Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#734737 Λογικά ναι, γιατί η έκπτωση (5% συνέπειας και 2% λόγω εξόφλησης με κάρτα) είναι στην τιμή του ρεύματος που είναι αυτή.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#734751 Έτσι όπως τα λες πρέπει να 'ναι. Γενικά οι διαφορές μεταξύ των δύο προγραμμάτων είναι πολύ μικρές, προς όφελος του online, αν δεν μου διαφεύγει κάτι, μιας και έχει μικρότερο πάγιο + 30 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό (ενώ και με την έκπτωση συνέπειας το enter βγαίνει ελάχιστα πιο ακριβό στην kWh) :s_dunno .
Άβαταρ μέλους
By nikos
#734762 Εγώ που μαι στο Γ1Ν με συμφέρει να αλλάξω πρόγραμμα?
Θα κερδίσω?
Συνήθως 600-1000 κιλοβατώρες έχω στο 4 μηνο.
Τελευταία επεξεργασία από nikos και 06 Νοέμ 2021, 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By alex
#734764 ναι νικο σε συμφερει..και εγω τοσες εχω..και μου ηρθε πριν παω στο εντερ ρητρα 40 ευρω πανω..φυγε και διαλεξε ενα απο τα ονλαιν η' εντερ οποιο σου αρεσει ΧΘΕΣ.αν εχει ebill στην δεη κανε αμεσως την αλλαγη.αν δεν εχεις γιατι χρειαζεται για να το ενεργοποιησεις ονλαιν θελει μια μερα για το ebill και μια για να παρεις το προγραμμα.

να προσθεω σε κατι που ειπωθηκε,ναι λεει οτι και σαυτα προγραμματα ενδεχεται με τα το 6μηνο να αλλαξουν οι τιμες αλλα εχεις το δικαιωμα να φυγεις αζημιως αν δεν συμφωνεις.οποτε ολα καλα.δεν εχουν διαφορα τα 2 της δεη τοσο ως προς το οφελος οσο για αλλα π.χ τον τροπο πληρωμης η' το αν εχεις επιλογη για ηλεκτρονικο η' και με χαρτι λογαριασμο.αναλογα βεβαια τις αναγκες του καθενος
Άβαταρ μέλους
By nikos
#734767
alex έγραψε:ναι νικο σε συμφερει..και εγω τοσες εχω..και μου ηρθε πριν παω στο εντερ ρητρα 40 ευρω πανω..φυγε και διαλεξε ενα απο τα ονλαιν η' εντερ οποιο σου αρεσει ΧΘΕΣ.αν εχει ebill στην δεη κανε αμεσως την αλλαγη.αν δεν εχεις γιατι χρειαζεται για να το ενεργοποιησεις ονλαιν θελει μια μερα για το ebill και μια για να παρεις το προγραμμα.

να προσθεω σε κατι που ειπωθηκε,ναι λεει οτι και σαυτα προγραμματα ενδεχεται με τα το 6μηνο να αλλαξουν οι τιμες αλλα εχεις το δικαιωμα να φυγεις αζημιως αν δεν συμφωνεις.οποτε ολα καλα.δεν εχουν διαφορα τα 2 της δεη τοσο ως προς το οφελος οσο για αλλα π.χ τον τροπο πληρωμης η' το αν εχεις επιλογη για ηλεκτρονικο η' και με χαρτι λογαριασμο.αναλογα βεβαια τις αναγκες του καθενος


@alex έχω ebill και ηλεκτρονικό λογαριασμό ήδη.
Μου ήρθε και μένα μια ρήτρα κάνα 40αρι.
Οπότε πρέπει να δω ποιο από τα enter ή online με συμφερει
Άβαταρ μέλους
By alex
#734818 δεν ξερω αν επιτρεπεται,εχω ενα σχολιο απο αλλο φορουμ που δινει λυση-βοηθεια σε οσους πανε ονλαιν δεη απο αλλο παροχο και εχουν μπερδεμα..αν δεν επιτρεπεται μπορειτε να το σβησετε...

όσοι κάνετε αίτηση στο online , να βεβαιωθείτε οτι το

1. econtract γράφει online

2. το συμβόλαιο που θα σας στείλουν να είναι για το online

3. θα σας δώσουν άμεσα κωδικό εταίρου για την ενεργοποίηση μέσω ebill



Επειδή η μετάβαση απο άλλον πάροχο γίνεται σε Γ1/ΓΝ1 και μετά μπαίνει το online , υπάρχει περίπτωση , ειδικά αν κολλήσει το σύστημα ή αργήσουν να σας δώσουν κωδικό εταίρου να μείνετε κολλημένοι στο Γ1/ΓΝ1 και να χρεωθείτε ρήτρα αναπροσαρμογής

έχοντας το econtract και το συμβόλαιο που σας έστειλαν για υπογραφή μπορείτε να κάνετε αμφισβήτηση αν χρειαστεί

Αν σας στείλουν το Γ1/ΓΝ1 σαν συμβόλαιο ζητάτε να στείλουν νέο

Κάποιους τους έβαλαν μάλιστα στο enter ή enter+ και τους είπαν να το αλλάξουν απο το ebill

ΔΕΝ ισχύει και υπάρχει πιθανότητα ρήτρας αποχώρησης αν το κάνετε. Υπάρχει ευτυχώς το δικαίωμα υπαναχώρησης (μόνο στην περίπτωση που γίνει ηλεκτρονικά) ,14 ημερών οπότε πιέζετε για αλλαγή και διαβεβαιώνεστε (μόνο γραπτώς φυσικά) , οτι δε θα χρεωθείται

https://myphone.gr/forum/topic/140198/? ... nt=7008800

edit mod. Μπήκε το link της πηγής. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By alex
#735062 εν τω μεταξυ χθες μου ηρθε μειλ απο τον δημο οτι εγινε η εκαθαριση των σωστων δηλωμενων τετραγωνικων ,των διορθωμενων..ετοιμαστειτε για νεα αυξηση στον λογαριασμο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735270 Διαβάστε τις απαντήσεις των εναλλακτικών στις προτάσεις της ΡΑΕ και δείτε πως μιλάμε για κανονικούς κλεφτοκοτάδες, που για να κάνουν μπίζνες, θέλουν να μοιραστούν το ρίσκο με τους καταναλωτές. Έτσι, ξέρω κι εγώ παλικάρια μου, τι διάβολο κάνετε εκεί; Απλώς να βάζετε το καπέλο σας; Σάλτα και πάτε παραπέρα και κλείστε τα μαγαζάκια σας, γιατί δεν είστε για τίποτε.

Τρεις κατηγορίες τιμολογίων ρεύματος προωθεί η Ρυθμιστική Αρχή

https://www.news247.gr/energia/treis-ka ... 18168.html
Την τυποποίηση των τμολογίων ρεύματος ώστε να μην προκαλείται σύγχυση στους καταναλωτές και να μπορούν να επιλέξουν αν θα πάρουν ένα τιμολόγιο σταθερό αλλά ακριβό ή ένα φθηνό μεν αλλά με ρήτρες που μπορεί να εκτοξεύσουν το λογαριασμό σε ειδικές συνθήκες, προωθεί η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας.

Συγκεκριμένα η ΡΑΕ προτείνει τρείς νέες κατηγορίες των τιμολογίων με βάση τον κίνδυνο που αναλαμβάνει ο καταναλωτής: χαμηλού, οριοθετημένου και υψηλού κινδύνου. Στην περίπτωση της πρώτης το τιμολόγιο είναι σταθερό, στη δεύτερη έχει ρήτρα περιορισμένης διακύμανσης ενώ στην τρίτη έχει ρήτρα απεριόριστης διακύμανσης, δηλαδή πλήρη έκθεση στις συνθήκες που διαμορφώνονται στην αγορά, θετικές ή αρνητικές.

Απέναντι σε αυτή την πρόταση οι προμηθευτές, ΔΕΗ και ιδιώτες πάροχοι, κρατάνε κοινή αρνητική στάση, θεωρώντας ότι η Αρχή μπαίνει σε θέματα εμπορικής φύσης που εμποδίζουν τον ελεύθερο ανταγωνισμό.
Στην τοποθέτησή της στα πλαίσια της σχετικής διαβούλευσης η ΔΕΗ αναφέρει ότι συμφωνεί με το να υπάρχουν δύο κατηγορίες, σταθερής χρέωσης και κυμαινόμενα, δίχως περαιτέρω κατηγοριοποίηση σε ότι έχει να κάνει με τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Τονίζει σχετικά ότι ακόμα και η ίδια η ορολογία με χρήση της λέξης "κίνδυνος" θα οδηγήσει τους καταναλωτές σε ανησυχία και σε μια αρνητική σχέση με το προϊόν. Η ΔΕΗ είναι αντίθετη στη θέσπιση τέτοιων δεσμευτικών όρων για τη διαμόρφωση της τιμολογιακής πολιτικής των προμηθευτών.

Όπως παρατηρεί η Μυτιληναίος, η κατηγοριοποίηση του σταθερού τιμολογίου ως «μηδενικού ρίσκου», στερεί από τον καταναλωτή τη δυνατότητα και το κίνητρο να αναγνωρίζει την οικονομική πραγματικότητα του ενεργειακού συστήματος της χώρας. Μέσω της αποκλειστικής εστίασης στη σταθερότητα της τιμής της ηλεκτρικής ενέργειας, ο καταναλωτής εκπαιδεύεται στην απολύτως εσφαλμένη αντίληψη πως η κατανάλωση του οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας ενέχει ακριβώς το ίδιο (μηδενικό) ρίσκο και κόστος, όταν κάτι τέτοιο ασφαλώς δεν ισχύει στην πράξη. Το «μηδενικό ρίσκο» συνεπάγεται έτσι και την απουσία οποιουδήποτε κινήτρου εκ μέρους του πελάτη για μείωση/αλλαγή του τρόπου κατανάλωσης του ή υιοθέτηση επιλογών που σχετίζονται με την εξοικονόμηση ενέργειας.

Η θέση της Ήρων είναι ότι η προβολή ενός μοναδικού κριτηρίου αφενός δυσκολεύει την ενσωμάτωση αυτού στα προτεινόμενα τυποποιημένα έντυπα των διαφορετικών προϊόντων και υπηρεσιών που ήδη προσφέρονται από Προμηθευτές όπως η ίδια, και αφετέρου δρα ανασταλτικά στην περαιτέρω ανάπτυξη νέων προϊόντων και υπηρεσιών.

Από την πλευρά της, η Volterra εκτιμά ότι η διάκριση των τιμολογίων στις τρεις παραπάνω κατηγορίες κινδύνου έχει το ρίσκο παραπλάνησης του καταναλωτή, καθώς εστιάζει σε ένα μόνο στοιχείο. Αναφέρει ως παράδειγμα την περίπτωση μεγάλης πτώσης της τιμής επόμενης ημέρας, όπου οι καταναλωτές με τιμολόγια μηδενικού κινδύνου θα έχουν δέσμευση σε υψηλότερη τιμή σε σχέση με τα τιμολόγια υψηλού κινδύνου.

Σε αντίστοιχο μήκος κύματος, η Volton επισημαίνει ότι τα νέα τιμολόγια που προτείνονται πλήττουν ευθέως τον ανταγωνισμό και την καινοτομία, αποσκοπώντας στον κανονιστικό καθορισμό των προσφερόμενων υπηρεσιών, ενώ συγχρόνως προδιαθέτουν αρνητικά τον καταναλωτή αναφορικά με τα τιμολόγια με ρήτρα διακύμανσης, έναντι των αντίστοιχων σταθερών.

Τέλος, ο Ελληνικός Σύνδεσμος Προμηθευτών Ενέργειας (ΕΣΠΕΝ) σχολιάζει σχετικά με τα παραπάνω ότι σε αντίθεση με ό,τι προτείνει η ΡΑΕ, στην ετήσια Έκθεση Παρακολούθησης των Ευρωπαϊκών λιανικών αγορών ηλεκτρικής ενέργειας του ACER καταγράφονται 14 διαφορετικές κατηγορίες τιμολογίων στα οποία περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων σταθερά, κυμαινόμενα, μεικτά, με ρήτρα χονδρεμπορικής τιμής, με εγγυήσεις προέλευσης ("πράσινα" τιμολόγια), τιμολόγια με παράλληλες προσφορές για προϊόντα (π.χ. κουπόνια) ή υπηρεσίες (π.χ. συντήρηση καυστήρα), τιμολόγια που συνδυάζουν προσφορές με υπηρεσίες τηλεπικοινωνιών.


Μα ρε παιδί μου, αυτός ο καταναλωτής, να μην θέλει λίγη περιπέτεια και λίγο ρίσκο στην ζωή του; Να ξυπνάει και να κοιτάζει την χονδρεμπορική τιμή του ρεύματος; Τι πιο λογικό;
:s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By markvag
#735288 Εντωμεταξύ επιχειρήματα αντίστοιχης αξίας με κάτι καμμένα αμερικανάκια που αναμασούν κάτι βλακώδη τσιτάτα περί ελευθερίας, ενημέρωσης, κτλ όταν τους ρωτάς γιατί είναι κατά κάτι αυτονόητου (πχ σύστημα υγείας). :lol:


Ιδίως εκεί που είπε ένας πως τα τιμολόγια σταθερής τιμής πλήγουν τον ανταγωνισμό και την καινοτομία, κόντεψα να αρχίσω να χαχανίζω μόνος μου... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By nikos
#735324
nikos έγραψε:Εγώ που μαι στο Γ1Ν με συμφέρει να αλλάξω πρόγραμμα?
Θα κερδίσω?
Συνήθως 600-1000 κιλοβατώρες έχω στο 4 μηνο.
alex έγραψε:ναι νικο σε συμφερει..και εγω τοσες εχω..και μου ηρθε πριν παω στο εντερ ρητρα 40 ευρω πανω..φυγε και διαλεξε ενα απο τα ονλαιν η' εντερ οποιο σου αρεσει ΧΘΕΣ.αν εχει ebill στην δεη κανε αμεσως την αλλαγη.αν δεν εχεις γιατι χρειαζεται για να το ενεργοποιησεις ονλαιν θελει μια μερα για το ebill και μια για να παρεις το προγραμμα.

να προσθεω σε κατι που ειπωθηκε,ναι λεει οτι και σαυτα προγραμματα ενδεχεται με τα το 6μηνο να αλλαξουν οι τιμες αλλα εχεις το δικαιωμα να φυγεις αζημιως αν δεν συμφωνεις.οποτε ολα καλα.δεν εχουν διαφορα τα 2 της δεη τοσο ως προς το οφελος οσο για αλλα π.χ τον τροπο πληρωμης η' το αν εχεις επιλογη για ηλεκτρονικο η' και με χαρτι λογαριασμο.αναλογα βεβαια τις αναγκες του καθενος
Το έκανα το online πρόγραμμα.
Είχα δύο παροχές με το όνομα μου σε δύο διαφορετικά σπίτια.
Στο ένα φαίνεται ότι άλλαξε μέσα από το site.
Στο άλλο λέει είναι υπό επεξεργασία
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#735340
Anonymous Founder έγραψε:Διαβάστε τις απαντήσεις των εναλλακτικών στις προτάσεις της ΡΑΕ και δείτε πως μιλάμε για κανονικούς κλεφτοκοτάδες, που για να κάνουν μπίζνες, θέλουν να μοιραστούν το ρίσκο με τους καταναλωτές. Έτσι, ξέρω κι εγώ παλικάρια μου, τι διάβολο κάνετε εκεί; Απλώς να βάζετε το καπέλο σας; Σάλτα και πάτε παραπέρα και κλείστε τα μαγαζάκια σας, γιατί δεν είστε για τίποτε.

Αμφιβάλλω αν έστω και ένα 10% όσων άλλαξαν πάροχο και έφυγαν από την "πανάκριβη" ΔΕΗ γνωρίζαν τι ακριβώς είναι η ΟΤΣ. :thumbsdown:
Εντωμεταξύ το πρόβλημα είναι ακόμη μεγαλύτερο για τις βιομηχανίες, όπου σε αντίθεση με την Ευρώπη όπου οι βιομηχανίες υπογράφουν πολυετή συμβόλαια με σταθερή τιμή ρεύματος (ή έστω με προκαθορισμένη διακύμανση), εδώ τους συμπεριφέρονται σαν πελάτες λιανικής. Άντε να ανταγωνιστείς μετά τον Γερμανό ή τον Αυστριακό με τέτοιο κόστος ρεύματος.

Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις των παρόχων... Για να δούμε, έχουμε Κράτος; :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By alex
#735345
nikos έγραψε:
nikos έγραψε:Εγώ που μαι στο Γ1Ν με συμφέρει να αλλάξω πρόγραμμα?
Θα κερδίσω?
Συνήθως 600-1000 κιλοβατώρες έχω στο 4 μηνο.
alex έγραψε:ναι νικο σε συμφερει..και εγω τοσες εχω..και μου ηρθε πριν παω στο εντερ ρητρα 40 ευρω πανω..φυγε και διαλεξε ενα απο τα ονλαιν η' εντερ οποιο σου αρεσει ΧΘΕΣ.αν εχει ebill στην δεη κανε αμεσως την αλλαγη.αν δεν εχεις γιατι χρειαζεται για να το ενεργοποιησεις ονλαιν θελει μια μερα για το ebill και μια για να παρεις το προγραμμα.

να προσθεω σε κατι που ειπωθηκε,ναι λεει οτι και σαυτα προγραμματα ενδεχεται με τα το 6μηνο να αλλαξουν οι τιμες αλλα εχεις το δικαιωμα να φυγεις αζημιως αν δεν συμφωνεις.οποτε ολα καλα.δεν εχουν διαφορα τα 2 της δεη τοσο ως προς το οφελος οσο για αλλα π.χ τον τροπο πληρωμης η' το αν εχεις επιλογη για ηλεκτρονικο η' και με χαρτι λογαριασμο.αναλογα βεβαια τις αναγκες του καθενος


Το έκανα το online πρόγραμμα.
Είχα δύο παροχές με το όνομα μου σε δύο διαφορετικά σπίτια.
Στο ένα φαίνεται ότι άλλαξε μέσα από το site.
Στο άλλο λέει είναι υπό επεξεργασία


σημερα ρωτησα μια υπαλληλο και μου ειπε οτι στο εντερ δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει χρεωση η' τιμες μετα το 6μηνο...δεν εχω διαβασει ολους τους ορους ακομα..
νικο περιμενε λογικα αυριο θα ειναι ετοιμο..

τωρα για τους παροχους μου φαινεται εντελως φυσιολογικη η αντιδραση τους..προσπαθουν να προστατεψουν τα συμφεροντα τους με λιγη υποκρισια-τσιπα γιατι πλεον γνωριζουν οτι το σταθερο τιμολογιο δεν μπορουν να το υποστηριξουν οπως εχουμε προειπει και να ανταγωνιστουν την δεη..
θεωρω οτι απο εδω και περα αρχιζουν οι ζυμωσεις για την συρικνωση της αγορας και να μενουν μονο οι σοβαροι παιχτες που θα χτισουν μαζι με την δεη ενα λομπυ και θα εχουμε σχεδον ιδιες τιμες με καποιες προσφορες ανα διαστηματα απο καποιους εναλλακτικους..οτι γινεται δλδ και στην κινητη,ιντερνετ..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#735469 μια είδηση που πέρασε στα ψιλά στις 10/9

Τηλεφώνημα για βόμβα στην Elpedison
https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/ti ... elpedison/

τέτοια καψόνια είναι ωραία για αντίποινα .
Άβαταρ μέλους
By nikos
#735841 @alex είχες δίκιο. Έγινε και στο 2ο ρολόι σε άλλο σπίτι η αλλαγή στο πρόγραμμα. Τώρα έχω βάλει και στα δύο το online της ΔΕΗ. Για να δούμε....θα έχει διαφορά στο λογαριασμό?