Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#211075 Γι αυτό το κάνω! Σκέφτομαι να ποστάρω και καμιά ακόμη από το πάρτυ στην Μύκονο, είχε κι άλλα ωραία μαγιό (αν πληρώνεις, παίρνεις μόνον το καλύτερο).
Τι πηδούσε ο Μηλιώνης χάρη στα χρήματα των κορόιδων:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nass
#211254 Μετά το παραπάνω ευχάριστο διάλειμμα :eat:

Μιλήσαμε χτες λοιπόν με τον κατάσκοπο :ninja: στη ΡΑΕ και έμαθα τα εξής:

Η μονάδα του Μυτιληναίου ως γνωστόν είναι ΣΗΘΥΑ (η μοναδική αυτού του μεγέθους στην Ελλάδα, όλες οι άλλες είναι ~1-2 MW) και μπαίνει "στο ίδιο καλάθι" με τις ΑΠΕ (τα 130 από τα 334 MW ας πούμε το "ΥΑ" κομμάτι) διότι αυτό επιτάσσει η ευρωπαϊκή νομοθεσία :rtfm:
Αρα αυτό το οποίο είναι ενδεχομένως επιλήψιμο δεν είναι το "πάντρεμα" με τις ΑΠΕ αλλά η επιδότηση κατά τη διάρκεια της κατασκευής (παράνομη κρατική ενίσχυση ?)

Σε σχέση με τη διαιτησία ΔΕΗ-ΑτΕ:
Η ΔΕΗ υποστήριξε ότι το κόστος της είναι στα €59/MWh και άρα με τα €33 που πουλάει στο ΑτΕ "μπαίνει μέσα" χοντρά
Μόνο που, κατά τη διάρκεια της διαιτησίας, δεν έφερε ούτε ένα στοιχείο, που να υποστηρίζει αυτή τη θέση ("μου έκανε τεράστια εντύπωση, σα να το έκαναν επίτηδες" είπε)
Αντιθέτως έφερναν αντικρουόμενα και αποσπασματικά στοιχεία, που τα περισσότερα κινούνταν στην περιοχή των €30.
Και φυσικά για το λόγο αυτό έχασαν τη διαιτησία.
Συμπέρασμα (δικό μου αλλά συμφώνησε): η ΔΕΗ δεν ξέρει ποιό είναι το κόστος της, δεν έχει ένα σοβαρό πληροφοριακό σύστημα, που να μπορεί να κάνει μια ανάλυση κόστους, προβλέψεις κτλ.
Ωραία :)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#211278 https://www.facebook.com/thanos.tzimero ... nref=story

Τι λέει εδώ το φασιστάκι;

:hmmm:

Πλαστογραφούσαν τα γκάλοπ και βγάζαν μηδέν Λεβέντη;
:hmmm: :hmmm: :hmmm:

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!

Για το 2016, ψάχνεις υπουργική απόφαση για τις συντάξεις των ΔΕΗτζήδων και δεν βρίσκεις. Λες, ρε μπας και σταμάτησαν να τους πληρώνουν λόγω περικοπών; Και ξαφνικά, ανακαλύπτεις το έγγραφο του... 20145 (μ.Χ. ή μήπως μ.Β. - μετά Βαρουφάκη;) που ανέβασα πριν. Διαβάζοντας διάφορους ακατανόητους κωδικούς πέφτεις σε ένα νούμερο που κάτι σου θυμίζει: 578.700.000 ευρώ. Βλέπεις την αιτιολογία του κωδικού: "Απαλλοτριώσεις, αγορές ακινήτων, κατασκευές και συμμετοχές πλην συμμετοχής σε αύξηση ΜΚ". Τι σοφίστηκαν τα λαμόγια για να κρύψουν το ποσό! Άντε τώρα να πάει το μυαλό σου ότι τα 578,7 εκατομ. δεν είναι για απαλλοτριώσεις, αγορές και κατασκευές αλλά για τις συντάξεις των ΔΕΗτζήδων! Η μόνη απαλλοτρίωση που έγινε είναι των δικών σου χρημάτων, φορολογούμενε, που τα τσεπώνουν τα πελατάκια του Φωτόπουλου που, τώρα πια, είναι συριζόπαιδα. "Και πού ξέρουμε ότι όντως τα λεφτά πάνε στους ΔΕΗτζήδες;" μπορεί να ρωτήσει κάποιος. Με λίγο ακόμα ψάξιμο. Ανασκάπτοντας περισσότερο τις παραπλανητικές επιχώσεις των λαμόγιων, βγάζεις το λαβράκι με κωδικό 7293, όπως φαίνεται στο άλλο ντοκουμέντο! Η υπογραφή κάτω από το έγγραφο δεν νομίζω να εκπλήσσει κανέναν. Δεν θα περίμενες τίποτε άλλο από το κατρούγκαλο.

Υ.Γ.1 Ευχαριστώ τον Γιάννη Σαρρή για τις ανασκαφές - που δεν είδα να κάνει κανένας "δημοσιογράφος".
Υ.Γ. 2 Όχι μόνο like, ε; Share δαγκωτό!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#211439
nass έγραψε:Μετά το παραπάνω ευχάριστο διάλειμμα :eat:

Μιλήσαμε χτες λοιπόν με τον κατάσκοπο :ninja: στη ΡΑΕ και έμαθα τα εξής:

Η μονάδα του Μυτιληναίου ως γνωστόν είναι ΣΗΘΥΑ (η μοναδική αυτού του μεγέθους στην Ελλάδα, όλες οι άλλες είναι ~1-2 MW) και μπαίνει "στο ίδιο καλάθι" με τις ΑΠΕ (τα 130 από τα 334 MW ας πούμε το "ΥΑ" κομμάτι) διότι αυτό επιτάσσει η ευρωπαϊκή νομοθεσία :rtfm:
Αρα αυτό το οποίο είναι ενδεχομένως επιλήψιμο δεν είναι το "πάντρεμα" με τις ΑΠΕ αλλά η επιδότηση κατά τη διάρκεια της κατασκευής (παράνομη κρατική ενίσχυση ?)

Δεν είμαι ειδικός στα ενεργειακά, αλλά στον παρακάτω πίνακα:
http://www.lagie.gr/systima-eggyimenon- ... es-sithya/
Η μονάδα της Αλουμίνιον έχει προτεραιότητα στο δίκτυο. Αυτό λοιπόν σημαίνει πως αν η Αλουμίνιον αγοράζει φθηνά από την ΔΕΗ, μπορεί να πουλάει ΟΣΟ ρεύμα θέλει από την δική της παραγωγή αν την συμφέρει. Και φυσικά συνήθως την συμφέρει...
Υποτίθεται πάντως η ΣΗΘΥΑ για άλλη δουλειά δεν μπήκαν; Για να εκμεταλευτούν τα απόβλητα βιομάζας και να προσφέρουν εναλλακτικές αν υπάρχει έλλειψη στο δίκτυο; Θέλω να πω, η συγκεκριμένη μονάδα θα έπρεπε να παράγει ΜΟΝΟΝ όταν δεν υπάρχει ρεύμα από την ΔΕΗ ή όταν το σύστημα (ΛΑΓΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΑΔΜΗΕ ποιος διάβολος κάνει κουμάντο έχω χάσει την μπάλα) το χρειάζεται. Το να την λειτουργείς καίγοντας ΦΑ και να στέλνεις τον λογαριασμό στους άλλους ενώ εσύ αγοράζεις με το 1/3 της τιμής, είναι κάπως δεν είναι; Ή πάλι τα λέω περίεργα;
:ninja:
nass έγραψε:Σε σχέση με τη διαιτησία ΔΕΗ-ΑτΕ:
Η ΔΕΗ υποστήριξε ότι το κόστος της είναι στα €59/MWh και άρα με τα €33 που πουλάει στο ΑτΕ "μπαίνει μέσα" χοντρά
Μόνο που, κατά τη διάρκεια της διαιτησίας, δεν έφερε ούτε ένα στοιχείο, που να υποστηρίζει αυτή τη θέση ("μου έκανε τεράστια εντύπωση, σα να το έκαναν επίτηδες" είπε)
Αντιθέτως έφερναν αντικρουόμενα και αποσπασματικά στοιχεία, που τα περισσότερα κινούνταν στην περιοχή των €30.
Και φυσικά για το λόγο αυτό έχασαν τη διαιτησία.
Συμπέρασμα (δικό μου αλλά συμφώνησε): η ΔΕΗ δεν ξέρει ποιό είναι το κόστος της, δεν έχει ένα σοβαρό πληροφοριακό σύστημα, που να μπορεί να κάνει μια ανάλυση κόστους, προβλέψεις κτλ.
Ωραία :)

Μήπως το έκαναν επίτηδες εν τέλει; Κανένα μα κανένα στοιχείο δεν μπόρεσαν να βρουν; Κόστος του λιγνίτη, της εξόρυξης, της λειτουργίας των εργοστασίων, μισθοδοσίες, όλα αυτά τα έχουν. Όσο ανοργάνωτοι και να είναι, στοιχεία έχουν. Μην ξεχνάμε πως είναι από τις πρώτες μεγάλες εταιρείες που μηχανογραφήθηκαν ώστε να υπάρχει αξιόπιστη τιμολόγηση.
Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω πως δεν είχαν στοιχεία αξιόπιστα να παρουσιάσουν, και δεν τα έφεραν.
Ή ανοησία είναι ή δόλος. Και τα δύο ασυγχώρητα και απαράδεκτα.
Επομένως, το δικό μου επιχείρημα πως θεωρώ πως υπάρχει θέμα και πως αν η εκπροσώπηση της ΔΕΗ απέναντι στην Αλουμίνιον δεν ήταν καλή, δεν γίνεται να το αφήσουμε έτσι, δεν είναι έωλο και υπάρχει ζήτημα.
Γιατί ούτε η Αλουμίνιον εν τέλει έχει φέρει σοβαρά στοιχεία. Βασίζεται στον νόμο του '60 που αφορούσε την Pechiney και σε κάποιες τιμές από την Ευρώπη, λέγοντας πως το κόστος που ΑΥΤΗ υπολογίζει, θα πρέπει να είναι αυτό. Δηλαδή, αυτή την στιγμή, ΟΝΤΩΣ δεν ξέρουμε αν μπαίνει μέσα η ΔΕΗ και πόσο...

Για να το πω κι αλλιώς: η Pechiney όταν πλησίαζε η λήξη των προνομιακών χρεώσεων από την ΔΕΗ για το ρεύμα για λογαριασμό της, αντί να κάνει επενδύσεις που να μειώσουν την κατανάλωση ώστε να είναι αποδοτική, προτίμησε να την ξεφορτωθεί στον όμιλο Μυτιληναίου, θεωρώντας πως η επένδυση δεν αξίζει. Ο τελευταίος, προφανώς δεν είχε σκοπό να κάνει επένδυση, αλλά είχε σκοπό να επεκτείνει τις προνομιακές τιμές που πλήρωνε για το ρεύμα. Και επειδή υπολόγιζε στην κακή οργάνωση της ΔΕΗ ή στο κατάλληλο λάδωμα, το πέτυχε (δεν ξέρω πόσο τελεσίδικη είναι αυτή η απόφαση ή θα έχουμε συνέχεια στο σήριαλ αυτό).
Οι τεράστιες ευθύνες ανήκουν προφανώς σε αυτούς που χειρίστηκαν την υπόθεση από την πλευρά της ΔΕΗ. Για εμένα θα πρέπει να αναζητηθούν ευθύνες, ακόμη και δικαστικά. Ξαναλέω, το μάρμαρο θα το πληρώσουν οι καταναλωτές. Όσοι είναι υπεύθυνοι θα πρέπει να πράξουν τα δέοντα. Εδώ έρχεται αυτό που κάποιοι ανέφεραν για το κράτος και πως κάθε βρωμιά θέλει δύο. Δεν διαφωνώ και προφανώς θεωρώ πως από εκεί πρέπει να ξεκινήσει το ξήλωμα. Όταν έχεις φαύλες διοικήσεις σε τέτοιες εταιρείες, με κολλητούς αργόμισθους που έχουν μπει από το κόμμα, δεν υπάρχει σωτηρία. Και είναι διαχρονική αυτή η πρακτική δυστυχώς...
Επιμένω πάντως πως υπάρχει θέμα και καθόλου ξεκάθαρα ή καθαρά δεν είναι τα πράγματα. Τουναντίον μάλιστα.
:s_devil
Άβαταρ μέλους
By nass
#218162
Ενα από τα καίρια προβλήματα της βιομηχανίας που συντελεί και στο αυξημένο κόστος παραγωγής, για το οποίο μάλιστα κρούουν συνεχώς τον κώδωνα κινδύνου τα σωματεία της Λάρκο, είναι το υπέρογκο τιμολόγιο ρεύματος των €60/MWh. Είναι αυταπόδεικτο πως την ώρα που διεθνώς εργοστάσια αντίστοιχα της Λάρκο πληρώνουν €25/MWh το κόστος αυτό «σκοτώνει» την ανταγωνιστικότητα και τις προοπτικές της ελληνικής βιομηχανίας, η οποία καταναλώνει ετησίως 1 εκατ. MWh. Για τον λόγο αυτόν μάλιστα η Λάρκο είναι αντιμέτωπη με ένα φαινομενικό χρέος προς τη ΔΕΗ που ξεπερνά τα 200 εκατ. ευρώ.


http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=774587

(Πρακτικά η ΛΑΡΚΟ είναι σε παρόμοια κλάση με το ΑτΕ από άποψη κατανάλωσης ρεύματος)
Τι έγινε ρε παιδιά ? 25€/MWh έξω ? Και γω νόμιζα ότι λόγω λιγνίτη έχουμε φτηνό ρεύμα αλλά από τη μία τα €59/MWh που λέει η ΔΕΗ ότι είναι το κόστος της, από την άλλη τα €25/MWh, που πουλάνε στις "ΛΑΡΚΟ" οι έξω "ΔΕΗ" (δε φαντάζομαι με ζημιά...), μάλλον δεν ισχύει φαίνεται.

Και κάτι άλλο ενδιαφέρον:

Η μετοχική σύνθεση της εταιρίας κατανέμεται κατά 33,36% στην Εθνική Τράπεζα, κατά 11,45% στη ΔΕΗ και κατά 55,19% στο Ελληνικό Δημόσιο όπου, πρόσφατα, το μεταβίβασε στο Ταμείο Αξιοποίησης της Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου (ΤΑΙΠΕΔ) προκειμένου να αποκρατικοποιηθεί.


http://www.e-dromos.gr/ora-miden-gia-ti-larko/#sthash.gIV2Q7xK.dpuf

Κάπως off-topic τα σχετιζόμενα με τη ΛΑΡΚΟ πλην του κόστους του ρεύματος:

το κόστος παραγωγής της σήμερα κυμαίνεται μεταξύ 15.000 και 16.000 δολαρίων ο τόνος τη στιγμή που η διεθνής τιμή νικελίου πέφτει συνεχώς και διαμορφώνεται στα 8.500 δολάρια ο τόνος


http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=774587

και

Η ΛΑΡΚΟ είναι διαχρονικά κερδοφόρα. Επειδή το σιδηρονικέλιο είναι χρηματιστηριακό προϊόν, η ΛΑΡΚΟ το διαθέτει με βάση τις τρέχουσες τιμές των διεθνών χρηματιστηρίων που, ανάλογα με τις παγκόσμιες συνθήκες, παρουσιάζουν μεγάλες διακυμάνσεις. Αυτό φαίνεται καθαρά από τα οικονομικά στοιχεία των τελευταίων ετών. Συγκρίνοντας τα έτη 2007 και 2013, ενώ υπήρξε περίπου η ίδια παραγωγή (19.000 τόνοι) και τα ίδια έξοδα (300 εκ. ευρώ), ο κύκλος εργασιών ήταν 550 εκ. ευρώ και 207 εκ. ευρώ αντίστοιχα. Η σημερινή οικονομική της κατάσταση, όπως αυτή παρουσιάζεται στο σύνολό της από συγκεκριμένα ΜΜΕ, είναι πλασματική και εξυπηρετεί σκοπιμότητες. Για αυτόν ακριβώς το λόγο τα οικονομικά εγκλήματα που έχουν διαπραχθεί στη ΛΑΡΚΟ, αποσιωπούνται.


Υπάρχει στις εταιρίες μας το εργαλείο του «henging». Επειδή η τιμή του μεταλλεύματος κυμαίνεται, για να έχεις μια εγγυημένη τιμή, πας στην τράπεζα, συμφωνείς να στο αγοράσει σε μια α’ τιμή ώστε να είσαι εξασφαλισμένος και αν στην αγορά πουλιέται παραπάνω, το καρπώνεται η τράπεζα. Η απώλεια μόνο της περιόδου 2005-2008 από την κακοδιαχείριση και τις ζημιές του henging ήταν της τάξεως των 500 εκ. ευρώ.


http://www.e-dromos.gr/ora-miden-gia-ti-larko/#sthash.So2eeyTv.dpuf

(Φαντάζομαι εννοεί το "hedging")

Με άλλα λόγια, είτε η αγορά είναι στα πάνω της (2007) είτε η αγορά είναι στα κάτω της (2013), ίδια παραγωγή η ΛΑΡΚΟ :hmmm: Και ίδιο κόστος (15-16Κ/τόνο σύμφωνα με τη μία πηγή, 17368/τόνο σύμφωνα με το συνδικαλιστή).
Κατά τα λοιπά, μας φταίει το hedging (με το οποίο όντως έγινε |λογοκρισία|, αν θυμάμαι τα δημοσιεύματα της εποχής και το παραπάνω, που είναι ακριβές). Μην ακούτε όμως, η εταιρεία "είναι διαχρονικά κερδοφόρα" :hmmm:

Προβλέπω μια γενναία εθελουσία έξοδο, με εφάπαξ μισού εκατομμυρίου, τα οποία θα πληρώσουμε εμείς, καθώς και μια συμφωνία με τη μαμά ΔΕΗ σε τιμή ΑτΕ, και μετά (φάση "ξεπουλάμε τα ασημικά" :svivhaha: ) θα την εξαγοράσει κάποιος κακός ιδιώτης καπιταλιστής και θα γίνει μια μοντέρνα μεταλλευτική επιχείρηση, που θα παράγει 8000 τόνους τις κακές μέρες με 500 εργαζόμενους και 32000 τόνους τις καλές μέρες με 2000 εργαζόμενους :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#218172 Προσοχή: τα 25€/MWh είναι της εφημερίδας. Ο άλλος από το σωματείο λέει για 30-35€/MWh αναφέροντας μάλιστα και την προνομιακή τιμή της Αλουμίνιον της Ελλάδος...
:whistlink: :s_dance
Εγώ προβλέπω πώληση, καμιά 20-30% απολύσεις, ίδιο τιμολόγιο με Αλουμίνιον και σε ένα χρόνο θα μιλάμε για το θαύμα του ιδιώτη και πόσο καλύτερα είναι τα πράγματα με την ιδιωτική πρωτοβουλία και επιχειρηματικότητα...
:s_rofl :s_music

Δεν βλέπει άλλος 2 μέτρα και 2 σταθμά σε σχέση με το κόστος του ρεύματος με αυτές τις δύο; Γιατί η ΔΕΗ τα ζητάει και από τις δύο...
Να είστε βέβαιοι πάντως πως να πουληθεί χωρίς κάποια ειδική συμφωνία για το ρεύμα δεν πρόκειται. Εκτός αν πουληθεί με το option ο νέος ιδιοκτήτης να εξάγει την πρώτη ύλη αλλού όπου θα έχει μικρότερο κόστος.
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By nass
#218176 Δεν σου κάνει το 25 και θέλεις 30-35 ? Αυτό έχει σημασία ή πως γίνεται η ΔΕΗ να υποστηρίζει ότι κάτω από 59 μπαίνει μέσα και όλοι οι ανταγωνιστές της να πουλάνε στις "ΛΑΡΚΟ" 30-35 ?

Μήπως τα "2 μέτρα και 2 σταθμά" είναι απόρροια του ότι το ΑτΕ είναι και πάντοτε ήταν ιδιωτική και ο ιδιώτης το κυνηγάει για να κερδίσει, ενώ η ΛΑΡΚΟ εδώ και 25 χρόνια είναι κρατική (με τη ΔΕΗ μέτοχο...) και στα @@ τους όλα ?

Ενώ η κρατική επιχειρηματικότητα, με ίδια παραγωγή-ίδιο προσωπικό βρέξει-χιονίσει, είναι παράδειγμα προς μίμηση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#218190 Δεν μου κάνει καμία τιμή αν δεν γνωρίζω το πραγματικό κόστος. Το ποιο είναι το κόστος, το γνωρίζει η ΔΕΗ και μόνον και δεν έχει νόημα η σύγκριση με τις χρεώσεις στην Ευρώπη. Μπορεί πχ στην Ευρώπη να έχουν πάρει την απόφαση το κόστος του ρεύματος για την βιομηχανία να είναι χαμηλό και να επιδοτείται από τα τιμολόγια των υπόλοιπων καταναλωτών, δεν γνωρίζω.
Εγώ είπα για το νούμερο 25€/MWh που δεν είδα να στοιχειοποιείται πουθενά, απλώς αναφέρθηκε από τον αρθρογράφο.
Για εμένα δεν υπάρχει καλή δημόσια και κακή ιδιωτική επιχειρηματικότητα, κατάλαβε επιτέλους τι θέλω να πω: υπάρχει καλή και κακή επιχειρηματικότητα και δεν σημαίνει πως η κακή είναι απαραίτητα με τον ιδιώτη και η καλή με το κράτος ή το ανάποδο.
Είμαι υπέρ της σωστής διαχείρισης ΓΕΝΙΚΩΣ και χωρίς εξαιρέσεις. Αν δεν μπορεί το κράτος, ας πουλήσει δεν έχω ζήτημα επί της αρχής. Αλλά δεν γίνεται να καρπώνονται οι επιχειρηματίες τα κέρδη και οι ζημιές να πάνε στους φορολογούμενους.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υποστηρίξω απαραίτητα την ΔΕΗ ή τον Μυτιληναίο για παράδειγμα. Ή την ΛΑΡΚΟ.
Απλώς θέλω ό,τι γίνει να γίνει σωστά και να μην καταλήγουμε με νομικίστικα κόλπα να πληρώνουμε το μάρμαρο οι υπόλοιποι για χρόνια.
Επίσης, για εμένα όλα αυτά τα άρθρα δεν είναι τυχαία, συνήθως εξυπηρετούν κάτι. Απ' όποια μεριά και να γράφονται, πίσω τους υπάρχουν κάποια συμφέροντα που επιδιώκουν να πετύχουν την πώληση με προνομιακούς όρους.
Τέλος, έχουμε δει πως στην παρούσα κατάσταση της ελληνικής οικονομίας, ό,τι βγαίνει προς πώληση έχει τιμές πολύ κάτω από αυτές που κάποτε υπολογίζαμε, κοινώς μας βρήκαν στην ανάγκη και μας πατάνε στον λαιμό. Αν κοιτάξουμε τι έχει βγει προς πώληση στο ΤΑΙΠΕΔ, δεν είναι σαπάκια, είναι εταιρείες που και αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι κερδοφόρες ή ήταν τέτοιες πριν λίγο καιρό. Πουλάμε τα ασημικά σε εξευτελιστικές τιμές λοιπόν και στο τέλος θα μείνουμε με την σαβούρα και μόνον χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#218214
Anonymous Founder έγραψε:Το ποιο είναι το κόστος, το γνωρίζει η ΔΕΗ και μόνον και δεν έχει νόημα η σύγκριση με τις χρεώσεις στην Ευρώπη.


Το γνωρίζει η ΔΕΗ ? Αν ναι, γιατί δεν το χρησιμοποίησε στη διαιτησία με το ΑτΕ ? Εσυ (αν κατάλαβα καλά) λες ότι έγινε λαμογιά, εγώ (με βάση τη λογική και την αρχή του Occam) λέω ότι είτε δεν το γνωρίζει είτε το γνωρίζει και απλά είναι ακόμα χαμηλότερο από 30 και θα έχανε ακόμα περισσότερα χρήματα, αν έλεγε την αλήθεια.

Φυσικά και έχει νόημα τη στιγμή που η ευρωπαϊκή επιτροπή ανταγωνισμού χρησιμοποίησε αυτό ακριβώς το επιχείρημα. Με άλλα λόγια, η αγορά (και αλουμινίου και ρεύματος) είναι "EU-wide" και αυτοί είναι οι κανόνες τους παιχνιδιού, μας αρέσει ή όχι.

Anonymous Founder έγραψε:Μπορεί πχ στην Ευρώπη να έχουν πάρει την απόφαση το κόστος του ρεύματος για την βιομηχανία να είναι χαμηλό και να επιδοτείται από τα τιμολόγια των υπόλοιπων καταναλωτών, δεν γνωρίζω.


Αυτό απαγορεύεται από τους ευρωπαϊκούς κανονισμούς ανταγωνισμού, διότι στις επιχειρήσεις με δεσπόζουσα θέση στην αγορά τα τιμολόγια πρέπει να είναι κοστοστρεφή, δεν μπορούν να χάνουν σε έναν ανταγωνιστικό τομέα και να τον επιδοτούν από έναν άλλον κερδοφόρο.

Anonymous Founder έγραψε:Για εμένα δεν υπάρχει καλή δημόσια και κακή ιδιωτική επιχειρηματικότητα, κατάλαβε επιτέλους τι θέλω να πω: υπάρχει καλή και κακή επιχειρηματικότητα και δεν σημαίνει πως η κακή είναι απαραίτητα με τον ιδιώτη και η καλή με το κράτος ή το ανάποδο.


Θεωρητικά συμφωνώ και προφανώς συμφωνώ ειδικότερα ότι υπάρχει κακή ιδιωτική επιχειρηματικότητα.
Ομως για την "καλή" κρατική επιχειρηματικότητα έχω να παρατηρήσω:
- Τα παραδείγματα καλής κρατικής επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα είναι ελάχιστα -διαχρονικά και ιδιαίτερα από την εποχή των "προβληματικών" (μέσα δεκαετίας του 80 και δώθε)- και σίγουρα πολύ λιγότερα από τα παραδείγματα καλής ιδιωτικής επιχειρηματικότητας
- Σε καπιταλιστικό περιβάλλον και εντός της ΕΕ δεν προβλέπεται (όχι από το ευαγγέλιο αλλά σαν φιλοσοφία) κρατική επιχειρηματικότητα σε τομείς όπου μπορούν να δραστηριοποιηθούν κερδοφόρα ιδιώτες (παράδειγμα: παραγωγή ηλεκτρισμού, νικελίου, αλουμινίου). Αρα "επί της αρχής" στους τομείς αυτούς η κρατική επιχειρηματικότητα είναι "κακή"

Anonymous Founder έγραψε:Αλλά δεν γίνεται να καρπώνονται οι επιχειρηματίες τα κέρδη και οι ζημιές να πάνε στους φορολογούμενους.


Σωστό αυτό.

Anonymous Founder έγραψε:Επίσης, για εμένα όλα αυτά τα άρθρα δεν είναι τυχαία, συνήθως εξυπηρετούν κάτι. Απ' όποια μεριά και να γράφονται, πίσω τους υπάρχουν κάποια συμφέροντα που επιδιώκουν να πετύχουν την πώληση με προνομιακούς όρους.


Αν πρόσεξες όμως παρέθεσα τις απόψεις και των 2 πλευρών, οπότε δε βλέπω τι νόημα έχει η παρατήρησή σου.

Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, έχουμε δει πως στην παρούσα κατάσταση της ελληνικής οικονομίας, ό,τι βγαίνει προς πώληση έχει τιμές πολύ κάτω από αυτές που κάποτε υπολογίζαμε, κοινώς μας βρήκαν στην ανάγκη και μας πατάνε στον λαιμό.


Ε ναι, καπιταλίστες αγοραστές είναι, όχι φιλάνθρωποι. Ας προσέχαμε.

Anonymous Founder έγραψε:Αν κοιτάξουμε τι έχει βγει προς πώληση στο ΤΑΙΠΕΔ, δεν είναι σαπάκια, είναι εταιρείες που και αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι κερδοφόρες ή ήταν τέτοιες πριν λίγο καιρό. Πουλάμε τα ασημικά σε εξευτελιστικές τιμές λοιπόν και στο τέλος θα μείνουμε με την σαβούρα και μόνον χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα.


Και τι ακριβώς προτείνεις ? Κανα δανειάκι ακόμα από την τρόικα ?

Οσο για το αν πουλάμε "ασημικά", όπως έδειξε και το παράδειγμα του Ελληνικού και του ΟΠΑΠ, ακόμα και αυτά που θεωρούμε "ασημικά" μάλλον δεν είναι και τόσο ελκυστικά για τους αγοραστές, δεν τους είδα να στριμώχνονται στο ΤΑΙΠΕΔ. Μόνο αεροδρόμια και λιμάνια πουλήσαμε σε καλές τιμές.
Τελευταία επεξεργασία από nass και 10 Φεβ 2016, 12:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#218216 Είναι φθηνότερος αλλά μάλλον δεν υπολογίζουμε και το κόστος απο 2013 και ένθεν
των προστίμων που πληρώνουμε λόγω ανεπαρκών allocation σε μονάδες Α.Π.Ε και γενικότερη
παραγωγή απο ανανεώσιμες, βάσει της ντιρεκτίβας του 2007.

Το θέμα σας βέβαια είναι η τιμή διαπραγμάτευσης kwh και οι εσωτερικές ατασθαλίες στις οικονομικές
διαπραγματεύσεις + χρέη, οπότε σόρυ για την παρέμβαση.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#218227
georgetz έγραψε:Είναι φθηνότερος αλλά μάλλον δεν υπολογίζουμε και το κόστος απο 2013 και ένθεν
των προστίμων που πληρώνουμε λόγω ανεπαρκών allocation σε μονάδες Α.Π.Ε και γενικότερη
παραγωγή απο ανανεώσιμες, βάσει της ντιρεκτίβας του 2007.

Το θέμα σας βέβαια είναι η τιμή διαπραγμάτευσης kwh και οι εσωτερικές ατασθαλίες στις οικονομικές
διαπραγματεύσεις + χρέη, οπότε σόρυ για την παρέμβαση.

Η φράση ανεπαρκών allocation σε μονάδες ΑΠΕ, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει.
Allocation τίνος πράγματος;
Σε ποια Ευρωπαϊκή Οδηγία αναφέρεσαι; Και ποια πρόστιμα και σε ποιον έπεσαν;
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#218235
nass έγραψε:Συμπέρασμα (δικό μου αλλά συμφώνησε): η ΔΕΗ δεν ξέρει ποιό είναι το κόστος της, δεν έχει ένα σοβαρό πληροφοριακό σύστημα, που να μπορεί να κάνει μια ανάλυση κόστους, προβλέψεις κτλ.
Ωραία :)


Μάλλον ένας απο τους λόγους που δέν μπορεί να βγεί σωστό κοστολόγιο είναι οι διάφορες κατα καιρούς νομοθετικές παρεμβάσεις, όπως αυτή που παρέθεσε ο EDDIE πιό πρίν.
Άβαταρ μέλους
By ThanasisN
#219438
Ρεύμα στην Κρήτη μέσω Πελοποννήσου για οικονομικούς λόγους

http://www.kathimerini.gr/849309/article/oikonomia/epixeirhseis/reyma-sthn-krhth-mesw-peloponnhsoy-gia-oikonomikoys-logoys
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ 10:40
Ρεύμα στην Κρήτη μέσω Πελοποννήσου για οικονομικούς λόγους
ΧΡΥΣΑ ΛΙΑΓΓΟΥ

Με μία ρεαλιστική προσέγγιση, που αφήνει απ’ έξω τις φιλόδοξες προοπτικές για ανάπτυξη του αιολικού δυναμικού της Κρήτης, αλλά περιορίζει κατά το ήμισυ το κόστος των Υπηρεσιών Κοινής Ωφελείας (ΥΚΩ) που πληρώνουν οι καταναλωτές για την ηλεκτροδότηση του νησιού, αντιμετωπίζει ο ΑΔΜΗΕ την ηλεκτρική διασύνδεση του νησιού με το ηπειρωτικό σύστημα της χώρας. Η νέα πρόταση του ΑΔΜΗΕ ως φορέα υλοποίησης του έργου, που περιλαμβάνεται στο 10ετές πρόγραμμα ανάπτυξης του Εθνικού Συστήματος Μεταφοράς για την περίοδο 2017-2026 και δόθηκε για δημόσια διαβούλευση μέχρι τις 9 Μαρτίου, προβλέπει τη διασύνδεση της Κρήτης με την Πελοπόννησο μέσω υποβρυχίου καλωδίου ισχύος εναλλασσόμενου ρεύματος 150 KV και συνολικού κόστους 180-190 εκατ. ευρώ. Το σκεπτικό αυτού του σχεδίου, το οποίο χαρακτηρίζεται από τον ΑΔΜΗΕ ως «Διασύνδεση Εξοικονόμησης», στηρίζεται στην άμεση κάλυψη των φορτίων βάσης του συστήματος της Κρήτης, συνολικής ισχύος 250-300 MW, με περιορισμένο κόστος, της τάξης των 180-190 εκατ. ευρώ, που θα περιορίσει το κόστος που σήμερα πληρώνουν οι καταναλωτές για την ηλεκτροδότηση της Κρήτης από τα 400 εκατ. ευρώ ετησίως στα 200 εκατ. ευρώ. Για την υλοποίηση του έργου θα αξιοποιηθούν υφιστάμενες υποδομές. Η διασύνδεση θα ενώνει τον κόμβο των Χανίων με τον κόμβο των Μολάων στην Πελοπόννησο, ενώ από εκεί, μέσω εναέριας γραμμής, θα υπάρξει διασύνδεση του ΑΗΣ Μεγαλόπολης για τη μεταφορά στην Κρήτη της παραγόμενης ενέργειας.

Τα πλεονεκτήματα αυτής της εναλλακτικής διασύνδεσης, έναντι του βασικού προτεινόμενου μέχρι τώρα σχεδίου διασύνδεσης της Κρήτης με την Αττική, είναι κατά βάση οικονομικά. Το κόστος για τη διασύνδεση Κρήτης-Αττικής με υποβρύχιο καλώδιο συνεχούς ρεύματος, που είναι πιο ακριβή τεχνολογία, ανέρχεται στο 1 δισ. ευρώ. Η εν λόγω διασύνδεση αναφέρεται σε ισχύ 1.000 μεγαβάτ, τριπλάσια από τα μέσα ετήσια φορτία της Κρήτης, που κυμαίνονται στα 300 μεγαβάτ περίπου, για να δώσει τη δυνατότητα ανάπτυξης και μεταφοράς στο ηπειρωτικό σύστημα ενέργειας που θα παράγεται από την αξιοποίηση του αιολικού δυναμικού της Κρήτης. Ο ΑΔΜΗΕ εξακολουθεί να εντάσσει στον στρατηγικό του σχεδιασμό τη διασύνδεση Κρήτης-Αττικής, προκρίνει όμως στην παρούσα φάση και οικονομική συγκυρία της χώρας μια οικονομικότερη διασύνδεση που θα συνεισφέρει στην ασφάλεια τροφοδοσίας του νησιού και στη μείωση του κόστους των ΥΚΩ κατά 50%, ύστερα από τρία χρόνια που θα γίνει η απόσβεση του κόστους του έργου. Στο τραπέζι πάντως υπάρχει και επιχειρηματική πρόταση που έχει υιοθετηθεί και παρουσιαστεί από τον ΣΕΒ στον αντιπρόεδρο της Ε.Ε. Γιούρι Κατάινεν για την ένταξή του στο «πακέτο Γιουνκέρ».

Η πρόταση προβλέπει τη διασύνδεση της Κρήτης με την Αττική με δύο υποβρύχια καλώδια μήκους 380 χλμ. και συνολικής δυναμικότητας 1.000 μεγαβάτ, τα οποία θα συνοδεύονται από τέσσερις σταθμούς μετατροπής. Αναλόγων χαρακτηριστικών έργο είναι η διασύνδεση της Ιταλίας με τη Σαρδηνία. Για την υλοποίησή του προβλέπεται η δημιουργία κοινοπραξίας με συμμετοχή του ΑΔΜΗΕ, η οποία θα μπορεί να κυμαίνεται από 35% έως 49%, και, αντίστοιχα, ιδιωτών επενδυτών, από 51% έως 65%. Η χρηματοδότηση του έργου, το εκτιμώμενο κόστος του οποίου ανέρχεται σε 850 εκατ. ευρώ, μπορεί να καλυφθεί σε ποσοστό 20%-25% από ίδια κεφάλαια, κατά 15%-20% με δάνειο από το επενδυτικό «πακέτο Γιουνκέρ» και κατά 55%-60% μέσω δανεισμού από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων ή από ομόλογα του έργου.

Δηλαδή αν η δημοσιογράφος τα λέει σωστά (δεν το δένω και κόμπο):
Το ρεύμα που παράγεται και καταναλώνεται στην Κρήτη μας κοστίζει 400 εκατ το χρόνο
Το ίδιο ρεύμα αν το μεταφέρουμε από την υπόλοιπη Ελλάδα θα κοστίζει 200 εκατ το χρόνο
Το έργο που χρειάζεται για τη μεταφορά κοστίζει 190 εκατ
Άρα το κόστος του έργου μεταφοράς αποσβένεται σε 1 χρόνο λειτουργίας (το άρθρο λέει 3 χρόνια, μάλλον μετράει και το χρόνο κατασκευής). Όταν το έργο γίνει θα κερδίζουμε (γλυτώνουμε, το ίδιο κάνει) 200 εκατ κάθε χρόνο για πολλά πολλά χρόνια!
Και δεν έχει γίνει αυτό το έργο χτες, ούτε εδώ και 20 χρόνια, για να μην πω 50 χρόνια! Ακόμη στη διαβούλευση βρισκόμαστε! :omg:
Προτιμάμε να πετάμε κάθε χρόνο 200 εκατ γιατί είμαστε large ενώ την ίδια ώρα στην Κρήτη υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα κάθε καλοκαίρι.

Αντί γι αυτό, σκεφτόμαστε λέει να φτιάξουμε ένα φαραωνικό έργο που θα κοστίζει 5 φορές περισσότερο, θα είναι τεχνικά δύσκολο και θα έχει δυναμικότητα 3 φορές πάνω από τις ανάγκες του νησιού, με το σκεπτικό να μεταφέρει ρεύμα από τα αιολικά όταν και αν θα φτιαχτούν τόσο πολλά αιολικά ώστε να υπερκαλύπτουν τις τοπικές ανάγκες και να περισσεύει ρεύμα... Σε πόσα χρόνια θα αποσβεστεί ένα τέτοιο έργο δεν μας λέει το άρθρο.