.


Ε το 'πε ο mirage αυτό, προφανώς εδώ υπάρχει φάουλ (αν και πάλι θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερο, θα ρωτήσω τον κατάσκοπό μου στη ΡΑΕ :ninja: )